אליס **שם המשפחה

 

לואיס קארול, "אליס בארץ הפלאות", 1865, "אליס בארץ המראה", 1872 

מבוא 

היה הייתה פעם ילדה קטנה, אליס לידל שמה, בתו של דיקן אוניברסיטת אוקספורד המהוללת. והימים הם ימי השיא של התקופה הוויקטוריאנית, הממלכה המאוחדת (המלכה ויקטוריה עלתה לשלטון ב-1837 ושלטה עד 1901), והמהפכה התעשייתית, תקופה שבא להיות ילד בכלל לא היה עניין של מה בכך. יום אחד יצאו אליס ואחיותיה, לורינה שארלוט ואדית מרי, לשיט בנהר התמזה עם פרופסור למתמטיקה באוקספורד ששימש גם כאיש דת, צ'רלס לודוויג דודג'סון שמו. אליס ביקשה ממנו שיספר להן סיפור כדי להפיג את השעמום. הילדות אהבו את הסיפורים ודודג'סון הבטיח לאליס שיעלה אותם על הכתב.

כעבור 3 שנים בדיוק, ב-1865, יצא לאור הספר "אליס בארץ הפלאות", וכל השאר שייך להיסטוריה... יש לציין שהוצאת המהדורה הראשונה של הספר התעכבה כיוון שהמאייר, ג'ון טניל, התנגד לאיכות ההדפסה.

אליס של הספר (שם משפחתה לא ידוע) היא ילדה בת 7, שקולה והגיונית ומתנהגת כמבוגרת מכפי גילה, שחיה עם משפחתה בכפר האנגלי השלו והמשעמם. יום אחד היא יושבת תחת העץ עם אחותה הגדולה, מתחילה להירדם מהשפעת החום והשעמום, ופתאום היא רואה ארנב לבן שרץ אל חור וממלמל "אני מאחר, אני מאחר..." 

המיתוס שלפני המיתוס 

 

 

הדרך אל הגבורה 

מדרש שם - על חשיבות השם בפנטסיה כבר הרחבתי את הדיבור 

אליס, עליסה, עליזה... על שם אליס לידל, בתו של הנרי ג'ורג' לידל, סגן נשיא אוניברסיטת אוקספורד, דיקן כרייסטצ'רץ ומנהל ביה"ס וסטמינסטר. 

הגיבור 

אליס 

הגיל ההתחלתי 

11-12 

הקשר בין העולם שבחוץ לבין העולם שבפנים; המלחמה שבחוץ לעומת המלחמה שבפנים 

"ילדים צריכים להיראות ולא להישמע"

 

התקופה הוויקטוריאנית, המהפכה התעשייתית 

הבית 

  

הרקע המשפחתי 

 

 

בית הספר 

ל"י 

היחסים עם המבוגרים 

 מלכי (ומלכות) הקלפים

 

ההורים ה"אמיתיים" נוכחים נפקדים, רק האחות הגדולה דינה מבינה ללבה 

האם מישהו מבין היצורים שאליס פוגשת בארץ הפלאות או מעבר למראה יכול להיחשב למבוגר אחראי? 

לאיזו קטגוריה שייכים המבוגרים?

1 - לא קיימים

2 - מפריעים

3 - תומכים 

1, 2 

החברים 

הארנב?

הכובען?
חתול צ'שייר? 

האויבים 

המלכה האדומה 

הכישורים המיוחדים 

הרפתקנות וסקרנות 

השאיפה בחיים (יש לזכור שכל שאיפה בחיים מאבדת את כל חשיבותה ומשמעותה ברגע שמצליחים להגשים אותה, וזה נכון לא רק במד"ב) 

לחזור הביתה 

הערכה כללית 

 

 

מס' הספרים (מעודכן לשעת כתיבת שורות אלה…) 

2

 

סיכום 

זהו כנראה הספר הראשון (לפחות בתקופה ה"מודרנית") שעוסק בילדים, מיועד לילדים וגיבורתו היא ילדה. אבל חוץ מזה הוא גם ספר שעוסק בבדיקת חוקי השפה והמתמטיקה של העולם ("לאן נעלמת השלהבת כשהנר כבה?"), ו-ולדימיר נאבוקוב אמר עליו שגיבורתו היא השפה האנגלית.

רוב ההרפתקאות בספר מבוססות על אנשים, מצבים ומבנים קיימים באוקספורד ובכרייסט צ'רץ, ומושפעות מהם. למשל, "חור הארנב" הוא המדרגות האחוריות באולם הראשי של בכרייסט צ'רץ, גילוף של גריפון וארנב בקתדרלת ריפון שבה שימש אביו של קרול כקנון שימש כמקור השראה, וקיים גם הדימיון המפתיע בין האריה שצייר ג'ון טניל לבין גלדסטון, ובין החדקרן לבין ד'ישראלי (שני הפוליטיקאים הבולטים של התקופה, שהיו יריבים מרים).

על המשמעות של "לרדת למאורת הארנב", "לרדוף אחרי הארנב הלבן" וכו' במד"ב (ראה גם **ניו**).