עונה 1

פרק 1

פרק ראשון

גופת אישה נמצאת ביער ועליה סימנים מוזרים. מסתבר שהיא לא המקרה הראשון מסוגו. הסוכנת דנה סקאלי, שהיא גם ד"ר לרפואה, מוצמדת אל הסוכן פוקס מאלדר, המכונה "ספוקי" (מפחיד), ונחשב למומחה לפסיכולוגיה של רוצחים סידרתיים בפרט ולתורת הנסתר בכלל, וחוקר את כל התיקים הבלתי מוסברים של הבולשת, שמספריהם מתחילים באות איקס. היא יודעת שהמטרה האמיתית להצבתה ב"תיקי איקס" היא הציפייה שהיא תפריך את סברותיו הבלתי מקובלות באמצעות הסברים מדעיים. המפגש הראשון ביניהם מתחיל ברגל שמאל, אבל היא מצטרפת אליו לחקירת תיק-איקס הראשון שלה, אחרי שהיא מקפידה להסביר לו כמה חשוב למצוא את כל התשובות בתחום המדע.

כאמור, האישה שנרצחה איננה הראשונה מבני המחזור שלה שמתו בנסיבות דומות, אבל כל החקירות הקודמות העלו חרס, וזו הסיבה שהחקירה סווגה כתיק-איקס. אירועים מוזרים מתחילים להתרחש כבר בדרך לזירת הפשע, ומאלדר נאלץ להפעיל את קסמיו הבלתי מבוטלים על החוקרים המקומיים כדי שיניחו לו לעשות את עבודתו. העניינים מסתבכים כאשר באפו של אחד הקרבנות נמצא שתל מחומר בלתי מזוהה, ואנו עורכים מפגש ראשון אך לא אחרון עם בילי מיילס. מאלדר מגיע למסקנה הבלתי נמנעת שמדובר בחטיפה ע"י חייזרים, סקאלי עדיין מסרבת להאמין, אבל ההוכחות הולכות ומצטברות, והשניים מתנסים במפגש הראשון מני רבים שלהם עם החייזרים, וגם מעשן הסיגריות, הנבל הראשי של הסידרה, נמצא בתמונה.

בפרק זה מונחים היסודות לתורת הקנוניה שמאחורי הסידרה, ואנו לומדים להכיר כמה מהדמויות שימלאו בה תפקיד מרכזי, ובראשן "איש הסרטן", הידוע גם בכינויו "מעשן הסיגריות".

לפי ההודעה בראשית הפרק, הסיפור מבוסס על אירועים שהתרחשו באמת. אשרי המאמין...

שימו לב לבדיחה על חשבונו של סטיבן שפילברג...

למרות שכלל לא ראינו חייזרים בפרק הזה, היה אירוע של זמן חסר הקשור בדרך כלל לפעילות חייזרים, ומערבולות האור והעלים בתחילת הפרק ובסופו לא נראו כמו הדברים מהסוג שתאגיד מג'סטיק או "בקרת טוהר" יכולים להיות אחראיים להם.

הסיבה לאמונה שהאפורים היו מעורב בפרק זה היא שגופתו המצומקת של ריי סומס, הנער שגופתו הוצאה מקברה, הייתה מכווצת, בעלת ראש מעוות ומוגדל. נמוך, בעל ראש מוגדל; נשמע קצת כפי שחייזר "אפור" קטן צריך להיראות.

פרק 2

גרון עמוק

כאשר מאלדר וסקאלי יוצאים לאיידהו לחקור את מותם המסתורי של טייסי ניסוי, הם חושפים תכנית ממשלתית סודית המשתמשת בטכנולוגיה חייזרית כדי לפתח מטוסים חדשים. מאלדר עורך היכרות עם המודיע הראשון שלו, דמות מסתורית הידועה בשם גרון עמוק.

כתב בעיתון מקומי מתגלה כאיש ביטחון בבסיס חיל האוויר אלנס. השם על התג הוא פול מוסינג'ר. הוא בהחלט זוכה בפרס השינוי המאיים ביותר: מכתב טוב לב ובלתי מזיק למרגל בעל עצבי פלדה. הוא בקושי מניד עפעף כשסקאלי דוחפת אקדח בפרצופו. הוא גם זוכה בפרס העלבון הצדקני הטוב ביותר: "כל מה שראית כאן מצדיק את ההגנה שאנו נותנים לו. אתה זה שנהג לא כשורה." הוא אומר את השורה הזאת בביטחון כזה שכמעט אפשר להאמין שייתכן שהוא צודק.

פרק 3

משתחל*/הידחקות

ידיד של סקאלי מהאקדמיה מבקש את עזרתה בחקירת שורה של רציחות שהמכנה המשותף היחיד להן הוא שיטת החדירה לזירת הרצח -אם לא מביאים בחשבון את עקירת הכבדים של הקרבנות. סקאלי פונה לעזרתו של מאלדר, שחושף תיק-איקס מראשית המאה. לידיד של סקאלי אין כל עניין בתיקי-איקס ובאנשים ירוקים קטנים (או אפורים, כפי שמאלדר ממהר לתקן אותו). סקאלי מצטרפת לחקירה, אבל הרי את מאלדר אי אפשר להרחיק מתיק-איקס טוב...

זהו המפגש הראשון שלנו עם יוג'ין טומס, "המשתחל", יצור בעל תכונות מיוחדות ותיאבון מוזר, שללא ספק שאב את השראתו מד"ר חניבעל לקטר...

פרק 4

זכרונותיו של מאלדר מחטיפתה של אחותו לפני עשרים ואחת שנים עולים מחדש כשהוא וסקאלי חוקרים ילד שאחותו נעלמה באופן דומה.

גם בפרק זה לא ראינו חייזרים, אבל הגג החרוך של המגורון, צמרות העצים השרופות, החול שהותך לזכוכית באגם אוקובוגי, הקשר הנפשי המוזר של קווין מוריס לשדר הנתונים מהחלל והתסמינים של חוסר משקל ממושך שסבלה מהם רובי מוריס, כולם מצביעים על נוכחות חוצנים ולא על מעורבות של תאגיד מג'סטיק.

בפרק הזה נוכחותם של האפורים נרמזת, אם כי איננו רואים אותם ממש. הדרך לזיהוים היא הבנת תבנית הפעולה שלהם: חטיפה + ניסויים רפואיים + החזרה בשלום = חייזרים אפורים.

פרק 5

השד מג'רזי

גופה כרותת אברים נמצאת ביער. לפי הדוח המשטרתי, האברים נכרתו בידי אדם. אבל למאלדר יש הסבר אחר, ששורשיו כמובן בתיק-איקס ישן. סקאלי טוענת ש"השד מג'רזי" הוא מיתוס, אבל מובן שזה לא עוצר את מאלדר, וגם לא התנגדות המשטרה המקומית להתערבות הבולשת בחקירה. בעזרתו של פרופסור לאנתרופולוגיה, מגלים מאלדר וסקאלי את האמת מאחורי מיתוס "השד מג'רזי".

בפרק זה סקאלי עדיין חיה באשליה שיוכלו להיות לה חיים נורמליים שכוללים בין היתר יציאה לארוחת ערב עם גבר.

פרק 6

צל

פרק 7

רוח במכונה

פרק 8

קרח

קבוצת מדענים החוקרת את כיפת הקרח הארקטית נתקפת שיגעון, ואנשיה מתחילים להתנהג בצורה מוזרה, להרוג זה את זה ולבסוף מתאבדים. מאלדר וסקאלי יוצאים יחד עם משלחת חוקרים אל המתקן בו עבדו המדענים כדי לנסות לגלות מה קרה שם. אחרי קבלת פנים סוערת מצד הכלב המקומי, מתחילות להצטבר כל מיני עובדות שמצביעות כרגיל על גורם חייזרי לאסון, או לפחות יצור קדמון שהיה רדום בקרח מיליוני שנים. כאשר היצור מתחיל לתקוף אותם בזה אחר זה, הם מגלים שהם לכודים במתקן ללא כל אפשרות לצאת. סקאלי רוצה להשמיד את היצור, אך מאלדר רוצה לחקור אותו מתוך כוונה לגלות את שורשיו החוצניים. מי מהם יהיה קרבנו הבא של היצור, שמעורר את יצר התוקפנות והאלימות בנפגעים?

שחקן אורח - ג'ף קובר, שמרבה להופיע בסרטי אקשן ובסדרות טלוויזיה בתפקיד הנבל.

העלילה קצת מזכירה את הסרט "הדבר".

פרק 9

חלל

אנו רואים כמה מהחייזרים המרושעים ביותר מחבלים תכנית החלל האמריקנית. אין כל ספק בכך שיש לנו עסק עם חייזרים בפרק הזה. ל"רפאים" יש דמיון בולט ל"פנים על מאדים". לא בטוח שהכוונה בפרק הזה הייתה שה"רפאים" הם רוחותיהם של גאס גריסום או האסטרונאוטים האחרים שמתו בשריפה על כן השיגור של "אפולו".

נראה שחייזרים האלה קשורים לסידוניה, השם שניתן לאזור שבו ה"פנים על מאדים" הידועות לשמצה בוהות מפני השטח של כוכב הלכת האדום. תורות קנוניות העב"מים בנוגע לסידוניה ולהעלמה לכאורה של הוכחת החיים על מאדים ע"י נאס"א הן רבות מכדי להזכיר. יש גם מספר תצורות סלע דמויות פירמידה באזור שגרמו לחסיד תורות הקנוניה ריצ'רד הוגלנד להעלות את הספקולציה שהאזור הוא למעשה עיר חייזרית מתות. קשר אחר למאדים היה האזכור לכך שהגשוש "מארס אובזרוור" התקלקל ב-23 באוגוסט 1993 ואבד בחלל. ההשלכה בפרק בפרק הזה הייתה שאובדן ה"מארס אובזרוור" נגרם ע"י עוד "חבלה חייזרית".

נראה שחייזרים "דמויי רוחות רפאים" אלה מסורים להסתרת מה שקורה בין הכוכבים מעיני האנושות. הם לא רוצים שחבורת קופים חמושים בנשק גרעיני (כלומר, אנחנו) תחשוף את פעילותם במערכת השמש שלנו, אבל לא ידוע אילו פעילויות במיוחד הם מסתירים. על אף היותם חסרי גוף, חייזרים "דמויי רוחות רפאים" אלה נראים דמויי-אדם מאוד (שתי זרועות, שתי רגליים, ראש אחד).

החייזר משתלט על קולונל מרקוס אורליוס בלט במהלך הריחוף בחלל ב"ג'מיני" ומתנהג כמו סוכן רדום, מחכה לרגעים קריטיים כדי לפעול ולחבל בתכנית החלל: מעבורת צ'לנג'ר, טלסקופ החלל האבל, ושני שיגורי המעבורת האחרונים.

פרק 10

מלאך נופל

כאשר חייזר ניצול התרסקות מנסה להתחמק מצוות חילוץ של חה"א האמריקני, מאלדר חוקר את הטיוח הממשלתי ורואה את פעיל העב"מים מקס פניג נחטף (ומוחזר ב- TEMPUS FUGIT ).

ייתכן שחייזר זה היה אפור שהשתמש בסוג כלשהו של הסוואת כיפוף אור. ראשית, ה"בלתי נראה" הייתה בבירור קטן קומה. שנית, ה"בלתי נראה" חטף את מקס פניג כשעמיתיו באו לחלץ אותו. מאוחר יותר, בפרקים TEMPUS FUGIT ו- MAX , מקס פניג נחטף על ידי חייזרים שנראו אפורים. אלא אם כן יותר מזן אחד של חייזרים נחוש בדעתו לחטוף אותו חנון עב"מים, ה"בלתי נראה" היה כנראה אפור אחר. אפור חמוש היטב. נשק הקרינה שהוא השתמש בו כדי לצלות את סגן השריף, את צוות שירותי חירום ומאוחר יותר חיילי מבצע פלקון היה הרסני ביעילותו. ודומה מאוד לכלי הנשק ששמש את "השמנוני" ב- PIPER MARU וב- APOCRYPHA. המטרה הברורה היחידה של ה"בלתי נראה" הייתה לרדת מכדור הארץ ולקחת אתו את מקס פניג.

פרק 11

איב

פרק 12

אש

פרק 13

מעבר לים

פרק 14

בפרק זה מתחזה קבוצה של חייזרים לכת דתית סגורה שחיה באזור כפרי נידח. נראה שאין להם טכנולוגיה מתקדמת, אבל כאשר אחד מהם מבצע פשע, הם חוטפים אותו כבאורח פלא כדי להעניש אותו לפי חוקיהם, ונעלמים כלעומת שבאו. חוץ מיכולתם להחליף מין מזכר לנקבה ולהיפך, גם הם בעלי דם רעיל שמגע עמו קטלני לבני אדם, וייתכן שיש להם קשר למשני הצורה.

לכאורה, יעדם היחיד הוא להישאר באלמוניותם בעודם ממתינים לחילוצם מכדור הארץ. הבעיה היחידה היא שהם מחכים כבר יותר ממאה שנה, בעוד מינים אחרים של חייזרים באים והולכים...

פרק 15

לזרוס

הסוכנת סקאלי מצטרפת לכוח משימה שמציב מארב לצמד שודדי בנק. השודדים אכן פורצים לבנק, ובקרב היריות שמתחולל נהרגים אחד מהשודדים ואחד מסוכני הבולשת, איש כוח המשימה. בבית החולים עומדת סקאלי על כך שהמאמצים להחיות את הסוכן יימשכו, בעוד על האלונקה הסמוכה שוכב השודד, אף הוא במצב של מוות קליני. המאמצים מוכתרים בהצלחה, אבל מי מהשניים אכן חזר מהמתים? כאשר מאלדר מצטרף לחקירה הוא מגלה פרטים נוספים על עברם של זוג השודדים, ומעלה את סקאלי על העקבות הנכונים. סקאלי מסרבת להאמין, אבל הראיות הולכות ומצטברות. הייתכן שרוחו של השודד השתלטה על גופו של הבלש? ואם כן, איך מוציאים אותו משם? והעיקר-איך משכנעים את סקאלי לפני שיהיה מאוחר מדי?

כאשר סקאלי נלקחת כבת ערובה בידי השודד ושותפתו, היא מנסה לספר לו את האמת, ולרגע נראה שהיא מצליחה, אבל לשווא. הוא בוחר במוצא האחרון שעומד לרשותו וזוכה לגאולה.

במסורת הנוצרית, אגב, לזרוס היה האדם שישו הקים לתחייה, במה שנחשב לאחד מנסיו הגדולים ביותר.

פרק 16

צעיר בלב

שודד בנקים רצחני שמאלדר סייע בלכידתו כשהיה טירון חסר ניסיון שב וחוזר לסורו. במהלך משפטו נשבע השודד להתנקם במאלדר. הבעיה היא שלפי כל הסימנים, השודד מת בכלא. הייתכן שהוא באמת חזר מהמתים כדי להתנקם במאלדר? מאלדר משוכנע שכן, על אף התנגדותם של כל הסובבים אותו. האם מישהו בכלא ביים את מותו של הרוצח, או שמא מדובר בסוד אפל הרבה יותר? ואם לא, מי האיש שנשבע לרדוף את מאלדר עד חרמה ואף רצח את ידידו הטוב? האם היו האסירים שפני ניסיון של מדען שהצליח להפוך את תהליך ההזדקנות? כרגיל, סקאלי נחלצת לעזרה וחושפת את האמת, שכרגיל במקרים של מדענים שמנסים לשחק את אלוהים, היא מזוויעה יותר מכל דימיון, וכמקובל בסידרה, היא מובילה לקנוניה.

מעשן הסיגריות חוקר את הסוציופאת הפצוע אנושות ג'ון בארנט בנוגע למיקומה של נוסחת האלמוות של ד"ר רידלי.

פרק 17

יישות ביולוגית חוצנית

בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה מדווח טייס קרב עירקי על מפגש עם עב"מ ומופל. במקביל מתנסה נהג משאית אמריקני במפגש מוזר משלו בכביש כפרי מבודד. מאלדר משוכנע כמובן שמדובר בעב"מ, וסקאלי כמובן מחפשת הסבר מדעי. נהג המשאית מכחיש כל קשר למלחמת המפרץ, המשטרה המקומית מערימה קשיים על החקירה, ומאלדר עורך לסקאלי היכרות ראשונה עם "האקדוחנים הבודדים" ותורות הקנוניה שלהם. סקאלי מוצאת מתקן ציתות אלקטרוני בעט. "גרון עמוק" מעביר למאלדר את הדיווח של הטייס העירקי וסקאלי מגלה שנהג המשאית שיקר כשטען שלא השתתף במלחמת המפרץ. מאלדר מתעקש להמשיך לחקור, על אף אזהרותיה של סקאלי והעובדה שההוכחה שהעביר לו "גרון עמוק" התגלתה כמזויפת. השניים מצליחים לחמוק מהעוקבים אחריהם, לאתר את המשאית החשודה ולגלות את הסוד שהיא נושאת, אבל שוב אינם מצליחים להשיג את ההוכחות החותכות.האם ייתכן שהחייזרים באים לחלץ את חברם השבוי? והאם "גרון עמוק" אומר סוף סוף את האמת?

שימו לב שטום בריידווד (פרוהיקי) משתמש כאן בשמו האמיתי לצורך אישור האבטחה המזויף שהוא מוציא למאלדר...

בגירסתו של גרון עמוק לאותה תקרית, כפי שסופרה למאלדר, הפרטים שונים. בגירסה של מעדן הסיגריות, העב"מ הופל ב-1991. סיבת ההתרסקות לא צוינה, אבל בעודם דנים בתכונות העב"מ שהתרסק, גרון עמוק מציין שהעב"מ מ-1991 כמעט זהה לזה שהנחתים לא הצליחו להפיל מעל וייטנאם ב-1969.

כאשר גרון עמוק השתמש בהכרח להוציא להורג את היישות הביולוגית החוצנית כבהצדקה שלו להדלפת חומרים הקשורים למג'סטיק, הוא כרך את האמת שלו בין שקרים. בגירסה שגרון עמוק העביר למאלדר, גרון עמוק ביצע את ההוצאה להורג של היישות הביולוגית החוצנית בהתאם להחלטת האו"מ, אך השנה הייתה 1969 ומטוסי הקרב של הנחתים כן הפילו את העב"מ מעל ויאטנם. האם שקריו של גרון עמוק למאלדר היו מכוונים? או שמא אחרי קריירה של שקרים, הונאה והטעיה, השקר היה פשוט טבעי יותר לגרון עמוק מאשר אמירת האמת? ייתכן שלעולם לא נדע. אנו יכולים להיות בטוחים רק בכך שגרון עמוק שוב הסתיר שקר בין שתי אמיתות.

החייזרים מתעתעים במפציץ העיראקי, ואחרי שהוא מפיל את החללית הם עוקבים אחרי המשאית המובילה את הניצול היחיד, אם כי אינם מנצלים את ההזדמנות כדי לחלצו. זהו כנראה החייזר שמוצא להורג ב THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN "גרון עמוק" אף אומר שאין זה החייזר היחיד מסוגו שהוא ראה והוצא להורג.

פרק 18

עושה הנפלאות

גם כאן אנו רואים "גבר בשחור" מהסוג המסורתי יותר, שמשתמש בשם לנארד ואנס.

פרק 19

צורות

סכסוך קרקעות בין מגדל בקר לבן לבין שכניו האינדיאנים מוביל להריגתו של אינדיאני צעיר. לכאורה סיפור פשוט, אבל מי הורג את הבהמות של מגדל הבקר? הייתכן שידו של יצור על טבעי בדבר, כפי שטוענים מגדל הבקר ובנו? האינדיאנים אינם ששים לעזור, אבל מאלדר משמיע את המשפט שהפך לסימן ההיכר שלו, "אני רוצה להאמין". לאינדיאנים יש גירסה משלהם ביחס לסכסוך הקרקעות, ומאלדר משתדל לזכות בשיתוף הפעולה של איש החוק המקומי. מסתבר שתיק-איקס הראשון בהיסטוריה, עוד מימי אדגר הובר, היה תיק שתיאר מקרה דומה של רצח ע"י חיה. הייתכן שהרוצח הוא אדם שמסוגל להפוך את עצמו לבעל חיים? כאשר נדמה ששריפת הגופה תשים קץ בטרם עת לחקירה, נרצח גם מגדל הבקר באותן נסיבות. מי הוא הטורף המסתורי ומי יהיה קרבנו הבא? ומהי משמעות האגדה האינדיאנית על רוח רעה שמסוגלת להפוך אדם לחיית פרא?

פרק 20

עלטה יורדת

קבוצת חוטבי עצים נעלמת ביער, והחשודים העיקריים הם חסידי איכות הסביבה המתנגדים לחטיבת עצים. כרגיל, מאלדר מגלה שיש תקדים למקרה כזה, עוד משנת 1934, ויחד עם סקאלי הוא יוצא לחקור את ההיעלמות בחברת נציגים משני המחנות הניצים. ביער הם מגלים מין פקעת מוזרה ובתוכה גופת אדם, אחד מחוטבי העצים הנעדרים. מנהיג חסידי איכות הסביבה מופיע בשטח ומספר על חרקים מוזרים שיורדים משמים וטורפים בני אדם שלמים. הוא גם מזהיר את כולם מפני רדת החשכה, שכן החרקים המוזרים פוחדים מהאור. מובן שאיש לא מאמין לו. אבל העצים הכרותים מספרים סיפור אחר, האם יש קשר בין טפילי העצים לבין החרקים? ואולי מדובר במין חריג של חרק שמקורו בהתפרצות געשית לפני מאות שנים? ואולי זהו עונש צודק לחוטבי העצים שכרתו את העץ העתיק? והעיקר - אם תגיע העזרה לפני שיהיה מאוחר מדי?

פרק 21

טומס המשתחל

יוג'ין טומס, "המשתחל", מועמד לשחרור מהמוסד הסגור שבו הוא מאושפז. הרופאים מאמינים שאין כל סכנה בשחרורו, אבל מאלדר מתנגד בכל תוקף. עדותו בוועדת השחרורים מתקבלת בלעג ונדחית, והוועדה מאשרת את השחרור. סקאלי פונה לעזרתו של הבלש שחקר את סידרת הרציחות הקודמת של טומס, וביחד הם מגלים כמה פרטים חדשים על מעלליו. בינתיים מאלדר ממשיך לעקוב אחרי טומס, שכבר מחפש קרבנות חדשים, ומשכנע את סקאלי להצטרף אליו. טומס מצליח להרחיק מעליו את מאלדר כשהוא מפליל אותו בתקיפה. מאלדר כמובן מכחיש, אבל השוטרים מאמינים דווקא לטומס, וגם מעשן הסיגריות מתערב. ושוב החקירה המדעית של סקאלי משיגה תוצאות, אבל האם יצליחו לעצור את "המשתחל" לפני שייכנס שוב לתרדמה בת 30 שנה?

