על המדור ‏‏היוצרים מדריך הנפשות הפועלות מילון למונחי "תיקים באפלה" רשימת הפרקים ותקציריהם תורת הקנוניה

 

מבוא

תאגיד מג'סטיק

ההירארכיה הפנימית בתאגיד מג'סטיק

המעגל הראשון

הזקן הראשון או בעל קול החצץ

האיש מטופח הציפורניים

מעשן הסיגריות

הזקן השני

הזקן השלישי

האסיאתי

מזוקן 1

מזוקן 2

המקריח

המעגל השני

גרון עמוק

מר איקס

מריטה קוברוביאס

ביל מאלדר

המעגל השלישי

סנטור ריצ'רד מאתיסון

עוזר המנהל וולטר סקינר

פעילויות תאגיד מג'סטיק

1. חילוץ עב"מים

2. טכנולוגיית עב"מים

3. גארנט

4. "גברים בשחור"

אלכס קרייצ'ק

פול מוסינג'ר

קצוץ השיער

לואיס קרדינל

הג'ינג'י

אפור השיער

חוקר מינהל הבטיחות בתעופה סקוט גארט

ואסילי פסקוב

אחרים

החייזרים

1. האפורים

2. ה"בלתי נראה"

3. משני הצורה/השיבוטים

4. יצורי כלאיים אנושיים-חייזריים

5. ה"שמנוניים"

6. השמן השחור

7. "הסרטן השחור"

8. ה"רפאים"

9. "לורד קינבוט"

מבחר פרויקטים של התאגיד

1. מבצע "מהדק נייר"

א. שחבור גנים

ב. ניהול תיעוד גנטי

2. מערכות הובלה

3. פרויקט החיסון נגד הסרטן השחור

4. המתיישבים והמחתרת

5. שילוב

6. החיסון נגד אבעבועות שחורות

7. בקרת טוהר: צוות ויעדים

8. גורלה של סמנתה מאלדר

יחסים בינלאומיים

נספח: האקדוחנים הבודדים

דמויות

ג'ון פיצג'רלד ביירס

מלווין פרוהיקי

ריצ'רד לאנגלי

עמיתים

קנת סונה

ג'ימי בונד

איב אדל הארלו

קימי החנון

סוזן מודסקי

 

 

מבוא

סוכני הבולשת פוקס מאלדר ודנה סקאלי חוקרים תקריות על-טבעיות כחלק מעבודתם בתיקי-איקס. רבות מחקירותיהם הביאו אותם לתחומה של קנוניה ממשלתית אפלה שמטרתה לחפות על קיומם והשפעתם של חייזרים. תככים סבוכים אלה, שלכאורה מעורבים בהם דרגים רבים של הממשל ומספר בעלי עניין שונים, הן אנושיים והן חייזריים, הלכו והסתבכו במהלך הסידרה, כשכל גילוי חדש מעלה שאלות חדשות, או סותר ישירות מידע שנמסר בעבר. האם קשת הקנוניה של "תיקים באפלה" שומרת על עקביותה, על אף הגילויים הסותרים לעתים קרובות? האם ניתן לשים את האלמנטים השונים של קשת הקנוניה במסגרת אנליטית, המאפשרת תובנה לתוך ההיגיון הפנימי של הסיפור?

תאגיד מג'סטיק

הרשות המרכזית המנהלת את כל ההיבטים של המאמצים החשאיים של ממשלת הצללים נקראת "תאגיד מג'סטיק", שמטופח הציפורניים תיאר כ"תאגיד המייצג אינטרסים גלובליים מסוימים". על פי מסורת קנוניות העב"מים, פרויקט מג'סטיק הוקם ע"י הנשיא טרומן ב-1947 אחרי שהריסות עב"מ וגופות חייזרים נמצאו ליד רוזוול, אריזונה (זה היה הבסיס גם לסידרת אן-בי-סי שכבר ירדה מהמסכים,"שמים קודרים"). נראה שתאגיד מג'סטיק הוא שלוחה של המאמץ הראשוני הזה, כפי שמתגלה ב-"ANASAZI", שבו הכין "ההוגה" קלטת-נתונים כאשר פרץ למאגר הנתונים של משרד ההגנה והוריד משם את "מסמכי מג'סטיק". בפרק זה הוצגה גם "מועצת הזקנים", קבוצת גברים המתכנסת בחדר ברחוב 46 בניו יורק, ולה קשרים בינלאומיים רבים (כזכור, פקידי ממשל מלאומים שונים היו מודאגים מגניבת "מסמכי מג'סטיק").

ההירארכיה הפנימית בתאגיד מג'סטיק

המעגל הראשון

במעגל הראשון של התאגיד חברים בין היתר מטופח הציפורניים ומעשן הסיגריות. שני חברים שווי דרגה אלה מדווחים ישירות לזקן הראשון. לעתים קרובות הם נראו מתנפלים זה על זה במהלך הסידרה, וייתכן שהם רואים זה את זה כמכשולים בפני השגת השפעה גדולה יותר בתוך התאגיד.

הזקן הראשון או בעל קול החצץ

הזקן הראשון, המכונה לפעמים "השמן" או "בעל קול החצץ", הוא הבכיר בחברי התאגיד, אפילו יותר ממעשן הסיגריות וממטופח הציפורניים, והוא כנראה גם בעל תפקיד בכיר בממשל. הוא יושב ראש בישיבות ומציג את השאלות. הוא גם מנהל מבצעים מודיעיניים וצבאיים חסויים.

"THE BLESSING WAY"

"PAPER CLIP"

"APOCRYPHA"

"HERRENVOLK"

"ZERO SUM"

"REDUX II"

האיש מטופח הציפורניים

האם מטופח הציפורניים הוא בעל ברית פוטנציאלי למאלדר וסקאלי? מעשיו מעוררים ספק בכך. הוא טוען שהוא פועל מתוך נאמנות לפרויקט מג'סטיק ונראה שמעשיו מאמתים טענה זו. הוא נאמן למג'סטיק, על אף עוינותו כלפי מעשן הסיגריות. יחסיו עם מר איקס וסנטור מאתיסון טעונים בדיקה.

"THE BLESSING WAY"

"PAPER CLIP"

"APOCRYPHA"

"TUNGUSKA"

"TERMA"

מעשן הסיגריות

מי הוא מעשן הסיגריות?

מאז העונה הראשונה, מעשן הסיגריות הפך מ"איש בשחור" קושר-קשר סתמי למדי לעוסק מורכב ומעורר אהדה במידה מפחידה בפוליטיקה פרגמטית.

מעשן הסיגריות מקיף את עצמו בעוזרים מוכשרים (אם כי לעתים קרובות בלתי אמינים). תחילה היה אלכס קרייצ'ק, סוכן קג"ב מסתנן שבוגדנותו נחשפה, אך נמלט מחיסול במכונית תופת. אחריו היה מר איקס, ששילם על בוגדנותו בחייו מידי סגנו החדש של מעשן הסיגריות: אפור השיער. ישנה גם מריטה קוברוביאס, עוזרתו של הנציג המיוחד למזכיר הכללי. היא מקושרת למעשן הסיגריות ונראה שהיא עושה כרצונו. אבל זה מעלה שאלה. אם מריטה היא עושת דברו של מעשן הסיגריות, למה שמר איקס ישלח את מאלדר אליה (או נכון יותר, אל הבוס שלה)? האם היא הוצבה אצל הנציג המיוחד למזכיר הכללי על מנת להרחיק את מאלדר ממנו? הוראתו האחרונה של מעשן הסיגריות למריטה הייתה "תגידי לו מה שהוא רוצה לשמוע".

אתה צריך להיות זה שימות.
למה? תסתכל עליי. בלי אישה. בלי משפחה. כוח מסוים. אני במשחק, כי אני מאמין שאני עושה את הדבר הנכון.
נכון? מי אתה שתחליט מה נכון?
מי אתה? מי באמת, הסוכן מאלדר? מי באמת?

לאורך כל הסידרה, אדם אחד היה מעורב באופן עקבי בהשמדת ראיות ובטיוח האמת - מעשן הסיגריות, וזה כנראה הופך אותו לאחראי על ענף זה של תאגיד מג'סטיק. פעם אחר פעם הזקן הראשון, או נציגיו, פונים אל מעשן הסיגריות שיטפל בבעיות אבטחה שונות, החל מגניבת השתל שהוצא מחטופים לכאורה בפרק הראשון, ועד להוצאתו להורג של רוצח וללכידתו של גיבסון פרייז ב"The End". בעונה הראשונה היה מעשן הסיגריות דמות עלומה ללא כל דיאלוג, אורב ברקע, צופה בשקט בפעילות בתוך הבולשת. עם זאת, ככל שהתפתחה הסידרה, כן התפתח גם מעשן הסיגריות, שהפך ליותר מסתם נבל מן המניין.

לפי השחקן ויליאם ב' דייוויס, המגלם את מעשן הסיגריות, הגיבור האמיתי של "תיקים באפלה" הוא מעשן הסיגריות, אדם המאמין בלהט בצדקת מעשיו, וחייב להתמודד עם צעיר חמום מוח (מאלדר) שמתרוצץ ומנסה לשבש את הסדר הטבעי של הדברים. על אף המעשים הנתעבים שעליו לבצע, מעשן הסיגריות מאמין באמת ובתמים שהוא משיג את טובת הכלל על ידי הסתרת פעילותו של תאגיד מג'סטיק מעין הציבור, ובכך נמנע הכאוס החברתי שתחולל חשיפתה. למשל, ב-"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN", הוא מעלה על נס את מאמציו של ד"ר מרטין לותר קינג, לעומת זאת, הוא מקריב כבוד זה כאשר הוא יורה לכאורה במנהיג זכויות האזרח, כי הוא מאמין שזה היה לטובת הכלל של מדינתו:

אני מכבד את קינג, הוא אדם יוצא דופן, אבל הוא מדבר כמו מאואיסט.

בעונה השלישית נוספו עוד כמה קווים לדמותו של מעשן הסיגריות, והוא נראה מדווח לסמכות גבוהה יותר, תאגיד מג'סטיק. בפרקים "THE BLESSING WAY" ו- "PAPER CLIP" אנו רואים שמעשן הסיגריות מונע לא רק ע"י האידיאליזם שלו - הוא מנסה גם להגן על עצמו מפני הממונים עליו, בעיקר בעקבות הפשלה של מג'סטיק 12. ככל שהיחס בין מעשן הסיגריות לבין תאגיד מג'סטיק התפתח, התפתחה הקבלה בין מעשן הסיגריות לבין מאלדר - שניהם גברים אימפולסיביים המוכנים לסלף את החוקים כדי להשיג את מטרותיהם. בעוד מאלדר יעשה הכול כדי לגלות את האמת על קיומם של חייזרים, מעשן הסיגריות יעשה הכול כדי לשמור על הסטטוס קוו, ובכך להתכחש לקיומם של חייזרים. שני הגברים גם ננזפו על פעולותיהם הבלתי מאושרות – הקריירה של מאלדר אוימה בהזדמנויות רבות, תאגיד מג'סטיק פקפק במעשיו של מעשן הסיגריות ("APOCRYPHA") והוא היה לקרבן של ניסיון התנקשות ("REDUX II").

החיים הם כמו קופסה של שוקולדים. מתנה זולה, חסרת התחשבות, לשם יציאת ידי חובה, שאיש אינו מבקש, כי כל מה שמקבלים בחזרה הוא עוד קופסה של שוקולדים. אז אתה תקוע עם עיסת המנטה הבלתי מוגדרת הזאת שאתה זולל בהיסח הדעת כשאין משהו אחר לאכול. ודאי, מפעם לפעם יש גביע חמאת בוטנים או טופי אנגלי, אבל הם נעלמים מהר מדי וטעמם חולף. סופך שנשארות לך רק חתיכות שבורות של ג'לי מוקשה ואגוזים מרסקי שיניים. אם אתה נואש מספיק כדי לאכול את אלה, נשארת לך רק קופסה ריקה מלאה עטיפות נייר חומות, חסרות תועלת.

"ANASAZI"

"APOCRYPHA"

"BLOOD"

"DEMONS"

"F. EMASCULATA"

"GETHSEMANE"

"HERRENVOLK"

"ONE BREATH"

"PAPER CLIP"

"SLEEPLESS"

"TALITHA CUMI"

"THE BLESSING WAY"

"THE ERLENMEYER FLASK"

"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN"

"THE X-FILES: PILOT"

"WETWIRED"

"YOUNG AT HEART"

הזקן השני

(קירח ומעשן סיגרים)

הזקן השלישי

(מקומט ורזה)

האסיאתי

מזוקן 1

מזוקן 2

המקריח

המעגל השני

גרון עמוק

"גרון עמוק" (לא, לא ההוא מ"ווטרגייט") היה כנראה חבר בכיר במג'סטיק, אולי אפילו חבר ועדת ההיגוי או ההנהלה של הפרויקט, והייתה לו גישה למידע מסווג ורגיש ביותר, הן בתוך מג'סטיק והן מחוץ לו. הוא היה מסוגל לשנות את רשומות פרויקט "בקרת טוהר" כדי לאפשר לסקאלי גישה למתקן הבידוד בפורט מארלין. גישה כזאת מעידה על מעמד בכיר ביותר, אולי אפילו בראש הצמרת, במג'סטיק-12.

המידע הקשור למג'סטיק המצוי בידיו כלל טיפים על כלי טיס בטכנולוגיה חייזרית ב"DEEP THROAT", פעולות אחזור העב"מים ב-"FALLEN ANGEL" וב-"E.B.E", והניסויים בדנ"א חייזרי של "בקרת טוהר" ב-"THE ERLENMEYER FLASK". המידע שאינו קשור למג'סטיק כלל את החיפוש של משרד ההגנה אחרי בינה חוצנית ב "THE GHOST IN THE MACHINE", ניסויי השיבוט-אאוגניקה ב- "EVE", והניסיון של ממשלת ארה"ב להתמקח על "מעיין המעורים" של ד"ר רידלי ב- "YOUNG AT HEART". פרויקטים אלה אינם שייכים למג'סטיק כי אינם כרוכים בטכנולוגיה או בדנ"א חייזריים.

מה שמסגיר יותר ביחס לגרון עמוק הוא ה"איפה" וה"מתי" של הטיפים של גרון עמוק. הוא פנה אל מאלדר בכמה הזדמנויות עם מידע ללא בקשה. זה מעיד על כך שהיה חשוב לגרון עמוק שמאלדר יקבל את המידע הזה ויפעל לפיו. גרון עמוק הלשין למאלדר והוביל אותו לעבר ניסויי האאוגניקה של ליצ'פילד ופרויקט ההכלאה החייזרי-האנושי של "בקרת טוהר". גרון עמוק ניסה להרחיק את מאלדר מפרויקט כלי הטיס בטכנולוגיה חייזרית ב-"DEEP THROAT" ומפעולות אחזור העב"מים ב- "FALLEN ANGEL", אבל ייתכן שהוא ניסה להכשיל את מאלדר. עם זאת, הדפוס הכללי הוא שגרון עמוק הוביל את מאלדר לעבר "המדע הביולוגי" (כגון ליצ'פילד ו"בקרת טוהר") והרחק מפרויקטי "טכנולוגיית עב"מים".

