הארי פוטר

 

ג'יי קיי רולינג, הארי פוטר ואבן החכמים, 1997, הארי פוטר וחדר הסודות, 1998, הארי פוטר והאסיר מאזקבאן, 1999, הארי פוטר וגביע האש,2000, הארי פוטר ומסדר עוף החול, 2003, הארי פוטר והנסיך חצוי-הדם, 2005, הארי פוטר ואוצרות המוות, 2007  

מבוא 

כשהתחלתי ליישם את המודל של קמבל על הארי פוטר, אחרי שהספר הרביעי בסידרה יצא לאור, הייתה לי בעיה - ידעתי כיצד התחילה דרכו של הארי אל ההרפתקה, ידעתי כיצד התחילה והסתיימה כל שנת לימודים בהוגוורטס, ידעתי גם פחות או יותר מה יהיה השיא (העימות הסופי עם וולדמורט), אבל עד תום הספר השביעי, לא יכולתי לדעת מה יהיה סוף הדרך, אם בכלל. מסיבה זו גם לא הייתה לי בררה אלא להפריד את סיפורו של הארי לשני מסלולים - המסלול שמתחיל ומסתיים בכל ספר, והמסלול שמתחיל בספר הראשון ומסתיים רק בספר האחרון. במקרה של הארי, גם לא היה טעם לעשות הפרדה בין הסרטים לבין הספרים, מפני שבינתיים הסרטים נעשים מתוך נאמנות קפדנית (ויש אומרים אף מוגזמת) לספרים. עכשיו, אחרי שהספר השביעי כבר יצא לאור, אפשר סוף סוף לסכם...

למען הקיצור, המספרים מ-1 עד 7 מתייחסים כמובן לספרים לפי סדר הופעתם.

1. אבן החכמים

2. חדר הסודות

3. האסיר מאזקבאן

4. גביע האש

5. מסדר עוף החול

6. הנסיך חצוי הדם

7. מתנות המוות (תרגום מוצע שלי)

הקטעים המתייחסים בעיקר למסלול השני מודגשים.

 

המיתוס שלפני המיתוס 

קיצור תולדות הוגוורטס

ארבעה קוסמים ומכשפות (גודריק גריפינדור, הלגה הפלפאף, סלזאר סלית'רין ורווינה רייוונקלו) מקימים את בית הספר הוגוורטס לכישוף וקוסמות. סלזאר סלית'רין, הדוגל ב"טוהר דם", פורש על רקע התנגדותו לקבלת "מוגלגים" לבית הספר. בהמשך הופך בית סלית'רין למקום ריכוז ומקלט לכוחות האופל.

אלבוס דאמבלדור מתמנה למנהל בית הספר.

במחזור מאוחר יותר לומדים ארבעה חברים טובים - רמוס לופין, ג'יימס פוטר, פיטר פטיגרו וסיריוס בלק. מתוכם רק אחד נשאר בחיים עד הספר השביעי.

טום מארוולו רידל, הלוא הוא וולדמורט, מגיע ללמוד בהוגוורטס והופך להיות זה שאין להזכיר את שמו. מיד הוא מתחיל ליצור את ההורוקרוקסים שהוא מאמין כי יבטיחו לו את חיי הנצח. להלן פירוט תולדות ההורוקרוקסים, מיצירתם ועד השמדתם, לפי האנציקלופדיה של ויקיפדיה:

ההורוקרוקס הראשון היה הטבעת של משפחת גונט, שבה משובצת אבן התחייה (אחד מאוצרות המוות). הוא נוצר בעקבות רצח טום רידל האב ב-קיץ 1942, הוסתר בבית משפחת גונט ההרוס, נמצא ע"י אלבוס דאמבלדור והושמד ע"י אלבוס דאמבלדור באמצעות מכה בחרבו של גודריק גריפינדור במשרד המנהל בהוגוורטס.

ההורוקרוקס השני היה היומן של טום רידל. הוא נוצר בעקבות רצח מירטל המייללת ב-12 ביוני 1943, הוסתר באחוזת מאלפוי, נמצא ע"י ג'יני ויזלי והושמד ע"י הארי פוטר באמצעות דקירה בניב של בסיליסק בחדר הסודות.

ההורוקרוקס השלישי היה התליון של סלזאר סלית'רין. הוא נוצר בעקבות רצח מוגל קבצן ב-1946, הוסתר במערה, נמצא ע"י רגולוס בלק והושמד ע"י רון ויזלי באמצעות דקירה בחרבו של גודריק גריפינדור ביער דין.

ההורוקרוקס הרביעי היה הגביע של הלגה הפלפאף. הוא נוצר בעקבות רצח חפציבה סמית' ב-1946, הוסתר בכספת של בלטריקס לסטריינג' בגרינגוטס, נמצא ע"י הארי, רון, הרמיוני וגריפהוק והושמד ע"י הרמיוני גריינג'ר באמצעות דקירה בניב של בסיליסק בחדר הסודות.

ההורוקרוקס החמישי היה הנזר של רווינה רייבנקלו. הוא נוצר בעקבות רצח איכר אלבני בין השנים 1946 ל-1956, הוסתר בחדר הנחיצות, נמצא ע"י הארי פוטר והושמד ע"י וינסנט קראב על ידי שלהבת-שדים (קסם להבות מסוכן) בחדר הנחיצות.

ההורוקרוקס השישי היה הארי פוטר. הוא נוצר בעקבות רצח ג'יימס ולילי פוטר (ללא כוונה תחילה, ע"י קללת המוות שחזרה אל וולדמורט) ב-31 באוקטובר 1981, נמצא ע"י אלבוס דאמבלדור והושמד ע"י על ידי קללת אבדה קדברה ביער האסור.

ההורוקרוקס השביעי היה הנחש נגיני. הוא נוצר בעקבות רצח ברתה ג'ורקינס ביולי 1994 (לפי גירסה אחרת, הוא נוצר מוקדם יותר, בעקבות רצח פרנק ברייס), היה בן לוויתו הקבוע של וולדמורט, נמצא ע"י אלבוס דאמבלדור והושמד ע"י נוויל לונגבוטום באמצעות עריפת הראש בחרבו של גודריק גריפינדור לפני דלת הכניסה להוגוורטס.

במלחמה הראשונה נגד כוחות האופל בהנהגת וולדמורט מנצחים כוחות הטוב ו-וולדמורט מאבד את כוחותיו ואת גופו, אך לא את צימאון הדם והנקם שלו.