סקינר מבין ש"תיקי איקס" לא היו בזבוז של כוח אדם.

פרק 22

להיוולד מחדש

שוטר מתאבד בקפיצה מחלון. אתו בחדר הייתה ילדה קטנה, והיא טוענת שהיה אדם נוסף בחדר. חוץ מזה, החלון בחדר היה סגור. עמיתתו של השוטר משוכנעת שמדובר בהתאבדות, אבל פונה לעזרתם של מאלדר וסקאלי. מאלדר, שיוצר קשר עם הילדה, משוכנע שהיא בעלת כוחות פסיכוקינטיים, אבל הפסיכיאטרית המטפלת בילדה צוחקת לו. בינתיים מגלה סקאלי שהאדם שהילדה ראתה בחדר הוא שוטר אחר, אבל הבעיה היא שאותו שוטר נהרג תשע שנים לפני כן. האם יש קשר בין הילדה לבין השוטר מתאבד? או בין מותם של שני השוטרים? כאשר שוטר נוסף נהרג בתאונה מוזרה, הילדה נמצאת שוב קרוב לזירת ההתרחשות. החקירה חושפת פרשת שחיתות בת תשע שנים שבה היו מעורבים ארבעה שוטרים. היוכלו מאלדר וסקאלי להציל את הרביעי לפני שגם הוא ימצא את מותו? ושאלת השאלות - הייתכן שרוחו של השוטר הראשון שנהרג התגלגלה בגופה של הילדה הקטנה על מנת לצאת למסע נקמה רצחני?

פרק 23

רולנד

פרק 24

האיש שחיסל את "גרון עמוק" הוא ראש "צוות הניקוי" שנשלח להשמיד את כל הראיות לניסויים בדנ"א במסגרת פרויקט "בקרת טוהר". הוא עובד כנראה בשירותו של מעשן הסיגריות. התנהגותו גסה ובוטה ובעיניו אנשים אינם אלא מטרות פוטנציאליות. סופו שאבי אחד מקרבנותיו הורג אותו. אין ספק שהוא זכה למוות קל ומהיר יותר מזה שהביא על קרבנותיו.

אנו רואים את מעשן הסיגריות מסתיר ראיות לפעילות חייזרים במרתף מתחת לפנטגון (ולא במטה הסי-איי-איי בלאנגלי, וירג'יניה).

קצוץ השיער מפחיד את ד"ר בנרובי לפני שהוא הורג אותו ומתגרה במאלדר כשהוא שוכב חסר אונים בגלל השפעות החשיפה לדם החייזרי הרעיל.

יצורי הכלאיים שנוצרו על ידי הניסויים של ד"ר בנרובי היו חסינים מפני סרטן, ואולי מגוון שלם של מחלות אנושיות אחרות. אולי מטרת ניסויי ההכלאה באמצעות ריפוי גנטי הייתה ליצור מין תרופת פלא אוניברסלית. כמובן, היו יתרונות נלווים אחרים, כגון היכולת להפיק חמצן ממים, כוח על-אנושי, והיכולת לשרוד טראומה גופנית מסיבית והלם. כל אלה הם יתרונות גדולים אם מטרת הניסויים היא לשפר את איכות החיילים שלך.

עונה 2

פרק 25

אנשים ירוקים קטנים

בהתבסס על מידע שמסר סנטור ריצ'רד מאתיסון, מאלדר ממהר אל מצפה טלסקופ הרדיו באראסיבו, שם ייתכן שנקלט מסר חייזרי.

מר איקס מגלה למאלדר שטלסקופ הרדיו באראסיבו קלט אות ממקור חייזרי.

סקינר יודע שמעשן הסיגריות איננו אדם כלבבו. סקינר נראה כאדם בעל תחושה חזקה של טוב ורע, אדם שרואה בציות לכללים את דרך הטובה ביותר להבטיח עשיית "צדק". הוא מתקשה להשלים עם קיצורי דרך. סקינר הוא אדם שמעריך את החוק מעל לכל. סקינר הכיר בכך שמעשן הסיגריות היה מוכן לצפצף על החוק בשם ההגנה על "הביטחון הלאומי", מונח מעורפל שמעשן הסיגריות מרגיש חופשי להגדיר לפי צרכיו. סקינר מעולם לא יכול היה לסבול סוג כזה של "תועלתנות מוסרית". לפיכך, מערכת היחסים שלו עם מעשן הסיגריות המשיכה להידרדר.

אנו רואים תמונה מטושטשת של חייזר, ונראה במעורפל שהוא אפור. התמונה שצייר הפורטוריקני היא תמונה אופיינית של אפור, בעל עיני שקד גדולות ושחורות.

פרק 26

הפונדקאי

מאלדר נקרא ממשימת מעקב סתמית לחקירת רצח שנראית בתחילה סתמית עוד יותר. מאלדר סבור שסקינר מתעלל בו, עד שסקאלי מתנדבת לבצע את הנתיחה. הגופה היא גופתו של ימאי מספינה רוסית, וסקאלי מוצאת בתוכה יצור חי, לכאורה טפיל נפוץ. במקביל, עובדים בביוב מותקפים על ידי יצור מוזר. החקירה מגלה שבכל זאת מדובר בתיק איקס, ושיש קשר בין שני היצורים - קשר שמוביל למוטציה גנטית שמקורה באסון הכור בצ'רנוביל. בינתיים מקבל מאלדר שיחת טלפון מסתורית מאלמוני הטוען שהוא ידיד של מאלדר בבולשת.

מר איקס עשוי להיות זה ששלח את העיתון לסקאלי (למרות שזה יכול היה להיות גם סקינר), אבל מעבר לכך, התפקיד שלו בפרק הזה היה פשוט לשמש כמעודד מהצד, ולהזכיר למאלדר ש"יש לך חבר בבולשת". עם זאת, אין כל מידע הפוגע בתאגיד מג'סטיק.

על אף שלא היו כל קשר או היכרות קודמים בין סקינר לבין מר איקס, מר איקס יודע שלמאלדר יש ידיד בבולשת. כיצד? אם גם הוא איש מג'סטיק, כמו מעשן הסיגריות, הוא מודע להתנגדותו של סקינר להשפעה של "מג'סטיק". אם יש לו גישה לתיקי מג'סטיק על סקינר, מר איקס יודע שסקינר אינו נחשב למהימן ב-100 אחוז ע"י מג'סטיק ויכול להיחשב לבעל בריתו של מאלדר.

פרק 27

דם

מאלדר וסקאלי יוצאים לגלות מה גורם לאזרחים ישרים ושומרי חוק להפוך לפתע לרוצחים אכזריים, ומה מקור השדרים המסתוריים הנקלטים על צגיהם של מכשירים אלקטרוניים שונים.

פרק 28

נדודי שינה

מה הקשר בין טיפולים חדשניים בהפרעות שינה לבין שרשרת רציחות מוזרות? מי אשם בפשעים שביצעו החיילים שלא ישנו לילה אחד במשך 24 שנים ומי מעוניין למנוע את חשיפת האמת?

סוכנו של מעשן הסיגריות, אלכס קרייצ'ק, גנב את המסמכים המתייחסים לפרויקט החיילים שאינם ישנים.

מר איקס שולח למאלדר את הקלטת על הניסויים בחוסר שינה.

סקינר שואל את מאלדר מי שלח לו את הקלטת המשטרתית ואת מודעת האבל של הרופא שנרצח. מאלדר משיב שהמקור היחיד שבטח בו אי פעם (גרון עמוק) מת. סקינר יודע שמקור חדש (מר איקס) מחפש את מאלדר, אבל האם הוא יודע מהי זהותו?

קרייצ'ק מוצג כשחצן וחדור תחושת עליונות.

פרק 29

דואיין בארי

האם דואיין בארי אכן נחטף בידי חייזרים, או שמא הוא פסיכופאת, שקרן פתולוגי ורוצח מסוכן? האם קיימת קנוניה להסתרת האמת על מקרי החטיפה? מאלדר וסקאלי מנסים, כל אחד בדרכו, לפענח את התעלומה.

קרייצ'ק נשלח לעזור למאלדר למצוא את סקאלי, אבל למעשה הוא משמש כעיניו ואוזניו של מעשן הסיגריות. לכאורה הוא לא שלם עם משימות הרצח שהוטלו עליו (מפעיל הרכבת, דואיין בארי) והיה רוצה לדעת יותר על מה שקרה לסקאלי, אבל כשהוא דורש תשובות ממעשן הסיגריות, הוא נתקל בסירוב מזלזל. מסתבר שלא לכל עובד בתאגיד מג'סטיק יש גישה לסודות התאגיד.

אנו רואים (מנקודת המבט של דואיין בארי) את חטיפתו והעינויים שעבר ע"י אפורים. אבל כבר גילינו שהניסויים שנערכו בדואיין בארי היו קשורים לד"ר אישימארו/זאמה כחלק מפרויקט "בקרת טוהר" של תאגיד מג'סטיק. ייתכן שהאפורים שראה דואיין בארי היו זיכרונות כוזבים שהושתלו במוחו של כדי להעלים את האמת על הניסויים.

בתפקיד דואיין בארי - השחקן סטיב ריילסבאק (מהסרט "הכפיל").

פרק 30

התעלות (2)

מאלדר מקבל במשיבון שלו הודעה מסקאלי ובה קריאה לעזרה, וחש אל דירתה, אבל היא איננה שם. מאלדר טוען שפיסת המתכת שהוצאה מגופו של דואיין בארי היא שהובילה אותו אליה. סקינר מצווה על מאלדר לפרוש מהחקירה (מה, באמת?) בינתיים בארי לוקח את סקאלי אל האתר שבו הוא סבור כי החייזרים ממתינים לו הנמצא על פסגת הר. מאלדר וקרייצ'ק ממשיכים בחיפוש אחריה כשברקע אורב מעשן הסיגריות. קרייצ'ק מתחיל לחשוף את פרצופו האמיתי (האמת, כל כך הרבה פרצופים יש לו, שאי אפשר לדעת איזה מהם אמיתי...) והוא מנסה לעכב את מאלדר בכל דרך אפשרית, החל מהעלאת תיאוריה על קשר בין חוסר שינה לביו אסונות אקולוגיים ועד לעצירת קרון רכבל באמצע הדרך לפסגה וניסיון רצח, אבל את מאלדר אי אפשר לעצור בקלות כזאת. הוא מצליח להגיע אל הפסגה ומוצא שם את דואיין בארי, שטוען בתוקף כי החייזרים שהתכוונו לקחת אותו לקחו את סקאלי במקומו. דואיין מת במפתיע אחרי ביקור חשוד ביותר של קרייצ'ק בכלאו, וחקירת המוות מופקדת בידי הצבא. מאלדר פונה אל "מר איקס" אך זה מסרב לעזור. מאלדר מאשים את קרייצ'ק במעורבות בקנוניה לחטיפתה של סקאלי וחושף את הקשר שלו אל מעשן הסיגריות, אבל קרייצ'ק נעלם. סקינר מגיב בפתיחה מחדש של "תיקי איקס". אבל איפה סקאלי?

מר איקס מזהיר את מאלדר שהסנטור מאתיסון לא יוכל לעזור לגלות מי חטף את סקאלי, כי מצבו אינו מאפשר לו לעשות זאת. כאן מר איקס מרחיק למעשה את מאלדר מתשובות בנוגע לתאגיד מג'סטיק.

מר איקס רומז שלתאגיד יש מידע מרשיע נגד מאתיסון.

פרק 31

3

פרק 32

נשימה אחת

בעוד מאלדר ובני משפחתה של סקאלי מתאבלים על מותה, היא מופיעה באופן פתאומי בבית חולים מקומי, ואיש אינו יכול להסביר כיצד הגיעה לשם. היא שרויה בתרדמת ואינה יכולה לספר מה עבר עליה. מאלדר ממשיך במאמציו לעלות על עקבות חוטפיה של סקאלי.

שימו לב לדיאלוג הבא (התרגום שלי, כל הזכויות שמורות לתסריטאי)

מאלדר: אתה צריך להיות זה שימות.

מעשן הסיגריות: למה? תסתכל עליי. בלי אישה. בלי משפחה. כוח מסוים. אני במשחק, כי אני מאמין שאני עושה את הדבר הנכון.

מאלדר: נכון? מי אתה שתחליט מה נכון?

מעשן הסיגריות: "מי אתה?" מי באמת, הסוכן מאלדר? מי באמת?

אין ספק שבתחילת הדרך האמין מעשן הסיגריות במה שהוא עושה והיה משוכנע שהוא פועל למען טובת הכלל, אבל אמונה זו הלכה והתערערה, והמטרה חדלה להצדיק את האמצעים בעיניו.

ויליאם ב' דייוויס, המגלם את מעשן הסיגריות, אמר לא פעם בריאיונות שהוא מגלם את מעשן הסיגריות כאדם ש"יצא למסע צלב כדי להציל את העולם". מעשן הסיגריות היה כנראה בעבר מאמין אמיתי. עייף, מותש ושרוף, ללא משפחה או חיים אישיים, אבל עדיין קנאי שיעשה כל מה שנדרש למען המשימה שהוטלה עליו. כמובן, הדבר היחיד שמעשן הסיגריות שכח הוא שהמטרה לעולם איננה יכולה להצדיק את האמצעים. למעשה, האמצעים מכתיבים בדרך כלל את המטרה. למעשה, אפשר לטעון שהאמצעים שמעשן הסיגריות השתמש בהם במשך השנים היו מפוקפקים כל כך, שכעת הוא מטיל ספק בצדקת המטרות שבהן דגל בעבר.

מר איקס אינו נרתע מלנצל את מאלדר. הוא אומר למאלדר, "אתה הכלי שלי, אתה מבין? אני בא אליך כשאני צריך אותך." מאוחר יותר מר איקס משתמש במאלדר כדי ללכוד את ד"ר צ'סטר בנטון, פיסיקאי הקוונטים בעל צל "החומר האפל", וכולא את ד"ר בנטון במעבדה שבה יחיה עד סוף ימיו כעכבר מעבדה אנושי.

מר איקס מציל את חייו של מאלדר, אבל מאפשר לאלמוני שגנב את דגימת הדם של סקאלי לברוח. כך הוא נמנע מלעורר עליו את זעמו של מעשן הסיגריות (וגם של מאלדר). בסוף הוא מחזיר את דגימת הדם, אך מקפיד להבהיר למאלדר שהוא, ולא מאלדר, הוא הבוס במערכת היחסים ביניהם. הוא אמנם מוסר למאלדר את המידע שמאפשר לו להגיע אל חוטפיה של סקאלי, מתוך ידיעה שמלאדר יהרוג את החוטפים ובכך יסוכל כל ניסיון להוציא מפיהם מידע.

מי הייתה האישה שמסרה למאלדר את מיקומו של מעשן הסיגריות? נראה שהיא אכן נשלחה ע"י סקינר, אבל תפקידה אינו ברור. היא לא הופיעה שוב בהמשך הסידרה.

פרק 33

הולך על אש

צוות של וולקנולוגים שחוקר הר געש פעיל מגלה צורת חיים חדשה ולא ידועה שמצליחה לשרוד בלבו הלוהט של הר הגעש. הצוות מצויד ברובוט מחקר משוכלל ביותר, "הולך על אש". כאשר אחד מאנשי הצוות נמצא מת, מאלדר וסקאלי נקראים לעזרה. סקאלי, שעודנה מתאוששת מהשפעות חטיפתה (תרגום: היא חזרה מחופשת לידה) מתעקשת להצטרף אל מאלדר. מה הקשר בין היצור, שהצליח לנטרל את מצלמות הרובוט, לבין התנהגותם המוזרה של אנשי הצוות, ומה אורב למאלדר ולסקאלי בלוע הר הגעש?

פרק 34

המוזיאון האדום

בפרק זה, שנועד במקור להיות מוצלב עם "סודות העיר" ("Picket Fences") של סי-בי-אס, תקריות מוזרות שמעורבים בהן בני נוער שקיבלו טיפול בחומר בלתי ידוע, קבוצה של צמחונים קיצונים שהפכו את ההתנזרות מבשר לדת, וניסוי בהזרקת הורמוני גדילה לבשר, מובילים את סקאלי ומאלדר אל האיש שרצח את "גרון עמוק".

יש חיוך מרושע, משועשע על פניו של קצוץ השיער כשהוא עומד להצית את המפעל לאריזת בשר הספוג בבנזין ולשרוף את הסוכן מאלדר. קצוץ השיער, מקצוען קטלני, הוא נהרג על ידי אב אבל של אחד מקורבנותיו; חובב. הוא מת מהר מכדי להיות נבוך, ומותו אינו מביא כל סיפוק על נקמת מותו של גרון עמוק.

ניסוייו של ד"ר לארסון היו כרוכים בטיפול בבני אדם ובבקר בהורמוני גדילה שנלקחו מחוצנים. התוצאות היו ילדים שהתבגרו במהירות, הגיעו לגודל רב במיוחד והיו תוקפניים במיוחד. שילוב מושלם למי שמבקש לשדרג את המגויסים לצבאו.

פרק 35

הללויה

מאלדר וסקאלי יוצאים לחקור שורה של אירועים מוזרים במוסד סיעודי לקשישים חולי אלצהיימר ופרקינסון. מה הקשר בין תקיפת האחות ורצח הסניטרים לבין הטיפול הרפואי שמקבלים הקשישים?

פרק 36

אוברי

מה הקשר בין רציחות שאירעו בשנת 1942 והיעלמותם של שני בלשים שחקרו אותן לבין התנהגותה המוזרה של הבלשית החוקרת רציחות דומות בימינו? האם יתכן שזיכרון הוא תכונה גנטית העוברת בתורשה ומדלגת על דור?

פרק 37

הכובש

חולה נפש משחית גופות של נשים צעירות וחותך מעליהן את שיערן וציפורניהן, וזו רק שאלה של זמן בטרם יתחיל לרצוח כדי להגשים את ההזיות הפטישיסטיות שלו. מאלדר וסקאלי מנסים לתפוס אותו.

בתפקיד אורח - ברוס וייץ ("הבלש הנושך" מ"בלוז לכחולי המדים").

פרק 38

פרק 39

עצמות טריות

מר איקס אינו מוסר למאלדר מידע על כוונותיו של קולונל וורטון לעשות שימוש בוודו כדי לנקום את מותם של אנשיו בהאיטי, אך ייתכן שהוא-עצמו לא ידע שוורטון הוא מכשף וודו.

פרק 40

מושבה

פרשה שמתחילה כחקירת רצח של תאומים זהים שאין כל קשר ביניהם חוץ מעובדה שכולם עובדים במרפאות להפלות מסתבכת כאשר מאלדר וסקאלי מקבלים קריאה מסתורית לעזרה, ובבית הוריו של מאלדר מופיעה אישה הטוענת שהיא סמנתה, שנחטפה בידי חייזרים. אבל מה הקשר בין כל זה לבין הצוללת הגרעינית התקועה מתחת לקרח הקוטבי?

בפרקים COLONY ו- END GAME נראו בראשונה השיבוטים המכונים "גרגור" ו"סמנתה", שהחייזרים ייעדו אותם לרשת את הארץ. "צייד הראשים החייזר" חיסל את כולם והשמיד גם את המרפאות ששימשו לעריכת הניסויים בשיבוט. "סמנתה" העלתה את ההשערה שהפרויקט נחשב לביזוי הגזע החייזרי, או אולי פשוט לכישלון. השיבוטים מסוג זה הם בעלי דם ארסי שמגע עמו הוא קטלני לאדם, כוח על אנושי ויכולת לשנות צורה כהרף עין, והדרך היחידה להרוג אותם היא כאמור בדקירה מדויקת בעורף.

צייד הראשים ומאלדר התנסו בהתנגשות דומה על הצוללת "אליג'נס" בפרק הזה. מאלדר התחנן בפני צייד הראשים למידע על אחותו, וזה, מסיבות משלו, אמר למאלדר שאחותו עדיין בחיים והציל את מאלדר מהאדים רעילים בדמו-שלו אחרי שמאלדר ירה בו.

צייד הראשים מפגין כימיית דם רעילה, קטלנית לבני אדם בעת החשיפה, ואת היכולת לשנות צורה ומראה כהרף עין.

פרק 41

סוף משחק ("מושבה"-ב')

האם האישה הטוענת שהיא סמנתה מאלדר דוברת אמת? צייד הראשים החייזר, שיכול ללבוש כל דמות שהוא רוצה, מתחפש למאלדר כדי להגיע אל מאלדר. סקאלי מקבלת את אזהרתו של של מאלדר האמיתי, אבל מאוחר מדי. "סמנתה" מגלה למאלדר מהי הדרך היחידה להשמיד את צייד הראשים, ומספרת לו שהתאומים הזהים אינם אלא שיבוטים חייזרים, אבל מאלדר עדיין מפקפק. הוא מגייס את עזרתו של סקינר, ויחד הם יוצאים לבצע את עסקת החליפין - "סמנתה" תמורת סקאלי. העיסקה משתבשת, סמנתה נעלמת, ומאלדר צריך לבשר לאביו את הבשורה הקשה. הוא עדיין לא יודע את האמת על מעורבותו של אביו בפרשת היעלמותה הראשונה של סמנתה. הוא מגלה שהיא השאירה לו פתק ובו כתובת של מקום מפגש, ובו בזמן מודיעה לו סקאלי שגופתה נמצאה. מאלדר הולך למקום המפגש ומוצא שם כמה "סמנתות". הן מבקשות את עזרתו ומבטיחות לו שהן יודעות היכן סמנתה, אבל צייד הראשים החייזר מקדים אותו, וכל ה"סמנתות" נעלמו. מאלדר נפגש עם "מר איקס" המסתורי, ששולח אותו בחזרה למקום שבו הכול התחיל, אל הצוללת התקועה מתחת לכיפת הקרח. מי שמצליח להוציא את המידע מפי מר איקס הוא לא אחר מאשר סקינר... בצוללת נתקל מאלדר בצייד הראשים החייזר, שמסרב להגיד לו איפה אחותו וזורק אותו מהצוללת, שנעלמת מתחת לקרח. סקאלי מתעמתת עם צוות בית החולים כדי לתת למאלדר את הטיפול הנכון ולהציל את חייו. כרגיל, אין כל הוכחות לגירסתו של מאלדר, וסקאלי עדיין תולה תקוות במציאת הסבר מדעי, שהרי כדבריה, המדע הוא שהציל את חייו של מאלדר…

מר איקס יודע על הניסיון ללכוד את ספינתו של המתנקש החייזר.