להג זה מעיד על כך שלגרון עמוק היה עניין רב בסגירה או בחשיפה של הפרויקטים הכרוכים בניסויים בבני אדם, אך הוא רצה להגן על הפרויקטים הכרוכים באחזור ובהנדסה הפוכה של טכנולוגיית עב"מים. ייתכן שגרון עמוק אף צידד במדיניות הלירות-כדי-להרוג של הממשל ביחס לחייזרים. אין ספק שהוא לא ניסה לעזור להציל את חייו של החייזר שהובל ברחבי המדינה ב- "E.B.E", ולמעשה עשה כל שביכולתו כדי למנוע ממאלדר להציל את החייזר.

 

 

 

"THE BLESSING WAY"

"PAPER CLIP"

"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN"

"E.B.E"

מר איקס

מר איקס עובד בשירות תאגיד מג'סטיק, והוא כנראה אחד מעושי דברו של מעשן הסיגריות, כפי שמעידה פגישתם החשאית ב-"WETWIRED". הוא נהג לספק מידע למאלדר, אבל רוב המידע שמסר היה שולי ולא חיוני, לא היה בו כדי לסכן את מעסיקיו בתאגיד מג'סטיק, והיה מהימן פחות ומשמעותי פחות מהמידע שסיפק קודמו, "גרון עמוק". הוא לא עשה כל ניסיון יזום להציל את חייו של מאלדר, אך בכל זאת הציל את חייו פעמיים. ייתכן ששאיפתו האמיתית הייתה בעצם להביא להדחתו של מעשן הסיגריות ולתפוס את מקומו.

רמזים חזקים אחרים לכך שמר איקס עבד עבור מג'סטיק כוללים את נוכחותו בחניון ב"ONE BREATH". וכי איך יכול היה להיות שם, ולמה ניסה להניא את מאלדר מלרדוף אחרי הגנב שגנב את דגימת הדם של סקאלי (הגנב נקרא בתסריט "האדם במעיל העליון"), אלא אם כן מר איקס היה הגיבוי של "האדם במעיל העליון" בשוד דגימת הדם?

אבל למה שמר איקס יהרוג את "האדם במעיל העליון" אם הוא עובד אתו? אולי מר איקס והאדם במעיל העליון נשלחו על ידי מעשן הסיגריות כדי להשיג דגימת דם של סקאלי כדי לקבוע למה הניסויים שנערכו עליה לא היו קטלניים. האדם במעיל העליון תפס את הדם בעוד מר איקס מחפה עליו. מר איקס ניסה להשיג לאדם במעיל העליון די זמן לברוח בעוד הוא עושה את קטע "נשק זה, סיג-סאואר קומפקטי בעל קיבולת גבוהה בקוטר 40., מכוון אל ראשך כדי להדגיש את התעקשותי על כך שהחיפוש שלך אחרי מי שהכניס את שותפתך למכונת ההנשמה ייפסק מיד!" כשמאלדר לא נרתע, למר איקס הייתה ברירה. מר איקס יכול היה לתת למאלדר ללכוד את האדם במעיל העליון ולהשיג בחזרה את הדם (לא רעיון טוב), הוא יכול היה לתת לאדם במעיל העליון להרוג את מאלדר (כלי יקר שמר איקס טרם סיים להשתמש בו), או שיכול היה לבחור באפשרות ג': להרוג את האדם במעיל העליון ולהחזיר את דגימת הדם של סקאלי למעשן הסיגריות לניתוח. בדרך זו הוא נמנע מעימות הן עם מאלדר והן עם מעשן הסיגריות. כשמר איקס חוזר עם דגימת הדם, הוא פשוט מדווח שמאלדר הרג את האדם במעיל העליון. אין ספק שזה מה שמעשן הסיגריות חשב כשהתעמת מאוחר יותר עם סקינר. בסך הכול, אפשרות ג' היא העיסקה הטובה ביותר למר איקס.

האירועים ב-"NISEI" וב-"731" הצביעו אף הם על מר איקס כעל סוכן של תאגיד מג'סטיק. ראשית, הוא ידע על הרכבת שממנה אדום השיער והסוכנים האחרים של מג'סטיק ניסו לחלץ את יצור הכלאיים האנושי-חייזרי. שנית, מר איקס היה שם וירה באדום השיער והציל את מאלדר כאשר דלת הקרון נפתחה. נראה שמר איקס נשלח על ידי מעשן הסיגריות כדי לחלץ את יצור הכלאיים האנושי-חייזרי. בידעו שמאלדר נמצא ברכבת, מר איקס ידע שיהיה עליו להרוג את מי שהיה עם מאלדר כדי להגן על אלמוניותו, ואולי אפילו להרוג את מאלדר אם מאלדר ינסה למנוע ממנו לחלץ את יצור הכלאיים. צופן הדלת לא היה בידי מעשן הסיגריות, אחרת האדום השיער לא היה צריך לקבל אותו מד"ר אישמארו/זאמה. מר איקס פשוט חיכה כדי לראות אם מישהו ייצא לפני שהקרון יתפוצץ. כאשר צופן הדלת פוצח, מר איקס ירה באדום השיער, בדק את מאלדר, את שעון העצר של הפצצה ואת מנעול תאו של יצור הכלאיים האנושי-חייזרי. הוא ידע שלא יוכל לחלץ את יצור הכלאיים האנושי-חייזרי ב-59 שניות, כך שהוא חשב שאם הוא כבר שם, הוא יכול באותה מידה (שוב) לשמר את מאלדר, ה"כלי" שלו, ליום אחר.

מר איקס לא נרתע משימוש במאלדר. ב"ONE BREATH" הוא אומר למאלדר, "אתה הכלי שלי, אתה מבין? אני בא אליך כשאני צריך אותך." מאוחר יותר מר איקס משתמש במאלדר כדי ללכוד את ד"ר צ'סטר בנטון, פיסיקאי הקוונטים בעל צל "החומר האפל", וכולא את ד"ר בנטון במעבדה שבה יחיה עד סוף ימיו כעכבר מעבדה אנושי.

מר איקס היה קרוב לוודאי מוכן להיפטר ממאלדר לו חשב שהדבר יקדם את האינטרסים שלו. התיאוריה היא ( "ANASAZI") שכאשר סקאלי נורתה מבעד לחלון בדירתו של מאלדר, היורה חשב שהיא מאלדר, וייתכן שהיורה היה מר איקס. למה? מאלדר התעסק עם מסמכי מג'סטיק ולאחר מכן ניסה ליצור קשר עם מר איקס, ובכך העמיד את מר איקס בסכנה חמורה. ייתכן שמר איקס ניסה להרוג את מאלדר כדי שמאלדר לא יוכל להוביל את הבריונים מ"גארנט" אליו. זה פשוט לא נראה סביר שמעשן הסיגריות ושות' יערכו ניסיון התנקשות מגושם כזה בחיי מאלדר בעוד הם ממלאים את המים שלו בתרופות משנות-התנהגות כדי להרוס את אמינותו ואת הקריירה שלו ומפלילים אותו ברצח אביו.

המידע שמסר מר איקס לא היה בדיוק יהלומי הכתר של מודיעין חשאי. למען האמת, רובו היה חסר כל חשיבות.

בסך הכול, מר איקס מסר למאלדר מידע פחות שימושי מגרון עמוק. הוא מעולם לא התערב כדי להציל את מאלדר וסקאלי מסנקציות רשמיות, אבל הציל את חייו של מאלדר פעמיים. זה יכול להצביע על כך שמר איקס נמצא נמוך יותר מגרון עמוק בשרשרת הפיקוד של מג'סטיק, אבל ייתכן שהמשמעות היא גם שלמר איקס יש סדר יום שונה מאשר לגרון עמוק. למרות דבריו של מר איקס על "נאמנות לקודמיי" (כלומר לגרון עמוק), מר איקס לא היה נאמן לאיש חוץ מלעצמו ולמטרתו, תהיה אשר תהיה. נראה שחלק ממטרה זו היה לנצל את מאלדר כדי לחתור תחת תאגיד מג'סטיק ופרויקטים ממשלתיים סודיים אחרים. אבל נראה שמר איקס לא היה מעוניין בערעורם עד כדי כך שיאפשר לאמת לצאת לאור. נראה שמר איקס רוצה לשים את ידיו על מידע ומשאבים שיגדילו את כוחו והשפעתו במג'סטיק (חטיפתו של ד"ר צ'סטר בנטון, השגת נשק "דקר הקרח" החייזרי שביל מאלדר גנב).

אז אולי מה שמר איקס רצה באמת היה תפקידו של מעשן הסיגריות. אולי מה שראינו לא היה מלחמת אזרחים בין שתי קבוצות שונות בממשל, אלא בעצם "הפיכה חצר" בתאגיד מג'סטיק. הסברה היא שמר איקס ניצל את מאלדר כדי להדיח את מעשן הסיגריות ולהדיח אותו ממג'סטיק.

אבל זה לא מסביר למה מר איקס שולח את מאלדר למריטה קוברוביאס. אם הוא היה מעוניין אך ורק בקידום אישי, למה היה כל כך חשוב למר איקס לקשר את מאלדר עם מישהו שיסייע לו במסעו? האם מר איקס היה חלק מקנוניית-נגד? סוכן כפול שעובד בתוך תאגיד מג'סטיק כדי להפיל אותו? זה נראה אפשרי, אבל הרי הכול אפשרי.

"ASCENSION"

"ONE BREATH"

"END GAME"

"ONE BREATH"

"NISEI"

"ANASAZI"

"SLEEPLESS"

"FRESH BONES"

"END GAME"

"SOFT LIGHT"

"WETWIRED"

"TALITHA CUMI"

"HERRENVOLK"

"THE HOST"

מריטה קוברוביאס

מריטה קוברוביאס היא עוזרת לאחד מהנציגים המיוחדים למזכיר הכללי של האומות המאוחדות. ככל הנראה יש יותר מנציג מיוחד אחד. הקשר הזה לאו"מ זה עשוי להיות קשור לתאגיד מג'סטיק. החלטת האו"מ 1013 מספקת את הבסיס למדיניות "לירות כדי להרוג" של מג'סטיק כלפי החייזרים. ב-"ANASAZI", הידיעה על כך שמסמכי מג'סטיק נגנבו מגיעה תחילה אל המשלחת האיטלקית לאו"מ. אז יש אפשרות שהגישה שלה עשויה להיות נרחבת. עם זאת, הגישה שלה למידע נראית מוגבלת יותר מזו של גרון עמוק או מר איקס.


בתור אמצעי עלילה, מריטה קוברוביאס היא צעד קדימה וצעד אחורה. היו תכניות להפוך את דמותו של מר איקס לדמות נשיית, אך הן בוטלו ברגע האחרון על ידי הצוות היצירתי. מצד שני, היא איש הקשר הראשון של מאלדר שמאלדר פנה אליו, ולא להיפך.

"HERRENVOLK"

"ANASAZI"

"TELIKO"

"TUNGUSKA"

"UNREQUITED"

"ZERO SUM"

ביל מאלדר

קיים חוסר ודאות לגבי התפקיד שמילא ביל מאלדר במג'סטיק וב"בקרת טוהר". מה שבטוח הוא שהקריירה של ביל מאלדר במשרד החוץ הייתה כיסוי לחברותו במג'סטיק, ושהוא היה עמית קרוב (שלא לומר ידיד) של מעשן הסיגריות, מטופח הציפורניים, ד"ר ויקטור קלמפר וגרון עמוק. היה לו גם קשר כלשהו ל"סחורה" ב-"ANASAZI". נראה שהניסויים ב"סחורה" היו המקדימים לניסויי "בקרת טוהר".

לדברי מטופח הציפורניים, ביל מאלדרפותה בערמה לסייע באיסוף נתוני הדנ"א כשנאמר לו שהרשומות נועדו לשמש לזיהוי מתים במקרה של מלחמה גרעינית. זה לא עולה בקנה אחד עם מה שלמדנו ב-"ANASAZI". לא משנה מה היה על ביל מאלדר לעשות עם ה"סחורה", נראה שהוא חש אשמה רבה בגלל מעורבותו. אם הוא פותה בערמה להשתתף בפרויקט, למה שיחוש אשמה ואחריות כאלה? אולי רימו אותו בהתחלה, ומשנודעה לו האמת היה בעמדה שאפשרה לו לסגור את מבצע "סחורה", אבל הוא שוכנע להמשיך בשם "טובת כלל" כלשהי. אולי הוא התחרט על ההחלטה עד יום מותו.

"ANASAZI"

"APOCRYPHA"

"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN"

"TALITHA CUMI"

"PIPER MARU"

המעגל השלישי

סנטור ריצ'רד מאתיסון

סנטור מאתיסון הוא איש הקשר (היחיד?) של מאלדר בקונגרס, והוא מוזכר כבר בפרק הראשון של הסידרה. האם מטרותיהם זהות? אולי, אבל ברור שמעמדו הציבורי של הסנטור הופך אותו לפגיע, ולכן הוא נאלץ לפעול באמצעות מאלדר. אבל מנין יש לו מידע על פעולות התאגיד ויכולת להשפיע על פעולות אלה? הייתכן שמאלדר אינו איש הקשר היחיד של מאתיסון בתוך הממשל? ואולי יש לסנטור איש קשר אחר, בלתי ידוע, בתוך התאגיד?

המידע שהוא מוסר מהימן ומדויק, אבל כשהמצב מסתבך הוא אף פעם לא זמין.

מה שמבלבל הוא שלסנטור יש גישה למידע על פרויקט מג'סטיק, ונראה שיש לו השפעה על ניהול פעולותיו. הוא יודע שאות שוגר אל טלסקופ הרדיו באראסיבו ואומר למאלדר "אני אנסה להרחיק את צוות הכומתות הכחולות לזמן רב ככל האפשר." כל הרמזים ב"תיקים באפלה" מעידים כל כך ש"מג'סטיק 12" פועל ללא כל פיקוח של הקונגרס, וכמעט ללא דיווח לנשיא. מה פתאום סנטור אמריקני מושך בחוטים בתוך מג'סטיק? ההסבר היחיד (חוץ מכתיבה לא עקבית) הוא שלסנטור מאתיסון יש "מאלדרים" אחרים פזורים בממשל שמזינים אותו במידע ועושים לו טובות. אולי יש לסנטור איש קשר בתוך מג'סטיק, מישהו שיכול להשיג לו מידע ולהתערב לטובתו.

"ASCENSION"

"LITTLE GREEN MEN"

"NISEI"

עוזר המנהל וולטר סקינר

סקינר ותאגיד מג'סטיק: אין כל עדויות לכך שסקינר היה או הנו איש תאגיד מג'סטיק. הוא נאמן לבולשת בלבד, אבל יש ברשותו מידע רב על תאגיד מג'סטיק ופעילויותיו, מידע שנאסף כנראה ממקורות בלתי רשמיים. הוא מודע היטב לקיומם של גורמים פורעי חוק בקהיליית הביון שעוסקים בפרויקטים בלתי חוקיים ובלתי מוסריים, ומשתדל להיאבק בהם כמיטב יכולתו.