הארי פוטר מבלה את עשר שנותיו הראשונות כשהוא מוסתר בביתם של הדוד, הדודה והדודן המגעילים לבית דארסלי (עוד דוד שממלא תפקיד מרכזי בחייו של הגיבור המיתולוגי, גם אם כאן התפקיד הוא שלילי), שם הושאר בהיותו תינוק. העולם הרגיל שלו אפור, קודר ומשעמם, כמעט דיקנסיאני. הארי יודע שהוריו מתים, אבל הוא לא יודע (כי דודו ודודתו מסתירים זאת ממנו) שהוריו היו קוסמים עשירים, שהם נרצחו ע"י אויב רב עוצמה שאת שמו אסור להזכיר, ושהוא-עצמו ניצל מניסיון הרצח ומאז הוא נושא על מצחו צלקת בצורת ברק, שגם את משמעותה האמיתית אין הוא יודע; כל הדברים האלה מתבררים בהדרגה במהלך הסידרה, ובעיקר בספר השביעי.

הארי שלנו לא זכה במזלו הטוב מן ההפקר. הכישרונות טבועים בו מלידה ורק מחכים שמישהו יגלה אותם ויטפח אותם (ע"ע דאמבלדור ומק'גונגל).

ואין חשש כלל שהארי ינצל את כישרונותיו לרעה. גם כשהוא מתפתה להעניש את מדכאיו או את אויביו (כגון משפחת דארסלי ומשפחת מאלפוי), איש לא נפגע באמת ולא נגרם להם כל נזק חוץ מאשר לגאוותם.

וכיוון שהארי הוא בכל זאת ילד של שנות התשעים, הוא מוצא ידידה טובה בדמותה של הרמיוני, לא בלונדה מטומטמת וריקנית חלילה ולא "בייב", אלא ילדה דעתנית, פיקחית, אמיצה ומוכשרת בזכות עצמה, שכישרונותיה משלימים את שלו.

וגם מקומו של ה"סיידקיק" הקומי לא נפקד, בדמותם של האחים (והאחות וההורים) לבית ויזלי, כולם ביחד וכל אחד לחוד...

 

 

 

הדרך אל הגבורה 

מדרש שם - על חשיבות השם בפנטסיה כבר הרחבתי את הדיבור 

הארי – שם רגיל

פוטר – בהשאלה, אביון וחסר כל

  

הגיבור 

הארי הוא הגיבור המרכזי, הדמויות האחרות משניות 

הגיל ההתחלתי 

10

 

הקשר בין העולם שבחוץ לבין העולם שבפנים; המלחמה שבחוץ לעומת המלחמה שבפנים 

מאמץ להפריד בין עולם ה"מוגלגים" (האנושי) לבין עולם הפיות, הטרולים, הגמדים והגובלינים וכו'. הקוסמים מניפים שרביטים, לוחשים לחשים ורוקחים שיקויים והמכשפות רוכבות על מטאטאים (ולהיפך...)

האם וולדמורט הוא בן לאדן?

האירועים העיקריים בחייו של אדון האופל מתרחשים (לפי חישובי קו הזמן של יודעי ח"ן המבוססים על הספרים) בין השנים 1991-1995, והימים מלחמת המפרץ הראשונה (1991), תחילת התפשטותו של הטרור העולמי (פברואר 1993 - פיצוץ מטען החבלה במרכז הסחר העולמי בניו-יורק; אוגוסט 1995 - פיצוץ משאית בבסיס צבאי בריאד שבערב הסעודית; אוגוסט 1998 פיצוץ שתי משאיות תופת ליד השגרירויות האמריקניות בניירובי שבקניה ובדאר אס-סלאם שבטנזניה; אוקטובר 2000 - פיגוע התאבדות במשחתת האמריקנית "קול" שעגנה בתימן, ואלה רק דוגמאות מעטות), גל שהגיע לשיאו במתקפת ה-11 בספטמבר 2001, במלחמה נגד שלטון הטליבאן באפגניסטן ובמלחמת עיראק השנייה (2003) שלא הסתיימה עד היום.

האם וולדמורט הוא הנבל שטווה רשת קורים ומפעיל את עושי דברו שמוכנים למות למענו (=טרוריסטים מתאבדים)? כן. הדבר היחיד שוולדמורט יעשה במו ידיו אם רק יוכל הוא להרוג את הארי.

האם וולדמורט הוא טיפוס חמקן שמסתיר את פניו מאחורי גלימה ומסכה (=זקן וטורבן) ? כן

האם וולדמורט חי או מת, והיכן הוא? לא ידוע

מה יקרה אם וכאשר הארי יביס אותו? האם זה ישים קץ לשלטון האימים שלו ושל חסידיו אוכלי המוות ויביא את השלום המיוחל? אולי.

האם רולינג חשבה על הדברים האלה כשבנתה את דמותו של וולדמורט? מי יודע...

 

 

הבית 

בן יחיד, יתום, הוריו נרצחו, גדל אצל דוד ודודה מעצבנים, עד שנשלח לביה"ס לכישוף וקוסמות - מזכיר גיבורים דיקנסיאניים כמו אוליבר טוויסט ודייוויד קופרפילד. אבל באמת שלא צריך לרחם עליו. 

הרקע המשפחתי 

 

 

בית הספר 

בעולם ה"אמיתי" – לא ידוע

הסוג

פנימייה מקצועית

מעורב, שיוויוני יותר

אין אפליה בקבלה מטעמי מין, דת וגזע

גיל התחלתי

10-11

משך הלימודים

7 שנים (חטיבת ביניים + תיכון?)

המורים

רובם מבוגרים וחכמים שמלמדים באמצעות

דוגמה אישית (לטוב ולרע...)

הערכים המונחלים

להיות אדם וקוסם טוב יותר, שיתוף, חברות, נאמנות, כבוד ויושר(וניצחון בכל מחיר)

פעילות מחוץ לשעות

הלימודים

יש בשפע - טיולים, תחרויות ספורט, מפגשים עם תלמידים מבתי ספר אחרים

חופשות

בחגים, בקיץ 

היחסים עם המבוגרים 

"אצל הדודה והדוד" - אימא ויזלי לעומת הדודה פטוניה, אבא ויזלי לעומת הדוד ורנון...

 

בהוגוורטס - למזלו הארי מוקף במבוגרים חכמים ובעלי ניסיון שמשמשים לו מגינים, מורים ומדריכים והוא מפיק תועלת רבה מניסיונם (החל מארתור ויזלי ועד דאמבלדור, ובין לבין המורים השונים להגנה מפני כוחות האופל...)

 

  

לאיזו קטגוריה שייכים המבוגרים?