מר איקס מוסר סוף סוף מידע חשוב: מיקומה של הצוללת הגרעינית הפגועה שצייד הראשים החייזר נמצא בדרך אליה. הוא מעביר את המידע גם לסקינר, אחרי "שכנוע" של סקינר.

סקינר עושה מעל ומעבר לדרישות החובה כדי לעזור למאלדר. הוא עוקב אחרי סקאלי, במחשבה שבסופו של דבר היא תמצא את מאלדר, ואולי הוא מתכוון למנוע מהבריונים ממג'סטיק להפריע לה בחיפוש. כשהתבונן בה עולה לדירתו של מאלדר, סקינר היה רואה אותה מציבה את סימן ה"X" בחלון של מאלדר. הוא גם היה רואה את איקס מגיע ואת האורות נדלקים בדירתו של מאלדר, כשמר איקס נתקל סקאלי. ייתכן שלסקינר היה מושג שלמאלדר יש מודיע חדש אחרי שמאלדר קיבל את הקלטת המשטרתית ב- . SLEEPLESS ייתכן שהוא ניחש שסימן ה"X" היתה האמצעי לאותת למודיע של מאלדר. הוא לא היה מתקשה לעצור את מר איקס במעלית בדרכו החוצה לו שמר על סקאלי. במפגש הזה, לפחות, אין כל סימן להיכרות מוקדמת בין השניים.

צייד הראשים החייזר שרצח את שיבוטי "גרגור" ו"סמנתה" מגלה הבנה מפתיעה לרצונו של מאלדר להגן על השיבוט של אחותו. כשמאלדר מתחנן למידע על מיקומה של אחותו, החייזר לא רק מרגיע אותו שהיא בחיים ושלום לה, אלא גם מציל את מאלדר מהמגע הרעיל של דמו-שלו.

פרק 42

סימטרייה מפחידה

מה הקשר בין התנהגותם המוזרה של בעלי חיים בגן החיות הקטן לבין שורת תאונות קטלניות בעיר הסמוכה? האמנם חייזרים מעורבים בתקריות? מאלדר וסקאלי חוקרים.

החייזרים מפרים בעלי חיים בגן חיות וגונבים את עובריהם.

פרק 43

זאב בפתח

ספינה של חצי נעלמת בים הצפוני. הניצולים נמצאים זקנים בחמישים שנח מכפי שהיו כאשר הספינה נעלמה, אבל אחד מהם לא הזדקן. הייתכן שהספינה יצאה למסע בזמן? ומה הגורם להזדקנות המהירה?

פרק 44

אחיזת עיניים

מאלדר וסקאלי יוצאים לחקור שורת רציחות בעיירה שרוב תושביה אנשי קירקסים לשעבר. האם הסיבות לרציחות טבעיות או על טבעיות, או שמא הכול אחיזת עיניים?

פרק 45

הקלושארי

פרק 46

מעשן הסיגריות מסייע ל"פינק פרמצבטיקה" להסתיר את הניסויים שלהם באסירים, אבל המטרות שלו לא היו פשוטות כל כך. למה שמעשן הסיגריות יערב בכוונה את מאלדר (מר "האמת תצא לאור") כאשר הוא מנסה להסתיר משהו?

אולי יש מניע ביזנטי מסקרן לפעולה כזו. מעשן הסיגריות אולי התכוון להראות למאלדר שלפעמים יש להסתיר את האמת כדי לשרת את "טובת הכלל". במקרה זה, הפאניקה הייתה מתפשטת מהר יותר מהמחלה וגובה קרבנות רבים יותר. להראות למאלדר שלפעמים יש להסתיר את האמת היה אולי הצעד הראשון לקראת המרתו האידיאולוגית של מאלדר, אולי אפילו צעד ראשון לקראת שילובו של מאלדר בקנוניית מג'סטיק. הרי אם אתה לא יכול לנצח אותם, תגייס אותם. מעשן הסיגריות עשוי יום אחד להציע לחלוק את האמת עם מאלדר, אבל רק אם מאלדר יעזור לטייח אותה. זה עשוי להיות משמעותי מאוחר יותר.

מעשן הסיגריות עדיין דורש ומקבל מסקינר מידע על חקירותיו של מאלדר ואף שולח אותו למשימה בעצמו. סקינר לא סובל את מעשן הסיגריות אבל כנראה נתון ללחץ (פוליטי או אחר) להמשיך לשתף אתו פעולה.

אפור השיער מופיע בראשונה כאחד משני הרופאים מהמרכז לפיקוח על מחלות בכלא קאמברלנד. לא ברור אם מדובר באותה דמות או בשחקן אחד שמגלם שני תפקידים שונים.

לניקולס לי הייתה אותה בעיה כשהופיע בעונה ראשונה כדי לגלם כמעט-קורבן של חייזר מטורף מין ב- GENDERBENDER , לפני שעבר לתפקיד שבו למדנו לשנוא אותו: אלכס קרייצ'ק.

פרק 47

מר איקס מתמרן את מאלדר ומשתמש במידע שהוא מקבל ממאלדר כדי לחטוף את ד"ר צ'סטר בנטון, המדען בעל "צל החומר האפל".

פרק 48

העיירה שלנו

פרק 49

אנסאזי (1)

"האקדוחנים הבודדים" מאמינים שמעשן הסיגריות עומד בראש "גארנט", יחידת האבטחה של תאגיד מג'סטיק, שעושה את כל העבודות המלוכלכות בשירות התאגיד. יעדה העיקרי הוא למנוע ממאלדר גישה לסודות התאגיד, אבל גם לסתום דליפות ולמנוע חשיפת סודות, אבל הוא לא נמנע גם מלהדליף מידע למאלדר כאשר נדמה לו שהדבר ישרת את מטרותיו, ואולי כדי להוכיח לו שלפעמים העלמת האמת מתבקשת ואף מתחייבת. לפי הפרק הזה, אגב, הייתה לו יד בכל מזימה ובכל קנוניה משנות ה-60' ועד היום, כפי שנראה בהמשך.

האם המתנקש שירה בסקאלי מבעד לחלון דירתו של מאלדר היה מר איקס, שחשב שהיא מאלדר? זה ייתכן. למה? מאלדר התעסק עם מסמכי מג'סטיק ולאחר מכן ניסה ליצור קשר מר איקס, ובכך העמיד את מר איקס בסכנה חמורה. ייתכן שמר איקס ניסה להרוג את מאלדר כדי שמאלדר לא יוכל להוביל את הבריונים מ"גארנט" בחזרה אליו. פשוט לא נראה סביר שמעשן הסיגריות ושות' ינסו להתנקש בחייו של מאלדר כאשר הם כבר מזהמים את המים שלו בתרופות משנות התנהגות כדי להרוס את אמינותו ואת הקריירה שלו ומפלילים אותו ברצח אביו.

הידיעה על גניבת מסמכי מג'סטיק מגיעה תחילה אל המשלחת האיטלקית באו"מ.

מטופח הציפורניים שיקר למאלדר בנוגע למעורבותו של אביו בפרויקט; ברור שמאלדר האב היה אכול רגשות אשם, לפחות אחרי שנודעה לו האמת על מטרות הניסויים. כאשר נדרש להקריב אחד מילדיו כדי להבטיח את נאמנותו לפרויקט, הוא בחר בסמנתה. האם מפני שידע שאביה האמיתי הוא לא אמר מאשר מעשן הסיגריות?

קרייצ'ק הורד מדרגת סוכן לדרגת בריון פשוט והוא מלא שינאה כלפי מאלדר וכל בני משפחתו, כיוון שהוא רואה במאלדר את האחראי למפלתו. מעשן הסיגריות נהנה לשסות את קרייצ'ק ומאלדר זה בזה, אולי בתקווה שמאלדר יהרוג את קרייצ'ק, כחלק ממזימתו לערער ככל האפשר את אמינותו של מאלדר ולהפליל אותו בשתי רציחות.

מעשן הסיגריות טען תמיד ש"מג'סטיק" אינו רוצה להרוג את מאלדר, לפחות לא עד שיוכפש לחלוטין. להחטיף מכות לבוס ולהיות מואשם בירי באביך ובשותפך לשעבר, זה תורם מאוד להכפשת אדם.

בהנהלת תאגיד מג'סטיק יש נציג איטלקי, נציג יפני ונציג גרמני (נשמע מוכר?) שכולם מודאגים מאוד מגניבת סודות התאגיד.

עונה 3

פרק 50

דרך הברכה (2)

הסוכנת סקאלי יוצאת לחפש את מאלדר, שנראה לאחרונה כלוא בקרון הסגור שבו הוחזקו גופות החייזרים, והופכת גם היא מטרה לרדיפה. בני שבט הנאווחו, שומרי הסוד, מצילים את מאלדר ומרפאים אותו, והוא מגלה עוד ועוד קטעים מן הסוד השמור ביותר.

מטופח הציפורניים הוא אחד מחברי מועצת הזקנים שמנהלת את פרויקט מג'סטיק, וגם )אם לשפוט לפי התמונה שמאלדר מצא בין חפציו האישיים של אביו) היה מכר ותיק של גרון עמוק, ביל מאלדר ומעשן הסיגריות. היריבות בינו לבין מעשן הסיגריות נובעת מחילוקי בנוגע לשיטות, לא לאמצעים; מטופח הציפורניים מעדיף שיטות מתוחכמות יותר ובוטות פחותמטופח הציפורניים מזהיר את סקאלי מפני ההתנקשות הצפויה בחייה בהלוויתו של ביל מאלדר. הוא טוען שהוא פועל מתוך אינטרס עצמי נאור, כי מותה של סקאלי ימשוך תשומת לב רבה מדי לפרויקט מג'סטיק. אבל האמנם? הוא אומר לסקאלי שהיא תיהרג ע"י ידיד קרוב או ע"י שני מתנקשים שימתינו לה בביתה. אזהרתו הופכת את סקאלי לפרנואידית וחשדנית עד כדי כך שהיא כמעט הורגת את האדם היחיד שהיא צריכה לתת בו אמון: סקינר. האם אזהרתו של מטופח הציפורניים הייתה אמורה לעזור לה או לערער את שיווי המשקל שלה ולבודד אותה כדי שקרייצ'ק וצוות החיסול יוכלו להרוג אותה? סביר שמטופח הציפורניים לא ניסה לעזור לסקאלי.

הלהט והאמונה התחלפו אצל מעשן הסיגריות ביצר הישרדות. הוא לכוד בין הפטיש והסדן - הוא לא יכול לפרוש בשקט כמו ביל מאלדר והוא לא יכול להיכשל. בהעדר משפחה או חברים שאפשר לאיים עליהם, הדרך היחיד להשתיק את מעשן הסיגריות היא להרוג אותו. או גרוע מזה. "בקרת טוהר" מחפש תמיד נבדקים חדשים.


זו הסיבה שה"בלוף" של סקינר שהנאווחו שיננו את הקלטת פעל נגד מעשן הסיגריות. מעשן הסיגריות לא היה מודאג מכך שהציבור יאמין לאלברט הוסטין ולחבריו אם הם יפטפטו על תוכן הקלטת. הוא חשש שחבריו במועצת הזקנים של מג'סטיק ישמעו על הנאווחו ויהרגו אותו על ששיקר להם בנוגע לפגיעה באבטחה.

הופעתו של "גרון עמוק" בתמונה משותפת עם ביל מאלדר, מעשן הסיגריות, פושע המלחמה הנאצי ויקטור קלמפר ומטופח הציפורניים מעידה על מעורבותו הקרובה בפרויקט "בקרת טוהר". משום מה הוא היה מוכן לסכן את חייו כדי להביא לסגירת הפרויקט, ואף למסור למאלדר את המידע הדרוש. האם הוא פעל על דעת עצמו בלבד? נראה שלא.

מה אנו יכולים להסיק מכך? אולי רק שגרון עמוק רצה ש"בקרת טוהר" ייסגר מספיק כדי לסכן את חייו. אולי הוא נפגע מוסרית מהשימוש בנבדקים אנושיים, אבל חש שלא הייתה לו די השפעה על מועצת המנהלים של פרויקט מג'סטיק כדי לסגור את הפרויקט. אולי דיבור בגלוי נגד הפרויקט היה מעמיד את נאמנותו למג'סטיק בסימן שאלה, ומסכן את חייו, אז הוא הולך למאלדר, בהנחה שאם מאלדר יתחקה אחרי "בקרת טוהר", מאלדר יחשוף את הפרויקט או שהבריונים של מעשן הסיגריות מ"גארנט" (קצוץ השיער, למשל) ייכנסו לפעולה ויסגרו את הפרויקט לפני חשיפתו.

אין כל דרך לדעת אם דעותיו של גרון עמוק ייצגו את דעותיה של סיעה בתוך מג'סטיק, או אם הוא פועל לבדו. אבל עם הופעתו של מר איקס וההתייחסותו אל גרון עמוק כאל "קודמי בתפקיד" נראה שגרון עמוק כבר יצר קשר עם אחרים בתוך תאגיד מג'סטיק שהיו שותפים לדעותיו.

היחסים בין סקינר למעשן הסיגריות מגיעים לשפל שמתבטא בחילופי גידופים ואיומים. הם הודיעו זה לזה בדיוק מה הם חושבים זה על זה. מעשן הסיגריות אפילו נכנס לפאניקה מול סקינר ("איפה הקלטת הארורה!" הוא צרח). אחרי שסקינר אמר למעשן הסיגריות "שק לי בתחת!" לא בטוח שמעשן הסיגריות ישתתף בעוד ישיבות בבולשת.

קרדינל הוא שותפו של קרייצ'ק בניסיון ההתנקשות הכושל נגד סקאלי שגרם למות אחותה. כאמור, קשה לדעת מי מהשניים לחץ על ההדק. בהרצה בהילוך אטי, נראה שהיורה (המואר לרגע ע"י הבזקי הלוע של כלי הנשק) הוא קרייצ'ק, אבל קרדינל הוא זה שמשליך את האקדח בזירת האירוע.

מעולם לא ראינו את תוצאות ניסוייו של ד"ר קלמפר, על אף שיצורי הכלאיים שראינו מושמדים בגז בקרון הרכבת היו אולי תוצר הניסויים של קלמפר. היו להם ראשים ענקיים, מעוותים, עיניים שחורות גדולות, אצבעות ארוכות ועור גס, מקומט. ייתכן שהתקיימה בהם הביולוגיה הרעילה של החייזרים כיוון שהם נהרגו מירי רימון גז מימן-ציאניד ולא מכדורים, שהיו חושפים את הרוצחים לדם החייזרי הרעיל. יצורי הכלאיים של ד"ר אישימארו/זאמה היו קצת יותר אנושיים במראם, עדיין היו להם ראשים גדולים, אבל הם היו מעוגלים יותר ומאורכים פחות. עדיין היו להם אצבעות מאורכות, אבל עיניהם נראו אנושיות יותר ועורם לא היה גס. נראה שהביולוגיה שלהם הייתה רעילה פחות מזו של יצורי הכלאיים האחרים, שכן החיילים שהוציאו אותם להורג לא עטו מסיכות גז ולא סבלו מתופעות לוואי מהדם שלהם. יצורי הכלאיים של ד"ר בנרובי, שאולי פיתחו מאוחר יותר תכונות פיסיולוגיות זרות, נראו אנושיים לחלוטין על פני השטח. עם זאת, דמם המשיך להיות רעיל ביותר.

ראה גם: PAPER CLIP

פרק 51

מהדק נייר (3)

מקור השם הוא בנוהג לסמן במהדק נייר את תיקיהם של מדענים נאצים שהוברחו מגרמניה לארה"ב בתקופת מלחמת העולם השנייה משום שהסכימו לעבוד בשירותה, ועל כן לא הועמדו לדין ולא נענשו על פשעי מלחמה שביצעו.

מאלדר וסקאלי ממשיכים במאמציהם לחשוף את הסוד הנורא, ששורשיו במלחמת העולם השנייה, וגם את סוד היעלמה של אחותו של מאלדר. העזרה מגיעה ממקור בלתי צפוי.

הזקן הראשון מורה לחסל את מאלדר וסקאלי.

מטופח הציפורניים גוער במעשן הסיגריות על שנכשל בחיסולם של מאלדר וסקאלי ובהחזרת קלטת הנתטנים הגנובה של מסמכי "מג'סטיק 12".

הוא מזהיר את סקאלי מפני ניסיון התנקשות בחייה, אך אזהרתו גורמת לה כמעט להרוג את האדם היחיד שמותר לה לבטוח בו, סקינר, ומובילה לסצינה שכאילו נלקחה מסרט של טרנטינו שבה מאלדר, סקאלי וסקינר מכוונים אקדחים זה אל זה.

תארו לעצמכם איך המצב הזה היה מסתדר לטובת תאגיד מג'סטיק לו רק אחד מהם היה מתחיל לירות. שלושה מהאויבים הגדולים ביותר של מג'סטיק מתחסלים כהרף עין. מי שהיה שורד את קרב היריות היה מחוסל כסוכן בולשת. בינתיים, מעשן הסיגריות גייס את צוותי הכוחות המיוחדים, המתנקשים החשאיים ואספקת המים הפסיכוטרופיים וכל מה שהוא הצליח לעשות היה לגרום לשכניו של מאלדר לירות זה בזה, לשרוף קרון משא, להכות כמה אינדיאנים, לגרום למותה של מליסה סקאלי ולחרוך את המקטורן של קרייצ'ק.

מאוחר יותר מטופח הציפורניים אומר למאלדר ולסקאלי שהממשלה עוסקת בפרויקט של הנדסה גנטית באמצעות דנ"א חייזרי מאז סוף שנות ה-40'. לא מידע מועיל במיוחד בהתחשב בכך שמאלדר כבר שכנע את עצמו שזה אכן מה שקרה. מטופח הציפורניים אומר למאלדר גם שאביו פותה בעורמה להשתתף בפרויקט ושסמנתה נלקחה כדי למנוע מביל מאלדר לחשוף את הפרויקט. כמובן, כאשר הוא נשאל ע"י מאלדר למה הוא מספר למאלדר את כל זה, מטופח הציפורניים משיב, "זה מה שאתה רוצה לדעת, לא?" אולי סקאלי צדקה, אולי מטופח הציפורניים רק אומר למאלדר את מה שהוא רוצה לשמוע.

טענתה של גב' מאלדר שביל מאלדר הוא זה שבחר איזה ילד יילקח מעידה על כך שלביל מאלדר הייתה אולי סיבה להבחנה בין סמנתה לבין פוקס. ייתכן שסמנתה לא הייתה שלו. תוסיפו את הדרך שבה מעשן הסיגריות חומד בבירור את חיי המשפחה ה"נורמליים" של ביל מאלדר ואין מנוס מן המסקנה. מעשן הסיגריות הוא אביה של סמנתה.

מי באמת ירה במליסה סקאלי, קרייצ'ק או שותפו, לואיס קרדינל? בכל מקרה, קרייצ'ק אינו מוטרד מרצח אישה חפה מפשע, כפי שהוא מוטרד מהעובדה שנכשל במשימתו. מאוחר יותר הוא פורק את תסכולו על סקינר האומלל, שלא עשה לו כל רע, והופך בעצמו מטרה לניסיון חיסול. למה ניסה מעשן הסיגריות לחסל את עושה דברו? האם מפני שהסתננותו לתיקי-איקס נחשפה? האם מפני שנכשל בחיסולם של מאלדר וסקאלי? האם מפני שידע שהוא סוכן כפול שעובד בשירות הסובייטים? לא ברור.

קרייצ'ק משתמש בסודות התאגיד שבידיו כבתעודת ביטוח מפני ניסיון חיסול נוסף, אבל מאוחר יותר מנסה למכור אותם למעצמות זרות. הפעם הוא פועל כנראה בשירות הקג"ב, כיוון שהוא זקוק לעזרתם של מפענחי הצפנים של הקג"ב בפענוח המידע המוצפן. כשהוא מתעמת עם מאלדר בהונג קונג, הוא מתאר מבצע קלאסי של הקג"ב - מכירת סודות ממג'סטיק, חסרי תועלת ומיושנים, תמורת כסף למעצמה מערבית, ושימוש בכסף למימון פעילויותיו ולהפצת מידע כוזב בין אויביו, תוך שמירת המידע החשוב ביותר לעצמו.

מה בנוגע לניסיון ההתנקשות "ללא התגרות" של מעשן הסיגריות בחייו של אלכס קרייצ'ק? זה תמיד נראה מיותר, להרוג את קרייצ'ק. מה הייתה המטרה? העובדה שהוא נחשף בגלל הסתננותו הקודמת לתיקי-איקס? העובדה שלא הצליח להרוג את מאלדר או סקאלי? כישלון אינו מסביר את ניסיון ההתנקשות בחייו של קרייצ'ק, אחרת לואיס קרדינל היה יושב במכונית לצדו של קרייצ'ק כשזו התפוצצה. אבל מה אם מעשן הסיגריות חשף את הקשר של קרייצ'ק אל הקג"ב? מה אם מעשן הסיגריות ידע שהוא היה סוכן כפול קומוניסטי? ובכן, כדברי מעשן הסיגריות, "הנקמה מבאסת, איוון". כעת, במבט לאחור, ניסיון התנקשות של מעשן הסיגריות בחייו של קרייצ'ק הוא הגיוני. אם מעשן הסיגריות ידע, או חשד, שקרייצ'ק היה חפרפרת, הוא לא היה מהסס להרוג אותו.