סקינר ותיקי-איקס: סקינר תומך בעבודתם של מאלדר וסקאלי בתיקי-איקס, בין היתר מפני שגם הוא מאמין בעל-טבעי, אחרי החוויה החוץ-גופית שחווה בווייטנאם, והמפגשים עם רוברט מורל ב-

"PUSHER", יכולות מערפלות המחשבה של דניאל טיג, המתנקש הבלתי נראה "UNREQUITED" והיצור שנראה כמלאך (על אף שמאלדר חשב שמדובר בשד מהסוג המכונה סאקובוס) שהזהיר אותו מפני מזימתו של מעשן הסיגריות "AVATAR". הוא מודע היטב לסכנות הטמונות בעל-טבעי. הוא מאמין שאחד מתפקידיה של הבולשת בכלל, ומחלקת תיקי-איקס בפרט, הוא להגן על הציבור מפני סכנות אלה.

בתחילה האמין סקינר שחקירותיו של מאלדר הן בזבוז זמן, ונכנע לסמכותו של מעשן הסיגריות שטען שחקירות אלה מסכנות את הביטחון הלאומי. בפרקים "TOOMS", "LITTLE GREEN MEN" הוא כבר עומד על טעותו.

סקינר ומאלדר וסקאלי: לאור כל הידוע לנו על יחסי מפקדים-פקודים בסדרות טלוויזיה אמריקניות, בין סקינר לבין שני פיקודיו, מאלדר וסקאלי, שוררים בדרך כלל יחסים של כבוד והערכה הדדיים. הוא מסרב לקבל את התפטרותו של מאלדר "ONE BREATH", שואל את סקאלי על מצבו

"GROTESQUE", נחלץ לעזרתה של סקאלי "THE BLESSING WAY", מסרב להפסיק את חקירת רצח אחותה מליסה, מה שגרם לפציעתו ב-"PIPER MARU", ועושה מעל ומעבר כדי לעזור למאלדר (לעתים גם בניגוד לרצונו של מאלדר).


סקינר דוגל בהליכה "לפי הספר", אבל מודע היטב למגבלותיו. הוא זהיר יותר ממאלדר (הוא לא היה מגיע למעמד של עוזר-מנהל בבולשת לולא היה זהיר), והוא יודע שלפעמים עדיף להימנע מקרב היום כדי לשרוד ולהילחם מחר, מה שלפעמים גורם לו להיראות כהססן ו"יושב על הגדר". מה גם שהוא מאמין שהליכה לפי הספר וציות לכללים מובילים לבסוף לעשיית צדק, ושאין להקריב את הציות לחוק על מזבח של מונח מעורפל כמו "ביטחון לאומי". כנראה עדיף לחשוב עליו כעל אדם שיודע את מגבלותיו. פשוט לא משתלם ללחוץ יותר מדי על תאגיד מג'סטיק.

בעיני סקינר, מאלדר וסקאלי הם יותר מסתם כלים שבאמצעותם הוא יכול להתמודד עם איומי העל-טבעי. הוא הראה דאגה אמיתית למאלדר בכמה הזדמנויות (סירובו לקבל את התפטרותו של מאלדר ב"ONE BREATH" ושאלותיו לסקאלי על מצבו הנפשי של מאלדר ב- "GROTESQUE"), וגם לסקאלי (היחלצותו לעזרתה של סקאלי עם קלטת הנתונים של מסמכי מג'סטיק ב"-THE BLESSING WAY" וסירובו להפסיק את חקירת הרצח של מליסה סקאלי. תהיה זו טעות להמעיט בהערכת החמלה והכבוד שרוחש סקינר לשני פקודיו. ב- "MEMENTO MORI", סקינר אפילו מרחיק לכת עד כדי הגעה לנחיתות כלפי מעשן הסיגריות תמורת הבטחה לעזור סקאלי עם הסרטן שלה. ככל שסקינר מתעב את מעשן הסיגריות, זו הייתה הקרבה עצומה שלא נעשתה בקלות ראש. לא סביר שסקינר היה מוכר את עצמו למעשן הסיגריות כדי לעזור לעצמו, אבל הוא עשה זאת כדי להציל את חייה של סקאלי ולמנוע ממאלדר למכור את עצמו למעשן הסיגריות.

סקינר ומעשן הסיגריות: סקינר החל ללכת בעקבות מעשן הסיגריות כיוון שבמקור האמין כי חקירותיו של מאלדר היו בזבוז קל דעת של כוח אדם ומשאבים. סקינר מכבד סמכות ומעשן הסיגריות מייצג מידה רבה של סמכות, עלומת שם ככל שתהיה. אז אם מעשן הסיגריות אומר לסקינר כי החקירות של מאלדר מסכנות את "הביטחון הלאומי" על ידי חשיפת פרויקטים סודיים ביותר, סקינר מאמין לו. אולם מה שחשוב כאן הוא שסקינר הניא את מאלדר מלמכור את עצמו למעשן הסיגריות ובמקום זאת מכר את עצמו. נראה כי סקינר רוצה לשמר את "טוהר התכלית" של מאלדר ורואה את עצמו כמי שכבר הוכתם ע"י שנים של הליכה בתלם. נראה שסקינר מעריך את מאלדר יותר מכפי שהוא מעריך את עצמו.

סקינר ומר איקס: מערכת יחסים זו היא עדינה, אבל מורכבת פחות מכפי שהיא מוצגת ע"י אנשים רבים. אין דבר שמצביע על היכרות בעבר של שני אנשים אלה.


סקינר וסנטור מאתיסון: אין שום ראיות לקשר בין סקינר וסנטור מאתיסון. שניהם מסייעים למאלדר בחקירותיו, אבל מסיבות בלתי תלויות לחלוטין.

"LITTLE GREEN MEN"

"F. EMASCULATA"

"THE BLESSING WAY"

"PAPER CLIP"

"NISEI"

"TUNGUSKA"

"MEMENTO MORI"

"ZERO SUM"

"THE HOST"

"SLEEPLESS"

"END GAME"

"ONE BREATH"

"TOOMS"

פעילויות תאגיד מג'סטיק

תאגיד מג'סטיק מנהל כמה יוזמות לחילוץ ולחקר של טכנולוגיה חייזרית. מספר פרויקטים סודיים כבר נראו לאורך הסידרה, וניתן לסווג אותם תחת אחת מהכותרות הבאות:

1. חילוץ עב"מים

ענף זה של תאגיד מג'סטיק נמצא תחת סמכותו של חיל האוויר האמריקני. במספר פרקים העוסקים בחילוץ חלליות חייזריות שהתרסקו, צוותי החילוץ כחולי הכומתות (כנראה על שם "הצוותים הכחולים" מפולקלור העב"מים) כבר נראו מתהדרים בסמלי חיל האוויר האמריקני על מדיהם. תפקידם הוא לאבטח את אתר ההתרסקות, לספק סיפור כיסוי (כגון כיסוי הדליפה הכימית שנעשה בו שימוש ב"FALLEN ANGEL"), לאחזר את כל הטכנולוגיה החייזרית והישויות הביולוגיות החוצניות, ולהפנות את ה"חפצים" אל החטיבות המתאימות של תאגיד מג'סטיק למחקר נוסף. עד כה, הם נראו רודפים אחרי החייזר הבלתי נראה ב-"FALLEN ANGEL", מובילים יישות ביולוגית חוצנית שנלכדה ב"E.B.E".", מנקים כל ראיה ליצירת קשר עם חייזרים בטלסקופ הרדיו באראסיבו ב"LITTLE GREEN MEN", ומאחזרים עב"מ שהופל מאגם סקאנדגה בניו יורק ב-"MAX". חטיבה זו אחראית כנראה לביצוע החלטת האו"ם 1013, הקוראת לכל מדינה חברה להשמיד כל יישות ביולוגית חוצנית שנלכדה.

הם כאן, נכון?
מר מאלדר, הם היו כאן זמן רב מאוד מאוד.

ייתכן שחטיבה זו עמדה תחת פיקוחו הישיר של גרון עמוק ז"ל, המודיע של מאלדר מהעונה הראשונה. גרון עמוק הודה שהוציא להורגיישות ביולוגית חוצנית (כשהיה עם הסי. איי. איי. בווייטנאם), ונראה מוציא להורג עוד אחת ב-1991, אחרי שהפסיד למעשן הסיגריות בהטלת מטבע (אם אפשר להאמין למה שרואים בפרק ה"חיצוני" לכאורה THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN"). יתר על כן, אם בוחנים את דפוס הרמזים שגרון עמוק מעביר למאלדר, נראה שהוא הרחיק את מאלדר מכל מבצע חשאי הקשור לחילוץ טכנולוגיה חייזרית. ב"DEEP THROAT", גרון עמוק מזהיר את מאלדר שיתרחק מבסיס חיל אוויר אלנס, שבו לכאורה ערך חיל חיל האוויר ניסויים בטכנולוגיה חייזרית. הוא הטעה את מאלדר ב-"E.B.E"." בטענה ש"עדיין קיימים כמה סודות שצריכים להישמר בסוד". עם זאת, נראה שלגרון עמוק לא היו כל היסוסים ביחס למסירת מידע על מחקרים מתמשכים אחרים בתוך תאגיד מג'סטיק, כגון ניסויי ליצ'פילד ב"EVE", מחקר הבינה המלאכותית של משרד ההגנה ב-"THE GHOST IN THE MACHINE", וניסויי ההכלאה של בני אדם וחייזרים ב-"THE ERLENMEYER FLASK". אי לכך נראה שמסיבה כלשהי, גרון עמוק ניצל את מאלדר כחלק מתכנית לחשוף את הניסויים בבני האדם שתאגיד מג'סטיק היה מעורב בהם, ובמקביל הגן על האינטרסים שלו-עצמו במבצע שהוא פיקח עליו - פעולות חילוץ עב"מים (ואולי טכנולוגיית עב"מים).

2. טכנולוגיית עב"מים

ענף טכנולוגיית העב"מים של תאגיד מג'סטיק פועל מתוך בסיס חיל אוויר אלנס ("DEEP THROAT"), אם כי ייתכן שיש אתרי ניסוי אחרים, כגון אזור51 הידוע לשמצה. נראה שענף זה, כמו פעולות חילוץ העב"מים, מנוהל על ידי חיל האוויר האמריקני, אולי בהדרכתו של גרון עמוק ז"ל. המנדט שלו הוא לקחת את טכנולוגיית העב"מים שאוחזרה ולהשתמש בה ליצירת הדור הבא של מטוסים צבאיים.

האויב רואה מטוס סיור אמריקני, הוא מתחיל לירות. הוא רואה צלחת מעופפת מגלקסיה אחרת? הוא מהסס.

נוסף על המטוסים המוזרים שמאלדר ראה ב"DEEP THROAT", ייתכן שמאמציה של מחלקה זו נראו ב"JOSE CHUNG’S FROM OUTER SPACE", שם נראה (תלוי איך מפרשים את אירועי הפרק הזה) כי טייסי חיל האוויר האמריקני, מחופשים לחייזרים, הטיסו עב"מים לצורך איסוף מודיעין צבאי. יתר על כן, הנערה החטופה, תחת היפנוזה רגרסיבית, נזכרה שראתה גברים במדי חיל האוויר האמריקני חוקרים אותה.

3. גארנט

כמו כן קיימת יחידת אבטחה שמספקת אבטחה לכל הפרויקטים, והיא ידועה בשם "גארנט". זוהי יחידה רב-לאומית סמויה שתפקידה לנקות אחרי כל דליפה ולחסל עדים ומלשינים, כולל בני משפחה.

סוכני "גארנט" נראו בהזדמנויות רבות, כולל גברים בשחור חסרי שם רבים שמאלדר וסקאלי נתקלים בהם במהלך חקירותיהם, והרוצחים השכירים השונים שהרגו עדים ובני משפחה (כגון אלכס קרייצ'ק). לדברי ה"אקדוחנים הבודדים", מגויסי גארנט נשלחים לאימונים ב"בית הספר של האמריקות" (מתקן האימונים הזה, שבסיסו בפורט בנינג, ג'ורג'יה, הוא המקום שבו קיבלו כביכול ה"קונטראס" הכשרה נגד התקוממות מצבא ארה"ב).

הדבר לא נאמר בפירוש, אבל ייתכן שבראש מחלקה זו עומד מעשן הסיגריות, שגם הוא הסתבך לא אחת עם הממונים עליו (בדיוק כפי שמאלדר הסתבך עם הממונים עליו).

כל מה שראית כאן מצדיק את ההגנה שאנו נותנים לו. אתה זה שנהג לא כשורה.

4. "גברים בשחור"

טביעת המונח "גברים בשחור" מיוחסת לחוקר העב"מים אלפרד ק' בנדר, שלטענתו נאלץ לסגור בשנת 1953 את ארגון חקר העב"מים שלו אחרי שזכה לביקור מאיים של שלושה זרים מסתוריים בחליפות שחורות, מגבעות פדורה ומשקפי שמש. מאז הוא משמש לתיאור סוכנים של כל קנוניה שאפשר להעלות על הדעת. ב"תיקים באפלה", הוא משמש לתיאור הבריונים שעושים את העבודה המלוכלכת בשירות תאגיד מג'סטיק ובעיקר מעשן הסיגריות. בין הדוגמאות הבולטות - הבריונים שלכדו את מאלדר וסקאלי ליד בסיס חה"א "DEEP THROAT", חלקם, כמו אלה שערכו חיפוש בדירתו של "ההוגה"ANASAZI", אלה שניסו לחסל את מאלדר וסקאלי במכרה במערב וירג'יניה "PAPER CLIP", אלה שגירשו את מאלדר מספינת החילוץ ואת מאלדר וסקאלי מהנגר הטילים "APOCRYPHA" נראו כאנשי ימ"מ, ואילו הבריונים שאיימו על סקינר ב- "PIPER MARU" והורידו את מאלדר וסקאלי מהכביש "APOCRYPHA", נראו כרוצחים שכירים. בדרך כלל הם נראים פשוט כצלליות נושאות נשק, אבל חלק מהם למדנו להכיר היטב.

אלכס קרייצ'ק

הסוכן קרייצ'ק הוא בין הידועים (והמושמצים) באנשי "גארנט", האיש שכולם אהבו לשנוא, בין היתר מפני שרצח את אביו של מאלדר (אז מה אם הוא הכחיש זאת) ואת אחותה של סקאלי, ועוד ועוד. קרייצ'ק היה כנראה סוכן רדום של הקג"ב שנשלח להסתנן לשורות הבולשת, תאגיד מג'סטיק, או גם וגם, אבל הפך לסוכן כפול שבגד בשולחיו משני הצדדים, והתמיד בבוגדנותו גם כשעבד בשירותו של מעשן הסיגריות.

לאחר קריסתה של ברית המועצות, הרפובליקה הרוסית פיצלה את הקג"ב לרכיב זר, SVR, ורכיב מקומי, MSB. למען הפשטות, אדוניו רבי המרגלים הרוסים של קרייצ'ק יכונו "קג"ב".