1 - לא קיימים

2 - מפריעים

3 - תומכים 

1, 2, 3 

החברים 

יש, בשפע, ילדים ומבוגרים

הידידות היא ידידות אמת שאיננה תלויה בדבר

  

האויבים 

כוחות האופל, משפחת מאלפוי 

הכישורים המיוחדים 

קוסם; המילים "מחשב" ו"אינטרנט" כמעט לא קיימות בעולמו; הוא מעדיף ספרים עתיקים.  

השאיפה בחיים (יש לזכור שכל שאיפה בחיים מאבדת את כל חשיבותה ומשמעותה ברגע שמצליחים להגשים אותה, וזה נכון לא רק במד"ב) 

בכל הספרים - לתפוס את הקוסם הרשע שהרג את הוריו ולהשמידו, אבל רק ע"י שימוש בכוחות הטוב. 

הערכה כללית 

כל אימא הייתה שמחה להשוויץ בו לפני הדודות והסבתות וכל מורה הייתה מתה שיהיה בכיתה שלה. 

מס' הספרים (מעודכן לשעת כתיבת שורות אלה…) 

7

 

א. שני עולמות (רגיל ומיוחד) 

המסלול הכללי 

בית הדודה והדוד לעומת בית הספר הוגוורטס  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

העולם הרגיל - רקע משפחתי 

המסלול הכללי 

הארי הוא ילד יתום, שגר בבית דודיו המנוכרים שמסתירים מפניו את האמת על מוצאו (נושא מוכר בספרות וגם פנטסיה נפוצה ביותר - וכי מי מאתנו לא טיפח תקווה נסתרת להתעורר בוקר בהיר אחד ולגלות שהוא יורש מיליונים או נסיך אובד או סתם ילד מאומץ שזהות הוריו האמיתיים הוסתרה ממנו מסיבות שונות, או כל דבר אחר שיחלץ אותו מקיום מדכא ועלוב?)

האתראה הראשונה מפני העתיד לבוא מתקבלת בעת השיחה עם נחש הבוא בגן החיות, שבסיומה הארי מחליט לשחרר את הנחש. אירוע זה מעורר במוחו של הארי שאלות אסורות רבות.  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

1. שלב היציאה לדרך 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

ב. הקריאה להרפתקה 

המסלול הכללי 

הקריאה הראשונה לצאת להרפתקה היא כאשר המכתבים מהוגוורטס מתחילים להגיע, וזו הקריאה הראשונה בשני המסלולים. בתגובה למכתבים, הדוד ורנון לוקח את משפחתו ובורח לאי בודד, אבל ידו של האגריד משיגה אותם גם שם...

שימו לב שבחלק מהספרים הארי נקרא לבוא להוגוורטס, ובאחרים הוא מוזהר שלא להגיע לשם...  

1. המכתבים מהוגוורטס מתחיליםלהגיע, תחילה בבודדת, ואחר כך בצרורות... 

2. דובי בא לביקור ומזהיר את הארי לבל יחזור להוגוורטס. 

3. הארי בורח מהבית אחרי ש"ניפח" בטעות את הדודה מארג' ונאסף ע"י "אוטובוס הלילה", שירות הסעות מיוחד לקוסמים שנתקעו. 

4. הארי חולם על וולדמורט וחולם שהוא וולדמורט; הארי מוזמן ע"י משפחת ויזלי לאליפות העולם בקווידיץ'; הסימן האפל מופיע. 

5. הארי ודאדלי מותקפים ע"י סוהרסנים והארי נדרש להציל לא רק את עצמו, אלא גם את דודנו דאדלי. הוא נקרא לשימוע במשרד הקסמים והעונש הצפוי לו הוא סילוק מבית הספר. כך נכנס הארי לזירה חדשה לו – עולם המסדר ומנגנוני הפעולה של משרד הקסמים. במהלך השימוע ניצב הארי בפני שאלות חדשות – השכנה גב' פיג היא מכשפה? דודה פטוניה יודעת משהו על סוהרסנים ואזקבאן? הארי מסוגל לגלות חמלה כלפי דאדלי? שאלות אלה מובילות את הארי, כקריאה להרפתקה, להתמודדות עם מה שנתפס לצד האפל שלו. 

6. הארי נשלח לגלות את סודו של הוראס סלאגהורן, המורה החדש לשיקויים; בשיעור שיקויים הוא מוצא את ספרו של "הנסיך חצוי הדם"; רון והרמיוני מסרבים להאמין לחשדותיו של הארי בנוגע לדראקו מאלפוי.

 

7. בפתיחת הספר השביעי, כוחות הרשע בהנהגת וולדמורט (ובהשתתפות סנייפ) נאספים בבית משפחת מאלפוי כדי לתכנן את הקרב האחרון נגד הארי (ואת ההשתלטות על משרד הקסמים). בינתיים הארי ממתין בבית הדודה והדוד בדרך פריווט ליום הולדתו ה-17, היום שבו יתרחשו במקביל שני אירועים מכריעים - הוא יהיה רשאי לעשות קסמים מחוץ לכתלי בית הספר, ותוקף לחש ההגנה של אמו שמגן עליו מפני וולדמורט יפוג. הרגע שבו עליו להיפרד לתמיד ממשפחת דארסלי הולך וקרב, ומסתבר שלמרות הכול, הפרידה איננה קלה כלל ועיקר ובעיקר על דאדלי... הארי משכנע את המשפחה לקבל את הגנתו של מסדר הפניקס. על רקע ההכנות לחתונתם של ביל ופלר וליום הולדתו ה-17 של הארי, הארי, רון והרמיוני מתכננים את מבצע החיפוש אחר ההורוקרוקסים של וולדמורט והשמדתם, על אף כל מאמציה של גב' ויזלי לסכל את תכניותיהם. 

ג. הסירוב להיענות לקריאה

"מי, אני?" "למה אני?" 

המסלול הכללי 

 

 

1. הארי חושש מהנסיעה להוגוורטס, חושש שכישוריו לא יספיקו 

2. הארי מתעלם מאזהרותיו של דובי. 

3.  

4. הארי מכחיש שהגיש את מועמדותו לטורניר הקוסמים (איש לא מאמין לו). 

5. הארי חושש מהשימוע, למרות שפעל מתוך הגנה עצמית 

6.  

7. הארי מסרב לתרום את השערות שהן רכיב חיוני בשיקוי הפולימיצי שמבצע החילוץ תלוי בו 

ד. עזרה ממקור על-טבעי 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4.  

5. דאמבדלור מופיע ברגע הנכון ומגן על הארי בשימוע. 

6.  

7.  