קלטת הנתונים של מסמכי מג'סטיק הייתה בידי קרייצ'ק והוא השתמש בה כדי להרתיע את מתנקשיו של מעשן הסיגריות לזמן מה, אך מאוחר יותר נכנס לעסקי מכירת הסודות שבקלטת למעצמות זרות. אבל למה שקרייצ'ק, סוכן קג"ב, יפתח עסק עצמאי? התשובה היא שהוא לא פתח עסק עצמאי. מכירת סודות קבצי מג'סטיק בעולם ע"י קרייצ'ק הייתה מבצע של הקג"ב. הרי הקלטת הייתה מוצפנת, ופיענוחה היה מחייב סיוע של מפצחי הצפנים של הקג"ב.

מאלדר רמז שהיה לקרייצ'ק סיוע בפענוח הקלטת כשהם התנגשו בהונג קונג. המבצע הוא קטע קלאסי של הקג"ב: הקג"ב מרוויח מהצרפתים (ומכל מעצמה מערבית אחרת) על ידי מכירת סודות מג'סטיק חסרי תועלת ומיושנים. הקג"ב מרוויח כסף כדי לממן את פעילותו (חשוב מאוד כשברית המועצות לשעבר כמעט חסרת פרוטה) ומפיץ דיסאינפורמציה בקרב אויביו. אין ספק שהקג"ב שמר את המידע החשוב לעצמו.

קרדינל, קרייצ'ק ועוד שותף חסר שם מציבים מארב לסקינר כדי לגנוב בחזרה את סודות התאגיד. מאוחר קרדינל והשותף חסר השם נכשלים בניסיונם לחסל את קרייצ'ק באמצעות מכונית תופת.

סקאלי נתקלת ב"אפורים" במנהרות שמתחת לארכיון ישן כשהיא ומאדר נמלטים מפני אנשי התאגיד. במקרה או במתכוון, הם מראים למאלר ולסקאלי את היציאה מהמנהרות.

ניסוייו של ד"ר קלמפר במלחמת העולם השנייה כרוכים בחשיפת הנבדקים ללחצים נמוכים ביותר. הניסויים שלו נועדו לסייע לטייסים לשרוד בגבהים גבוהים יותר (ובסופו של דבר בחלל). אולי, מפני שהמבקרים החייזריים הם נוסעים בחלל, ניסוייו של קלמפר בהכלאה עם חייזרים נועדו להתאים בני אדם לסביבת החלל.

ראה גם THE BLESSING WAY

פרק 52

די-פי-או

האם אדם יכול להרוג במכות ברק? מאלדר וסקאלי חוקרים סדרת רציחות שקשור אליהן נער בעל כוחות אדירים ומסוכנים.

פרק 53

מנוחתו האחרונה של קלייד ברוקמן

מי הורג את קוראי המחשבות ומגלי העתידות? ומי הוא באמת בעל היכולת לראות את העתיד? מאלדר וסקאלי חוקרים.

פרק 54

הרשימה

פרק 55

ביישן

פרק 56

פרק 57

שיכחה

פרק 58

ניסיי

"ניסיי" הוא כינוי ליפאני "דור שני", כלומר, נולד בארה"ב להורים שהיגרו מיפאן.

מה הקשר בין המדענים היפאנים שביצעו לכאורה נתיחה של גופת חייזר בקרון רכבת אטום ונרצחו? ולמה האיש שצילם את קלטת הנתיחה נרצח אף הוא? ומי שלח את הקלטת למאלדר? ומה הקשר בין היפאנים לבין קבוצת הנשים הטוענות שנחטפו שוב ושוב ע"י חייזרים ומקבלות את סקאלי כאחות אובדת, על אף שהיא עדיין מתכחשת לחווית החטיפה שלה?

מכירת מיקומה של החללית שהתרסקה לשירות המודיעין הצרפתי (אחרי שזו כבר חולצה) ממאיסה את קרייצ'ק על הצרפתים והם באים לחפש אותו. כשמאלדר משיג את קרייצ'ק בהונג קונג, הוא כבר חיה נרדפת. ואם כל זה לא מספיק, משתלטת עליו יישות חייזרית שמסגירה אותו למעשן הסיגריות תמורת גישה לחללית. אחרי שהיישות מסולקת מגופו, הוא נכלא וננטש למות ברעב ובצמא בהנגר נטוש.

בפרק זה אנו שומעים בפעם הראשונה על מחלת הסרטן חשוכת המרפא שממנה גוססות הנשים כתוצאה מהניסויים שנערכו בהן.

מר איקס מזהיר את סקאלי (מאוחר מדי) שתרחיק את מאלדר מהרכבת המובילה את יצורי הכלאיים.

מר איקס מוסר למאלדר שמות של ארבעה מעמיתיו של ד"ר אישימארו/זאמה שנרצחו, ותמונת לווין של הקרון ששימש את ד"ר אישימארו/זאמה בניסוייו האסורים.

סקינר רמז שגם הוא טולטל על ידי העימות שלו עם מעשן הסיגריות ולא היה מוכן ללכת רחוק מדי עם הבלוף שלו בנוגע לאלברט הוסטין ו-20 הנאווחו האחרים ששיננו את מסמכי מג'סטיק.

הג'ינג'י מחסל שני "דיפלומטים" יפנים.

צוות יפני מצלם "קלטת נתיחת חייזר"; לא ברור אם מדובר ב"אפור" או ביצור כלאיים.

הג'ינג'י רמז (בעיקר על ידי משחק בפרנויה של מאלדר) שיצורי הכלאיים החייזרים-אנושיים היו נשק "יקר יותר מ'מלחמת כוכבים 'או נשק גרעיני'." יצורי הכלאיים היו אבטיפוסים לצבא קבע חסין בפני קרינה וחומרי לוחמה כימית וביולוגית.

פרק 59

731 (2)

מאלדר עולה על הרכבת שמובילה את הקרון האטום. למתקן צבאי סודי ביותר מובאים יצורים חיים הדומים לחייזרים. החיילים עורכים בהם טבח, אבל אחד ה"חייזרים" ניצל. בינתיים מר איקס המסתורי ממליץ לסקאלי לבדוק היטב את השתל שהוצא מצווארה, והיא מגלה שמקורו יפאני. המסע בעקבות השתל מוביל את סקאלי למתקן מחקר לשעבר, ושם היא נפגשת עם הניצולים, שמספרים לסקאלי על הטבח ועל הזוועות שעברו עליהם. היא מגלה שלא מדובר כלל בחייזרים אלא בבני אדם החולים במחלה גנטית מעוותת. בינתיים ממשיך מאלדר במאמציו לחדור אל הקרון האטום ומוצא את הרופא היפאני מת. כרטיסן רכבת בעל תושייה מציל את מאלדר מניסיון התנקשות של אדם הטוען שהוא איש הסוכנות לביטחון לאומי ושקרון הרכבת ממולכד לפיצוץ. במתקן הסודי פוגשת סקאלי אחד מראשי הקנוניה, שותפו של מעשן הסיגריות, שמספר לה על הניסויים שנערכים במתקן ומזכיר לה את החוויה שעברה עליה. סקאלי מנסה לשכנע את מאלדר שלא מדובר בחייזרים, אלא בכיסוי שנועד לחפות על מזימה אפלה עוד יותר. מאלדר מסרב לשמוע בקולה ומתעקש להישאר בקרון יחד עם הסוכן המתחזה. סקאלי יוזמת עוד פגישה עם מר איקס, ובינתיים מר איקס מופיע ומחלץ את מאלדר מהקרון. הקרון נעלם כלא היה, וכרגיל, גם כל ההוכחות. ורק מעשן הסיגריות ממשיך בשקט לחרוש את מזימותיו...

עמידתו של הזקן הראשון בראש כוח התקיפה שמשמיד את המעבדה של ד"ר אישימארו/זאמה מוכיחה שמעמדו בממשל נותן לו סמכות לפקד על כוחות צבא. הוא מנסה לשכנע את סקאלי שנשלח לסגור עסק לא חוקי, אך במקום זאת סקאלי משתכנעת שפרשת ה"חטיפות" איננה אלא מסווה לניסוייו של אישימארו/זאמה.

מובן שכאשר מעשן הסיגריות צץ מחדש כדי לאסוף את השברים, הוא כבר חזר לעצמו. הוא היה חלקלק מאוד בדרך שבה טיפל בקלטת הנתונים האבודה של מסמכי מג'סטיק, בסוכן הסורר קרייצ'ק ובחייזר שרצה את ספינתו בחזרה. הוא אפילו לא הניד עפעף כשהתעמת עם החייזר אחריו עקב מאז תקרית ה"זאוס פאבר".

מעשן הסיגריות מצליח לסגור עיסקה עם החייזר שאיבד את ספינתו - החזרת קלטת הנתונים הגנובה והסוכן קרייצ'ק תמורת הספינה, אבל שוכח לספר לו שהספינה אטומה בבסיס טילים נטוש. תמרון חלקלק של מעשן הסיגריות, שהפעם אפילו לא נאלץ להפר את הבטחתו.

מר איקס מגלה לסקאלי שהשבב שבצווארה מכיל את המפתח לפתרון תעלומת חטיפתה. מאוחר יותר הוא מציל את מאלדר מהמתנקש אדום השיער ברכבת, כנראה כדי "לשמור אותו לשימוש במועד מאוחר יותר".

הג'ינג'י מחטיף למאלדר מכות רצח, אבל לאיש ששלח אותו, מר איקס, יש תכניות אחרות משלו...

המצורע אמר כי הניסויים של ד"ר אישימארו/זאמה ביצורי כלאיים היו כרוכים בחשיפתם לדברים שתוצאתם הייתה "כוויות נוראות". אולי ד"ר אישימארו/זאמה בדק את עמידותם של יצורי הכלאיים בפני כלי נשק שונים, ארציים ואולי חוצניים.

בהופעת אורח: השחקן היפאני רוברט איטו והשחקן הקנדי סטיוון מקהאטי

פרק 60

חזיונות

פרק 61

מלחמת הזבלנים

פרק 62

זיגי

פרק 63

גרוטסקה

פרק 64

פייפר מארו (1)

ספינת חילוץ צרפתית, המחפשת עב"מ שהתרסק באוקיינוס השקט, אוספת בטעות את השמן השחור. השמן השחור מוצא את קרייצ'ק ומשתלט עליו. בינתיים, נודע לסקאלי מידיד משפחה ותיק על משימת חילוץ כושלת משנות ה-50', שציינה את הופעתו הראשונה של שמן השחור.

הסוכן קרייצ'ק מכחיש שהוא זה שביצע את הוראת ההתנקשות בביל מאלדר, אבל כל הראיות מצביעות על כך שהוא פעל לפי הוראותיו של מעשן הסיגריות. ביל מאלדר עמד לגלות לפוקס בנו הכול על ה"סחורה". זו סיבה מספקת כדי להרוג את ביל מאלדר. הרי איזו סיבה אפשרית יש לנו להאמין למעשן הסיגריות כשהוא אומר למאלדר, "לא היה לנו כל קשר לזה"?

קרדינל יורה בסקינר אחרי שזה מסרב להפסיק את חקירת רצח מליסה סקאלי. למה הוא לא חיסל אותו אחרי היריה הראשונה? לא ברור. פקודותיו היו בוודאי לפצוע את סקינר, ובכך להעביר לסקינר אזהרה חמורה שאפשר להגיע אל כל אחד; אין אדם שאינו פגיע. מעשן הסיגריות מכחיש את מעורבותו בירי בפני חבריו למועצת המנהלים של פרויקט מג'סטיק, אבל אין כל עדות לכך שהכחשותיו אינן אלא שקרים. הרי קרדינל היה לצדו של מעשן הסיגריות במהלך העימות בין מעשן הסיגריות לבין אלכס קרייצ'ק שחייזר נכנס בו, כך שאנו יודעים שמעשן הסיגריות נותן לקרדינל את פקודותיו. מעשן הסיגריות רצה לשלוח לסקינר מסר, והוא השתמש בקרדינל כדי להעביר אותו.

אפור השיער הוא אחד משני אנשי "קהיליית המודיעין" שאיימו על סקינר כדי לגרום לו להפסיק את חקירת רצח מליסה סקאלי.

ה"שמנוני" הגיע לארץ בשנת 1945, והופל על ידי מטוסי קרב P-51 מוסטנג של זרוע האוויר של צבא ארה"ב, לפי מטופח הציפורניים. התנגשות אווירית הפילה את מטוס הקרב ואת העב"מ. ב-1945, הצוללת האמריקנית "זאוס פאבר" ניסתה לאתר את העב"מ שהופל, אך משימתה חובלה ע"י אחד מצוות העב"מ (שאיכשהו הופרד מספינתו). ה"שמנוני" הזה השתלט על קברניט הצוללת וניסה למצוא את ספינתו. ה"שמנוני" נטש את ה"זאוס פאבר" כאשר הצוות התמרד ותקף את הקברניט. העב"מ חולץ ע"י פרויקט מג'סטיק ב-1995, וכמה חודשים מאוחר יותר צוות, מספינת החילוץ הצרפתית "פייפר מארו" בא במגע עם ה"שמנוני" שהשתכן בגופתו של טייס ה-P-51 שהתרסק עם העב"מ שלו.

ה"שמנוני" היה רדיואקטיבי, וכנראה דלפו ממנו בטעות כמויות קטלניות של קרינה, שהרגה את אנשי צוות ה"זאוס פאבר" והספינה הצרפתית "פייפר מארו". ה"שמנוני" יכול להשתמש בקרינה גם כנשק, שבו הוא השתמש כדי לצלות שישה סוכנים צרפתים, וחמישה מסוכני "גארנט" של מעשן הסיגריות. נראה שהנשק הזה זהה כמעט לחלוטין לזה ששימש ב-" FALLEN ANGEL" כדי להרוג את סגן השריף, הפרמדיקים ואנשי צוות מבצע "פלקון". נראה שיש לו גישה לזכרונות הפונדקאי שלו, שכן הוא מצא את דרכו חזרה לדירתו של איש הצוות הצרפתי גותייה בהיותו בגוף הזה, ומצא את קלטת הנתונים החבויה של מסמכי מג'סטיק ואת מעשן הסיגריות כששכן בגופו של קרייצ'ק. המטרה הברורה אחת של ה"שמנוני" היא לחזור לספינתו. לשם כך, הוא עושה עיסקה עם מעשן הסיגריות ומחליף את קלטת הנתונים הגנובה של מסמכי מג'סטיק במיקומו של העב"מ שחולץ ב-1945. בסוף, ה"שמנוני" והפונדקאי שלו קרייצ'ק נעלכים בהנגר טילים אטום בצפון דקוטה על ידי מעשן הסיגריות חבוגדני. לשאלה האם ה"שמנוני" נמלט ממקום קבורתו יחד עם ספינתו באותו זמן כמו קרייצ'ק, אין תשובה.

ראה גם APOCRYPHA .

פרק 65

ספרים חיצונים

קרייצ'ק הנשלט ע"י השמן השחור סוגר עיסקה חליפין עם מעשן הסיגריות - קלטת הנתונים תמורת גישה לחללית החייזרית שנלכדה.

מטופח הציפורניים מערים על מאלדר כדי שיגלה לו יותר משהוא גילה למאלדר. מטופח הציפורניים לא ידע שקרייצ'ק עדיין בחיים או שקלטת הנתונים של מסמכי מג'סטיק היא מקור הדלפת המידע לצרפתים. שוב, במידע שהוא מוסר למאלדר אין דבר שמאלדר לא ידע כבר.

מטופח הציפורניים גוער במעשן הסיגריות על פעולותיו הבלתי מאושרות. הוא נראה מודאג מאוד מכך שמעשן הסיגריות פועל בלי כל מתן דין וחשבון למועצת הזקנים.

נראה שמטופח הציפורניים ומעשן הסיגריות רואים זה את זה כיריבים ומטופח הציפורניים חושש מהכוח שצבר מעשן הסיגריות בהיותו "פותר הבעיות" של פרויקט מג'סטיק. בעשותו כל עבודה מלוכלכת שיש לעשות, ייתכן שלמעשן הסיגריות יש גישה רבה יותר לנכסי צבא ומודיעין מכל חבר יחיד של מועצת הזקנים, ואולי זה מדאיג את מטופח הציפורניים.

משהו מעניין מאוד בהתנהגותו של מעשן הסיגריות בפרק זה יוצר הקבלה מעניינת למאלדר. עמיתיו של מעשן הסיגריות במועצת הזקנים של תאגיד מג'סטיק מפקפקים בפעולותיו החד-צדדיות הבלתי מאושרות. הוא מצדיק את חריגותיו מכללי התאגיד בכך שהחריגות משיגות תוצאות. הוא מבין שבהליכה לפי הספר קשה להגיע אל היעד הנכסף. אולי בהקשר של תאגיד מג'סטיק, מעשן הסיגריות הוא זאב בודד ופורק עול כמו מאלדר בבולשת. האם מאלדר דומה למעשן הסיגריות יותר משהיה רוצה לחשוב?

שניהם חולקים צד קנאי ואידיאליסטי. מאלדר במסע שלו כדי להוכיח את קיומם של חייזרים, ומעשן הסיגריות במסע שלו כדי להגן על אמריקה מפני כל האיומים מחוץ ומבית. מסעו של מאלדר שוחק אותו מבחינה רגשית ומוסרית. מסעו של מעשן הסיגריות שרף את האידיאליזם והמוסריות שלו. מאלדר בדרכו להפיכה למעשן הסיגריות, הקבלה שאין להתעלם ממנה.

בפלאשבק מ-1953 אנו רואים את ביל מאלדר הצעיר ואת מעשן הסיגריות הצעיר חוקרים מלח גוסס מהצוללת "זאוס פאבר", שיישות רדיואקטיבית חייזרית פלשה אליה. במהלך הראיון ביל מאלדר מתייחס ל"יצור" שהשתלט על קברניט הצוללת כאל "יישות". נראה שהוא ידע שהמלח לא היה מטורף ולא משוגע. נראה שהוא ידע ש"יישות" חייזרית פלשה ל"זאוס פאבר".

אנו לומדים שקרדינל הוא יליד ניקרגואה ובוגר מסלול הכשרה מיוחד של צבא ארה"ב, וכנראה היה מאנשי משמרו של הרודן סומוזה ואחר כך חבר ב"קונטרס" שנתמכו ע"י הסי-איי-איי. הוא מנסה לחסל את סקינר במארב לאמבולנס כדי למנוע את זיהויו כמתנקש, למרות שחיסולו של קרדינל עצמו הוא דרך יעילה יותר להשגת המטרה... קרדינל מתחנן על חייו ובתמורה מגלה לסקאלי את יעדו הסופי של קרייצ'ק/החייזר - התנהגות של בריון קלאסי. כאשר סקאלי נמנעה מלהרוג את קרדינל, מעשן הסיגריות נאלץ לארגן את "התאבדותו" בכלא. קרדינל, ככל בריון קלאסי, משתפן באופן מיידי כשהוא מתעמת עם מישהו בעל כוח עליו.

פרק 66

הדוחף

פרק 67

טסו דוס ביצ'וס

פרק 68

פרק 69

"מהחלל החיצון" מאת חוזה צ'ונג

הוכחה לכך שכאשר צופים ב"תיקים באפלה", לעולם אין לדעת למה לצפות. עם חוש ההומור המעוות שלו, נקודות ההשקפה המתחלפות המובילות לריבוי פרשנויות, הקשר עם קשת המיתולוגיה הכללית, ואלכס טרבק (!), זהו אחד הפרקים הטובים ביותר.

כאשר מאלדר וסקאלי חוקרים חטיפה לכאורה, הם מגלים שסיפוריהם של המעורבים נעשים מוזרים ומלאי סתירות יותר ויותר ככל שהם מתקדמים. הבעות פניה של סקאלי מצחיקות כשהיא סובלת את כל השטויות המטופשות המתרחשות סביבה, הבלוף של נתיחת החייזר לא יסולא בפז, ואל נשכח את החיבור לסידרה "חלל: מעל ומעבר" של חנון העב"מים שאמר, "לא ביליתי את כל השנים האלה במשחק מבוכים ודרקונים בלי ללמוד משהו על אומץ לב" (באותו שבוע הופיע דוכובני כבינה מלאכותית ב"חלל"). עם כל כבוד לקשת הקנוניה, נראה כי חלק מהעב"מים הוטסו על ידי חיל האוויר האמריקני.

בפרק זה אנו רואים "גברים בשחור" מסורתיים כפי שהם מתוארים בכל ספרות הקנוניות, בגילומם של ג'סי ונטורה (המתאבק-המושל), ואלכס טרבק (מנחה השעשועונים). הם מפחידים אנשים במידע שאיש אינו יכול לדעת, ומשמיעים איומים במסווה של דברי שטות.

גם כאן ה"חייזרים" הם תחפושות של אנשי הכוחות המיוחדים שמנסים להסתיר את כוונותיהם האמיתיות או תוצאה של השתלת זיכרונות כוזבים.

אחד הנושאים העיקריים של פרק זה הוא שתפיסה איננה בהכרח מציאות. כאשר למישהו, במקרה זה הממשל, יש יכולת להשפיע על הזיכרון, על מה אפשר להסתמך?

פרק 70

אווטאר

אפור השיער משתתף במזימתו של מעשן הסיגריות להפליל את סקינר ברצח של זונה והמדאם שלה.

פרק 71

פרק 72

מר איקס מסייע בעקיפין למאלדר בחשיפת פרויקט שטיפת מוח ( BLOOD). מעשן הסיגריות הטיל עליו לחסל את כל הראיות והעדים לפרויקט, כולל הראיות שמר איקס בעצמו העביר למאלדר.

מאוחר יותר, אחרי שמר איקס מחסל בהצלחה את כל העדים והראיות, הוא מדווח למעשן הסיגריות כי "מודיע" שיצר קשר עם מאלדר חוסל. שוב מתגלה האכזריות הקיצונית של מר איקס. הוא שלח את בעל הלבוש האזרחי אל מאלדר ולאחר מכן רצח את בעל הלבוש האזרחי כדי לכסות את התחת שלו.

מעשן הסיגריות מטשטש ראיות אחרי ניסוי בשליטה במחשבות (מעניין מי שלח את ההודעה לסלולארי של מאלדר...)

פרק 73

טליתא קומי (1)

אחת השאלות שלא נפתרו עד תום הסידרה היא שאלת היחסים בין מעשן הסיגריות לבין אמו של מאלדר. ברור שהיה ביניהם משהו, אבל לא ברור מה בדיוק. האם מעשן הסיגריות הוא אכן אביו של מאלדר? גם זה לא ברור. דבר אחד ברור - הוא תמיד קינא בביל מאלדר בשל חיי המשפחה שלו.