קרייצ'ק התחיל כנראה כסוכן הבולשת ועבד עבור הבולשת עד שהפך לעושה דברו של מעשן הסיגריות. לקרייצ'ק הובטח כנראה חלק מהכוח והגישה של מעשן הסיגריות בתמורה לבגידתו בבולשת. מובן שבזמן הבגידה הזו, הוא כבר בגד בבולשת בשירות הקג"ב.

"SLEEPLESS"

"DUANE BARRY"

"ANASAZI"

"PAPER CLIP"

"NISEI"

"TUNGUSKA"

"TERMA"

פול מוסינג'ר

"DEEP THROAT"

קצוץ השיער

מושמץ ביותר כאיש שהרג את גרון עמוק. קצוץ השיער הופיע ב- "THE ERLENMEYER FLASK" כראש מבצע "הניקוי" שנועד לאסוף או להשמיד ראיות ולחסל את העדים לניסויי הדנ"א האנושי-חייזרי שביצעה קבוצת שסיסמת הפרויקט שלה היא "בקרה טוהר". כיוון שהעובר החייזרי המוקפא הועבר מגרון עמוק לקצוץ השיער למעשן הסיגריות, נראה שקצוץ השיער עובד אצל מעשן הסיגריות. זה הופך את קצוץ השיער לאחד מחיילי הרגלים "בוגרי בית הספר של האמריקות... רוצחים מאומנים" של "גארנט".


קצוץ השיער היה בעל המראה האנושי פחות מבין כל סוכני גארנט שנתקלנו בהם. התנהגותו הייתה קרה ומנותקת, ובמובנים מסוימים, לא נוחה, כאילו אין ביכולתו לראות אנשים אלא כמטרות פוטנציאליות. הוא לא נראה אינטליגנטי במיוחד, אבל היה קטלני מאוד ובעל ערמומיות חייתית מסוימת. בעוד אישיות סוציופתית היא דרישת קריירה למתנקש מקצועי, נראה שקצוץ השיער היה גם בריון סדיסט.

"THE ERLENMEYER FLASK"

"RED MUSEUM"

לואיס קרדינל

"ההיספני"

"THE BLESSING WAY"

"PAPER CLIP"

"PIPER MARU"

"APOCRYPHA"

הג'ינג'י

הג'ינג'י עוד רוצח קר דם בשירות "גארנט", וכנראה המסוכן מכולם. אמנם קצוץ השיער צבר את מניין הגופות הגבוה ביותר, אבל קרבנותיו היו מדענים, מרגלים שעבר זמנם ותלמידי תיכון. הוא מעולם לא התמודד פנים אל פנים עם רוצח מיומן. יריביו של הג'ינג'י היו מסוכנים הרבה יותר.

את היציאה מקרון הרכבת אל מול כדור ניתן לתרץ ככישלון בתכנון לקראת הבלתי מתקבל על הדעת. אחרי הכול, האנשים היחידים בכדור הארץ שהיו יכולים למצוא את הקרון במהירות כזאת היו אותה קבוצה ששיגרה את הג'ינג'י למשימתו: פרויקט מג'סטיק.


בניגוד לקצוץ השיער, הג'ינג'י היה רהוט וחלקלק, מסוגל בהחלט לעמוד בהתנצחות מילולית עם מאלדר. אמנם הוא נכנע באופן חלקי לאיומו של מאלדר לירות באשכיו (ומי לא היה מדבר בשלב הזה?), אבל הג'ינג'י לא ייבב, לא הזיע ולא איבד את קור רוחו, ותשובותיו היו סתומות מספיק כדי לעזור במעט.

הג'ינג'י ביצע את מעשי הרצח שלו בנחישות קודרת, ללא גילוי של כל סימני שמחה או שביעות רצון זחוחה. אין זאת אומרת שהוא לא היה סוציופת חסר מוסר (ממש דרישה למתנקש מקצועי), אבל נראה שהג'ינג'י לא היה בריון סדיסטי כמו קצוץ השיער. אולם הג'ינג'י היה יהיר, מה שבא לידי ביטוי ביישור העניבה ובטיפוח השיער אחרי "חיסול". אבל כמו קצוץ השיער, גם הג'ינג'י מצא את מותו בטרם עת בגלל מעשיו של חובב: כרטיסן הרכבת. לולא מעשיו של כרטיסן הרכבת, הג'ינג'י היה חונק את מאלדר, חומק עם יצור הכלאיים ומפעיל את הפצצה, מה שהיה מטשטש את עקבותיו ומשמיד את הראיות.

"NISEI"

אפור השיער

"F. EMASCULATA"

"PIPER MARU"

"AVATAR"

"HERRENVOLK"

"MEMENTO MORI"

חוקר מינהל הבטיחות בתעופה סקוט גארט

"TEMPUS FUGIT"

""

ואסילי פסקוב

ואסילי פסקוב הוא סוכן קג"ב בדימוס ורוצח מיומן, כנראה עובד בשירות התאגיד הרוסי המקביל למג'סטיק. הוא חוזר ל"משימה אחרונה אחת" כאשר שליח פונה אל חוש הפטריוטיזם שלו ומזכיר לו ש"המלחמה הקרה לא נגמרה".

פסקוב, שאינו משרת את תאגיד "מג'סטיק", מייצג את ה"תאגיד" הסובייטי, והוא ראוי לאזכור בגלל הדרך שבה שריד מאובן זה של המלחמה הקרה הוליך שולל גם את תאגיד "מג'סטיק" וגם את מאלדר וסקאלי.

"TERMA"

אחרים

"JOSE CHUNG'S FROM OUTER SPACE"

"MIRACLE MAN 18"

 

 

 

החייזרים

במהלך הסידרה, מאלדר וסקאלי התנסו במספר מפגשים עם חייזרים לכאורה מול יישויות בצורות ובגדלים שונים. נראה שלכל סוג של "גזע" חייזרי שהם נתקלו בו היה סדר יום משלו, שהיה או תואם או מנוגד לזה של תאגיד מג'סטיק. את "גזעי" החייזרים החשובים שהופיעו ב"תיקים באפלה (עם השלכה ישירה על קשת הקנוניה הכוללת, זאת אומרת) ניתן לסווג כ"אפורים", "משני צורה/שיבוטים", ו"השמן השחור".

1. האפורים

החייזרים הנפוצים ביותר והידועים ביותר עוד מימי ראשית המד"ב הם אלה המכונים "אפורים", לשעבר "אנשים ירוקים קטנים", המונח "אפורים" לקוח מהסלנג שהתפתח בקהילת חובבי העב"מים ביחס לחייזרים הקטנים, אפורי העור בעלי גולגולות גדולות, עיניים גדולות בצורת שקד, פיות ואפים קטנים ואצבעות ארוכות וזריזות (את צורתם הסופית הם חייבים, כנראה, לסופר ה' ג' ולס). חייזרים אלה זכו לפופולאריות ראשונית כסמלי "תרבות הפופ" בסרט "מפגשים מהסוג השלישי" (וראה גם האסגרד של "סטארגייט"), עם זאת, חייזרים אפורים קטנים אלה הם שוחרי טוב הרבה יותר מהיצורים שאנו נתקלים בהם מתרוצצים ב"תיקים באפלה"

חייזרים מהסוג הזה היו קשורים בתופעות חטיפה אופייניות - אורות בוהקים, חטיפה, ניסויים רפואיים, וזמן חסר. הם נראו בהזדמנויות רבות, כולל 'המפגש הקרוב" לכאורה של מאלדר ב-"LITTLE GREEN MEN" במצפה הרדיו באראסיבו, במהלך הוצאה להורג לכאורה ב"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN" החיצוני, חולפים בריצה על פני סקאלי במכרה הנטוש במערב וירג'יניה ב-"PAPER CLIP", ובסצינה בשמים ב-"MAX", שבה אפורים לקחו בחזרה מקור אנרגיה שנגנב מהם.

היו מקרים אחרים שבהם ייתכן שאפורים היו מעורבים, על אף שהם מעולם לא נראו ממש. אירוע אחד כזה היה ב-"FALLEN ANGEL", שבו חייזר בלתי נראה ניסה להימלט מפעולת חילוץ עב"מ, חמוש בנשק שעלול לשרוף את יריביו בקרינה. החייזר במקרה זה היה קרוב לוודאי אפור עוטה מין שריון מעקם אור, כיוון שהתמונות שנראו מבעד ל"עיני" החייזר הבלתי נראה היו תמיד מנקודת מבט נחותה. גם החייזר שנלכד ב-". "E.B.E" מעולם לא נראה, אבל סביר ביותר שגם הוא היה אפור, שכן גרון עמוק ציין שנתקל בעבר בחייזר מאותו סוג, ובפלאשבק של "THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN" מ-1991, גרון עמוק נראה מוציא להורג אפור.

היו גם מקרים שבהם האפורים שנתקלו בהם היו למעשה זיכרונות שווא שהושתלו על ידי סוכני תאגיד מג'סטיק. דואיין בארי חשב שאפורים חטפו אותו וערכו עליו ניסויים, אולם מאוחר יותר התגלה כי הוא היה למעשה קרבן ניסויי קרון הרכבת של ד"ר אישימארו/זאמה. ב"JOSE CHUNG’S FROM OUTER SPACE", סגן שייפר וסרן ואלי היו מחופשים לחייזרים אפורים, כחלק ממשימה חשאית לחטוף שני בני נוער. תחת רגרסיה היפנוטית, כריסי, אחת מהחטופים, נזכרה תחילה שחקרו אותה בחדר מלא אפורים , עם זאת, ברגרסיה עמוקה יותר התגלה שזה היה מסך עשן לחקירה של חיל האוויר האמריקני.

בהתחשב בתצפיות אלה, נראה שהאפורים הם היעד הבלעדי של החלטת האו"מ 1013, מדיניות הלירות-כדי-להרוג. חיל האוויר האמריקני, או מקביליו במדינות אחרות המצייתות לאמנה, תקף בעקביות חלליות של אפורים וואת נוסעיהן. מבצע "פלקון" צד את החייזר הבלתי נראה אחרי שחלליתו התרסקה ב-"FALLEN ANGEL"; חיל האוויר העיראקי הפיל חללית ב-"E.B.E"." והטייס שלה נלקח בשבי על ידי תאגיד מג'סטיק, וטיסה 549 הופלה בטעות כשחיל האוויר האמריקני "END GAME" הפיל עוד חללית שניסתה לחטוף את מקס פניג ב-"TEMPUS FUGIT". לבסוף, ב"END GAME"-, הצוללת הגרעינית האמריקנית "אליג'נס", שפעלה תחת כיפת הקרח הארקטית, הצטוותה להשמיד קשר סונאר חריג, אולם קשר הסונאר, שהתגלה כחללית חייזרית, השבית לבסוף את הצוללת, וצי תקיפה אמריקני נשלח בתגובה כדי לסיים את העבודה. גם את החללית החייזרית הזאת הטיסו כנראה אפורים.

"THE X-FILES: PILOT"

"CONDUIT 4"

"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN"

"FEARFUL SYMMETRY"

"E.B.E"

"LITTLE GREEN MEN"

"DUANE BARRY"

"JOSE CHUNG'S FROM OUTER SPACE"

"PAPER CLIP"

"NISEI"

"TEMPUS FUGIT"

"MAX"

2. ה"בלתי נראה"

"FALLEN ANGEL"

3. משני הצורה/השיבוטים

המסתורי ביותר מבין גזעי החייזרים השונים הוא משני הצורה/השיבוטים, שנאמנותו הייתה הפכפכה במהלך הסידרה. כאשר הם הוצגו לראשונה בעונה השנייה ("COLONY" ו"END GAME"), מספר רופאי הפלות זהים למראה נרצחו ברחבי המדינה. חקירתו של מאלדר חשפה את ה"גרגורים" וה"סמנתות" (יצורי כלאיים משובטים של אחותו הנעדרת), שהיו צאצאיהם של שני אורחים שהגיעו על פני כדור הארץ בשנות ה-40'. תכניתם הייתה להתמזג גנטית עם בני האדם וליישב את כדור הארץ, ברגע שהרשלנות האנושית תהפוך את כוכב הלכת לבלתי ראוי ליישוב. עם זאת, לפני שמאלדר הצליח לגלות עוד, חייזר משנה צורה, הידוע כצייד הראשים החייזר (ABH), שרף את המרפאה והרג את כל השיבוטים. ייתכן שניסוי זה שהופסק הצליח בסופו של דבר – ב-"THE END", התגלה שאמן השחמט הצעיר גיבסון פרייז הוא בעל יכולת לראות את העתיד, כתוצאה מפעילות מוגברת באזור במוח המכונה "יחידת אלוהים". מאלדר האמין שקפיצה אבולוציונית זה התאפשרה באמצעות מניפולציה גנטית של הדנ"א של הילד, או על ידי שילובו עם דנ"א חייזרי. עם זאת, לפני שניתן הייתה לאמת השערה זו, מעשן הסיגריות מסר את הנער לידי מטופח הציפורניים, ובכך ביטל חלק מהאיום שנשקף לתאגיד מג'סטיק מהילד.

במהלך הסידרה, זכינו בהזדמנויות רבות להצצות חטופות בשיבוטים ובמשני צורה, ונחשפו המאפיינים המסגירים שלהם. השיבוטים, לפי שיבוט סמנתה, היו התוצאה של ניסויי הכלאה חייזריים במגמה לבטל את המראה הזהה של כל מוצרי הקצה שלהם. הם עמידים ביותר בפציעות ובמחלות, ואפשר להרוג אותם רק על ידי ניקוב בסיס הצוואר שלהם ב"פגיון חייזרי" - נשק ידני בעל שלוחת דקירה נשלפת. במותם, גופם נמס לעיסה ירוקה. עוד שיבוטים נראו ב-"TALITHA CUMI" וב-"MEMENTO MORI", אם כי הפעם, נראה שהם הועסקו ישירות ע"י תאגיד מג'סטיק. עוד סוג של שיבוט נראה בשליטתו של התאגיד ב-"HERRENVOLK" - ה"רובוט". שיבוטים אלה, שהיו "ילדים בלונדינים קטנים" ו"סמנתות" צעירות, עבדו על הגידולים החייזריים במושבה הקנדית. הם היו שיבוטים "מדרג נמוך", שנועדו לשמש אך ורק לעבודת כפיים, ולא היו בעלי כישורי שפה כלשהם.

משני הצורה, כולל צייד הראשים החייזר וה"ג'רמיה סמית", נבדלים מהמשובטים ביכולתם לשנות את המראה שלהם כרצונם, בכימיית דם, שהיא רעילה לבני אדם עם החשיפה לאוויר, וביכולתם לרפא פציעות ומחלות. עם זאת, כמו השיבוטים, ניתן להרוג אותם ע"י פצע דקירה בבסיס הצוואר. ה"ג'רמיה סמית", שהיו חלק מפרויקטי ניהול התיעוד הגנטי ומערכות ההובלה של תאגיד מג'סטיק, החלו לפקפק בתכנית התישבות, וניסו לחשוף את הפעילות במושבה הקנדית. אולם התאגיד וסוכנו, צייד הראשים החייזר, שמו לכך קץ במהרה. וכשמעשן הסיגריות ביקש מצייד הראשים החייזר לרפא את אמו החולה של מאלדר, התגלה גם שצייד הראשים החייזר הועסק ישירות ע"י התאגיד.