2. חציית הסף הראשון

 

המסלול הכללי 

"חציית הסף" הממשית הראשונה, בשני המסלולים, היא כנראה כשהארי יוצא מהבקתה ההרוסה והולך אחרי האגריד אל הבלתי נודע. האגריד הוא זה שהביא את הארי אל הדארסלים, הוא בא לקחת אותו לבית הספר הוגוורטס לכישוף וקוסמות, וכו'. חוץ מזה, כיוון שהמקצוע החשוב ביותר שהארי נדרש ללמוד בבית הספר הוא התגוננות מפני כוחות האופל, המורים המלמדים את המקצוע הם בעלי חשיבות מיוחדת. ואמרתי מורים בלשון רבים, כיוון שהם מתחלפים כמו מתופפים מתים בלהקות רוק (כנראה בגלל קללה של וולדמורט)... אבל כל אחד מהם משמש בתורו גם כ"שומר סף", מי לטוב ומי לרע.  

1. ניסיון השוד בבנק גרינגטטס. 

2. הכניסה לחדר הסודות דרך תא השירותים של מירטל המייללת. 

3. הזמן כידיד וכאויב; השימוש במחולל הזמן בחילוצו של סיריוס בלק. 

4. אחרי הופעת הסימן האפל באליפות העולם בקווידיץ', צפוי להארי אתגר מסוג שונה לגמרי – טורניר הקוסמים המשולש, שרק לבני ומעלה מותר להשתתף בו. אבל המחסום שנועד למנוע ממי שגילו מתחת ל-17 להגיש מועמדות לאליפות הקוסמים הוסר, וגביע האש בוחר בהארי להשתתף בטורניר הקוסמים (על אף שהוא בן 14 בלבד ועל אף התנגדותו); רון מסרב להאמין להכחשותיו של הארי והשניים מסתכסכים; 

5. קבלת פנים צוננת. 

6. אזהרתה של דודה פטוניה 

7.  

2. א. פגישה עם שומר הסף

 

המסלול הכללי 

הדוד עושה כמיטב יכולתו כדי שהארי לא יקבל את המכתב(ים) מהוגווטרס  

1. המפגש עם צרברוס, שומר הסף (המכונה גם פלאפי).

קווירל המורה ל-DADA

 

2. הארי מגלה שהכניסה לחדר הסודות למערת הבאסיליסק נמצאת בתא השירותים של מירטל המייללת והיא זו שמחזיקה בידיה את המפתח.

גילדרוי לוקהארט - המורה הכי שלומיאל ל-DADA

 

3. הארי מגלה את הכניסה שמתחת לערבה המפליקה כשהוא ורון רודפים אחרי העכברוש סקאברס. הרמיוני משתפת את הארי בסודו של מחולל הזמן.

רמוס לופין - המורה הכי מוצלח ל-DADA 

4. עין הזעם מודי - מורה חדש ל-DADA 

5. דולורס אמברידג' - מורה חדשה ל-DADA  

6. סנייפ זוכה סוף סוף להגשים את חלומו ולהתמנות למורה ל-DADA 

7. במבצע משולב ומתואם היטב הארי מחולץ מבית דארסלי ונלקח למקום מבטחים, אבל מסתבר שיש בוגד בשורות המסדר ומישהו גילה את פרטי המבצע לוולדמורט.

אמיקוס קארי - מורה חדש ל-DADA 

2. ב. חציית הסף 

המסלול הכללי 

יש אירועים רבים שיכולים להיחשב לחציות סף גם במסלול הכללי – הגעת המכתב הראשון מהוגוורטס, פריצתן של האגריד לבקתה הרעועה, וכמובן ההפלגה הדרמטית על האגם בדרך להוגוורטס.  

1. מקריאה ב"הנביא היומי" הארי לומד שהאגריד הוציא משהו מהכספת בבנק גרינגוטס לפני ניסיון השוד. הוא משתף בגילוייו את רון והרמיוני. בדרך להרפתקה החבורה אוספת רמזים, לחשים וידע על חפצים קסומים (הגלימה, המטאטא, שח הקוסמים, המראה של ינפתא) שיסייעו בפתרון תעלומת אבן החכמים.

 

 

2. הארי, רון והרמיוני חוברים שוב כדי לפענח את תעלומת חדר הסודות. הארי נתפס כאחראי לזריעת הפחד והשיתוק של הקורבנות. על אף היותה משותקת, הרמיוני מעבירה את הרמז הסופי לרון ולהארי - הם יודעים מי החיה שיש להביס. התקפת הבאסיליסק על הרמיוני מסלימה את ההרפתקה, אך הקריאה לחצות את הסף מגיעה כאשר כאשר ג'יני נלקח לחדר. הארי חוזר לחדש השירותים של מירטל המייללת כדי להיענות לקריאה, כשהוא מצויד בהיכרותו עם החיה, ביכולתו לדבר שפת נחשים ובאמירתו של דאמבלדור כי תמיד תינתן עזרה בהוגוורטס למבקשים אותה.

 

3. אחרי עוד בריחה מבית דארסלי, הארי שומע את הוריו של רון מדברים על האסיר הנמלט סיריוס בלק. הארי, רון והרמיוני לומדים עוד על אביו של הארי, ג'יימס פוטר, ושלושת ידידיו הקרובים - רמוס לופין, סיריוס בלק ופיטר פטיגרו. השליח הוא הכלב השחור גרים, שהוא למעשה סיריוס. רמוס לופין, בתוקף תפקידו כמורה ל-DADA, גם הוא שליח ומגן, שמלמד את הארי להתגונן מפני הסוהרסנים, וגם מצייד את השלישייה בשלל לחשים מועילים. הארי מתוודע גם אל מפת הקונדסאים, המפתח להוכחת חפותו של סיריוס. מה שמתחיל כניסיון להציל את רון מפני הגרים מוביל את הארי שוב לכניסה אל הלא נודע – ראשית, המפגש עם הצריף מצווח, שנית, גילוי האמת הבלתי-שגרתית, ולבסוף, ההגנה האמת ועל חפותו של סיריוס. 

4.  

5. הכניסה למרתף המסתורין דרך תא הטלפון (במציאות ולא בחלום) 

6.  

7. הבריחה מהחתונה; הבריחה מביתה של באתילדה באגשטוט; 

2. שלב החניכה 

המסלול הכללי 

שלב החניכה של הארי (בשני המסלולים) מורכב משורה של תת-מבחנים ומתהליך רכישת הכלים להכנה לעימות הסופי. חוץ מזה, שלב החניכה (כמו שלב "דרך הייסורים") נמשך במקביל בשני המסלולים בכל הספרים.  