כאשר אדם ושמו ג'רמיה סמית מרפא כבאורח פלא פצוע-ירי במה שנראה כמו סניף של מק'דונלדס, מאלדר וסקאלי נשאבים לתוך קנוניית ההתיישבות. למאלדר נודע גם כל הקשר הקודם בין אמו לבין מעשן הסיגריות.

העימות בין מעשן הסיגריות לבין החייזר ג'רמיה סמית נותן תובנה רבה יותר על מניעיו של מעשן הסיגריות להשתתפות ב"פרויקט" של תאגיד מג'סטיק. ב" THE MUSINGS OF A CIGARRETTE SMOKING MAN", מעשן הסיגריות מצטייר כ"משורר לוחם" צעיר אידיאליסטי שמוכן לעשות הכול כדי "להציל" את אמריקה. הוא אפילו רצח את מרטין לותר קינג, אדם שכיבד והעריץ, כיוון שה"מטרה הנעלה יותר" שלו דרשה זאת. הדברים המתועבים שהוא שכנע את עצמו שהיו נחוצים כדי "להציל את העולם" כבר אינם נראים מוצדקים. ייתכן שמעשן הסיגריות איבד את האמון במסע הצלב שלו. לו ניתנה לו ההזדמנות, הוא היה היה מוותר על מסע הצלב החשאי האינסופי שלו כדי לעשות את דבר היחיד שגורם לו אושר: כתיבה. אז למה הוא ממשיך לעשות עבודה שהוא לא מאמין בה? כפי שג'רמיה סמית אמר: מעשן הסיגריות פוחד. מעשן הסיגריות "רוצה להיות אחד מהמפקדים, כשהתהליך יתחיל." הוא רואה את "הפרויקט" של תאגיד מג'סטיק מתגלגל קדימה והוא יודע שאם לא יהיה חלק מהקנוניה, הוא יהיה קרבן שלה. מעשן הסיגריות נאבק על חייו. הוא באמת מחזיק נמר בזנב: הוא לא יכול לפרוש, הוא לא יכול להיכשל והוא לא מאמין במטרה שהוא משרת.

מר איקס מראה למאלדר את התמונה של מעשן הסיגריות עם גב' מאלדר, ושולח אותו לחפש את דקר הקרח, הנשק היחיד שבכוחו להרוג את החייזרים (אחד מכלי הנשק החייזריים שנראו בפרקים COLONY ו- END GAME ). מטרתו היחידה היא לא לעזור למאלדר, אלא להשיג את הנשק לא ברור למען מי ומאיזו סיבה, והוא כמעט הורג את מאלדר.

ג'רמיה סמית, החייזר המורד, מתגרה במעשן הסיגריות על ידי שינוי צורתו כך שידמה לשני אנשים, ביל מאלדר וגרון עמוק, ששניהם היו מקורביו של מעשן הסיגריות. מעשן הסיגריות הגיב בחוסר נוחות למראה פניהם של חבריו המתים המאשימים אותו מעבר לקבר.

האם מעשן הסיגריות הוא שנתן את ההוראה להוציא להורג את ביל מאלדר? סביר להניח שכן.

עונה 4

פרק 74

גזע אדונים (2)

הזקן הראשון הוא זה שחושף את מר איקס ומביא למותו אחרי שהוא גורם לו לחשוב שאמו של מאלדר זקוקה לו.

מעשן הסיגריות משכנע את צייד הראשים החייזר לרפא את גב' מאלדר מהשבץ, לכאורה כדי שתוכל להמשיך ולשמש באמצעי לחץ נגד בנה. אבל על פניו של מעשן הסיגריות יש הבעה של הקלה והכרת תודה כשגב' מאלדר פוקחת את עיניה ומתאוששת.

אפור השיער מחסל את מר איקס בשליחותם של מעשן הסיגריות והזקן הראשון.

שיבוט נוסף מסוג זה הוא ג'רמיה סמית, שבנוסף לכל היכולות הנ"ל ניחן (כמו "צייד הראשים החייזר") ביכולת ריפוי מופלאה. הוא מעורב בפרויקט היבולים המסתוריים והדבורים הקטלניות שהם כנראה חלק מתכנית ההשתלטות של החייזרים על כדור הארץ.

נראה שתפקידו של ג'רמיה סמית בשירות הביטוח הלאומי הוא ליצור זהויות למאות אלפי "לא-אנשים": שיבוטים חייזרים הסתננו לתוך החברה האנושית והיו זקוקים לרקע אלקטרוני כדי להתמזג צייד הראשים חוזר שוב כדי להרוג את ג'רמיה סמית, אבל לא מפני שהפרויקט לא היה מאושר, אבל מפני שסמית משך תשומת לב לעצמו כאשי ריפא פצועי הירי האקראי במזנון המהיר. לא ניתן לדעת בוודאות אם מדובר באותו צייד ראשים שהרג את ה"גרגורים" וה"סמנתות", אבל נראה שהוא הבין את רצונו של מאלדר כדי להגן על השיבוט של אחותו.

מר איקס מזהיר את מאלדר מפני הסכנה הנשקפת לגב' מאלדר מצד התאגיד - מידע כוזב שנשתל ע"י הזקן הראשון. הוא מגיע לדירתו של מאלדר בעקבות סימן "איקס" מטעה בחלון, ושם יורה בו אפור השיער. אך הוא מצליח להעביר למאלדר פיסת מידע אחרונה - רמז שמפנה אותו אל המקור החדש שלו, מריטה קוברוביאס, במשרד הנציג המיוחד אצל המזכיר הכללי של האו"מ. למה הוא עשה זאת? הסיבה איננה ברורה.

מריטה קוברוביאס מוצגת בראשונה כמחליפתו של מר איקס. היא עוזרתו של הנציג המיוחד אצל המזכיר הכללי של האו"מ, כנראה המשרד המטפל ביישומה של החלטה 1013. נראה שהגישה שלה למידע מוגבלת יותר מזו של גרון עמוק או מר איקס. מאלדר מתקשר אליה בעקבות הרמז שהשאיר לו מר איקס הגוסס והיא מספרת לו שהחווה באלברטה נמצאה נטושה, אך נותנת לו תמונה של השיבוטים שעיבדו את השדות.

פרק 75

בית

פרק 76

טליקו

אחרי לחץ בלתי מתון, מריטה מפנה את מאלדר אל השגרירות של בורקינה פסו ומסדרת לו פגישה עם שר בכיר בממשלה.

פרק 77

אי שקט

אישה שנכנסה להצטלם לתמונת דרכון נעלמת, וחברה נמצא מת לא הרחק מן המקום. האם המפתח לתעלומה יימצא בתמונות שאינן בדיוק תמונות דרכון תקניות? מאלדר וסקאלי חוקרים.

הערה ביחס לשם: אחרי היפאנית, הצרפתית והספרדית, הגיע עכשיו תור הגרמנית. סקאלי אומרת ש- UNRUHE פירושו בגרמנית "אי שקט", והיא בטח יודעת...

פרק 78

פרק 79

בית הדמים

מקרי מוות מסתוריים במרפאה לניתוחים קוסמטיים מובילים את מאלדר להאמין שלא מדובר בטעות אנוש, אלא בקרבן אדם.

במחלקה הקוסמטית בבית החולים שיקגו ממוריאל כל אחד יכול להיות יפה יותר, תמורת מחיר. המחיר יכול לפעמים להיות מבעית מאוד, כאשר הרופא המנתח משתגע במהלך הניתוח. סקאלי ומאלדר נקראים לחקור, וסקאלי חושבת שהגורם הוא השפעתם של כדורי השינה שהרופא נטל, ואז מאלדר מגלה מחומש - סמל הגנה בתורת הנסתר - על רצפת חדר הניתוח. סקאלי ספקנית, ואז יוצא עוד רופא מדעתו, ומתגלה קשר בין אחת האחיות לבין מקרי מוות קודמים שאירעו במרפאה. לפני שהאמת מתגלה, היא מתה...

פרק 80

הגיגיו של מעשן הסיגריות

הפרק שמספר לכאורה את סיפור חייו של מעשן הסיגריות (לפי איזו גירסה? לא ברור...). מסתבר שבתחילת הדרך ראה מעשן הסיגריות את עצמו כמשורר-לוחם-אידיאליסט, והיה אפילו מוכן לרצוח מנהיג אהוב ונערץ עליו (מרטין לותר קינג) למען מה שנראה בעיניו כטובת הכלל. את ספקותיו ותסכוליו ביטא בכתיבתו (קריירה שלא כל כך הלכה לו - הסיפור שלו עבר שינויי עריכה רציניים אחרי שהתקבל לפרסום...) הוא מקיף את עצמו בעוזרים שבוגדים בו (קרייצ'ק, האיש אפור השיער, מריטה קוברוביאס...) ברור שהיה לו מעמד בכיר תחילה בסי-איי-איי ואחר בסוכנות ביון אחרת, בלתי ידועה, ומעמד זה מעניק לו שליטה על כוחות צבא.

פרוהיקי חוקר את עברו של איש המסתורין מעשן הסיגריות ותגליותיו עלולות לעלות לו בחייו. הוא משתף את מאלדר וסקאלי בחשדותיו, בעוד מעשן הסיגריות מצותת להם כשבידיו רובה צלפים דרוך. הוא מגלה שבעברו היה מעשן הסיגריות ידידו של אביו של מאלדר ואף גייס אותו כשותף לקנוניותיו, שאחת מהן הייתה ההתנקשות בנשיא קנדי. אחרי המשימה הוא עישן את הסיגריה הראשונה שלו...

אנחנו רואים את מעשן הסיגריות מגויס מהכוחות מיוחדים של צבא ארה"ב, שם עבד כסוכן של הסי-איי-איי למבצעים חשאיים. מאוחר יותר הוא נראה מפעיל סמכות על כוחות של צבא ארה"ב. אז מעשן הסיגריות עובד בסוכנות צבאית כגון סוכנות הביון ההגנתי, הסוכנות לביטחון לאומי, מודיעין הצבא, חיל הים או חיל האוויר, או סוכנות סודית כל כך שאנו בני התמותה הפשוטים עדיין לא שמענו עליה. ואולי כן?

בשנת 1968 אפילו ג'יי אדגר הובר סר למרותו של מעשן הסיגריות, ששום נשיא לא חשד בקיומו. הוא היה אחראי לפעולות נגד מרטין לותר קינג, אך חלומו הנסתר הוא שיפרסמו את היצירות שכתב בשם בדוי. מאז הוא היה אחראי למלחמות, להתנקשויות בראשי מדינות (ולמה לא...) אך למרות הכוח האדיר שבידיו, חייו בודדים וריקניים, והוא מחפש אויבים ואתגרים חדשים...

כאשר מתפרסם סוף סוף סיפור שכתב בשבועון, אך המערכת מעזה לשנות את סופו, הוא יושב על ספסל בפארק ומהרהר בתפלות חייו, ואנו חוזרים אל החדר ובו רובה הצלפים, ופרוהיקי על הכוונת...

גרון עמוק מוציא להורג אפור פצוע.

לפי "גרון עמוק", קיים הסכם בין מזרח למערב המחייב כל צד שלוכד חייזר להשמידו מיד (החלטה האו"מ 1013, לא ברור אם של העצרת הכללית או של מועצת הביטחון...) לתאגיד יש מגעים אם צבאות ושירותי ביון זרים ועם האו"מ, וכמה משירותי ביון אלה – היפני (731, NISEI), הקג"ב הסובייטי (( TUNGUSKA, TERMA) והצרפתי ( PIPER MARU )) - מרגלים אחרי התאגיד וזוממים לגנוב את סודותיו.

הצצה נוספת אל המנגנונים הפנימיים במוחו של גרון עמוק. בפרק זה אנו רואים את מעשן הסיגריות ואת גרון עמוק כעמיתים ותיקים, אולי אפילו ידידים. אלה דמדומי המלחמה הקרה ושני לוחמי צללים ותיקים אלה בודקים את החומרים שחולצו מעב"מ שהתרסק, כולל הנוסע.

גרון עמוק זוכה (או מפסיד, תלוי בנקודת ההשקפה) בהטלת מטבע עם מעשן הסיגריות בזכות לבצע את החלטת האו"מ 1013 ולהרוג את החייזר הפצוע.

מעשן הסיגריות מתנגד להריגת החייזר הפצוע בנימוק שחייזר חי יקדם את הפרויקט בשנים רבות. זאת לפחות גירסתו.

פרק 81

טונגוסקה

בלדר נעצר בשדה התעופה כשבידיו מסמכים דיפלומטיים ובכליו מטען קטלני. מאלדר וסקאלי לוכדים בפשיטה כמה חברי קבוצה ימנית קיצונית החשודים בתכנון פיגוע המוני. בין העצורים נמצא הסוכן קרייצ'ק, האחראי לרצח אביו של מאלדר ואחותה של סקאלי. מה הקשר בי ן אירועים אלה לבין הפיצוץ האדיר וחבלתי מוסבר שאירע בטונגוסקה שבסיביר ב-13 ביוני 1903? מאלדר יוצא לסיביר כדי לחקור וסקאלי מסרבת לגלות את מקום הימצאו לוועדת קונגרס ומוצאת עצמה מואשמת בזילות הקונגרס. מאלדר וקרייצ'ק נופלים בשבי ונכלאים בגולאג, ומאלדר מגלה שקרייצ'ק שוב הפילו בפח.

עוד עימות בין מטופח הציפורניים לבין מעשן הסיגריות בגלל אובדן התיק הדיפלומטי שהכיל את הסלע ממאדים (ונפל לידי מאלדר, שמיהר לטונגוסקה לחפש שם תשובות).

מאוחר יותר, כאשר הסוכן הרוסי ואסילי פסקוב רוצח את מומחית הפרויקט ד"ר בוניטה סייר (המחלטרת כפילגשו של מטופח הציפורניים), מטופח הציפורניים פונה אל מעשן הסיגריות כדי לגלות את זהותו של הרוצח ולהתנקם בו. מעשן הסיגריות מוסר את זהותו של הרוצח, אבל מחטיא אותו לפני שפסקוב בורח לרוסיה. לכאורה זה הופך את מטופח הציפורניים לבעל חובו של מעשן הסיגריות, ובנחיתות משמעותית כיוון שמעשן הסיגריות מגלה שמטופח הציפורניים וד"ר סייר המנוחה ניהלו מערכת יחסים מינית.

מריטה מוסרת למאלדר מידע על מקור השקים הדיפלומטיים שמבריחים לארה"ב שליחי התאגיד, ומגלה שמקור החומר הוא בטונגוסקה, סיביר. היא אף מציידת את מאלדר בדרכון הדיפלומטי שמאפשר למאלדר להיכנס לברית המועצות לשעבר. להגנתה היא טוענת שהיא מאמינה בצידקת דרכו.

בעימות חזיתי ראשון (אחרי 31 פרקים, מאז AVATAR ) בין סקינר לבין מעשן הסיגריות, שבא אליו כדי לדרוש את התיק הדיפלומטי המכיל את שבר המטאוריט ממאדים שנעלם, סקינר אומר לו להתחפף. אמנם סקינר לא ידע דבר על התיק, אבל הוא לא היה אומר למעשן הסיגריות דבר גם לו ידע.

קרייצ'ק מספר למאלדר שחולץ ע"י קבוצת מיליציה שבאה לחפש ציוד צבאי נטוש בהנגר שהוא היה אטום בו. מפקד המיליציה, טרי מהיו, מכחיש זאת, וטוען שקרייצ'ק פנה אליו בשם "ארנצן", שהוא שם הקוד של סוכן הקג"ב והמתנקש לשעבר וסילי פסקוב שהוחזר לשירות. לא ברור איך קרייצ'ק יצא מאותו מתקן, אבל ספק אם לקג"ב או למיליציה הייתה יד בכך. אולי הוא שוחרר בטעות כשה"שמנוני" נמלט מהמתקן, או חולץ על ידי חוצנים אחרים.

החומר החוצני הרעיל שנמצא באתר הפגיעה בטונגוסקה, סיביר, אכן נראה קשור במובנים מסוימים ל"שמנוניים" שנראו ב- PIPER MARU וב- APOCRYPHA . כמו ה"שמנוניים", הסרטן השחור הוא בעל אותו צבע ומרקם, ונראה דומה מאוד לנפט גולמי. שני החומרים הם אורגניים, והם מסוגלים לשרוד במשךתקופות ארוכות בתנאים קיצוניים: ה"שמנוניים" בתחתית האוקיינוס השקט, הסרטן השחור אטום בסלע מתחת לטונדרה הסיבירית.

נראה שגם ה"שמנוניים" וגם הסרטן השחור מסוגלים לעבור מחסומים אטומים לאוויר. ה"שמנוני" חדר מבעד לחליפת הצלילה העמוקה האטומה של צוות החילוץ הצרפתי, הסרטן השחור חדר מבעד לחליפת זיהום רמה 4. שני החומרים מחוללים את הסימניפ נמסגירים של עננות שחורה בעיניים. שני החומרים גורמים לניתוק מערכת העצבים המרכזית במעין שיתוק. אבל ה"שמנוני" מסוגל לכפות את רצונו על הפונדקאי שלו ולכוון אותו, והסרטן השחור אינו יכול.

ייתכן שיש קשר בין ה"שמנוניים" לבין הסרטן השחור. אולי הפיצוץ בטונגוסקה ב-1908 נגרם על ידי ההתרסקות חללית חייזרית מאוישת על ידי היצורים המכונים "שמנוניים". ההתרסקות פוצצה את הצוות לרסיסים, ריסקה את תודעתם ואת מוחם, והותירה רק שברים בלתי ניתנים להשמדה של גופם תקועים בטונדרה. הסרטן השחור הוא הגופות המרוסקות של צוות ה"שמנוניים". הרסיסים עדיין פועלים באופן אינסטינקטיבי כדי להשתלט על פונדקאים, אך אינם מסוגלים לכפות את תודעתם, כי אין להם כזאת.

ראה גם: TERMA

פרק 82

טרמה-ב'

מאלדר מגלה שכל השבויים בגולאג הם בעצם שפני ניסיון לרעל הקטלני שהרג את הבלדר בשדה התעופה וגרם לפתיחת חקירת הקונגרס. הוא מצליח להימלט מהגולאג ולהגיע לסנט פטרסבורג, בעוד סקאלי נכלאת באשמת זילות הקונגרס. מאלדר מגיע לדיוני הוועדה, אך מאוחר מדי. כל הראיות לכך שהרעל הקטלני פותח בשיתוף פעולה אמריקני-רוסי הושמדו.

נראה שמשימתו של קרייצ'ק הייתה כפולה - לאפשר לפסקוב להרוס את פרויקט החיסון מפני הסרטן השחור, ולהעלות את מאלדר וסקאלי על עקבותיו, כדי להסיח את דעת התאגיד מהאויב האמיתי, הקג"ב. המטרה השלישית שלו הייתה אישית - להתנקם במאלדר. הוא משלם על כך באובדן זרועו השמאלית, אבל כמו חתול בעל תשע נשמות, הוא מצליח לצאת בשלום.

היבט חדש לגמרי לדמותו של קרייצ'ק שעשוי לעזור להסביר כמה מהאירועים בפרקים האחרונים. אנו יודעים שקרייצ'ק הוא סוכן קג"ב כפול שהוטל עליו להסתנן לבולשת, לתאגיד מג'סטיק, או אולי לשניהם. הוא היה כנראה סוכן רדום דור שני. זהו סוכן המבלה שנים, או עשורים ללא פעילות, מפלס את דרכו לעמדות ולארגונים מאובטחים עד שהוא מגיע לעמדה המבוקשת, ואז "מעירים" או מפעילים אותו. "רדום דור שני", כי ב" TUNGUSKA" קרייצ'ק מציין שהוריו היו מהגרי "מלחמה קרה" מרוסיה. גם הוריו של קרייצ'ק היו כנראה מרגלי קג"ב, שבאו לאמריקה עם תכנית ליצירת הסוכן הכפול המושלם: אלכס קרייצ'ק, גבר שטופח להיות המגויס המושלם לבולשת, לסי-איי-איי או לסוכנות ביון אחרת.

בדרך למשימת החיסול הראשונה שלו, ד"ר בוניטה סייר, פסקוב נוסע באוטובוס - לקג"ב אין כסף לממן לו תחבורה אחרת... אבל בכל זאת הוא חסר רחמים, מיומן וקטלני.

פסקוב, לבדו (אולי עם מעט סיוע והכנה למשימה מידי קרייצ'ק) רוצח את המומחית של תאגיד מג'סטיק לסרטן השחור (ד"ר סייר). הוא גונב את המטאוריט שורץ הסרטן השחור ממעבדת נאס"א-גודארד המאובטחת, הורג את כל הנבדקים של תאגיד מג'סטיק בבית האבות בבוקה ראטון ומשמיד את המטאוריט (ואולי את דגימות הסרטן האחרות של תאגיד מג'סטיק). פסקוב מצליח להסיג את פרויקט החיסון נגד הסרטן השחור של תאגיד מג'סטיק שגנים רבות אחורה.

פסקוב עבד עם קרייצ'ק בעבר, והכיר אותו הן בשם קרייצ'ק והן בשם ארנצן, השם שקרייצ'ק השתמש בו כדי להסתנן לקבוצת המיליציה הימנית. מה שמשונה הוא שנראה שקרייצ'ק נראה בכיר מפסקוב למרות "הוותק" של פסקוב על פני קרייצ'ק.

פרק 83

לבבות נייר

פרק 84

ואף על פי כן נוע תנוע

במחנה של פועלי-יום מקסיקניים מתפתח משולש רומנטי בין שני אחים לבין נערה. אחר תאונה מסתורית, הנערה נמצאת מתה. לפי השכנה, שהייתה עדת ראייה, מי שהרג את העדה היה היצור המיתולוגי "אל צ'ופקברה", "מוצץ התיישים". אחד האחים, סולדאד, מאשים ברצח את אחיו אלאדיו. אלאדיו נעצר אך מצליח להימלט, כשהוא משאיר אחריו גופות של אנשים שמתו מזיהום פטרייתי מוזר. מאלדר יוצא בעקבותיו. האחים מצליחים להיפגש, אך סולדאד כבר אינו אדם; הוא הפך להיות "אל צ'ופקברה".