"COLONY"

"END GAME"

"TALITHA CUMI"

"HERRENVOLK"

"END GAME"

"MEMENTO MORI"

"GENDERBENDER"

4. יצורי כלאיים אנושיים-חייזריים

ראינו מספר יצורי כלאיים אנושיים-חייזריים בארבע העונות האחרונות. אלה תוצאות של ניסויים אנושיים (להבדיל מתוצאות של ניסויים חייזריים). יצורי כלאיים אנושיים-חייזריים נראו בפרקים ,"THE ERLENMEYER FLASK" , "ANASAZI">,"THE BLESSING WAY", "NISEI", "731"

להרחבה על כך ראה "פרויקט בקרת טוהר".

5. ה"שמנוניים"

"PIPER MARU"

"APOCRYPHA"

6. השמן השחור

השמן השחור הוא יישות תבונית שהגיעה לכדור הארץ בשנת 1945, אחרי שספינתה הופלה מעל האוקיינוס ​​השקט על ידי טייסת מטוסי קרב מוסטנג P51 של חיל האוויר האמריקני. הצוללת האמריקנית "זאוס פאבר" נשלח לאחזר את החללית שהופלה באותה שנה, אבל השמן השחור חיבל במבצע כאשר השתלט על קברניט ה"זאוס פאבר". עם זאת, כאשר הצוות תקף את הקברניט, השמן השחור התגנב בחזרה לים, שבו נותר ללא הפרעה עד 1995.


ישות חייזרית זו, בעלת צמיגות דומה לזו של נפט גולמי, מסוגלת להיכנס לגופיהם של בני אדם או פונדקאים אחרים ולשלוט במעשיהם, והסימן המעיד על הדבקה בשמן שחור הוא עננות שחורה בעיני הפונדקאי. מרגע החדירה, יש לשמן השחור יכולת לגשת לזיכרונותיו של הפונדקאי – כשנכנס בקרייצ'ק ב-"APOCRYPHA", הוא ניצל את היותה של קלטת הנתונים של מג'סטיק בידי קרייצ'ק ואת קשרי העבר שלו עם מעשן הסיגריות כדי להגיע לעיסקה על החזרת החללית שלו, שנלקחה ע"י ה"תלפוס" ("NISEI"). נראה גם שהשמן השחור הוא רדיואקטיבי מטבעו, והוא מסוגל להשתמש ברדיואקטיביות שלו כנשק, כפי שעשה נגד צוות ספינת החילוץ הצרפתית "פייפר מארו".

תיאור זה, כמובן, נשמע דומה מאוד לסרטן השחור, החומר הביולוגי המסוכן שנחפר ממכתש טונגוסקה והנושא של שני פרויקטי חיסון לפחות. במובנים רבים, השמן השחור והסרטן השחור הם זהים, מסוגלים להחליק לתוך הפונדקאי בניגוד לרצונו וליצור את העננות השחורה המוכרת בעיני הקרבן. עם זאת, בעוד השמן השחור מסוגל לשלוט במעשי הפונדקאי שלו, הסרטן השחור גורם לקהות חושים משתקת. ההסבר להבדל זה בהתנהגות הוא שהשמן השחור הוא יישות חיה ומודעת, ואילו הסרטן השחור הוא השרידים חסרי החיים של השמן השחור, חסרי כל תודעה, שהושמדו בהתרסקות שיצרה את מכתש טונגוסקה. אבל כיוון שהשמן השחור והסרטן שחור זהים ברמת "התא", עם מנגנונים ביוכימיים דומים לחיפוש פונדקאים ולהשתלטות עליהם, סביר שיצירת חיסון נגד האחד תבטיח הגנה נגד האחר.

7. "הסרטן השחור"

ראה: "השמן השחור"

"TUNGUSKA"

"TERMA"

8. ה"רפאים"

"SPACE"

9. "לורד קינבוט"

חייזר דמוי קיקלופ בעיצוב "האריהאוזני" שגם רוקי קריקנסון וגם סגן ג'ק שפר מחה"א האמריקני כינו בשם לורד קינבוט. נראה שחייזר זה חטף את החוטפים הארציים (סגן שפר ורס"ן ואלי), וגם את המטרות המיועדות שלהם (כריסי והרולד). החטיפה נראתה (לפחות לחטופים) כתרגיל חסר טעם בסדיזם, רס"ן ואלי לא ישרוד את החוויה, והעב"מ תוצרת הארץ שלו נלקח ע"י החייזרים "האמיתיים". במקביל, רוקי, שהיה עד לחטיפה, מקבל מלורד קינבוט מסר "ניו אייג'י" של ישועה, הכולל גירסה כלשהי של תורת "הארץ החלולה" האנכרוניסטית למדי.

"JOSE CHUNG'S FROM OUTER SPACE"

מבחר פרויקטים של התאגיד

1. מבצע "מהדק נייר"

אנו חוזים את העתיד, והדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא להמציא אותו.

יש קבוצה של חייזרים שנחושה בדעתה ליישב את הארץ, על חשבון בני האדם כמובן, ויש קבוצה בתאגיד מג'סטיק שמאמינה שאין סיכוי למנוע זאת בעדם. אי לכך נערכים ניסויים ביצירת יצורי כלאיים מתוך אמונה שרק לאלה יש סיכוי לשרוד בעולם החדש שיקימו החייזרים. אבל באיזה עתיד מדובר באמת? האם יש לאנושות סיכוי בעתיד שבו השתלטות החייזרים היא בלתי נמנעת?

"COLONY", "END GAME", "TALITHA CUMI", "HERRENVOLK", "MEMENTO MORI".

א. שחבור גנים

שחבור גנים כרוך בעירוב של דנ"א חייזרי ואנושי באמצעים שונים. שיטה אחת היא להחדיר דנ"א חייזרי לתוך פונדקאי קיים, במטרה לשלב את הדנ"א החדש בתאי הפונדקאי. שיטה זו נראתה ב"THE ERLENMEYER FLASK", שם השתמש ד"ר בנרובי בריפוי גנטי כדי להחדיר דנ"א חייזרי בנבדקים אנושיים באמצעות שימוש בחיידקים נגועים בנגיף. התוצאה הייתה יצורי כלאיים עמידים בפני סרטן, בעלי כוח מוגבר, ויכולת לשרוד בתנאים שבני אדם רגילים אינם יכולים לשרוד בהם. ב"-"

"RED MUSEUM", ד"ר לארסון הזריק לבקר ולילדים המקומיים הורמוני גדילה שמקורם בדנ"א חייזרי, מה שגרם להם להפוך לחזקים ותוקפניים יותר. ייתכן שקרבנות נוספים של הריפוי הגנטי היו בני הנוער מהפרק הראשון - כאשר מאלדר וסקאלי הוציאו מקברה את גופתו של ריי סומס, אחד מבני הנוער המקומיים שמתו באופן מסתורי, הגופה הפכה למשהו דמוי חייזר.

האנשים כאן השתנו... הפכו למרושעים.

אמצעי נוסף שבאמצעותו ניתן ליצור יצורי כלאיים הוא מאפס - במילים אחרות, מביצית מופרית. סביר ביותר שתוצאות עבודתו של ד"ר קלמפר, שנזכרו ב-"THE BLESSING WAY", היו הגופות שמאלדר מצא בקרון הרכבת הקבור באריזונה (המכונה "הסחורה" בקבצי מג'סטיק). ליצורי כלאיים אלה היו מאפיינים חייזריים רבים, כולל ראשים גדולים ומעוותים, עיניים גדולות ואצבעות ארוכות. מאלדר ציין גם שבגופות היו צלקות של חיסון נגד אבעבועות שחורות (עוד על כך בהמשך).

המאמצים המאוחרים יותר של ד"ר אישימארו/זאמה ב-"NISEI" ו-"731" יצרו שני סוגים של יצורי כלאיים. יצורי הכלאיים מ"הדגם הישן" היו עדיין בעלי מראה חייזרי בולט, אבל בהחלט אנושיים יותר למראה מאלה שנוצרו על ידי ד"ר קלמפר. יצורי כלאיים אלה, הכלואים במתקן נטוש לטיפול במצורעים, היו נתונים לניסויים שונים שגרמו "כוויות נוראות", אולי כדי לבדוק את יכולתם לעמוד בכלי נשק חוצניים (אם תזכרו, בני אדם רבים שבאו במגע עם חייזרים בסידרה סבלו מכוויות נוראות, כמו ב-"FALLEN ANGEL" ו-"PIPER MARU"). כל יצורי הכלאיים מ"הדגם הישן" נהרגו ונקברו בקברי אחים ב"731", כולל אחד שהושמד אחרי שד"ר אישימארו/זאמה ניסה להבריח אותו מארצות הברית דרך קנדה.

ניסויים נעשו בבני אדם חפים מפשע במשך שנים, מתוך מושבת המצורעים. הרכבת הסודית הזאת שימשה לעריכת הניסויים האלה בכל רחבי הארץ. מה שאני אומר, מאלדר, הוא שאין דבר כזה, חטיפה על ידי חייזרים. זה רק מסך עשן שנוצר באושר על ידי הממשל שלנו כדי לחפות על השקר הגדול מכולם. אבל נחש מה? הניסויים האלה מעולם לא הסתיימו.

יצורי הכלאיים מה"דגם החדש" היו אנושיים במראם, ושונים רק בביוכימיה שלהם. יצורי כלאיים אלה נוצרו כביכול על ידי "ניסויי קרינה" של הממשל, שבהם נחטפו אלפי נשים והביציות שלהן הוצאו בחדרי ניתוח ניידים. אחת מקרבנות תכנית זו של יצירת יצורי כלאיים הייתה הסוכנת סקאלי, שנעלמה לכמה שבועות במהלך העונה השנייה ("ASCENSION"). הניסיון שלה, שתמונתו הושלמה בהדרגה במהלך הסידרה, היה כנראה אופייני לקרבנותיה תכנית זו. במהלך חטיפתה, השחלות של סקאלי הושמו במצב של ביוץ-יתר בעזרת פרצי קרינה עתירי אנרגיה, והביציות נאספו לשימוש עתידי. לרוע המזל, ההליך הסתיים גם בעיקור. לפני שהוחזרה, זיכרונותה של סקאלי מהאירוע הוחלפו בסידרה של זיכרונות "חטיפה" כוזבים, שהיו דומים לזיכרונות הכוזבים שהושתלו במוחו של דואיין בארי, שגרמו לו להאמין ש"אפורים" ביצעו בו הליכים רפואיים, כשלמעשה אלה היו ניסוייו של ד"ר אישימארו/זאמה. גם לסקאלי היה שבב זעיר מושתל בבסיס הצוואר, שבבחינה מדוקדקת יותר מקורו היה במפעל יפני. למרות שניתן להסיר שבבים אלה, הקרבן פיתח זמן לא רב לאחר מכן גידול נדיר וחשוך מרפא במוח ("MEMENTO MORI"), שניתן לרפאו רק על ידי השתלה מחדש של השבב הזעיר ("REDUX II"). מטרתם של שבבים אלה הייתה משולשת: לשמש כאמצעי למעקב אחרי החטופים, למנוע מהמערכת החיסונית של החטופים ליצור תגובה חיסונית (סרטן) לשינויים הפיסיולוגיים שהחטופים עברו במהלך ההליך שלהם (אחרי חטיפתה של סקאלי, נמצא "דנ"א מסועף" במחזור הדם שלה), ולזמן את החטופים להליכים נוספים (כפי שנראה בהתכנסויות השונות של חטופים ב- "PATIENT X (I)", הקשורות כביכול למאמצי ההתיישבות של תאגיד מג'סטיק).

הביציות שהוצאו, אחרי שילוב עם דנ"א חייזרי, הושתלה ברחם פונדקאית, אולי אפילו זו של החטופה, שם התאפשר לה להשלים את ההריון (כמו אצל הדיירות המבוגרות של בית האבות דימסדייל ב- "EMILY", או הוסרו לאחר תקופה של זמן כדי להמשיך את ההתפתחות במכלים מלאים בנוזל (כמו אלה שנראו ב"THE ERLENMEYER FLASK").

 

הם יצאו מזה בשלום, מאלדר, ועל מה שהם לא יכולים לטייח, הם מתנצלים. ההתנצלות הפכה למדיניות.

ייתכן שהתוצאה הסופית של יצורי הכלאיים מה"דגם החדש" נראתה ב-

"MEMENTO MORI",

"CHRISTMAS CAROL",

"EMILY",

"MEMENTO MORI",

מספר שיבוטים, הידועים כ"קורטים", הפגינו תכונות רבות של השיבוטים החייזריים האחרים שכבר נראו בסידרה; ניתן להרוג אותם רק בדקירה בבסיס הצוואר, וגופם מתפרק במהירות לעיסה ירקרקה עם מותם. ה"קורטים" עבדו בשירות תאגיד מג'סטיק במרפאת הפוריות, באיסוף הביציות שהתקבלו מהניסויים בקרון הרכבת (מאלדר מצא דגימה של הביציות של סקאלי בכספת), וטענו שהם צאצאים ישירים של ניסויים אלה. על אף קשריהם עם התאגיד, ה"קורטים" הצהירו כי נאמנותם נתונה לאמותיהם הביולוגיות (החטופות), ומטרתם היא למנוע את מותן ללא צורך. בפרק הכפול  "CHRISTMAS CAROL",  "EMILY" נודע לסקאלי שיש לה בת בת שלוש, אמילי סים, שהייתה תוצר סופי ישיר של ניסויי ההכלאה על הביציות שלה. אולם אמילי הפגינה פיזיולוגיה חייזרית (דם רעיל), אשר חייבה אותה לקבל זריקות סדירות של חומר ירוק לא ידוע. למרבה הצער, למרות כל מאמציה של סקאלי, אמילי שקעה בתרדמת ומתה, וכל הראיות למבצע איסוף הביציות הושמדו במהירות על ידי שני חייזרים משני צורה.

ב. ניהול תיעוד גנטי

מאלדר וסקאלי נתקלו שלא במתכוון במאגרי מידע גנטיים עצומים במהלך חקירותיהם בתיקי-איקס. הראשון נמצא ב"PAPER CLIP", שבו אלפי תיקים רפואיים נמצאו מאוחסנים במכרה נטוש במערב וירג'יניה ("המון המון תיקים", כפי שציינה סקאלי). תיקים רפואיים אלה יצרו מאגר מידע גנטי מקיף של כל גבר, אישה וילד שנולדו מאז שנות ה-50', ונאספו בחשאי במהלך חיסוני אבעבועות שחורות (SEP, או התכנית להדברת האבעבועות השחורות). הבסיס לקטלוגו של כל יחיד נחשף ב-"TALITHA CUMI", כאשר מאלדר וסקאלי פגשו את שיבוטי ג'רמיה סמית שהועסקו בכמה מסניפי הביטוח הלאומי בכל רחבי המדינה. בחיפוש במחשב השייך לאחד מה"סמיתים" התגלו ערימות של נתונים מקודדים, מבוססים על רצפי נוקליאוטידים של נגיף אבעבועות הפרות, המשמש כבסיס לחיסון נגד האבעבועות השחורות. כל אחד ממיליוני האמריקנים המקוטלגים במאגר המידע הזה זוהה על ידי תיוג בווריאנט גנטי ייחודי של נגיף אבעבועות הפרות.