1. הארי מגלה שהוא דובר שפת נחשים ומצטיין בתעופה על מטאטא;

הדוויג הינשופה הופכת לבת לוויה נאמנה שלו;

שתי הכספות בבנק גרינגוטס ותוכנן;

המפגש עם רון ויזלי שיהפוך לחברו הטוב ביותר, ועם הרמיוני, גם היא ידידת אמת, שמתקנת את משקפיו השבורים של הארי בלחש קסמים;

מצנפת המיון;

ההיכרות עם הבתים השונים (בעיקר גריפינדור וסלית'רין).

 

 

 

 

 

2. הארי משוחח עם טום רידל (וולדמורט=אב הצללים) באמצעות היומן 

3.  

4. הארי נחשף לספורט מקצועני; קוסמים מחו"ל ובתי ספר אחרים; לחשים, קסמים וכישופים מתקדמים אוכלוסיות גדולות של קוסמים המושפעות על ידי תגובות רגשיות ולא ע"י חשיבה רציונלית; משיכה נשית מתוקה-מרירה וחוויה בו זמנית של ייסורים ותהילה.

כלים, יצורים ודמויות המסייעים לו במבחן קשה זה (או כאלה שניתן להסתייע בהם בעתיד) הם בין היתר:

היכרות מעשית שם שלוש הקללות הבלתי נסלחות – "אימפריו" (שליטה), "קרושיו" (עינויים) ו"אבדה כדברא" (מוות). חוץ מזה, הארי לומד להדוף את קללת "אימפריוס".

צ'ו צ'אנג, מושא האהבה החדש של הארי, וכאב הקינאה שנגרם כאשר סדריק דיגורי זוכה בידה של צ'ו בנשף החג.

גמדת בית חדשה, וינקי, שהארי חושב בתחילה שהיא דובי. באופן אירוני, וינקי מכירה את דובי. היא פוחדת מגבהים באיצטדיון ושייכת למר קראוץ', הבוס החדש של פרסי. מר קראוץ' מפטר את וינקי כאשר השרביט של הארי נתפס בידיה. בסצינה זו הארי עד גם ללחש "פריורי אינקאנטאם", המציג את הסימן האפל, שבוצע ע"י השרביט שלו.

נבחרות קווידיץ' מקצועניות וטווח עולמי גדול יותר של עולם הקוסמים. להארי יש הזדמנות לראות באיזו מהירות משחקים משחק מקצועני, ורואה את ויקטור קרום מבצע את "ההטעייה של ורונסקי". קרום הוא המחפש הבכיר בעולם הקוסמים. המזכרות מגביע העולם בקווידיץ' כוללות "אומניקולארס" (משקפת בהילוך אטי), זהב של לפריקונים והתוודעות אל קסמי הווילות.

בובאטון ודארמשטרונג (בתי ספר אירופיים לקוסמות) אמורים להשתתף בטורניר הקוסמים המשולש. בובאטון שוכן בפריס ומנוהל ע"י מדאם (אולימפ) מקסים. המשלחת שלהם מגיעה בכרכרה בנוסח סינדרלה. דארמשטרונג שוכן באזור קר מאוד של אירופה מזרחית, ומנהלו הוא קארקרוף. המשתתפים מדארמשטרונג מגיעים בהפלגה באניה על אגם הוגוורטס.

בין התלמידים הזרים נמצאים פלר דלאקור, וילה למחצה, ו-ויקטור קרום, כוכב הקווידיץ' שנזכר לעיל. שניהם תחרותיים, אך בסוף יוצרים ברית איתנה עם הארי. הכרה באוכלוסיית הענקים, וההבנה שהאגריד ומדאם מקסים הם ענקים למחצה. רוב הענקים הם רעי מזג מטבעם, והיו בני ברית של וולדמורט בעבר. 

5. הארי מתבקש ללמד DADA וללמוד הלטת הכרה; הוא מתמנה למפקד צבא דאמבלדור; הארי מקנא כשהוא מגלה שרון והרמיוני נבחרו למדריכים והוא לא; העימותים עם אמברידג'; 

6.  

7. הבנת תכניותיו האמיתיות של דאמבלדור וקבלת החלטה מכריעה – לחפש את האוצרות ולא את ההורוקרוקסים;

 

א. דרך הייסורים/המבחנים;

התגברות על שומר/י הסף ומעבר בשלום

קרב עם אח; קרב עם דרקון (מפלצת); 

המסלול הכללי 

 

 

1. הארי משכנע את מצנפת המיון לא לשבץ אותו בבית סלית'רין, כפי שהיה בכוונתה לעשות מלכתחילה, אלא בבית גריפינדור, מה שמתקבל בשביעות רצון מרובה ע"י כל המעורבים, כולל דאמבלדור ומק'גונגל; זהו הביטוי הממשי הראשון ליכולת הטמונה בהארי. בחירתו של הארי ב"לא סלית'רין" מתפרשת כבחירה בטוב, שמהווה שלב חשוב בדרך אל הגבורה.

הכניסה למסדרון הקומה השלישית 

2. הקרב עם הבאסיליסק; הרמיוני מאובנת, דאמבלדור מורחק, האגריד נלקח לאזקבאן; 

3. כאשר הארי מגלה שלא סיריוס הוא זה שבגד בהוריו, הוא מחליט להסגיר את הבוגד האמיתי, פיטר פטיגרו, על מנת להבטיח את חירותן של סיריוס. למרבה הצער, הפיכתו של לופין לחיה משבשת את התכנית ומאפשרת ל"זנב תולע" להימלט, והארי, הרמיוני וסיריוס נלכדים ע"י סוהרסנים. הם ניצלים מנשיקת המוות של הסוהרסנים ע"י הופעתו הבלתי מוסברת של פטרונוס רב עצמה., אחרי שניסיונו של הארי לזמן את הפטרונוס נכשל.  

4.  

5. בידוד, ניתוק מכאב אישי והזדמנות להפוך למנהיג בקרב חבריו באמצות חווית צבא דאמבלדור, ולבסוף, התוודעות אל ייעודו. 

6.  

7. לופין מבקש להצטרף למבצע והארי דוחה אותו בגסות (כמסתבר, כדי למנוע ממנו לנטוש את טונקס);

אחרי מריבה סוערת עם הארי, רון נוטש אותו ואת הרמיוני 

תבוסה ראשונה לשומרי/י הסף

ביתור; צליבה; 

המסלול הכללי 

 

 

1. הטרול פולש לבית הספר; הארי ורון מצילים את הרמיוני; התגברות על פלאפי שומר אבן החכמים (בן דמותו של צרברוס שומר השאול) 

2.  