פרק 85

לנארד בטס

פרק 86

לעולם לא עוד

מאלדר יוצא לחופשה ומבקש מסקאלי להשלים חקירה שהוא החל בה, היא מסכימה בעל כרחה, והחקירה מתפתחת בכיוון בלתי צפוי ומפגישה אותה עם גבר שיש לו כתובת קעקע במיוחדת במינה.

בתפקיד קולה של "בטי", השחקנית ג'ודי פוסטר.

פרק 87

זכור כי תמות

מצבה הבריאותי של סקאלי מידרדר אחרי שאובחנה אצלה מחלת סרטן, שנגרמה כנראה ע"י הניסויים שנעשו בה בעת חטיפתה. מאלדר יוצא לחפש את הגורם האמיתי למחלתה, ואולי את התרופה, ופוגש קבוצה של שיבוטים הנקראים "קורט", המזהים את סקאלי כתורמת ביציות בעל כרחה לניסויי התאגיד. גם סקינר עושה עיסקה עם מעשן הסיגריות, בתמורה לתרופה לסרטן של סקאלי, ולמעשה הוא מקריב את עצמו למען מאלדר. בכך הוא מנסה להגן על "טוהר המטרה" של מאלדר.

אפור השיער מוציא להורג אחד מהשיבוטים-החייזרים המורדים (בדקר הקרח שכבר ראינו בפרקים COLONY , END GAME TALITHA CUMI , HERRENVOLK .) וכמעט הורג את מאלדר כשזה מנסה לברוח ממרפאת הפוריות הנשלטת ע"י חייזרים.

אנו פוגשים את ה"קורטים"; שיבוטים יצורי כלאיים חייזרים-אנושיים, כמעט זהים בדרך שבה הם מתים ונרקבים לבוץ ירוק כמו ה"גרגורים" וה"סמנתות" בפרקים " COLONY" ו-A HREF="#041"> END GAME -. אבל כאן, השיבוטים החייזריים עובדים זה לצד זה באותו פרויקט ממשלתי שאסף את הביציות של סקאלי. הם אמנם נאמנים לפרויקט שיצר אותם, אבל מטרתם של ה"קורטים" היא לנסות למנוע את מות "האימהות הביולוגיות" שלהם, שככל הנראה מניחים להן למות כדי להקטין את החשיפה של תאגיד מג'סטיק.

אנו רואים דוגמה שנייה לעבודה משותפת של החייזרים עם תאגיד מג'סטיק מאז NISEI , 731. , ברור שחטיפתה של סקאלי (וכנראה גם זו של דואיין בארי) היו חלק מניסוייו של ד"ר אישימארו/זאמה וחטיפות רבות אחרות נועדו לשמש חיפוי לפרויקט "בקרת טוהר", המבקש להכליא דנ"א אנושי וחייזרי.

פרק 88

קדיש

פרק 89

מריטה מספקת למאלדר מידע על נתניאל טיגר, המתנקש הבלתי נראה לכאורה שמחסל גנרלים בכירים, אך רק אחרי שהוא מוסר לה את המידע שבידיו.

מריטה אינה מוסרת את המידע שמאלדר חיפש, אבל אחרי שהוציאה ממאלדר את הידוע לו, היא משלימה את החוליות החסרות בין הגנרלים שנרצחו והקורבן הבא. זה נותן למאלדר תובנה על מניעיו של טיגר ומניעיהם של האנשים שמתמרנים את מסע הנקמה של טיגר על מנת לסייע בטיוח נוסף. מעניין לציין שהיא מגלה למאלדר כי המקור שלה איננו סוכנות ביון עלומה, אלא כתבה בעיתון.

פרק 90

ביום הולדתה של סקאלי, חטוף העב"מים מקס פניג (" FALLEN ANGEL") הוא אחד מהקורבנות החפים מפשע של התרסקות מטוס שיזם חיל האוויר האמריקני, בניסיון להפיל עב"מ. בעודו מגן על עד להתרסקות המטוס, הסוכן פנדרל חולה האהבה נהרג בטעות על ידי אחד מסוכני מג'סטיק.

פרק 91

מקס

עב"מ שהתרסק נמשה מאגם ליד אתר התרסקות המטוס. החייזרים חוזרים, ולוקחים בחזרה, בעודם באוויר, מערכת אנרגיה חייזרית שנגנבה ע"י סוכני מג'סטיק. חלליתם מופלת וכמה מהם נהרגים. בדרך הם לא שוכחים לחטוף בני אדם לניסויים.

חוקר מינהל הבטיחות בתעופה סקוט גארט היה חבר בצוות הניקוי של התרסקות טיסה 549 ובצוות חילוץ העב"מים. הוא הורג (לא במתכוון) את הסוכן פנדרל, המאוהב בסקאלי (ושימש כנציגם של כל המאוהבים בג'יליאן אנדרסון).

גארט היה מאמין אמיתי, או לפחות הציג את עצמו ככזה. כאשר מאלדר אומר לגארט שגם שגארט ימותו אם יהיו חילופי יריות במטוס שבו שניהם נמצאים, גארט משיב "אדם, אם הוא אדם בכלל, יודע שהוא חייב להיות מוכן להקריב את עצמו למען הגדול יותר ממנו... הבט מהחלון שלך, הסוכן מאלדר. אתה רואה את האורות? עכשיו דמיין שאחד מאותם אורות הבהב וכבה. בקושי תשים לב, נכון? תריסר? שני תריסרי אורות כבויים? האם שווה להקריב את עתיד, את חייהם של מיליונים, כדי לשמור על כמה אורות? כשהעתיד בסכנה, גארט יכול להצדיק מוסרית כל פעולה, כל עוד "העתיד, חייהם של מיליונים" יהיו מוגנים. אז האם הוא ירה במטרה הלא נכונה בטעות? האם חיל האוויר האמריקני השמיד בטעות את המטוס עם הפולשים החייזרים? היי, צריך להביא בחשבון נזק שולי.

אבל גארט לא הראה כל חרטה או אמפתיה גם כלפי עמיתו הסוכן כשמצא את אקדח הפלסטיק ומחק את טביעות אצבעותיו ואת פניו של הרוצח שמת בטיסה 549. הוא כמעט לא מצמץ כשאחד מצוללני צוות אחזור העב"מים ספג קרינה (אולי בכמות קטלנית) ממקור האנרגיה הפגום של העב"מ. הוא הרג את האוויראי ארמנדו גונזלס בלי נקיפות מצפון, והיה עושה אותו הדבר לאוויראי לואיס פריש לולא התערבותה של סקאלי. אבל הוא מסכן את עצמו בכל פעם שיש צורך במשהו מסוכן באמת: חיסול של יעד מוגן בבר הומה אדם, או עלייה למטוס בכוונה לגנוב פריט מיעד חמוש וביצוע צניחה נוסח "די בי קופר" על מנת לברוח. אמנם הוא לא היסס להקריב אחרים, אבל גם לא השתמט ממצבים שבהם גם הוא היה עלול להיות מוקרב.

היישויות הביולוגיות החוצניות לוקחות את גארט ואת מקור האנרגיה החסר בחטיפה באמצע טיסה. גורלו אינו ידוע, אולם שעתו של גארט הגיעה כנראה לכמה בדיקות גופניות יסודיות בידי היישויות הביולוגיות החוצניות, ומי אומר שאין צדק?

פרק 92

פרק 93

זוטות

פרק 94

סכום אפס

סקינר מחזיר את חובו למעשן הסיגריות מ" MEMENTO MORI" כאשר הוא מחפה על מוות חשוד שנגרם ע"י ניסויי מג'סטיק. התאגיד עורך ניסוי שטח בדבורים נגועות באבעבועות שחורות.

הזקן הראשון מפקח אישית על הניסוי הראשון בדבורים ששונו גנטית כאמצעי להפצת נגיף האבעבועות השחורות. אין לו אמון בהבטחותיו של מעשן הסיגריות שהכול כשורה. מטרת הניסוי האמיתית, אגב, לא ברורה; האם למצוא נשק או למצוא תרופה?

מריטה מנסה לסכל את הניסויים באבעבועות שחורות ולסייע לסקינר לחשוף מידע מפליל על מעשן הסיגריות. מסתבר שלמעשה היא מקבלת את הוראותיה ממנו, אך לא ברור אם כל מעשיה נעשו לפי הוראות אלה, או רק חלק מהם.

עוד דבר שאינו ידוע הוא מי עמד ברקע והאזין לטלפון האחר של מריטה בזמן שהיא דיברה עם מעשן הסיגריות. האם זה היה מאלדר? האם זה היה חבר אחר של תאגיד מג'סטיקי? אולי סוכן של הזקן הראשון, שתסכולו הופך וגובר לנוכח ההבטחו, הריקות של מעשן הסיגריות ש"בעיית מאלדר" נמצאת בשליטה? כך או כך, מריטה היא כנראה מקור לצרות גם למאלדר וגם למעשן הסיגריות.

**בהמשך היא הופכת בעצמה לקרבן ניסויים**

הסתבכותו של סקינר עם מעשן הסיגריות מובילה להפללתו באשמת רצח. הוא אמנם נחלץ בעזרתו של מאלדר, אבל מוצג באור שלילי ביותר, וכמעט מחסל את מעשן הסיגריות. הוא זוכה להיכרות ראשונה עם מריטה קוברוביאס, שעשויה או לא עשויה להיות בעלת ברית פוטנציאלית (על אף הקשר למעשן הסיגריות) וסקינר באמת זיעזע את "בן הזונה שחור הריאות" כשכמעט פוצץ לו את הראש. למחצית שנייה מעשן הסיגריות חשב שסקינר הרג אותו. כדאי להזכיר למנוול שהוא עלול ללחוץ יותר מדי, פעם אחת יותר מדי.

פרק 95

אלגיה

פרק 96

שדים

בהשפעת סמים והיפנוזה, מאלדר נזכר שראה את מעשן הסיגריות בבית הקיץ של הוריו זמן קצר לפני חטיפתה של סמנתה.

מסתבר שסמנתה היא רק אחותו למחצה של מאלדר, ומעשן הסיגריות הוא כנראה אביה האמיתי. להשערה שהוא גם אביו של מאלדר אין כל ראיות תומכות.

פרק 97

גת שמנים

מאלדר מובל אל מה שנראה כגופה קפואה של חייזר, אבל עד מהרה הוא מגלה שאמונותיו מתערערות והוא משוכנע שרדיפת האמת שלu לא הייתה אלא מסע דיסאינפורמציה של משרד ההגנה.

סקאלי מאמינה שמעשן הסיגריות וחבר מרעיו מנצלים את מאלדר למטרותיהם - הפצת השקר שהחייזרים הם האחראים לפשעים שביצעו גורמים פורעי חוק בקהיליית המודיעין.

ואז מאלדר נמצא לכאורה מת. אם החייזר הקפוא הוא זיוף טוב מספיק כדי לשטות באנתרופולוג, אולי גופתו של מאלדר היא זיוף שיצרו בריוני "גארנט" של מעשן הסיגריות. אבל למה שמעשן הסיגריות יביים את מותו של מאלדר?

עונה 5

פרק 98

השיבה

נחשפת הגופה שסקאלי זיהתה כגופתו של מאלדר, אבל מתברר (כמובן) שהמת אינו מאלדר, אלא אדם שנשלח לעקוב אחריו מטעם מעשן הסיגריות, ומאלדר וסקאלי ביימו יחדיו את המוות כדי שמאלדר יוכל להשיג את התרופה למחלת הסרטן של סקאלי.

פרק 99

השיבה-ב'

מאלדר ממהר אל סקאלי שהתמוטטה בזמן חקירתה בבולשת, אך הוא מסרב לשתף פעולה עם סקינר כי הוא חושד בו שהוא זה שגרם למחלת הסרטן של סקאלי. מעשן הסיגריות מארגן פגישה בין מאלדר לבין אחותו האובדת כדי לשכנע את מאלדר לעבוד למענו, אך מאלדר לא משתכנע. הוא מגלה שה"חפרפרת" בבולשת הוא אדם בכיר הרבה יותר מסקינר.

הזקן הראשון הורה על ניסיון ההתנקשות בחייו של מעשן הסיגריות.

פרק 100

החשוד הלא מיידי

בשנת 1989 נוצר בראשונה הקשר בין מאלדר לבין חבורת "האקדוחנים הבודדים", לאנגלי, פרוהיקי וביירס, שהפכו לבעלי בריתו של מאלדר, והם חשפו מזימה של הממשל לערוך ניסויים בגז מעורר פרנויה.

הופעת אורח של ריצ'רד בלצר, הבלש מאנץ' מ"רצח מאדם לשחור" ומ"חוק וסדר" (וכנראה בעל השיא העולמי בגילום אותה דמות בסדרות טלוויזיה שונות).

פרק 101

עיקוף

מאלדר וסקאלי יוצאים לכינוס צוותי חשיבה של הבולשת בפלורידה, ובדרך סוטה מכוניתם מהכביש. הם יוצאים להזעיק עזרה ומוצאים את עצמם לכודים ביער שבו משתוללת מפלצת. בעזרת הסוכנים המקומיים הם יוצאים לחפש את המפלצת.

פרק 102

פרומתיאוס פוסט-מודרני

תעלומה בנוסח פרנקנשטיין (שהוא "פרומתיאוס המודרני" לפי הספר "פרנקנשטיין" מאת מרי שלי) שמעורבים בה אם חד-הורית, נער חובב קומיקס, מדען מטורף ו... הזמרת שר (שסירבה להשתתף בפרק בעצמה ובדיעבד התחרטה על כך).

פרק 103

מזמור חג המולד

סקאלי נוסעת לחופשת חג מולד בבית אחיה, ושם רודפים אותה חלומות מוזרים המצביעים על קשר בינה לבין בתה של אישה שנרצחה. סקאלי מנסה לגונן על הילדה, אמילי סים, מפני הרוצחים, ואילו מאלדר חוקר את מוצאה ונקלע לעימות קטלני.

פרק 104

אמילי

סקאלי מנסה להגן על אמילי מפני האנשים שרצחו את הוריה ואף לאמץ אותה, בעוד מאלדר חוקר את מוסד דימסדייל, שם ייתכן שנעשתה ההפרייה המלאכותית. האם ייתכן שאמילי נולדה כתוצאה מהפריית ביצית שנגנבה מגופה של סקאלי, ולמעשה היא בתה של סקאלי?

פרק 105

קיטסונגארי- ציד שועלים

רוברט מודל, הידוע בכינויו " PUSHER

פרק 106

סכיזוגניה

בובי ריץ', נער בן 16, מוכה ע"י אביו החורג. כשהאב נמצא מת, מאלדר וסקאלי נקראים לחקור. בובי הוא החשוד העיקרי ברצח, אבל כאשר עוד אב אלים נמצא מת בנסיבות חשודות, מתגלים סודות מן העבר.

פרק 107

צ'ינגה

הסוכנת סקאלי יוצאת לחופשה במיין ונקלעת לחקירת פשעים שבהם נראה שהקרבנות פגעו בעצמם, לבקשתה של נערה צעירה ומוזרה. הסופר הידוע סטיוון קינג מקבל קרדיט על כתיבת התסריט.

פרק 108

מתג קטלני

סקאלי ומאלדר חוקרים את מותו של גאון מחשבים, והופכים מטרה לרוצח האוהב לענות את קרבנותיו באכזריות.

עוד תסריט שכתב הסופר ויליאם גיבסון ("נוירומאנסר").

פרק 109

דם רע

סקאלי ומאלדר חלוקים ביניהם בשאלה איך להסביר את חלקם במוות מוזר שהתרחש בעודם עוסקים בחקירת תיק-איקס בטקסס.

פרק 110

המטופל איקס

חטופי עב"מים לשעבר מזומנים באופן מסתורי למקומות מרוחקים, שם הם ממתינים להגעתם של חייזרים. אולם קבוצות של אנשים חסרי פנים מגיעות ושורפות את הנאספים למוות. בינתיים, קרייצ'ק מנסה להחליף עד לאחת מהשריפות האלה בכל המחקר והמידע על פרויקט החיסון מפני הסרטן השחור של מג'סטיק. הסוכן ספנדר, בנה של חטופה לכאורה, מוצג כאן בפעם הראשונה.

פרק 111

האדום והשחור

מאלדר מפקפק בגירסתה של סקאלי למה שאירע ביער, וגם אחרי שהיא מסכימה לעבור טיפול בהיפנוזה כדי להיזכר בפרטים נוספים, הוא לא משתכנע, וגם לא אחרי מפגש אלים עם אלכס קרייצ'ק, שמספר לו סיפור מדהים על מלחמה הממשמשת ובאה. הסוכן ספנדר ממשיך לחפש את אמו, שאולי נחטפה בידי חייזרים ואולי לא, ומעשן הסיגריות חוזר. בינתיים, קרייצ'ק מציע חיסון נגד הסרון השחור, אך החיסון הזה אינו עוזר למריטה קוברוביאס הנגועה.

פרק 112

נוסעים

בשנת 1990, כשמאלדר היה עדיין מאבחן ביחידה למדעי ההתנהגות, הוא חקר פרשת רצח מסתורית שהיו מעורבים בה שלושה בני אדם שהפכו לשפני ניסיון בעל כרחם, שני סוכני בולשת וגם אביו של מאלדר. מה היה חלקו של מאלדר-האב בפרשה שאירעה 38 שנים קודם לכן, על רקע רדיפות הקומוניסטים בימי מקרתי בארה"ב?

פרק 113

עיני הרוח

אישה עיוורת רואה חזיונות של רציחות ויודעת פרטים שרק הרוצח יכול לדעת. היא נעצרת כחשודה ברציחות אך משוחררת מחוסר הוכחות. מאלדר וסקאלי ממשיכים לחקור, בעזרתם של בלשי משטרה, ומגלים שאמה של האישה נרצחה כשהיא הייתה ברחמה, וכך היא רכשה את היכולת המיוחדת לראות מבעד לעיניו של הרוצח, אבל מי הוא הרוצח האמיתי ומהם מניעיו?

פרק 114

כל הנשמות

כומר מבקש את עזרתה של סקאלי בניחום משפחה שאיבדה את בתה בנסיבות מוזרות, והיא חוקרת ומגלה שהנערה הייתה בת לרביעיית בנות הסובלות ממומים מולדים קשים אשר נמסרו לאימוץ כל אחת למשפחה אחרת. הנערות מתות בזו אחר זו באותה דרך, ואמונתה של סקאלי עומדת במבחן קשה. האמנם מנהלים הטוב והרע מאבק עד חורמה על נשמותיהן של הנערות?

פרק 115

משתנה פיין-בלאף

מאלדר מסתנן במסווה לקבוצת מיליציה קיצונית המאיימת להשתמש בנשק קטלני. המטרה העיקרית היא לתפוס את ראש הקבוצה, ג'ייקוב היילי, וסקאלי, שאינה יודעת על כך, עוקבת אחרי מאלדר, וכשהיא מגלה את האמת, היא עוזרת לו לחשוף את האמת מאחורי פעילותה של הקבוצה המסוכנת.

פרק 116

טירוף בשניים

גארי לאמברט, מוכר ציפויי ויניל ואדם רגיל מכל הבחינות, משוכנע שהבוס שלו הוא מפלצת.מאלדר וסקאלי נשלחים לחקור, ומאלדר נלקח כבן ערובה ואף מוצא את עצמו מאושפז במוסד לחולי נפש.

פרק 117

הסוף

התאגיד מנסה להתנקש בחייו של אמן שחמט בן 12. מאלדר וסקאלי מגלים שהילד מאופיין ברמה גבוהה של פעילות באזור במוח המכונה "יחידת אלוהים", מה שעשוי לפענח את המסתורין של תיקי-איקס ולשפוך אור על הקשר בין האנושות לבין החייזרים. אולם מעשן הסיגריות חוטף את הילד ומוסר אותו לידי מטופח הציפורניים, ומעלה באש את המשרד של מאלדר וסקאלי שבמרתף, ובכך משמיד את תיקי-איקס.

סרט הקולנוע

הילחם על העתיד

הסרט הראשון שנעשה לפי הסידרה התקבל בתגובה פושרת למדי, הן של המעריצים השרופים והן של הקהל הרחב שהלך לסרט בלי לדעת דבר וחצי דבר על הסידרה. האמת? למרות כל ההבטחות של היוצרים, זה לא היה הרבה יותר מסתם פרק כפול של הסידרה.

עונה 6

פרק 118

ההתחלה

אחרי הפיצוץ במשרדו (THE END) והבריחה מהאתר הסודי בקוטב (FIGHT THE FUTURE), מנסה מאלדר לשקם את תיקי-איקס, אבל הממונים עליו מעבירים את תיקי איקס לידי הסוכן ספנדר, שהוא בנו של מעשן הסיגריות (ואולי לא). מאלדר וסקאלי חוקרים שורה של מקרי מוות בכור אטומי שמעורב בהם החייזר המסתורי, אך הממונים עליהם מסרבים לקבל את הדוח שלהם ומורים להם לנתק כל מגע עם תיקי-איקס.

פרק 119

נסיעה

פרק 120

משולש

מאלדר נקלע לסיפונה של ספינת פאר שאבדה במשולש ברמודה בספטמבר 1939, והסיפור מתנהל בשני מישורים, כשבשנת 1939 מנסה מאלדר להציל את הספינה מידי הנאצים, ובימינו מנסה סקאלי, בעזרת "האקדוחנים הבודדים", להגיע אל מאלדר שאבד בלב ים.

פרק 121

ארץ החלומות-א'

סקאלי ומאלדר יוצאים לפגוש מודיע באזור 51, אתר הניסויים הסודי הידוע של חיל האוויר, ובעקבות מפגש עם עב"מ מתחלף מאלדר בזהותו עם אחד מעובדי אזור 51, בעל לאישה נרגנת ואב לשני בני עשרה מעצבנים. מאלדר מנצל את המצב כדי לאסוף מידע, אבל מובן שסקאלי לא מאמינה לו כשהוא מנסה לשכנע אותה שהאיש שהיא חושבת שהוא מאלדר כלל איננו מאלדר.

"ארץ החלומות" הוא הכינוי לאזור 51, בסיס חיל האוויר ליד אגם גרום, נוואדה הנחשב לבסיס של ממשלת ארה"ב לעריכת ניסויים בטכנולוגיה חייזרית. "Dreamland" הוא למעשה ראשי תיבות של "Data Repository Establishment and Management Land".