נתונים גנטיים נרחבים אלה נאספו כחלק מעבודתו של ביל מאלדר על "מהדק נייר", אך לא ברור לאיזו מטרה. היה מי שהציע כי ה"ג'רמיה סמיתים" מצאו לחייזרים המתיישבים זהויות (מה שאיפשר להם להשתלב בחברה האנושית ללא גילוי), או פונדקאים מתאימים (בהתבסס על התאמת הדנ"א שלהם) לניסויי ההכלאה של חייזרים ובני אדם.

2. מערכות הובלה

בכלל, מה הקטע של הדבורים? כשהדבורים נראו לראשונה ב"HERRENVOLK", גידלו אותן במושבה של שיבוטים חייזריים כדי להאביק יבול של צמחים חייזריים. דבורים מהונדסות גנטית לכאורה אלה היו גם תוקפניות וגם קטלניות, ונדרשה עקיצה של דבורה אחת בלבד כדי להרוג טכנאי טלפון. כמו כן, במהלך התקפת הדבורים על צייד הראשים החייזר, פצעי העקיצה היו דומים לפצעי אבעבועות שחורות.

הופעתן הבאה של הדבורים הייתה ב-"ZERO SUM"' כאשר תאגיד מג'סטיק ערך ניסוי שטח בחצר בית ספר מלאה ילדים בדרום קרוליינה. עם זאת, בהופעה הזאת, קטלניותן של הדבורים הייתה פחותה מאשר ב"HERRENVOLK", כיוון שהנבדקים בעל כרחם סבלו עקיצות מרובות ולא מתו. עם זאת, כמו בהתקפות שנצפו ב"HERRENVOLK", הנגעים שפרצו היו תוצאה של אבעבועות שחורות. כאשר הילדים הובאו לבית חולים מקומי, אנשי צבא ארה"ב השתלטו על הטיפול בהם, למרות שלא ידוע איזה סוג של טיפול ניתן.

אני יכול רק לנחש, אבל אני חושב שמישהו מנסה להנדס שיטת הובלה... למחלה שהרגה לאורך ההיסטוריה אנשים רבים יותר מכל מחלה מידבקת הידוע לאנושות.

אי לכך, נראה שהדבורים שימשו כמערכת הובלה לנגיף האבעבועות השחורות, למרות שהנגיף במקרה זה היה אלים הרבה יותר, כיוון שהנבדקים חלו במחלה במלוא העוצמה תוך זמן קצר. לא ידוע אם נגיף האבעבועות השחורות ששונה הוחדר לתוך הדבורים באמצעות הצמח החייזרי שהן נראו מאביקות או באמצעי אחר. לא ברור גם מה בדיוק הייתה מטרת ניסוי השטח. בבדיקה ראשונית, נראה שתאגיד מג'סטיק בדק את יכולתן של הדבורים להוביל את נגיף האבעבועות השחורות, אבל לאור המעורבות הצבאית לאחר הניסוי, ייתכן בהחלט שהם בדקו את השפעות נגיף האבעבועות השחורות החדש על הנבדקים, או את יעילותו של חיסון שיסתור את השפעותיו של נגיף האבעבועות השחורות החדש הזה.

3. פרויקט החיסון נגד הסרטן השחור

המפגש הראשון עם הפרויקט הזה הוא בפרקים "TUNGUSKA" ו-"TERMA". בראש הפרויקט עמדה הווירולוגית הידועה ד"ר בוניטה צ'ונג-סייר ז"ל. דגימות חומר חייזרי נמצאו באתר פגיעת המטאור (או יש אומרים, חללית), ונגנבו ע"י תאגיד מג'סטיק מפרויקט רוסי. מסתבר שהרוסים הפכו את החומר המסוכן לנשק ששימש את העיראקים במלחמת המפרץ (הראשונה, מן הסתם), נשק שגורם בצורתו המרוכזת לשיתוק, אולם לרוסים לא היה חיסון שיגן על חייליהם מפני הנשק, ולכן הם ערכו ניסויים בתושבי גולאג סודי בניסיון לשכלל את החיסון. על הצלחתם מעידה העובדה שמאלדר נחשף לסרטן השחור ויצא בשלום. פרויקט זה היה אחד הפרויקטים הממודרים ביותר של התאגיד. רק שישה אנשים ידעו עליו, כולל ד"ר צ'ונג-סייר, מעשן הסיגריות ושלושה אחרים, ושפני הניסיון שלו היו דיירי בית אבות בבוקה ראטון, פלורידה, יצירת החיסון הייתה כנראה קרובה, אבל משום מה הפרויקט הופסק, כל משתתפיו מתו ואספקת הסרטן השחור מברית המועצות לשעבר נעצרה. למה? לא ברור.

אם תעיר את הדוב הרוסי, הוא עלול לגלות שגנבנו את הדבש שלו.

מאלדר וסקאלי באו במגע ראשון עם החומר הזה כאשר, בהתבסס על מידע שקיבלו מקרייצ'ק, הם יירטו שק דיפלומטי שהגיע מרוסיה ( "TUNGUSKA"). בתוכו היה דגימת סלע ממכתש טונגוסקה שהכילה דגימה של הסרטן השחור, מיועדת למעבדתה של ד"ר בוניטה צ'ונג-סייר. אחרי שמאלדר נסע לרוסיה כדי לחקור את מקור דגימת הסלע המסתורית, הוא נכלא בגולאג, שם השתמשו בו כבשפן ניסיון והוא נחשף לסרטן השחור. עם זאת, בגלל זריקה לפני החשיפה של חיסון נגד אבעבועות שחורות, נראה שמאלדר לא סבל מתופעות לוואי כתוצאה מהניסוי.

ברגע שנודע לסובייטים על גניבת "הנשק הסודי" שלהם, סוכן הקג"ב לשעבר ואסילי פסקוב נשלח לסגור את פרויקט החיסון נגד הסרטן השחור של תאגיד מג'סטיק, בניהולו של החבר ארנצן (שם הקוד של המרגל הרדום קרייצ'ק). מרגע שהגיע לארה"ב, פסקוב חיסל במו ידיו את כל המחקר של התאגיד vסרטן השחור על ידי הריגת ד"ר צ'ונג-סייר, החרמת דגימות הסלע מטונגוסקה, והריגת את כל נבדקי פרויקט, קשישים במוסד הסיעודי הארו שנוצלו ללא ידיעתם על ידי ד"ר צ'ונג-סייר.


ב"PATIENT X" ו" THE RED AND THE BLACK", נושא החיסון נגד סרטן השחור הועלה שוב. בציפייה שתאגיד מג'סטיק יבגוד בו, קרייצ'ק הדביק במתכוון את המודיעה האחרונה של מאלדר, מריטה קוברוביאס, בסרטן השחור, והציע "חיסון" בתמורה לחירותו-שלו. מטופח הציפורניים קיווה שמשמעות החיסון שהתקבל מקרייצ'ק תהיה "התנגדות למתיישבים החייזרים", אבל לאחר השימוש בו על קוברוביאס, התגלה שהוא חסר תועלת.

תאגיד מג'סטיק ומקבילו ברוסיה טרחו מאוד על יצירת חיסון נגד הסרטן השחור, שככל הנראה היה מספק הגנה מפני השמן השחור. אי לכך, השמן השחור מהווה כנראה איום על מאמציו של תאגיד מג'סטיק. יתר על כן, מעשן הסיגריות ננזף על נקיטת פעולות חד צדדיות כשעשה עיסקה עם קרייצ'ק הנגוע בשמן השחור - מה שנראה דומה מאוד להתרועעות עם האויב.

הגופות של יצורי הכלאיים החייזרים-האנושיים שמאלדר מצא בקרון הרכבת הקבור (ה"סחורה" של ד"ר קלמפר) נשאו צלקות של חיסון נגד אבעבועות שחורות. כיוון שנראה שהחיסון נגד האבעבועות השחורות היה כלי קיבול לחיסון נגד הסרטן השחור (ראה "TUNGUSKA"), ייתכן שיצורי הכלאיים שימשו כדי לבחון את יעילותה של גירסה מוקדמת יותר של חיסון נגד הסרטן השחור.

4. המתיישבים והמחתרת

כפי שהתגלה ב- "Patient X" וב-"THE RED AND THE BLACK",, יש לפחות שתי קבוצות של חייזרים - המתיישבים והמחתרת. המתיישבים נחושים בדעתם להקים מושבה בכדור הארץ, אולי ע"י שימוש ביצורי הכלאיים החייזרים-אנושיים, ואולי אפילו מתכננים להפוך למין השולט. משני הצורה (הג'רמיה סמיתים) והשיבוטים (הסמנתות) מעורבים ישירות במאמץ ההתיישבות, כשצייד הראשים החייזר עוסק באבטחה ובניקיון. תאגיד מג'סטיק מסייע למאמץ ההתיישבות על ידי מתן משאבים (כגון נבדקים ומתקני בדיקה) ותמיכה (השימוש ב"גארנט" להסתרת הראיות לקיומם), נוסף על יצירת יצורי כלאיים משלו ל"סדר העולמי החדש" הזה (דבריו של מטופח הציפורניים על "המצאת העתיד").

נושא ה"קולוניזציה" נדון בפרקים נוספים רבים (

"COLONY",

"END GAME",

"PAPER CLIP",

"TALITHA CUMI",

"HERRENVOLK

), אבל רק ב-"PATIENT X" וב-"THE RED AND THE BLACK" (עונה חמישית) תאגיד מג'סטיק ממש דן בזה בגלוי. בפרק כפול זה, קבוצות של חטופי עב"מים זומנו באמצעות שתלי השבבים שלהם למקומות מרוחקים (קזחסטן, הר סקיילנד, וגשר בפנסילבניה), שם פגש אותם מה שנראה כעב"מ. עם זאת, המפגשים הללו נקטעו על ידי "אנשים חסרי פנים" מנופפים ב"מחוללי אש", ששרפו את הנאספים ללא הכר.

האנשים חסרי הפנים היו אנושיים למראה, אולם הנקבים בגופם נסגרו בתפירה, כנראה כאמצעי להחזיק בפנים יישות שמן שחור (קרייצ'ק השתמש באמצעים דומים כדי לנצל נער רוסי ככלי קיבול לסרטן השחור). התקפות אלה גרמו למורת רוח רבה בתאגיד מג'סטיק, שהאמין כי ההתקפות מכוונות נגדו, כניסיון לשבש את עבודתו.

כמו כן, בתקופה זו התרסקה חללית בבסיס חה"א פורט וייקאמפ ואיש חסר פנים, הניצול היחיד, נלכד. ברגע שצפו בתצלומי ניצול ההתרסקות, זיהו אותו אנשי מג'סטיק כלוחם מחתרת, חלק מקבוצה שחתרה תחת מאמצי ה"מתיישבים". כאשר הזקן הראשון החליט להסגיר את האיש חסר הפנים לידי המתיישבים, קרייצ'ק הלך לדירתו של מאלדר וסיפר לו במה דנו חברי התאגיד באופן פרטי - שהשריפות היו ניסיון של קבוצת מחתרת לחבל בתכנית ההשתלטות של המתיישבים. קרייצ'ק גם מסר למאלדר את מיקומו של האיש חסר הפנים שנלכד, ואמר לו שהחייזר הזה הוא מנהיג ה"מחתרת". אם הוא ימות, המחתרת תמות אתו (לאחר מכן קרייצ'ק שתל נשיקה רטובה גדולה על לחיו של מאלדר, אבל דיון בסאבטקסט ההומו-ארוטי של מחווה זו יצטרך לחכות לפעם אחרת). מאלדר מוצא את המשאית שהאיש חסר הפנים מוחזק בה, אבל לפני שהוא מצליח לשחרר אותו, הנהג הופך לצייד הראשים החייזר ומנסה להרוג את האיש חסר הפנים. לפני שמאלדר מאבד את הכרתו, הוא רואה איש חסר פנים שני מופיע מאחורי צייד הראשים החייזר, כנראה כדי להציל את חברו הכלוא.

תכניתה של המחתרת היא למנוע מהמתיישבים להתבסס בכדור הארץ, וייתכן אפילו שברצונם להקים מושבות לעצמם. נראה שחברי המחתרת הם האפורים והשמן השחור העובדים בשיתוף פעולה, אולי כמין סימביוטי. הראיות התומכות בסברה זו הן כלהלן:

לתאגיד מג'סטיק ולאפורים יש עבר של יחסים עוינים. שימו לב להחלטה 1013, הקובעת כי כל מדינה חברה הלוכדת יישות ביולוגית חיצונית חיח חייבת להשמיד אותה באופן מיידי, ולתקריות הרבות שבהן חיל האוויר האמריקני או מקביליו במדינות הזרות תקפו והפילו חלליות חייזריות ("FALLEN ANGEL", "E.B.E".", "THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN", "TEMPUS FUGIT"). תאגיד מג'סטיק גם חילץ חללית זרה שהופלה, אשר שימשה לאחר מכן למטרות מחקר על ידי פרויקט טכנולוגיית העב"מים. נוסף על כך, האפורים נראו לוקחים בחזרה מהתאגיד את הטכנולוגיה הגנובה שלהם (,"JOSE CHUNG’S FROM OUTER SPACE" "MAX",)

תאגיד מג'סטיק בילה ארבעים שנים ביצירת יצורי כלאיים חייזריים-אנושיים שיש קווי דמיון פיזיים רבים בינם לבין האפור האופייני. יצור כלאיים אחד תיאר ניסויים שגרמו לכוויות קשות ("731")– האם התאגיד ניסה ליצור חיילי-על שיהיו עמידים בפני נשק האנרגיה של האפורים (כפי שניתן לראות ב"FALLEN ANGEL")? יתר על כן, מיני חייזרים נוספים נראו מחזיקים בנשק אנרגיה, המסוגל אף הוא לשרוף קשות את קורבנותיו - השמן השחור ("PIPER MARU"). הייתכן שהאפורים הם כלי קיבול של השמן השחור (אפור אופייני מתואר כבעל עיניים שחורות), ונשק האנרגיה שלהם אינו אלא היכולות הטבעיות של השמן השחור שגופם מכיל?

לפי הדגם הזה, ניתן לפרש מחדש אירועים אחרים שנצפו במהלך הסידרה. למשל, ב"COLONY" ו-"END GAME", מאמציהם של ה"גרגורים" וה"סמנתות" הושמדו ע"י צייד הראשים החייזר. עם זאת, ייתכן שצייד הראשים החייזר היה סוכן של המחתרת, ולא של המתיישבים (שכן החייזרים, לא משנה אם הם מתיישבים או מחתרת, מאמצים מראה אנושי כשהם נעים בקרב בני אדם). בתחילת "END GAME", הצוללת הגרעינית האמריקנית "אליג'נס" רואה מגע סונאר לא ידוע, שמתגלה כחללית חייזרית מתחת לכיפת הקרח הארקטית. הם קיבלו פקודות לתקוף את החללית, אבל החייזרים הבלתי נראים ניטרלו אותם במהירות. התוצאה הייתה שצי תקיפה אמריקני נשלח להשמיד את החללית. לרוע המזל, צייד הראשים החייזר נמלט עם הצוללת, בה השתמש כדי להגיע למפגש עם החללית שלו. נראה שאירוע זה הוא ביצוע של החלטת האו"מ 1013, והמשמעות היא שצייד הראשים החייזר והחללית היו שייכים למחתרת. זה הגיוני, שכן מדובר בניסיון התיישבות שסוכל ע"י צייד הראשים החייזר.

