מילון למונחי "תיקים באפלה"

 

אזור 51

הוא המקום שבו התחיל הכול, ליד רוזוול שבניו מקסיקו, שבו נחתה החללית שהביאה את החייזרים שהממשל מתאמץ כל כך להסתיר את קיומם.
אל תבטח באף אחד

הסיסמה של הסידרה. הראשון שאמר אותה הוא בעצם "גרון עמוק".

האמת נמצאת אי שם
המשפט המסיים את הפתיח של כל פרק כמעט ומבטא את יחסו של הסוכן מאלדר לעבודתו ולמפעל חייו. האמת אמנם נמצאת אי שם, אבל "אי שם" הוא מושג ערטילאי וחמקמק מאוד.
אני רוצה להאמין
הסיסמה המופיעה על הכרזה התלויה במשרדו של מאלדר.

האקדוחנים הבודדים

  פרוהיקי, לאנגלי וביירס, השלישייה הבלתי נפרדת שאף זכתה לסידרה נפרדת משלה (שירדה, אגב, אחרי עונה אחת בלבד). הם חסידים של תורות קנוניה שעזרו למאלדר, לסקאלי ואף לדוגט בחקירות רבות. כאשר אינם מסייעים בחקירת תיק-איקס, הם מוציאים לאור עלון ושמו "האקדוחנים הבודדים". מקור השם הוא בתורת הקנוניה הגדולה מכולן, רצח הנשיא קנדי, והוא נועד להביע את חוסר אמונם של השלושה בגירסה המקובלת שברצח הנשיא קנדי השתתף מתנקש אחד בלבד.
קנוניה (קשר), תורת קנוניה

ההגדרה של קנוניה, לפי מילון אבן שושן, היא "הסכם חשאי שנעשה כדי להערים על מישהו, "עשיית יד אחת". ההגדרה של "קשר" היא "להתחבר עם אחרים לשם עריכת פעולת איבה נגד מישהו". מקור המילה, אגב, יווני.

שימו לב שבעברית ניתן להשתמש בשתי מילים שונות, אחת עם משמעות חיובית ואחת עם משמעות שלילית, בעוד שבאנגלית יש רק מילה אחת שהמשמעות שלה יכולה להיות חיובית או שלילית.

תיקי איקס

תיקי חקירות של הבולשת הנושאים מספרים המתחילים באיקס הם תיקים העוסקים בתופעות המסתוריות, המוזרות והבלתי מוסברות שאיש לא רצה לחקור עד שמאלדר גילה אותם.  
הפקות 10-13
זה השם של החברה המפיקה את "תיקים באפלה". זהו גם הקוד המשטרתי המקובל בארה"ב ל"שוטר במצוקה" (וגם המספר שניתן להחלטת האו"מ המחייבת השמדה מיידית של כל חייזר שנלכד

 

על המדור ‏‏היוצרים מדריך הנפשות הפועלות מילון למונחי "תיקים באפלה" רשימת הפרקים ותקציריהם תורת הקנוניה