3. הארי מתעורר באגף בית החולים ומגלה שהוצאתו להורג של סיריוס קרובה. הטיסה הקסומה מתחילה כשדאמבלדור מורה להרמיוני להשתמש במחולל הזמן. הרמיוני והארי חומקים מ"עצמם" ומצליחים להציל את באקביק ההיפוגריף, והם מתחבאים ביער ומחכים להזדמנות הבאה. הארי מספר להרמיוני שראה את אביו מציל אותם מידי הסוהרסנים, וניגש לצפות מקרוב באירוע המתחולל מחדש – וברגע האחרון ממש מתברר לו שהוא ראה את עצמו העתידי מזמן את הפטרונוס בסמכותיות. הארי שבר את מגבלות הזמן וההגבלה העצמית, והציל את הגירסאות ה"מוקדמות" של עצמו, של סיריוס ושל הרמיוני. 

4. שלוש המשימות של אליפות הקוסמים 

5.  

6. סלאגהורן; דראקו ובלה 

7. הארי שוב חולם על וולדמורט וחולם שהוא וולדמורט. 

דרכים שונות לחצות את הסף

חטיפה;

הפלגה לילית;

מסע מופלא; 

המסלול הכללי 

 

 

1. האגריד "חוטף" את הארי מידי הדודה והדוד; האקספרס של הוגוורטס; חציית האגם בדרך להוגוורטס

 

2. המחסום ברציף 9 ושלושה רבעים סגור; רון מגיע במכונית המעופפת של משפחת ויזלי לקחת את הארי להוגוורטס (רון "חוטף" את הארי מידי הדארסלים);

 

 

3. הארי והרמיוני העתידיים מחכים עד שסיריוס מועבר לכלא במגדל. הם טסים על גבו של באקביק למגדל ומשחררים את סיריוס. סיריוס נמלט עם באקביק. 

4. הארי "נחטף" אחרי שהוא נוגע בגביע האש בסיום האליפות;

הארי נופל ל"הגיגית" של דאמבלדור;

 

5. טיסה לילית על מטאטאים עם חיל המשמר;

 

6. התעתקות עם דאמבלדור אל המערה של טום רידל

 

7.  

ב. "בטן הלוויתן":

  

המסלול הכללי 

 

 

1. שלושת החברים נופלים דרך הדלת הגנובה שפלאפי שומר עליה ונוחתים במאורת השטן. רק מי שאינו מניח לייאוש להשתלט עליו יכול להשתחרר מהמלכודת. כאשר החבורה נפרדת ורון נשאר בחדר השחמט והרמיוני בחדר השיקויים, הארי נכנס לחדר הסופי ונאלץ להתמודד עם קווירל/וולדמורט לבדו. 

2. רון, לוקהארט והארי יורדים למערת הבאסיליסק כדי להציל את ג'יני; הארי מופרד מלוקהארט ומרון ונאלץ להמשיך לבדו כדי להתעמת עם טום רידל/וולדמורט/הבאסיליסק. 

3. הארי יורד תחילה למעבר שלצד המכשפה הגיבנת (כניסה להוגסמיד בניגוד לכל החוקים); הירידה למערה שמתחת ל"ערבה המפליקה" כדי להציל את רון היא המקבילה ביותר לתרחיש "בטן הלוויתן" בפרק הזה.שם הוא מתעמת בראשונה עם הגרים (סיריוס בלק). 

4.  

5. פלא פלאים; הפריצה למרתף המסתורין דרך תא הטלפון – הפעם לא בחלום…

 

בהאמינם שלסיריוס נשקפת סכנת מוות, הארי וחברי מפתח אחרים בצבא דאמבלדור יוצאים מהוגוורטס ברכיבה באוויר על סוסי רפאים, מבשרי המוות בעולם הקוסמים. ג'יני, רון והרמיוני אינם יכולים לראות את היצורים שהם רוכבים עליהם – הוכחה לאמון המלא שהם נותנים בהארי על אף הפחד המשתק. בהגיעם למשרד הם נדחקים לתוך תא הטלפון ויורדים למעמקי משרד הקסמים, ומשם ממשיכים לנווט אל תוך הבלתי נודע שהוא מחלקת המסתורין. 

6. דאמבלדור והארי מתעתקים מ"ראש החזיר" למערה של טום רידל; הם צוללים לים כדי להגיע אל פתח המערה. דאמבלדור מוצא את המערה הפנימית החבויה, שכדי להיכנס אליה יש להקיז דם. במערה ענקית זו מצפות להארי זוועות נוספות, כולל עימות עם המוות עצמו. 

7. בפריצה למשרד הקסמים מצליחים הארי, רון והרמיוני לגנוב את המשכית (ולהימלט בעור שיניהם); ההתגנבות לגודריק'ס הולו והבריחה משם עם הטבעת אחרי העימות עם הנחש; הפריצה לגרינגוטס והכריחה משם עם הגביע (אחרי בגידתו של הגובלין);

 

ג. הקושי העילאי 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

ג.1. הפגישה עם האלילה 

המסלול הכללי 

כפי שכבר ציינתי במאמרים אחרים בסידרת הגיבורים, לאלילה יש בדרך כלל שתי פנים-הצעירה היפה והמפתה לעומת הזקנה החכמה. בכל ספר בסידרה יש לפחות דמות נשיית אחת שמגלמת לפחות היבט אחד של דמות האלילה. בכל ספר הארי חייב לחפש אותה מחדש כי כמו כל גיבור מיתולוגי שמכבד את עצמו, הוא לא יוכל להגיע להשלמה עצמית עד שימצא את האלילה שלו. עד הספר החמישי, לפחות, הוא עדיין לא מצא אותה, אם כי המצב הולך ומתברר...

לסקירה קצרה על הנשים בחייו של הארי נא להקיש כאן.

מי שמעוניין בסקירה מפורטת יותר יכול להקיש כאן.

אז במי יבחר הארי? התשובה בסוף הספר השביעי...  

1.  

2.  

3.

 

4.  

5.

 

6.  

7.

 

ג.2 הפיתוי 

המסלול הכללי 

בכל ספר מתגלים רמזים נוספים לקשר אפשרי בין הארי לבין כוחות האופל; הפיתויים להשתמש בכוח לרעה אינם חסרים, בעיקר כשמדובר במשפחת דארסלי או במשפחת מאלפוי.  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

ג.3. התפייסות עם דמות האב

 

  

המסלול הכללי 

בכל ספר לומד הארי פרטים נוספים על הוריו, ובעיקר על אביו; הוא משלים בהדרגה עם כך שכל הכשרתו וכישוריו כקוסם נועדו להכינו לקרב הגדול נגד וולדמורט. הוא מגלה שעל אף שגם בו יש יסודות מן הצד האפל, הוא יכול לגבור עליהם ולדבוק בטוב. חוץ מזה, בכל ספר הוא מקבל מידע נוסף על עברו ומורשתו.