5. שילוב

ניתן לבנות תמונה של יחסי הגומלין בין בעלי העניין השונים של קשת הקנוניה ב"תיקים באפלה", בהתבסס על המידע הזמין. כמובן, תוקף הפרשנות של האירועים שנראו בחמש העונות הראשונות של הסידרה כפוף למידת העקביות של כריס קרטר ביחס ל"חזון" המקורי שלו (בהנחה שאכן היה לו כזה, והוא לא רק אלתר אותו). יתר על כן, חלק גדול מהפרשנות מבוסס על הדיאלוג בין הדמויות השונות בסידרה, שהתקבל כקנון, או כווריאציה על האמת. במקרים מסוימים, ניתן לעשות זאת בביטחון, כמו בדיונים הקשורים לענייני פנים (כמו הדיאלוג בין חברים שונים בתאגיד מג'סטיק), או כשיש די ראיות ודיאלוג לאימות מצדדים שלישיים. עם זאת, יש כמה דמויות הידועות כדו-פרצופיות, ודבריהן עשויים לסלף את האמת, או להיות בדותות גמורות (קרייצ'ק היא דוגמה מצוינת, ונראה שהוא שיקר לגבי הכול).

6. החיסון נגד אבעבועות שחורות

על הדברת מחלת האבעבועות השחורות, הנגרמת על ידי נגיף הוואריולה ממשפחת orthopoxvirus, הוכרז בראשית שנות ה-80', אחרי תכנית מוצלחת להדברת האבעבועות השחורות (SEP) ביוזמת ארגון הבריאות העולמית בשנת 1967. הקורבן הטבעי האחרון של המחלה נמצא בסומליה בשנת 1977, ולא זוהו מקרים נוספים. על אף שאין יותר צורך במתן סדיר של חיסון נגד אבעבועות שחורות, הוא עדיין ניתן כאמצעי זהירות לאנשי צבא ולאוכלוסיות בסיכון.

נגיף האבעבועות השחורות (ואריולה), וקרובו נגיף אבעבועות הפרות (ואקסיניה) הופיעו פעמים רבות בקשת הקנוניה של "תיקים באפלה". הזיקה לאבעבועות השחורות נראתה לראשונה ב"ANASAZI", שבו גופותיהם של יצורי הכלאיים החייזרים-אנושיים שמאלדר מצא נשאו צלקות של חיסון נגד אבעבועות שחורות. ב"HERRENVOLK", סקאלי גילתה מאגר גנטי אנושי עצום מאוחסן במסוף המחשב השייך לשיבוט ג'רמיה סמית. כל אחד ממיליוני בני אדם שקיבלו חיסון נגד האבעבועות השחורות היה "מתויג" בווריאנט גנטי ייחודי של החיסון נגד האבעבועות השחורות. בפרק זה הוצגו גם הדבורים שעברו שינוי גנטי שהאביקו את הצמחים החייזריים במושבה הקנדית - הארס הרעיל בעוקצי הדבורים הכיל גירסה קטלנית של נגיף האבעבועות השחורות. החיסון נגד האבעבועות השחורות הופיע שוב ב- "TUNGUSKA",, אלא שהפעם הוא שימש רק ככלי לחיסון נגד הסרטן השחור. לבסוף, ב" ZERO SUM", הדבורים חזרו, תקפו חצר בית ספר מלאה בילדים והדביקה אותם בזן אלים באופן חריג של אבעבועות שחורות.

מהו בדיוק תפקידו של נגיף האבעבועות השחורות (ונגיף אבעבועות הפרות הקשור אליו) בתכניות ההתיישבות? בהתבסס על השימוש בו בניסויים השונים שנערכו, הוא משמש כנראה ככלי להובלת דנ"א חייזרי. הסיבות למסקנה זו הן:


עבור רוב הווירוסים מבוססי הדנ"א, הגרעין (האברון המרכזי בתא המכיל את הדנ"א) של התא הפונדקאי משמש את הווירוס לתהליך השכפול הנגיפי (וירוסים הם לעתים קרובות גדילים עירומים של הדנ"א ללא צורך המנגנון הביוכימי הנדרש לשכפול עצמי). משפחת הפוקסווירוס היא ייחודית בין וירוסי הדנ"א הידועים, כי תהליך השכפול כולו מתרחש אצלה מחוץ לגרעין, בציטופלסמה של התא. אם מטרת הווירוס הייתה להחדיר את הדנ"א החייזרי לתוך תא, השימוש בווירוס נשא בעל ההשפעה הפחותה ביותר על תהליכים בגרעין, כגון פוקסווירוס, הוא הטוב ביותר. שימו לב שליצורי הכלאיים החייזריים-אנושיים בקרון הרכבת הקבור מאלדר נמצא ב-"ANASAZI היו צלקות חיסון נגד אבעבועות שחורות, מה שיכול להעיד על האופן שבו החדיר ד"ר קלמפר את הדנ"א החייזרי לתאים האנושיים.

מלבד הבדל קטן במבנה המולקולרי, ההבדל העיקרי בין נגיפי האבעבועות השחורות ואבעבועות הפרות הוא אלימותם היחסית לבני אדם. בעוד הידבקות באבעבועות שחורות עלולה להיות קטלנית לבני אדם, הידבקות באבעבועות פרות, הגורמות בדרך כלל למחלה רק אצל פרות, היא חסר תסמינים יחסית ללא. עם זאת, אולם בגלל קווי הדימיון המורפולוגיים והאימונולוגיים בין שני הווירוסים, חסינות בפני נגיף אבעבועות הפרות מקנה עמידות בפני נגיף האבעבועות השחורות. מסקנה זו היא הבסיס לחיסון נגד האבעבועות השחורות. לאורך כל הסידרה, ראינו שניסויי תאגיד מג'סטיק עוברים לסירוגין בין השימוש בנגיף האבעבועות השחורות והחיסון נגד האבעבועות השחורות (נגיף אבעבועות הפרות). הסיבות לבחירת נשא מבוססות על קלות השימוש. כל חיסון, שחבור גנטי, ותיוג ניסויים (כפי שניתן לראות בהתאמה ב- "TUNGUSKA", "ANASAZI" ו"HERRENVOLK")כרוך בחיסון נגד האבעבועות השחורות, אותו ניתן לסנתז בקלות רבה יותר ולטפל בו בצורה בטוחה יותר מאשר בכמות שווה של וירוסי אבעבועות שחורות חיים. בשלב ניסוי השטח ("ZERO SUM")השתמש תאגיד מג'סטיק בנגיף האבעבועות השחורות עצמו, ככל הנראה כדי לבדוק את אלימותו.

מאפייני ההולכה של נגיף האבעבועות השחורות הופכים אותו גם לאידיאלי לצורך החדרת דנ"א חייזרי לאוכלוסיה. נגיף האבעבועות השחורות הוא ספציפי מאוד לבני אדם ואין מאגרים לא-אנושיים שהמחלה קיימת בהם, מה שמאפשר פיזור ממוקד ביותר. יתר על כן, זיהומים תת-קליניים אינם מתרחשים (ומכאן שאין דבר כזה, נשא של אבעבועות שחורות), מה שאומר שהפצת הנגיף תביא להרוויה של מאה אחוז באוכלוסיית היעד. לבסוף, נדרש מגע קרוב להעברת המחלה (אם באמצעות שאיפת נתזי נשימה או במגע עם הנגעים בעור), מה שמקל על זיהוי הנגועים - זה נותן לתאגיד את היכולת לעקוב אחר התפשטות הנגיף ולעצור את ההפצה במקרה הצורך.

פוקסווירוסים הם גדולים מאוד באופן כללי, ואפשר לראות אותם בקלות תחת מיקרוסקופ אור.

יש להניח שזה מיתרגם ליכולת תמרון רבה יותר, לצורך החדרת וירוס אחר או גדיל של דנ"א חייזרי לתוך מעטפת החלבון.


לבסוף, מאז הכריז ארגון הבריאות העולמי שמחלת האבעבועות השחורות הודברה בתחילת שנות השמונים, חיסון סדיר אינו נהוג יותר. זה מפחית את הסיכוי להתנגדות למחלה באוכלוסיות היעד.


בהתבסס על תצפיות אלה, נראה שתאגיד משתשמש בנגיף האבעבועות השחורות ובמתיישבים כדי להחדיר דנ"א חייזרי או סוג כלשהו של רעלן ביולוגי באוכלוסיות אנושיות, כשדבורים משמשות ככלי ההובלה. התוצאה הסופית תהיה תכניתו של התאגיד ל'המציא את העתיד", שתסייע לאנושות להתפתח בסיוע הדנ"א החייזרי, או תשמיד את האנושות כדי לפנות מקום למתיישבים.

7. בקרת טוהר: צוות ויעדים

ראינו מספר מדענים שהיו מעורבים בניסויי "בקרת טוהר". הדור הראשון של המדענים כלל את ד"ר אישימארו/זאמה וד"ר ויקטור קלמפר. הדור החדש של המדענים מיוצג על ידי אנשים כמו ד"ר בנרובי וד"ר לארסון, אם כי ד"ר לארסון היה יותר שכיר חרב שערך את הניסויים, מאשר חדשן שפיתח את טכנולוגיית ההכלאה.

איך נוצרו יצורי הכלאיים האלה? יצורי הכלאיים של ד"ר בנרובי נוצרו באמצעות טיפול גנטי, כלומר על ידי הזרקת דנ"א חייזרי במשטח של חיידקים ישירות לתוך תאים הנבדק. בדרך זו הנבדקים מתחילים כבני אדם וגומרים כיצורי כלאיים חייזרים-אנושיים. ייתכן שיצורי הכלאיים של ד"ר אישימארו/זאמה נוצרו באופן שונה. הייתה הצעה שייתכן שהם היו בני אדם שגויסו מבין חסרי הבית, המאושפזים במוסדות והבלתי שפויים, אבל ייתכן שהם יצורי כלאיים חייזרים-אנושיים מרגע לידתם. אנו יודעים שניסוייו של ד"ר אישימארו/זאמה של ב"NISEI" וב-"731" הם הניסויים שסקאלי נחטפה בגללם ב-"ASCENSION" והוחזרה ב"ONE BREATH". לסקאלי הייתה בטן נפוחה (לפחות זכרה שהייתה לה) וגופה היה מלא "דנ"א מסועף". לאנגלי, אחד "האקדוחנים הבודדים", הציעו שהדנ"א המסועף יכול היה לשמש להשתלת משהו אנושי במשהו לא אנושי. הייתכן שסקאלי (וחטופות העב"מים האחרות) שימשו להדגרת יצור כלאיים חייזרי-אנושי? האם יצור הכלאיים הוצא מאוחר יותר והודגר באופן מלאכותי? השיבוט "קורט" ב"MEMENTO MORI" אמר שהביציות של סקאלי נקצרו ושהוא וחבריו יצורי הכלאיים גודלו במכלי-רחם מלאכותיים.


השאלה הגדולה עומדת בעינה: "למה ליצור כלאיים חייזרים-אנושיים?"


לא התקבלה תשובה מוחלטת לשאלה זו מכריס קרטר ושות', אבל יש כמה סברות שנרמז עליהן בפרקים קודמים. רוב הרמזים שהוצגו עד כה מצביעים על כך שניסויי ההכלאה של "בקרת טוהר" היו חלק מתכנית "חיילי-על". אבל צבא של חיילי-על שישמש נגד מי? נשק הקרינה של החייזרים כפי שנראה ב"FALLEN ANGEL" ו- "APOCRYPHA". האם צבא זה של חיילים עמידים בפני קרינה ישמש כנגד החייזרים? אולי יש תשובה אחרת, מעורפלת יותר, והיא קשורה למערכת היחסים בין תאגיד מג'סטיק, החייזרים ותכניותיהם של חייזרים ביחס לכדור הארץ.

אם יש סיעה של חייזרים שבכוונתה ליישב את כדור הארץ (ונראה שאירועי "COLONY", "END GAME", "TALITHA CUMI", "HERRENVOLK", "MEMENTO MORI" מצביעים על "פרויקט" כזה), כי אז ייתכן שיש פלג בתאגיד מג'סטיק שמאמין כי החייזרים יצליחו, ולא משנה מה האנושות תנסה לעשות. אולי הסיבה לכך שיצורי כלאיים נוצרים היא שתאגיד מג'סטיק מצפה שהאנושות תוחלף ע"י הפולשים החייזרים האנושות וסבור שהדרך היחידה שלאנושות יהיה תהיה מקום בעולמם של הפולשים הוא אם האנושות תסתגל, תתפתח... תכליא את עצמה. מה אמר מטופח הציפורניים? "אנו חוזים את העתיד, והדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא להמציא אותו". האם העתיד הוא עתיד האנושות? והאם תכניתו של תאגיד מג'סטיק היא "להמציא מחדש" את האנושות על מנת לשמר חלק כלשהו ממנה ב"עולם החדש והאמיץ" של הפולשים החייזרים?

"THE BLESSING WAY"

"THE ERLENMEYER FLASK"

"RED MUSEUM"

"PAPER CLIP"

"NISEI"

"731"

8. גורלה של סמנתה מאלדר

במסעו הממושך של הסוכן מאלדר לגילוי גורלה של אחותו הצעירה סמנתה חלו מספר תפניות. מאלדר זוכר שסמנתה נחטפה מבית הוריו ב-1973, והיעלמותה הייתה המניע העיקרי לעבודתו ב"תיקי איקס". לדברי מטופח הציפורניים, סמנתה נחטפה כדי להבטיח את שתיקתו של ביל מאלדר בנוגע לעבודתו ב"מהדק נייר", וביל מאלדר היה זה שהחליט איזה ילד יילקח ממנו. מאלדר נתקל בשיבוטי סמנתה רבים במהלך חקירותיו, כגון אלה שניהלו את הוצאת הרקמה העוברית ("END GAME"), והמל"טים חסרי הדעת שטיפלו ביבולים החייזריים במושבה הקנדית ("HERRENVOLK"). עם זאת, ב-"REDUX II", ייתכן שמאלדר פגש את אחותו האמיתית, שהובאה אליו לפגישה קצרה על ידי מעשן הסיגריות.לדברי סמנתה הזאת, מעשן הסיגריות היה אביה (בניגוד להצהרתו של מעשן הסיגריות ש"אין לו משפחה" ב"ONE BREATH"), והיו לה חיים משלה עם משפחה משלה. כמו כן התגלה ב"TALITHA CUMI" כי ייתכן שאמו של מאלדר ומעשן הסיגריות ניהלו מערכת יחסים רומנטיים בעבר, מה שעורר ספקות בשאלת זהותו של אביהם של מאלדר וסמנתה.