פרק 122

ארץ החלומות-ב'

התנהגותו המוזרה של "מאלדר" מעוררת לבסוף את חשדה של סקאלי, אך המאמצים להחזיר את המצב לקדמותו נתקלים בקשיים, כיוון שהעובד שתפס את זהותו של מאלדר מסרב לוותר עליה. לעזרתם נחלצים המודיע האמיתי מאזור 51, ושלושת "האקדוחנים הבודדים".

מוריס פלטשר מציין שסדאם חוסיין הוא למעשה שחקן תיאטרון-ערב בשם "ג'ון גליניץ". השם הוא שילוב של שמות התסריטאים: ג'ון שיבאן, וינס גיליגן ופרנק ספוטניץ.

סקאלי אומרת למאלדר-בגופו-של-מוריס, "הייתי מנשקת אותך לולא היית מכוער כל כך." וזה מה שזירה (קים האנטר) אמרה לצ'רלטון הסטון בסוף "כוכב הקופים".

פרק 123

הרוחות שגנבו את חג המולד

מאלדר משכנע את סקאלי לבוא אתו בערב חג המולד לבית הידוע זה דורות כרדוף רוחות וכמקום שאירעו בו רציחות והתאבדויות בשפע. סקאלי מסכימה בעל כורחה, ובבית הם מתנסים במפגש מוזר עם זוג קשישים (אדוארד אסנר - "לו גראנט" ולילי טומלין - "9 עד 5") שהם אולי רוחות רפאים ואולי לא...

פרק 124

מילות חיבה

מאלדר גונב תיק-איקס שהסוכן ספנדר זורק לפח אחרי שפנייה לעזרה מגיעה אליו בטעות, והוא יוצא לחקור שורת מקרי מוות של תינוקות שנולדו עם עיוותים מוזרים. האם אבי התינוקות הוא רק סוכן ביטוח חלקלק וביגמיסט, או שמא הוא השטן בכבודו ובעצמו והילדים הם ילדי השטן?

בתפקיד אורח: ברוס קמבל ("בריסקו קאונטי" ועוד)

פרק 125

מלך הגשם

פרק 126

ס"ר 119

פרק 127

טיתונוס

סקאלי נשלחת לסייע לסוכן בולשת החוקר שורה של מקרי רצח הקשורים לצלם משטרתי, הטוען שזכה לחיי נצח, וכל רצונו הוא להביט בפני המוות ולמות. האם הוא דובר אמת, או שמא הוא אשם במקרי הרצח? מאלדר משתתף בחקירה ומגלה כמה עובדות מפתיעות על הצלם.

שימו לב לשחקן הוותיק ג'פרי לואיס, שהרבה לעבוד עם קלינט איסטווד.

פרק 128

שני אבות

קסנדרה ספנדר חוזרת במפתיע אחרי שנה של היעדרות, ובפיה סיפור שאיש לא מאמין לו, אפילו לא מאלדר, האדם היחיד שהיא מוכנה לדבר אתו. לבנה, הסוכן ספנדר, אין בררה אלא לשתף את מאלדר בחקירה. הוא מתעמת עם אביו, מעשן הסיגריות, וכשהוא מגלה את האמת, הוא מחליט לעבור צד.

פרק 129

בן אחד

מאלדר וסקאלי ממשיכים במאמציהם למצוא את קסנדרה ספנדר, שהפכה ליצור הכלאיים המוצלח הראשון של אדם וחייזר, וגורל הקנוניה כולה תלוי בה. חרדתו של הסוכן ספנדר לגורל אמו גורמת לו לבחור בדרך פעולה שתוצאותיה הרות אסון עבורו ועבור כל השותפים לקנוניה.

פרק 130

מים רעים

ארתור דיילס, סוכן הבולשת שגילה את תיקי-איקס לפני 40 שנה, מזעיק את מאלדר וסקאלי לחקור היעלמות של משפחה בזמן סופת הוריקן סוערת. הייתכן שלהיעלמות אחראית מפלצת ים, שעלתה ממעמקים בגלל הסופה?

פרק 131

יום שני

מאלדר נקלע לשוד בנק ומקבל אתראה שהרגע ישוב ויחזור על עצמו אלא אם כן הוא יעשה משהו.

במסורת סרטים כגון "לקום אתמול בבוקר" "Groundhog Day" ו"12:01", חברתו של שודד בנק כושל מודיעה למאלדר ולסקאלי שהם תקועים ביום שחוזר על עצמו שוב ושוב, כמו מחט תקועה בחריץ פטיפון, וכדי להחזיר את המצב לתיקונו, עליהם לגלות מה האירוע שגרם לכך ולשנות אותו, ולא ייהרגו כולם במהלך שוד הבנק. עכשיו צריך רק לשכנע את סקאלי לשתף פעולה...

פרק 132

ארקדיה

סקאלי ומאלדר, שחזרו לתיקי-איקס, מתחזים לזוג נשוי כדי לחקור שורה של היעלמויות בשכונה מטופחת ומתוכננת להפליא הנחשבת להתגשמות החלום האמריקני. האם יש קשר בין היעלמויות לבין השיגעון לכללים ותקנות של יושב ראש ועד דיירי השכונה והחפצים שהוא מייבא מהמזרח הרחוק?

פרק 133

אלפא

פרק 134

טרוור

פינקר רולס, אסיר שהושאר כלוא בארגז בשעת סופת טורנדו, זכה ביכולת שאין כמוה לעבור דרך קירות ולהפוך מתכות לאבקה. כשהוא נעלם ממחנה העבודה, סקאלי ומאלדר מנסים לגלות מהו הדבר שרולס רוצה יותר מכל וצפויה להם הפתעה.

פרק 135

מילאגרו

למאלדר יש שכן חדש ומסתורי הטוען שהוא סופר. השכן החדש מפתח קשר מוזר עם סקאלי, בה הוא מאוהב בסתר, אך מאלדר חושד שהוא גם הרוצח המסתורי שהורג אוהבים ועוקר את לבבותיהם.

פרק 136

כישרון לא טבעי

בפרק זה במסורת "היה או לא היה", ארתור דיילס, לשעבר שוטר ברוזוול, ניו מקסיקו (שהוא אחיו של ארתור דיילס, מגלה תיקי-איקס, ואחיה של ארתור דיילס…) מספר למאלדר סיפור על שחקן כדור-בסיס שחור גדול, שבעצם היה (או לא היה) חייזר.

פרק 137

טובים השלושה

ביירס וידידיו, "האקדוחנים הבודדים", מנסים להציל את סוזן מודסקי, המדענית המבריקה שנחטפה עשר שנים לפני כן (במפגש הראשון בין מאלדר לבין "האקדוחנים הבודדים") אותה הם מחפשים מאז בכל כינוס שבו נאספים אנשי ביטחון ומבצעים חשאיים. סקאלי, הסבורה שמאלדר הוא זה שהזעיק אותה, מסכימה לעזור להם.

פרק 138

הטיול

עוד פרק במסורת "היה או לא היה" ובו יוצאים מאלדר וסקאלי לחקור היעלמות של זוג צעיר באזור הידוע כמועד לנחיתות חייזרים, ונופלים קרבן לפטרייה ענקית (ואולי טורפת) שמפרישה חומר מעורר הזיות, ונחטפים (ואולי לא) ע"י החייזרים.

פרק 139

בראשית

בפרק הסיום של העונה, חפץ שנמצא על חוף מערב אפריקה מחולל שרשרת של רציחות ותופעות מוזרות. המדענים חלוקים בדעותיהם בנוגע למשמעות החפץ, וכמובן גם מאלדר וסקאלי. האמנם נמצא פסוק מ"בראשית" על חפץ שמקורו חוצני? ומה חלקם של סקינר, הסוכנת פאולי, קרייצ'ק ומעשן הסיגריות בעניין? לחפץ יש השפעה קשה במיוחד על מאלדר, שמאושפז במחלקה פסיכיאטרית סגורה.

עונה 7

פרק 140

ההכחדה השישית-א'

סקאלי ממשיכה בחקירותיה באפריקה, בעוד מצבו של מאלדר הולך ומחמיר ורופאיו אובדי עצות. למרות זאת הוא מצליח ליצור קשר עם סקינר ולבקש את עזרתו, סקינר מגייס את עזרתו של מייקל קריצ'גאו, איש הסי-איי-איי לשעבר, על אף התנגדותה של הסוכנת דיאנה פאולי, המתוודה על אהבתה למאלדר. סקאלי עוזבת את אפריקה וחוזרת הביתה, אל מאלדר. החפץ המסתורי שנמצא על החוף נעלם.

פרק 141

ההכחדה השישית-ב': אמור פאטי

אמו של מאלדר מאשימה את רופאיו באזלת יד ומשחררת אותו מבית החולים. סקאלי זוכה לביקור פתע של אלברט הוסטין (השחקן האינדיאני פלויד רד קרו וסטרמן). בינתיים מתנסה מאלדר במפגשים עם כמה דמויות מהעבר, ביניהם כמה שנחשבו מתים, כגון "גרון עמוק" (השחקן ג'רי הארדין), וגם מעשן הסיגריות, שמציע למאלדר הצעה שאי אפשר לסרב לה.

פרק 142

רעב

מאלדר וסקאלי חוקרים רצח במסעדת מזון מהיר, וכרגיל חלוקים בדעותיהם בנוגע לזהותו של החשוד ברצח. החקירה מעלה אותם של עקבותיו של אדם שיש לו רעב מיוחד במינו.

פרק 143

מילניום

בערב המילניום מאלדר וסקאלי יוצאים בעקבות אדם שמוציא מתים מקברם כדי להחזירם לחיים לקראת יום הדין ואחרית הימים, וזאת על אף שלדברי סקאלי, המילניום מתחיל בעצם רק ב-2001. הם מגייסים את עזרתו של הסוכן לשעבר פרנק בלק (השחקן לאנס הנריקסן מהסדרה "מילניום" בתפקיד אורח) וביחד הם מופתעים לגלות, כמו כולנו, שהשמים לא נפלו להם על הראש עם בוא המילניום.

פרק 144

ריגוש

נער בן עשרה זוכה למהירות על אנושית שמאפשרת לו לבצע פשעים בלי להיתפס, אבל במחיר כבד של התמכרות לריגוש והרס גופני. מאלדר וסקאלי מנסים לעזור לנער אחרי שהואשם על לא עוול בכפו באחד הפשעים, ומאוכזבים לגלות שהדבר שהעניק לנער את המהירות העל-אנושית הוא מתת השמורה כנראה רק לבני עשרה ולא ל"זקנים" כמוהם.

פרק 145

וריאציה על גולדברג

מאלדר וסקאלי נקראים לחקור ניסיון לרצח בבניין השייך למאפיונר (השחקן רמי זאדה) ומגלים שהנרי וימס, שניצל מניסיון הרצח אחרי נפילה מגובה 30 קומות, הוא אדם בר מזל ביותר - גם בקלפים, גם בחיים בכלל וגם באהבה.

פרק 146

אוריסון

אוריסון הוא כומר כריזמטי בכלא שבו יושב בין היתר דוני פאסטר, האיש שחטף את סקאלי בפרק IRRESISTIBLE. מאלדר וסקאלי נקראים לחקור מה הקשר בין הכומר לבין הבריחות המסתוריות מהכלא של אסירים, וביניהם דוני פאסטר, שמתנכל לסקאלי, בעוד גירסה על המאבק הנצחי בין טוב לרע.

פרק 147

מאליני המדהים

מאליני, קוסם בקרנבל, נענה לקריאת תגר של "נודניק" בקהל ונמצא מת כשראשו ערוף. מאלדר וסקאלי חוקרים איך הצליח הקוסם לסובב את ראשו סיבוב של 360 מעלות, והאם מדובר ברצח או בלהטוט קסמים שהשתבש, ומה חלקו של ה"נודניק" באירוע.

פרק 148

אותות ומופתים

גופת אדם שמת מהכשות נחשים נמצאת במכונית, אך ללא הנחשים. האמנם מישהו משתמש בנחש, סמל החטא הקדמון, כבנשק רצח? ואולי המניע הרבה יותר אנושי וארצי? ומה חלקה בפרשה של הכנסייה שמאמיניה סוגדים לנחשים?

פרק 149

חיים וזמנים

אמבר לין, ילדה בת 5, נעלמת מביתה בנסיבות מסתוריות והוריה נחשדים ברצח. בכלא יושבת אישה שנעצרה באשמת רצח בנה, שנעלם אף הוא בנסיבות מסתוריות. אמו של מאלדר מתאבדת בבליעת כדורים אחרי שנודע לה שמאלדר חוקר את היעלמותם של הילדים. מה הקשר בין כל אלה לבין סמנתה, אחותו של מאלדר, שנעלמה לפני שנים רבות כל כך? החקירה מובילה את מאלדר וסקאלי לאתר שבו קבורים ילדים רבים שנרצחו, אבל סמנתה איננה ביניהם, וגם לא אמבר לין.

פרק 150

סגירה

רוצח הילדים נתפס, אך אינו מודה ברצח סמנתה או אמבר לין. אל מאלדר פונה אדם הטוען שהוא מדיום ויש ביכולתו לעזור במציאת הילדים הנעדרים שאינם מתים ואינם חיים, אך מסתבר שגם לו היה ילד שנעלם באותן נסיבות מסתוריות והוא חשוד ברציחתו. מאלדר מגלה מידע נוסף על נסיבות היעלמותה של אחותו, ועל מעורבותו של מעשן הסיגריות בעניין, והוא מגיע להשלמה, לסגירה, של פרשת היעלמותה של סמנתה.

פרק 151

תיקים בפעולה

מאלדר וסקאלי חוקרים דיווח על מפלצת המסתובבת בשכונת מגורים ומוצאים עצמם מופיעים בשידור חי בטלוויזיה בתכנית בנוסח "שוטרים בפעולה", שצלמים מטעמה עוקבים אחרי השוטרים לובשי המדים שהוזעקו אף הם לזירת האירוע.

פרק 152

יורה בגוף ראשון

משחק וירטואלי יוצא מכלל שליטה ושלושת "האקדוחנים הבודדים", לאנגלי, פרוהיקי וביירס, נחלצים שוב לעזרתם של מאלדר וסקאלי שהוזעקו למשרדי החברה המפתחת את המשחק.

את התסריט, אגב, כתב הסופר ויליאם גיבסון ("נוירומאנסר").

פרק 153

גנאב

מאלדר וסקאלי חוקרים פרשה של התנכלות למשפחתו של רופא מכובד. האם ייתכן שלמתנכל יש כוחות על טבעיים שמאפשרים לו לגרום לכל אדם לחלות במחלה שהוא בוחר? העניינים מסתבכים כשמתברר שהמתנכל מאשים את הרופא המכובד ברצח בתו.

פרק 154

ידיד

מעשן הסיגריות יוצר קשר עם סקאלי וטוען שברשותו תרופה לסרטן. כהוכחה לטענתו הוא לוקח אותה אל ילד שנרפא כבאורח פלא מסרטן על אף שהוריו התנגדו לטיפול רפואי מטעמי אמונה. הוא מספר לה שברצונו לכפר על עוונותיו לפני מותו, והתנאי היחיד שלו הוא שמאלדר לא יידע דבר. האם הוא דובר אמת, או שמא זו עוד אחת ממזימותיו? "האקדוחנים הבודדים" מתגייסים לעזרה.

פרק 155

כימרה

האם ייתכן שתחושת בגידה יכולה להפוך את האישה הנבגדת למפלצת המתנקמת בנשים שעמן בעלה ניהל רומן? ומה חלקם של העורבים אוכלי הנבלות בפרשה? מאלדר חוקר בעוד סקאלי יושבת לבדה במארב וחוקרת "תיק-איקס" משלה.

פרק 156

כל הדברים

מפגש מקרי עם מכר ותיק גורם לסקאלי לעשות חשבון נפש ולהרהר בדרך שבחרה בחייה, בעוד מאלדר יוצא לחקור הופעה של מעגלי יבולים באנגליה - מה שמתברר כמרדף שווא.

פרק 157

הרפתקה בהוליווד

מפיק הוליוודי מבקש להתלוות אל מאלדר וסקאלי בחקירת תיק-איקס הקשור לטקסט כנסייתי מסתורי, במטרה להפיק סרט המבוסס על החקירה. גארי שאנדלינג וטיה ליאוני ("האמת העירומה", אשתו בחיים של דייוויד דוקובני) מגלמים את מאלדר וסקאלי בסרט, והתוצאות...

פרק 158

מותג איקס

בעיר וינסטון-סיילם (ירושלים) בצפון אורגון, מרכז תעשיית הסיגריות, עורכת חברת "מורלי", שמייצרת את הסיגריות של "מעשן הסיגריות", ניסויים בחיפושיות טבק שגורמים לתוצאות הרסניות. האם ייתכן שהחיפושיות הפכו מאוכלות עלי טבק לטורפות קטלניות? מאלדר וסקאלי חוקרים, ומאלדר נפגע מהחיפושיות.

פרק 159

מועדון קרב

לולו ובטי דומות זו לזו כשתי טיפות מים, למרות שלכאורה אין כל קשר ביניהן. במשך 3 שנים ועל פני 17 מדינות הן רודפות זו אחר זו, כשכל מפגש ביניהן דומה לפיצוץ שמשחרר אנרגיה הרסנית הגורמת למהומות ולקטטות ואף גרוע מזה, והשיא מגיע כששתיהן מתאהבות באותו גבר, מתאבק מקצוען-למחצה, ונותנות פירוש חדש לביטוי "העיר הזאת לא מספיק גדולה בשביל שתינו". מאלדר וסקאלי חוקרים את שורשי הקשר בין שתי הנשים ומגלים כמה עובדות מפתיעות גם עליהן וגם על הגבר שבו שתיהן מאוהבות.

פרק 160

המשאלה

חלומם של שני אחים הופך לסיוט כאשר אישה הטוענת שהיא ג'יני, כמו בסיפורי אלף לילה ולילה, מעניקה להם שלוש משאלות, והמשאלות מתחילות להתגשם. כשמאלדר זוכה בשלוש משאלות משלו, יש לו בעיה - איך בוחרים את המשאלה המושלמת.

פרק 161

רקוויאם

פרק סיום העונה שבו אנו חוזרים סוף סוף לסיפורי הקנוניה, החטיפות והחייזרים, ופוגשים אויבים וידידים ותיקים (ולא תמיד בטוחים מי הוא מי - ביניהם מעשן הסיגריות, קרייצ'ק, מריטה קוברוביאס ועוד, בסיפור שמתחיל בחקירה של התרסקות עב"מ (שכרגיל כולם מנסים להכחיש ולהסתיר) ונגמר בהודעה מפתיעה ביותר של סקאלי.

להתראות בעונה הבאה!

עונה 8

פרק 162

בפנים

אחרי היעלמותו של מאלדר, סגן-המנהל החדש קרש מעמיד את הסוכן ג'ון דוגט (השחקן ג'ייסון פטריק) בראש כוח המשימה, למורת רוחם של סקאלי וסקינר. אחרי חילוקי דעות ועימותים, מגיעה סקאלי למסקנה שמטרתם האמיתית של חוטפי מאלדר היא הילד גיבסון פרייז, שהוא חייזר בחלקו.

פרק 163

בחוץ

סקאלי, סקינר ודוגט מצליחים לחלץ את גיבסון פרייז מידי החייזרים, אחרי כמה מפגשים בלתי נעימים עם צייד-הראשים החייזר, המסוגל ללבוש כל דמות, גם זו של מאלדר או של סקאלי, אבל מאלדר עדיין לא נמצא.

פרק 164

סבלנות

סקאלי ודוגט חוקרים שורת רציחות שמבצע יצור שחציו עטלף וחציו אדם שאורב לקרבנותיו בסבלנות 44 שנים.

פרק 165

רודראנרס

סקאלי יוצאת לבדה לחקור רצח של צעיר שנמצא במדבר אחרי שהוכה למוות ונופלת בשבי כת מסתורית של אנשים שיש להם דרך מיוחדת לעבוד את אלוהים. דוגט יוצא לחלצה. לבעלי קיבות חזקות בלבד!

פרק 166

השבעה

ילד שנעלם לפני 10 שנים חוזר לפתע פתאום. הבעיה היא שהוא לא התבגר אפילו ביום. סקאלי ודוגט חוקרים ומנסים לתפוס את החוטף לפני שיספיק לפגוע באחיו של הילד, שנולד לאחר החטיפה. אגב כך אנו מגלים פרטים נוספים על עברו של הסוכן דוגט.

מהפרקים היותר טובים של העונה (בינתיים)

פרק 167

חצר

תובע מצליח מואשם ברצח אשתו וטוען לחפותו. איש לא מאמין לו, מפני שההוכחה היחידה שלו היא טענתו כי לגביו הזמן הולך אחורנית. דוגט וסקאלי חוקרים ומגלים בהדרגה את האמת על הרצח, ובינתיים גם התובע נאלץ להתמודד עם אמת קשה מעברו.

פרק 168

דרך האופל

דוגט וסקינר חוקרים רצח של חברי כת שמנהיגה מאמין כי מצא את "העין השלישית" שפקיחתה מאפשרת לו להגיע למישור גבוה יותר של תודעה ולמעשה להפריד בין גוף ונפש, כשאחד מהם במקום אחד והשני באחר. סקאלי לא יכולה לעזור, אך היא עורכת לדוגט היכרות ראשונה עם "האקדוחנים הבודדים".

פרק 169

וידוא הריגה

בווריאציה על הנושא הבלשי הידוע של רצח בחדר נעול, דוגט וסקאלי חוקרים כיצד הצליח רוצח להגיע אל קרבנו בשעה שזה היה כלוא בתא מעצר בתחנת משטרה. החקירה מובילה אותם אל חברת הדברה קטנה שבה שותפים שני תאומים ועוזרתם היפה והתככנית.

פרק 170

חילוץ

חקירת מותו של בעל מגרש גרוטאות מובילה את סקאלי ודוגט אל אדם שמגע עם חומר מסוכן במגרש גרם לדמו להפוך למתכת, והוא מבקש להתנקם באלה שלדעתו היו אחראים לכך.

פרק 171

משקל עודף

סקאלי ודוגט חוקרים רצח של אדם כבד גוף שחזר מנסיעה להודו. כאשר הם מגלים שמשקל הקרבן לאחר מותו עולה על משקלו בחייו, מתעוררת השאלה האם ייתכן שהרוצח "תפס טרמפ" בתוך גופו של קרבנו. אבל מה הקשר בין הרצח לבין כת הסידהים המסתורית מהודו?