אבות רבים יש להארי, וניתן לחלק אותם לשלוש קטגוריות בהתבסס על יחסיהם אתו – "הטוב, הרע והמכוער" (מסיבות מובנות)...

האב הביולוגי הוא כמובן ג'יימס פוטר; האב המאמץ הוא ורנון דארסלי; הסנדק הוא סיריוס בלק שבין היתר במסגרת תפקידו מספר להארי את סיפורו של ברטי קראוץ'; המגן הוא אלבוס דאמבלדור; והשד שעיצב את גורלו של הארי הוא וולדמורט. יש כמובן עוד רבים אחרים.

מי הקוסם רב העוצמה ביותר? האם הוא שייך לצד הטוב או לצד הרע? האם האחד יכול להתקיים בהעדר האחר? האם הארי יכפר על הפירוד ויחליף הן את וולדמורט והן את דאמבלדור בעלייתו לשלטון? מי שקרא את הספר השביעי כבר יודע את התשובה.

הארי מחפש כפרה על מותם של "שלושת האבות" – ג'יימס, סיריוס ודאמבלדור. סופו שהוא יקרא לבניו של שמות שניים מהם.  

1.  

2. הארי מגלה שכמה מכישוריו של וולדמורט כנראה דבקו בו במהלך ניסיון הרצח שממנו ניצל; ושבמובן מסוים, ייתכן שהוא כן יורשו של סלזאר סלית'רין 

3. היה היו 4 חברים, רמוס לופין, ג'יימס פוטר, פיטר פטיגרו וסיריוס בלק…

סיריוס מודיע להארי שהוא נבחר להיות סנדקו ואף מציע לו לבוא לגור אתו.  

4. הארי מגלה שהשרביט שלו והשרביט של וולדמורט מכילים נוצות של אותו עוף חול; וכן שכדי לקום לתחייה, וולדמורט נזקק לכמה טיפות מדמו של הארי. 

5. מודי מגלה להארי שהוריו היו חברים במסדר הפניקס הראשון; אחרי הניצחון מנהל הארי שיחות נפש גם עם דאמבלדור וגם עם ניק כמעט חסר הראש; הוא מגלה בזיכרונותיו של סנייפ מידע נוסף על אביו ומגלה שגם הדודה פטוניה יודעת משהו על סוהרסנים ואזקבאן (ומוצא בה בעלת ברית בלתי צפויה, ולו לרגע) 

6. הארי מגלה שהוא יורש את ביתו של סיריוס בלק ויריבותיו לירושה הן האחיות בלה וסיסי (דודתו ואמו של דראקו מאלפוי); הוא לומד מדאמבלדור את קיצור תולדות טום רידל-וולדמורט 

7. הארי יושב וקורא שני מאמרים שנכתבו לזכרו של דאמבלדור - אחד בעד ואחד נגד (של ריטה סקיטר). בכמה עמודים קצרים אנו לומדים על דאמבלדור ועל עברו יותר משידענו עליו במשך כל ששת הספרים הקודמים; מידע נוסף אנו מקבלים בהמשך, מהספר של ריטה סקיטר וממקורות רבים אחרים. האמת, כמו תמיד, איננה חד משמעית וברורה כפי שאפשר לחשוב. 

ג.4. הפיכה לאל-למחצה 

המסלול הכללי 

שלב זה מושלם רק בתום המסלול הראשי (בסוף הספר השביעי).  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

ג.5. גניבת השיקוי 

המסלול הכללי 

 

 

1. אבן החכמים 

2. היומן של טום רידל 

3. חילוצו של סיריוס בלק. 

4. גילוי זהותם האמיתית של כמה מתומכיו (ומתנגדיו) של וולדמורט. 

5. הנשק הסודי - הנבואה של טרילוני החבויה במרתף מחלקת המסתורין 

6. ההורוקרוקסים - השגתו של כל אחד מהם מחייבת פריצה נועזת ובריחה נועזת עוד יותר (ראה "בטן הלוויתן")

גילוי זהותו של הנסיך חצוי הדם  

7. האוצרות (המתנות = השרביט, אבן התחייה וגלימת ההיעלמות) 

3. שלב החזרה 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4. המעבר לשלב החזרה מתרחש כאשר הארי מסתכל לתוך המראה ורואה את דאמבלדור, מק'גונגל וסנייפ מביטים לאחור. הארי עד למהפך שחל באיש. ההסבר על ההרפתקה מגיע מפיו של קראוץ', בהשפעת "וריטסירום" או סם אמת. 

5.  

6.  

7.  

1. הבריחה

 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4. חילוץ גופתו של סדריק דיגורי; הארי מבטיח לסדריק דיגורי שישיב את גופתו להוגוורטס. הארי בורח מבית הקברות המרוחק עם סדריק דרך מפתח הגביע – בריחה מפני וולדמורט שחזר. אולם הארי אינו יודע שחייו עדיין בסכנה מיידית - החזרה לא הושלמה. 

5. הבריחה מהיער, הבריחה מאמברידג'… 

6.  

7. החבורה נלכדת ונלקחת לבית מאלפוי, ומחולצת משם ע"י דובי שמופיע כמו דאוס אקס מאכינה (ואולי נשלח ע"י דאמבלדור?) 

2. הדרך חזרה 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3. כמו בכל הסידרה, גם כאן יש ספים פיסיים ומטאפוריים רבים. האתגר הוא לזהות את הסף שממנו יעבור הארי מסיום ההרפתקה להבנת האירועים. המורכבות בהרפתקה הזאת נחשפת כאשר שיא ההרפתקה אינו מתרחש עם ההוכחה הדרמטית של חפותו של סיריוס, או כשהארי ניצב על הגבול בין חיים למוות. סף החזרה הוא הזמן עצמו. 

4.  

5.  

6.  

7.  

2. א. חזרה 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7. לקראת סוף הספר השביעי החבורה חוזרת להוגוורטס, שם הכול התחיל ושם ייערך הקרב הסופי בין הארי לוולדמורט. כל אנשי צבא דאמבלדור ומסדר הפניקס מתגייסים, על נשיהם וטפם, לקרב על הוגוורטס. 

2. ב. תחייה 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3. התחייה הראשונה של הארי... 

4. אחרי כל אחד מהמבחנים באליפות הקוסמים הארי נחשב למת וקם לתחייה...