ראשית, מאלדר הוא כנראה בנו של ביל מאלדר, בעוד סמנתה היא התוצר של רומן אסור בין מעשן הסיגריות ואמו של מאלדר. כאשר ביל מאלדר נדרש לבחור איזה ילד יילקח ממנו, הוא בחר בסמנתה כי ראה נקודת הפרדה ברורה בינה לבין מאלדר. יתר על כן, מאלדר ראה את מעשן הסיגריות מחבק את סמנתה באופן אבהי במהלך הפלאשבקים בהשפעת סמים ב- "DEMONS".

באשר לגורלה האמיתי של סמנתה מאלדר, סביר להניח שסמנתה שראה מאלדר ב"" הייתה אכן אחותו, שכן הדבר מתאים להנחה הנ"ל שמעשן הסיגריות הוא אביה של סמנתה. לאור תכניותיהם של המתיישבים ותאגיד מג'סטיק, מתקבל על הדעת שמעשן הסיגריות הכין את בת משפחתו היחידה, סמנתה, להתיישבות החייזרית הממשמשת ובאה, וגונן עליה מפני השפעות עוינות למג'סטיק, בעודו משתמש בדנ"א שלה לצורך קידום פרויקטי קדם-התיישבות שונים. ייתכן אפילו שה"אימוץ" של סמנתה ע"י מעשן הסיגריות היה עיסקה שנעשתה ע"י מעשן הסיגריות בינו לבין ראש האבטחה של תאגיד מג'סטיק וביל מאלדר, שהיה על סף חשיפה פומבית של "מהדק נייר".

יחסים בינלאומיים

"THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN"

"ANASAZI"

>A Name="_Toc368211940">

נספח: האקדוחנים הבודדים

האקדוחנים הבודדים הם שלישייה של דמויות בדיוניות, ריצ'רד "רינגו" לאנגלי, מלווין פרוהיקי וג'ון פיצג'רלד ביירס, שיש להם תפקידים חוזרים ב"תיקים באפלה". הם כיכבו גם בסידרת-בת קצר מועד, שנקראה אף היא "האקדוחנים הבודדים". השם נגזר מתיאוריית "האקדוחן הבודד" של רצח ג'ון פ' קנדי.

הם תוארו כפטריוטים של תרבות-הנגד, חובבים נלהבים של תורות קנוניה, כלבי שמירה של הממשל ופורצי מחשבים שסייעו בתדירות גבוהה לדמויות המרכזיות, מאלדר וסקאלי, על אף שלפעמים היו להם הרפתקאות משלהם. האקדוחנים הבודדים כתבו פרסום חדשותי ושמו "האקדוחן הבודד" (לשעבר עלון "הקליע הקסום", כינוי גנאי לתיאוריית "הקליע הבודד", וכמו שם הקבוצה, התייחסות לרצח קנדי) שמאלדר היה ממנוייו הנאמנים. לאיש מהם לא הייתה עבודה קבועה; הם הסתמכו על מממנים שהאמינו במטרתם, ועל ההכנסות מהמנויים לעלון שלהם. הם חלקו דירת סטודיו שבה גם עבדו והשתמשו בפולקסווגן טרנספורטר דגם 79' כדי לנוע ממקום למקום.

בשנת 1989 פגש ג'ון ביירס אישה ושמה הולי בתערוכת אלקטרוניקה. הולי טענה שהאקס שלה (מאלדר) עוקב אחריה וחטף את הבת שלה. היא נתנה לביירס כתובת אינטרנט, שאמורה לאתר את בתה. הקובץ מוצפן, ולכן ביירס מגייס את עזרתו של פורץ מחשבים/מוכר כבלים ושמו מלווין פרוהיקי. פרוהיקי מפענח את הקובץ, אבל כשהם מתעמתים עם מאלדר, הם מגלים שהוא סוכן בולשת (שעדיין לא הוצב בתיקי-איקס). ביירס ופרוהיקי החשדנים משכנעים את ריצ'רד לאנגלי לפרוץ לרשת הבולשת. הם מגלים ששמה האמיתי של הולי הוא סוזן מודסקי, והיא מבוקשת על פיצוץ מעבדה של הבולשת. השלושה מתעמתים עם מודסקי, והיא מודה שהיא עובדת במתקן הצבאי לנשק מתקדם בווייטסטון, ניו מקסיקו. היא פיתחה גז שגורם לפחד ולפרנויה, והצבא מתכנן לנסות אותו על אזרחים. היא מגייסת את עזרת השלושה כדי לעצור את תכנית הממשל. הם מתחקים אחרי החומר עד למחסן, שבו הגז נמצא במשלוח של משאפי אסתמה. מאלדר עוקב אחריהם, ועומד לעצור אותם, כאשר כל החמישה נקלעים למארב של שני מחסלים שנשלחו להרוג את מודסקי. מתפתח קרב יריות, ומאלדר לוקח כיסוי. מודסקי הורגת את המחסלים כשהם עומדים להוציא להורג את מאלדר ומיד בורחת. צוות בראשותו של איקס מנקה את השטח ומזהיר את החבר'ה שלא יסתבכו בצרות. השלישייה קיבלה את שמה כתוצאה מעימות של ביירס עם איקס בנקודה בשאלת התנקשות בחייו של ג'ון פ' קנדי. התשובה הצינית של איקס הייתה, "שמעתי שזה היה אקדוחן בודד". המשטרה מגיעה מיד לאחר מכן. כל שלושת האקדוחנים נעצרים, ובאיירס מספר את סיפורו לבלש ג'ון מאנץ'. מאנץ' הוא ספקן, אבל מאלדר מאמת את הסיפור, ולכן החבר'ה משוחררים. הם מוצאים את מודסקי, והיא מפצירה בהם לספר לאנשים רבים ככל האפשר על הקנוניה הממשלתית. פתאום מגיע רכב שכור שחור ונוסעיו מושכים את מודסקי פנימה בכוח. מאוחר יותר, מאלדר מבקר אצל החבר'ה ואומר להם שיש לו בראש רעיונות מוזרים שהוא לא מצליח להתנער מהם.


למרות הופעות מועטות בלבד ב"תיקים באפלה", ה"אקדוחנים" הפכו לחביבי המעריצים, וקיבלו חולצות הטריקו משלהם. כן היו להם הופעות בולטות בפרקים שנכתבו על ידי סופרי מדע הבדיוני לשבחי ויליאם גיבסון וטום מדוקס. מאז הפכו לחלק מרכזי מ"תיקים באפלה", חולי-טכנולוגיה בנוסח ה"אקדוחנים" הופיעו בסדרות טלוויזיה אחרות, כגון בריאן רודקר ב"מילניום" ואבי שוטו ב-NCIS. דמויות דומות הופיעו בסדרת רבות בז'אנר:השלישיה, קבוצה של חנונים השואפים להיות נבלים בעונה 6 של "באפי ציידת הערפדים" וזוג הבלוגרים החנונים "חוקרי העל-טבעי" שהופיעו בפרק העונה הראשונה "בית הגיהינום" ובפרק העונה השלישית "Ghostfacers!" בסידרה "על טבעי", וב"פלישה" הופיע דייב, עיתונאי- בלוגר בנוסח פרוהיקי שהיה נחוש בדעתו להביא לעולם את האמת על "יצורי כלאיים" חייזריים. בסידרה "טריירס", הדמויות הראשיות ניצלו שוב ושוב את שירותיה של שלישיית מומחים לטכנולוגיה שפעלו מתוך מגורון והיו מיומנים במיוחד במעקב ובפריצה למחשבים.

כל שלוש הדמויות מתו בפרק "JUMP THE SHARK" ששודר בשנה שאחרי ירידת הסידרה "האקדוחנים הבודדים".

דמויות

ג'ון פיצג'רלד ביירס

ג'ון פיצג'רלד ביירס (ברוס הארווד) היה פעם עובד יחסי ציבור ברשות לני"ע. הוא היה לבוש באופן שמרני ומטופח זקן, בניגוד מוחלט לחבריו ה"גראנג'יים" יותר. היה לו ידע בסיסי לפחות ברפואה, גנטיקה וכימיה והוא ידוע במשפט המפורסם, "זה מה שאנחנו אוהבים אצלך, מאלדר. הרעיונות שלך מוזרים יותר אפילו משלנו". הוא נולד ב -22 בנובמבר 1963, היום שבו מת הנשיא קנדי. הוריו קראו לו על שם הנשיא שנרצח, אחרת שמו היה ברטרם. ביירס היה ה"נורמלי" מבין השלושה, ובעוד פרוהיקי ולאנגלי היו לכאורה לא יוצלחים וזועמים מלידה, ביירס חלם על חיים שקטים, ללא אירועים מיוחדים, בפרוורים. אביו של ביירס היה פקיד בכיר בממשל, אבל הם מעולם לא ראו עין בעין וכשביירס-האב מופיע בבפרק הפיילוט של "האקדוחנים הבודדים", השניים לא דיברו כבר מזמן.

מלווין פרוהיקי

מלווין פרוהיקי (טום בריידווד) היה רדיקלי לשעבר משנות ה-60' והמבוגר מבין שלושה. על אף שהיה פורץ מחשבים מיומן, פרוהיקי היה בעיקר המומחה לצילום לשל העלון. לפרוהיקי היה יחס של זימה כלפי נשים, אולם הייתה לו גישה רומנטית טהורה יותר כלפי דנה סקאלי; כשהיא הייתה חולה אנושה ראש בפרק "ONE BREATH", פרוהיקי הופיע בבית החולים בחליפה מחויטת ובידיו זר. חוש האופנה הייחודי שלו גרם לו להתבלט: מעילי עור, מקטורנים שחורים, נעליים צבאיות, כפפות בלי אצבעות, וכו'. פרוהיקי ראה את עצמו כ"אישהפעולה" של השלישייה ולעתים קרובות נראה מבצע פעלולים אינטנסיביים מאוד (רובם מבוימים כדי שייראו מרשימים יותר מכפי שהיו באמת). למרות התעלולים הילדותיים שלו עם לאנגלי ואחרים, גילו וניסיונו של פרוהיקי נתנו לו מעין חכמה שקטה שעלתה מדי פעם על פני השטח כשהוא ניחם את חבריו על טבעם העגום של חייהם. בפרק "TANGO DE LOS PISTOLEROS" של "האקדוחנים" מתגלה שפרוהיקי הוא אלוף טנגו שעבר, שרקד תחת שם הבמה "אל לובו".

ריצ'רד לאנגלי

ריצ'רד לאנגלי (דין האגלונד) היה הצעיר והווכחני ביותר מבין השלושה. הוא היה מעריץ גדול של ה"ראמונס", ונהנה מביקורת על אי הדיוקים המדעיים בסידרת המד"ב קצרת הימים "ארץ 2", ובינו לבין פרוהיקי הייתה תחרות מתמשכת על תואר פורץ המחשבים הטוב ביותר. כן הוא הפגין "סלידה פילוסופית מכך שתמונתו תסתובב בין לווינים". כינויו היה "רינגו". לאנגלי היה שחקן "מבוכים ודרקונים" (בתור "אדון מאנהאמר") ונהנה ממשחקי וידאו כגון Quake . בפרק "OCTANE" של "האקדוחנים" מתגלה שלאנגלי הוא "בתול בן 32".

עמיתים

קנת סונה

קנת סונה, המכונה "ההוגה" (ברני קולסון) - חבר רביעי לא רשמי, פורץ מחשבים, שהצליח לחדור לקבצי מג'סטיק 12 ולהצפינם על קלטת דיגיטלית ("ANASAZI")"ההוגה הופיע בראשונה בפרק "ONE BREATH", "ההוגה" נרצח על ידי מתנקשים שעבדו בשירותו של מעשן הסיגריות, שבסופו של דבר החזיר לעצמו את הקלטת. הוא הוזכר ב- "THE BLESSING WAY" כמי שנרצח, אבל לא הופיע בפרק זה.

ג'ימי בונד

ג'ימי בונד (סטיבן סנדן) - "חבר רביעי" אחר, שהצטרף לשלישייה בסידרת "האקדוחנים הבודד". על אף שחלק את האומץ והיכולת הפיזית של זה שעל שמו נקרא, הוא נראה בתחילה כעשיר אבל לא פיקח במיוחד, והוא מוקסם מהשלישייה, שלעתים קרובות רואה בו מיטרד. היתרון שלו הוא האופטימיות חסרת הגבולות שלו, בשילוב עם השקפה אידיאליסטית ש"האקדוחנים" השחוקים מצטערים שאיבדו.

איב אדל הארלו

איב אדל הארלו (זולייקה רובינסון) – "פאם פאטאל" גנבת שלפעמים עבדה עם שלישיית האקדוחנים הבודדים (אם כי לפעמים הייתה יריבתם). השם איב אדל הארלו הוא היפוך אותיות של השם לי הארווי אוסוולד. היא מתכננת לככב בסרט ביוגרפי על ג'ין הארלו. האקדוחנים הבודדים אחוזים בדיבוק ההתנקשות בחייו של ג'ון פ' קנדי (קנדי ומונרו ניהלו רומן), שבוצע כביכול על ידי לי הארווי אוסוולד. מאוחר יותר התגלה (בפרק "JUMP THE SHARK" של "תיקים באפלה") ששמה האמיתי של איב היה לויס רונץ.

קימי החנון

קימי החנון (ג'ים פייף) – פורץ מחשבים מומחה ומעריץ של "מסע בין כוכבים" שעוזר מדי פעם לשלישייה. הוא אחיו התאום של ג'ימי החנון, דמות שנהרגה על ידי אוטובוס בפרק "THREE OF A KIND", של "תיקים באפלה", וגולמה ע"י אותו שחקן.

סוזן מודסקי

סוזאן מודסקי (סיני קולמן) - הייתה בשנת 1989 עובדת המרכז לחקר נשק מתקדם בבסיס הצבאי וייטסטון בניו מקסיקו, וסייעה בפיתוח נשק ביולוגי הגורם להזיות פסיכוטיות. אחרי שפנתה נגד מעסיקיה, היא גייסה את עזרתם של ביירס (אז עובד הרשות לני"ע) ושל פרוהיקי ולאנגלי (אז שני פורצי מחשבים עצמאיים, שמכרו חומרת כבלים בלתי חוקית) במטרה לחשוף את האמת. אמנם היא לא הצליחה להביא את סיפורה לציבור, ונחטפה על ידי סוכן ממשל מסתורי המכונה בקיצור איקס, אבל זמן קצר לאחר מכן, היא הייתה אחראית שלא במתכוון להקמת הקבוצה כקבוצת עיתונאים חוקרים ולהיכרות הראשונה שלהם עם מאלדר. כעבור עשור, ביירס (שטיפח רגשות כלפי סוזאן) נתקל בה בלאס וגאס, שם עזרו לה הוא והאחרים לקבל זהות חדשה. מודסקי מופיעה בפרקים "UNUSUAL SUSPECTS" ו- "THREE OF A KIND" של "תיקים באפלה".

לקריאה נוספת:

http://members.tripod.com/the_fazz/x-files/c101-4v25.htm

http://www.mediacircus.net/conspiracy.html

http://www.bwifitraveler.co.il/candidate.php?id=12011