פרק 172

המתנה

החיפוש אחרי מאלדר נמשך, וסקינר ודוגט נקראים להמשיך בחקירה שמאלדר עסק בה לפני שנעלם בנסיבות מסתוריות. הם מגיעים לקהילה קטנה שאנשיה מסתירים יצור שיש לו מתנה מיוחדת במינה - הוא מסוגל לקחת מחולים את חוליים וממתים את מותם, כפי שדוגט לומד במהרה על בשרו. האם יש קשר בין היצור לבין נסיבות היעלמו של מאלדר?

פרק 173

מדוזה

פרק 174

כלאחר יד

פרק 175

זה לא קורה

פרק 176

מת-חי

שלושה חודשים אחרי הלווייתו של מאלדר, מתגלות עובדות מפתיעות על נסיבת החזרתם של חטופים אחרים. סקינר פותח את קברו של מאלדר, על אף התנגדותו של דוגט, והפלא ופלא, מאלדר עדיין חי. אבל בקושי. סקאלי נלחמת למצוא את דרך הטיפול הנכונה. התערבותו של קרייצ'ק מאלצת את סקינר לקבל החלטה קשה, אבל מסתבר שדווקא החלטה זו הייתה הנכונה בשביל מאלדר.

פרק 177

שלוש מילים

אדם מנסה לפרוץ לבית הלבן בטענה שברצונו למסור לנשיא מידע חיוני על פלישת חייזרים ונהרג בידי אנשי הביטחון. אבשלום, הטוען שביכולתו להציל חטופים, נמלט מהכלא וחוטף את דוגט כדי שזה יעזור לו להשיג את המידע, המצוי במאגר שמור היטב של מרשם האוכלוסין. גם אבשלום נהרג בידי מאבטחים, ומאלדר פורץ למאגר המידע בעזרת שלושת האקדוחנים. האמנם יצליחו הפעם לחשוף את האמת?

פרק 178

אמפדוקלס

אדם שפוטר מעבודתו נקלע לזירת תאונה שבה נהרג אדם שהיה חשוד ברצח בנו של הסוכן דוגט. לאחר מכן הוא רוצח את האנשים שפיטרו אותו, ואישה נוספת שנקלעה לדרכו. האמנם הרוע של הרוצח הוא מחלה מידבקת העוברת מאדם לאדם ומזמן לזמן? הסוכנת מוניקה רייס (אנאבת גיש) משוכנעת בכך ומגייסת לעזרתה את מאלדר. דוגט דוחה את עזרתו של מאלדר, אך סקאלי, המאושפזת בבי"ח בגלל בעיות בהריונה, משכנעת את מאלדר לעזור לדוגט ולרייס בכל זאת.

פרק 179

הם באים

חקירת מותו של פועל נפט מביאה את דוגט ומאלדר לשתף פעולה בכל כרחם כאשר הם נלכדים על מתקן קידוח ימי שכל אנשי צוותו, למעט שניים, נגועים בנגיף "הנפט השחור". בינתיים סקאלי מנהלת חקירה משלה כדי לברר למה דווקא אותם שני פועלים לא נדבקו, ומתעמתת עם סגן המנהל קרש, הדורש ממנה להפסיק את החקירה בגלל לחץ של חברת הנפט בעלת המתקן.

פרק 180

לבד

סקאלי יוצאת לחופשת לידה ודוגט מקבל שותפה חדשה, צעירה ונלהבת ובקיאה להפליא בעלילות מאלדר וסקאלי. כאשר שניהם יוצאים יחד לחקור רצח שבו מעורב מין חדש של זוחל, סקאלי נאלצת להפסיק את חופשת הלידה שלה ולהיחלץ לעזרת דוגט, יחד עם מאלדר שסולק מהבולשת אך לא נותן לעובדה זו להפריע לו להתערב בחקירה.

פרק 181

תמצית

פרק 182

קיום

עונה 9

פרק 183

שום דבר חשוב לא קרה היום-א'

בפרק הראשון של העונה התשיעית (והאחרונה בהחלט), מאלדר שוב נעלם, וסקאלי חוששת לגורל תינוקה, על אף התעקשותה שהוא נורמלי לגמרי. דוגט ורייס מתעמתים עם קרש ועושי דברו וביניהם מחזר לשעבר של רייס (השחקן קארי אלווס), שעושים הכול כדי להכשיל את החקירה נגדם. הם נעזרים בסקינר, שבתחילה נותן להם פקודה מפורשת להפסיק את החקירה. גם שלושת האקדוחנים הבודדים, שנפלטו מסידרת-הבת שיוחדה להם, נחלצים לעזרה. וכל זאת על רקע סידרת רציחות של חבריו של דוגט מהצבא, שהאחראי להן הוא יצור אנושי שהסתגל לחיים במים (בדמותה של לוסי לולס הגדולה מהחיים, הלא היא "זינה" הבלתי נשכחת).

פרק 184

שום דבר חשוב לא קרה היום-ב'

וכרגיל בסידרה, אנו מגלים שהדברים לעולם אינם כפי שהם נראים. האם שנון מקמאן אומרת לדוגט את האמת או מנסה לעבוד עליו? האם היא חלק מהקנוניה החדשה שנחשפה בפרק הקודם, או שהיא מנסה לגלות את האמת? והייתכן שקרש מנסה לעזור לדוגט? ובראד פולמר מנסה לעזור למוניקה רייס? ומהו סודו של התינוק של סקאלי? ושאלת השאלות – איפה מאלדר? ומי שנדמה לו שיקבל תשובות...

פרק 185

דאימוניקוס

סקאלי קיבלה משרה של מרצה למדע הזיהוי הפלילי באקדמיה של הבולשת, אך הדבר אינו מונע ממנה לעזור לדוגט ולרייס לחקור שורת רציחות שלכאורה בוצעו בידי חסיד פולחן השטן. אבל האם החשוד הוא באמת חסיד פולחן השטן, סתם מתחזה, או אולי השטן בכבודו ובעצמו? דוגט מסרב להאמין באפשרות האחרונה, אבל לרייס אין ספקות, והראיות המדעיות של סקאלי אמורות להכריע את הכף.

פרק 186

4-ד'

דוגט ורייס יוצאים למרדף בעקבות רוצח חמקני במיוחד, דוגט נורה ורייס היא החשודה העיקרית. רייס עברה דירה ודוגט בא אליה עם מתנת חנוכת בית. הייתכן ששני האירועים התרחשו בו בזמן? או שמא הרוצח מצא דרך לעבור בין יקומים מקבילים? סקאלי וסקינר נחלצים לעזרתה של רייס.

פרק 187

בעל זבוב

נער השותף לקבוצה של חובבי פעלולים מטופשים במיוחד נהרג בעת ביצוע פעלול. כאשר הבדיקה מגלה שהוא נהרג ע"י חרקים אלימים במיוחד, נקרא לעזרה אנטומולוג יהיר שנמשך מיד אל סקאלי. יחד אתה הוא חושף פרטים על החרקים האלימים שתקפו את הנער, בעוד רייס ודוגט חושפים את סודו של נער אחר, שקיים קשר מוזר בינו לבין החרקים.

פרק 188

אל תבטח באף אחד

סקאלי מחליפה הודעות דוא"ל עם מאלדר שירד למחתרת, ומקבלת הצעה מפתיעה – מידע שיאפשר למאלדר לחשוף את חיילי-העל הרודפים אחריו ולחזור הביתה בשלום. אבל האם אפשר לבטוח במקור המידע? דוגט ורייס מתנגדים, אבל לסקאלי אין בררה. וגם אם מאלדר לא יחזור בסוף (לפחות לא בפרק הזה), לפחות עכשיו הוא יודע שאפשר להשמיד את חיילי-העל.

פרק 189

אלמוני

דוגט מוצא את עצמו כלוא בכלא מקסיקני, בעיירה שבה כוח המשטרה נתון לשליטת קרטל הסמים. הוא סובל מאובדן זיכרון, ואינו זוכר אפילו את שמו. איך הגיע לשם וכיצד איבד את זיכרונו? סקאלי, רייס וסקינר נחלצים לעזרה, וקרש שוב מחבל במאמציהם. בפרק זה אנו לומדים מעט על דוגט ועל הטראומה מהעבר שרודפת אותו.

פרק 190

לגיהנום

מהו המכנה המשותף בין הרציחות שאירעו ב-1868, ב-1909, ב-1960 וב-2001, חוץ מזה שעורם של כל הקרבנות נפשט בעודם בחיים? האם ייתכן שמדובר בגלגול נשמות? ומהו חלקה של רייס בעניין? ומה יודע הרוצח שרייס לא יודעת? בעזרתם של סקאלי ודוגט, היא מנסה למצוא את התשובות.

בתפקיד אורח - דון סווייזי (אחיו של…)

פרק 191

מוצא

חקירה של חציית גבול בלתי חוקית מובילה לחשיפת עוד ניסיון להרוג את תינוקה של סקאלי, והפעם אחד הרוצחים הוא סוכן בולשת סמוי שנשלח להסתנן לכת של חובבי (או מטורפי) עב"מים בקנדה. האמנם באמת מצאו חברי הכת חללית דומה לזו שמצאה סקאלי בחוף אפריקה? ומה הקשר בינם לבין התינוק? סקאלי מגייסת את שלושת האקדוחנים הבודדים, אבל האם הם יצליחו לעזור?

פרק 192

השגחה

רייס וסקאלי מצליחות לחשוף את חוטפי תינוקה של סקאלי בעזרת מידע שמוסר להם הסוכן הסמוי שניסה להתנקש בחיי התינוק בביתה של סקאלי. החוטפים, אנשי כת המאמינה שהחייזרים הם בני האל ושבנה של סקאלי נועד להיות מנהיגם, מציעים לסקאלי עיסקה-שחרור התינוק תמורות הוכחה שמאלדר מת. מובן שסקאלי מסרבת. פולמר מצביע בפני קרש על חריגות בדוח חקירת מותו של הסוכן בבית החולים. אבל לתמונה נכנס "נבל" חדש ששייך כנראה אף הוא לקבוצת חיילי-העל, ויכונה להלן "איש קיסמי השיניים".

פרק 193

אודרי פולי

רייס נקלעת לתאונה ומאושפזת בבית חולים. היא מאובחנת כמתה מוות מוחי והרופא מודיע לסקאלי ולדוגט שהיא חתמה על כרטיס תורם אברים וכל ההכנות כבר נערכו להוצאת אבריה ולהשתלתם. סקאלי משלימה עם רוע הגזירה (מתוך אמונה בלתי מעורערת ברופאים, אבל תמוהה למדי, אחרי כל המפגשים שלה עם רופאים למיניהם…) אבל דוגט מתנגד בכל תוקף ומסרב להאמין שרייס אכן מתה. מפגש עם אישה מוזרה ותמהונית, אודרי פולי שמה, החיה בעולם חלופי משלה, גורם לו לפתוח בחקירה שחושפת מזימה רצחנית של אחד מרופאי בית החולים.

שימו לב לדמיון לעלילת הסרט "קומה" ("עלפון חושים").

פרק 194

מתחת

בסיפור שמזכיר מאוד את "טווין פיקס" המיתולוגית (אפילו את שם הרוצח לא שינו), ראיות דנ"א חדשות מזכות רוצח שהורשע. דוגט, שעצר את הרוצח יחד עם שותפו שנה לפני כן, יוצא למאבק כדי למנוע את שחרור הרוצח. סקאלי מסכימה לעזור, אבל איך מתמודדים עם ראיות הדנ"א? ואולי דווקא הסברה של רייס, שמדובר בסוג קיצוני של פיצול אישיות, היא הנכונה? או במילים אחרות, איך תופסים רוצח שמסתתר בגופו של אדם חף מפשע?

פרק 195

מפלצות מפחידות

הסוכנת ליילה הריסון, המעריצה המושבעת של מאלדר וסקאלי והבקיאה בכל רזי תיקי-איקס (כפי שלמדנו לדעת בפרק "ALONE")), מבקשת את עזרתה של סקאלי בחקירת מה שלטענתה הוא תיק-איקס. סקאלי מנפנפת אותה והיא פונה אל דוגט ורייס, ושלושתם יוצאים לחקור מה שמתחיל כחשש לשלומו של ילד חמוד ומסתיים בכך שהם נלכדים בבית שומם ושורץ מפלצות. אבל מנין באות המפלצות ולמי באמת נשקפת סכנה? האמת נחשפת תודות לעבודה המדעית של סקאלי ולחוסר הדימיון של דוגט, שמוכיח, בנוסח סטיוון קינג, שהרוע האמיתי נמצא בתוכנו וכל המפלצות למיניהן הן רק התגלמויות מוחשיות שלו.

שימו לב לילד שאומר I MADE THIS - זה המשפט שנשמע בקול של ילד על רקע כותרות הסיום בכל פרקי הסידרה.

פרק 196

בלתי סביר

עיסוקה של רייס בנומרולוגיה מעלה אותה על עקבותיו של רוצח סידרתי הרוצח נשים בשלשות, אבל מהו הדפוס הסידרתי האמיתי שלו? ומי יהיה קרבנו הבא? למרות ראיות המז"פ של סקאלי ותמיכתו הבלתי מסויגת של דוגט, מצליח הרוצח לחמוק מידי רייס וסקאלי, אבל מפגש סוריאליסטי עם טיפוס תמהוני, חובב מוסיקה ומשחקים, מעלה אותן על הדרך הנכונה, אבל מהו בדיוק חלקו בפרשה?

שימו לב להופעה מדליקה ביותר של הכוכב הוותיק מאוד ברט ריינולדס, שרמנטי כתמיד אבל עדיין מסרב להיפרד מהפיאה הנוכרית, ולסצינת סיום סוריאליסטית במיוחד.

פרק 197

כרישים וטורפים אחרים

מוריס פלטשר ("האיש בשחור", עובד "אזור 51" שכזכור התחלף בזהותו עם מאלדר בפרק הכפול DREAMLAND ,, והיה האחראי לכך שבדירתו של מאלדר הייתה סוף סוף מיטה...) מציע לדוגט ולרייס עיסקה - מידע על חיילת-על תמורת הגנה. המידע שבידיו נראה להם מפוקפק בתחילה, והם פונים לעזרתם של שלושת האקדוחנים הבודדים, חובבי תורות הקונספירציה. כאשר מסתבר ש"חיילת העל" כביכול היא ידידתם הוותיקה של השלושה, הם מסכימים לעזור.

בפרק זה מגיעות לקצן הטראגי עלילות שלושת האקדוחנים הבודדים (למה, למה?!) כאשר במעשה גבורה אחרון הם מצילים את העולם ממזימה להפיץ נגיף קטלני. גם הסידרה העצמאית שלהם ירדה סופית אחרי עונה אחת בלבד. יהי זכרם ברוך!

תקנו אותי אם אני טועה, אבל לדעתי מדובר כאן באירוע טלוויזיוני חסר תקדים - שגיבורים של סידרה שירדה מתים בסידרה אחרת. אבל כיוון שמדובר ב"תיקים באפלה", אולי עוד צפויות לנו הפתעות...

פרק 198

ויליאם

הספירה לאחור לקראת שובו של המאלדר מתחילה!

אדם מסתורי, שכל גופו מצולקות בכוויות קשות, פורץ למשרדי תיקי-איקס ונלכד ע"י דוגט. הוא מוכן לדבר רק עם סקאלי, והוא אומר שגם הוא אחד מקרבנות הקנוניה שבגללה נאלץ מאלדר להימלט על נפשו. הוא נלקח לבדיקות רפואיות, ודוגט מעלה את האפשרות שהאיש איננו אלא מאלדר בכבודו ובעצמו, אך סקאלי מסרבת להאמין, למרות ההוכחות המדעיות. האיש טוען שכוויותיו הקשות נגרמו כתוצאה מהזרקת חומר כימי שנועד להפוך אותו לחייזר. הוא מצליח להזריק לוויליאם, תינוקה של סקאלי, חומר כלשהו, ואז מתגלה שהאיש הוא למעשה הסוכן ג'פרי ספנדר, בנו של מעשן הסיגריות (או לא) ואחיו למחצה של מאלדר (או לא). אבל האם התכוון להזיק לתינוק או להציל אותו? סקאלי איננה מוכנה לקחת סיכון והיא מקבלת את ההחלטה הקשה של חייה.

דייוויד דוקובני שותף לכתיבת התסריט ואף ביים את הפרק הזה.

פרק 199

שחרור

צוער באקדמיה של הבולשת, חניך של סקאלי, מגלה כישורים מדהימים בפענוח פשעים. אחד מפשעים אלה הוא רצח לוק דוגט, בנו של הסוכן דוגט. סקאלי ורייס מפקפקות באמינות גירסתו של הצוער, אבל מנסות לעזור. כאשר נחשפת זהותו האמיתית של הצוער, נחשף הקשר בין הרוצח לבין עוזר-מנהל פולמר, ונחשף גם סוד אפל של פולמר. תעלומת רצח לוק דוגט זוכה סוף סוף לבוא על פתרונה (בניגוד לתעלומות אחרות שמחכות לפתרונן כבר תשע עונות…)

שימו לב, אגב, איזה שם נתנו התסריטאים לצוער-רודולף הייז...

פרק 200

ימים של אור

מה הקשר בין שני מקרי המוות שאירעו בבית המוזר, שנראה כאילו נלקח מאתר הצילומים של הסידרה הידועה "חבורת בריידי", לבין דיירו המוזר עוד יותר, שניחן בכוחות מופלאים? בעוד רייס וסקאלי מגלות בקיאות מדהימה בסידרה המיתולוגית, בוחר דוגט ללכת "לפי הספר". ביחד הם מגלים בהדרגה את סודו הטראגי של האיש ומצליחים לסייע לו לפתוח בדף חדש בחייו, לא לפני שגם דוגט וגם סקינר זוכים להתנסות על גופם בהשפעת כוחותיו של האיש.

אגב, בפרק זה כבר מכינים את הרקע לשובו של המאלדר, וסקאלי מוכיחה שהיא יודעת לספור - היא מציינת שזהו התיק ה-200 שהיא חוקרת מאז הגיעה ל"תיקי איקס".

פרק 201

האמת (א)

הוא חוזר, הוא חוזר, הוא חוזר!

מאלדר נתפס בעת חדירה למתקן צבאי סודי ביותר (יש אחרים?). הוא נאשם בהריגתו של נואל רוהר, "חייל-העל" וידידו לשעבר של דוגט מהנחתים. הוא מועמד לדין על רצח בבית דין צבאי מיוחד. נשיא בית הדין הוא קרש, ובהרכב יושב "איש קיסמי השיניים" המסתורי, היחיד שקרש מפחד ממנו. רשימת העדים שמעידים לטובת מאלדר ארוכה מאוד - מריטה קוברוביאס, גיבסון פרייז, ג'פרי ספנדר, ועוד ועוד. האינדיאנים צאצאי שבט האנסאזי, שמסתירים את גיבסון פרייז, נחלצים לעזרה אף הם. רוחות רפאים מהעבר של הסידרה קופצות לביקור (קרייצ'ק, איקס ועוד…) וכמה מהן מפתיעות בהתנהגותן. אבל המשפט הוא רק הצגה, וכל מאמציו של סקינר, המשמש בסניגור, להציג הוכחות לקנוניית חיילי-העל עולים בתוהו, וזאת על אף שגופתו של רוהר לא נמצאה. מאלדר עצמו מסרב להעיד ולגלות מה מצא בפריצה למתקן הסודי, וזאת על אף תחנוניהם של סקינר, סקאלי, דוגט ורייס. הוא רוצה להפוך את משפט הרצח למשפט האמת.

במהלך המשפט אנו מקבלים סוף סוף תשובות לכמה מהשאלות המציקות של הסידרה, אבל שאלות רבות עוד יותר נותרות ללא מענה.

המתקן הסודי מזכיר מאוד את המתקן בהר שייאן של "סטארגייט" גם מבחוץ וגם מבפנים. הייתכן שהשתמשו באותו אתר לצילומי החוץ?

שימו לב לציטוט מ"שתיקת הכבשים" (וגם לדימיון המדהים בין הסוכנות סטארלינג וסקאלי)...

בתפקיד התובע - השחקן הוותיק ויליאם דיוויין

פרק 202

האמת (ב)

משפטו של מאלדר נמשך, ועמו מצעד העדים שמעידים לטובתו, כשהפעם תורם של גיבסון פרייז, דוגט ורייס. רוחות הרפאים ממשיכות להופיע, וגם מקומם של שלושת האקדוחנים הבודדים לא נפקד. מאלדר עצמו מתמיד בסירובו להעיד. אפילו ההוכחה שמביאה סקאלי כי ה"גופה" שנמצאה כביכול אינה גופתו של רוהר, לא עוזרת. מאלדר נידון למוות, אבל מקבל עזרה ממקור בלתי צפוי ביותר.

דוגט ורייס מנסים להגן על גיבסון פרייז אך מגלים שמישהו הקדים אותם והעלים את כל תיקי-איקס. קרש וסקינר נכנסים למשרדו של איש קיסמי השיניים ולא יוצאים משם. מאלדר וסקאלי מגיעים אל האינדיאנים, ששמרו על הסוד הנורא יותר מ-2000 שנה, כשבעקבותיהם דוגט ורייס. מאלדר מגלה שם את האמת על מי ששלח אותו לפרוץ למתקן הצבאי הסודי, הלא הוא ידידנו הוותיק מעשן הסיגריות, שמצא אף הוא מקלט אצל האינדיאנים. אחרי עימות אחרון עם חייל-העל רוהר שמסתיים בהשמדתו ע"י המתכת המסתורית, הכפר האינדיאני נהרס, ומעשן הסיגריות נהרג (נקווה שהפעם באופן סופי…) מאלדר וסקאלי נמלטים יחד ומוצאים מקלט ברוזוול, ניו מקסיקו (אלא איפה?), שם הם ממתינים לתאריך הגורלי שנקבע לפלישת החייזרים עוד בימי המאיה, 23 בדצמבר 2012. לא נותר אלא לחכות ולראות...

בסידרה "שמים קודרים" אגב, התאריך היה המילניום; איזה מזל שגם הוא כבר מאחורינו... בסידרה "הגל הראשון", לעומת זאת, נקבע התאריך על פי נבואות נוסטרדמוס.

תמו ולא נשלמו עלילות מאלדר וסקאלי...