תחייה - בעזרתן של דמויות הצללים מהגביע; אביו של הארי מלמד אותו כיצד להשתמש במפתח כדי לחזור להוגוורטס. 

5. הארי רוצה למות כדי להשתחרר מהסבל שגרם לו אדון האופל – אבל אהבתו לסיריוס מונעת מוולדמורט להשתלט עליו כליל. זהו מקור ההגנה המתמשכת שלו – בדומה לכוחו של לחש הפטרונוס. האהבה היא החרב שהוא מניף. 

6.  

7. ההורוקרוקס האחרון היה הארי עצמו, והארי מגלה שעליו למות כדי להשמיד את וולדמורט. הוא נפגע מקללת ההריגה של וולדמורט, ומגיע למצב של ריחוף בין חיים ומוות. שם הוא רואה את החלק ההרוס של נשמתו של וולדמורט ודאמבלדור מסביר לו שכאשר וולדמורט השתמש בדמו של הארי כדי להחזיר לעצמו את כוחותיו, הארי הפך למעשה להיות מוגן מפגיעה, וכיוון שההורוקרוקס שבתוך הארי הושמד, הארי יכול לחזור לגופו על אף שנפגע מהקללה. הארי מצליח לחזור ואחרי שההורוקרוקס האחרון (נגיני) מושמד, הוא מחסל את וולדמורט. 

2. ג. הצלה (עזרה ממקור חיצוני) 

המסלול הכללי 

לאורך כל הסידרה לא חסרים מצילים להארי, אבל במבחנים הקשים באמת הוא חייב לעמוד בעצמו, ללא כל עזרה.  

1. פילץ' תופס את הארי, ניק מציל אותו; במשחק הקווידיץ', קווירל מטיל קללות על הארי וסנייפ מבטל אותן; 

2. המכונית המעופפת של משפחת ויזלי מצילה את הארי ורון מידי העכבישים (אבל מנחיתה אותם על הערבה המפליקה);

מפת הקונדסאים של פרד וג'ורג';

עוף החול מביא להארי את מצנפת המיון שבה טמונה חרבו של גריפינדור (עוד דוגמה לחרב קסומה שרק היורש החוקי יכול לשאתה) והוא מנקר את עיני הבאסיליסק 

3. דאמבלדור מגלה להארי ולהרמיוני כיצד ניתן לעזור לכמה חפים מפשע בבת אחת (ע"י החזרת הזמן לאחור); 

4. עוף החול של דאמבלדור שוב עוזר להארי; רוחות הרפאים של קרבנות וולדמורט, וביניהם הוריו של הארי, נחלצות לעזרתו.  

5. שימוש מהיר בקסמים ולחשים ובשרביטים; הבנה מהירה של ערכו של כדור הנבואה לוולדמורט; התערבות מהירה של חברי המסדר, ולבסוף הגנתו של דאמבלדור עצמו, בעזרת הדמויות של המעיין הקסום.  

6. דאמבלדור מפליא בקסמיו ומציל את הארי מהיצורים במים. 

7. קריצ'ר בבריחה אחת, דובי בבריחה שנייה... 

2. ד. מאבק על הסף; 

המסלול הכללי 

כאשר הגיבור משיג חפץ רב עוצמה בניגוד לרצון האב, מתחילה הבריחה הקסומה – ועל אף מאמצי האב, מגינים שונים עוזרים לגיבור.

חציית סף החזרה היא שיא המסע והגיבור יתנסה בה רק בסוף הסיפור. אפשר לצפות להיפוך של הפרידה הראשונית (גילוי עולם הקסמים) שיכול להתפרש כהתפוגגות של היקום הקסום אל תוך היקום הרגיל, או כהשלמה אחרת בין עולם הקוסמים לבין עולם המוגלגים.  

1. דאמבלדור הטיל כישוף על המראה של ינפתא והארי זכה באבן החכמים כיוון שהתחייב לא להשתמש בה;

אחרי שגופו של וולדמורט (בדמות קווירל) הושמד, רוחו של וולדמורט משתלטת על הארי והוא מאבד הכרה. דאמבלדור מציל את הארי מהמעמקים. 

2. העימות הסופי עם הבאסיליסק-וולדמורט-רידל הוא בבחינת עימות עם האב. לנוכח סיבלה של ג'יני הארי מגלה שהאיש שהרג את הוריו מאיים לא רק על ג'יני, אלא גם על חייו-שלו. 

3. המאבק הסופי נגד הסוהרסנים בבית הקברות; גילוי זהותו של הבוגד האמיתי 

4. דעתו של הארי מוסחת ע"י הופעתו של אלאסטור מודי, שאינו אלא ברטי קראוץ' הבן, עושה דברו של וולדמורט. ברגע הקריטי, סנייפ, מק'דונגל ודאמבלדור פורצים פנימה ומצילים את הארי. 

5. המאבק על כדור הנבואה - הארי מסרב לוותר עליו (בניגוד לרצונו של וולדמורט, האב). 

6. דראקו ובלה 

7. הקרב הסופי נגד צבא וולדמורט בהוגוורטס 

הסירוב לחזור; 

המסלול הכללי 

הארי אוהב את עולם הקסמים. האם יידרש לעזוב אותו? התנגדותו לחזור לעולם המוגלגים מובנת בהחלט...  

1.  

2.  

3.  

4. באליפות הקוסמים, הארי מסכן את סיכויי הניצחון שלו מפני שבכל משימה הוא נעצר כדי לעזור לחבריו-מתחריו. 

5. הקרב בין אוכלי המוות לבין צבא דאמבלדור במחלקת המסתורין; הארי ממהר לצאת להציל את סיריוס בלק (ובכך גורם למותו). 

6.  

7.  

3. א. חזרה עם השיקוי 

המסלול הכללי 

 

1.  

2.  

3. החזרה לבית החולים אחרי "המסע בזמן" 

4. הארי מביא את הידיעה על שובו של אדון האופל ודאמבלדור מתחיל מיד לארגן את מתקפת הנגד, כולל פיוס בין סנייפ לבלק וגיוס הענקים 

5. חדר הנחיצות הוא אולם הכניסה של משרד הקסמים. הארי חוזר לשם בעקבות בלה לסטריינג' כדי לנקום את רצח סיריוס. וולדמורט מחזיר את הארי למשרד המנהל באמצעות מפתח המעבר. 

6.  

7.  

3. ב. "החופש לחיות"  

המסלול הכללי 

עוד שנת לימודים בבית הספר הוגוורטס הסתיימה, והארי נאלץ לחזור לבית דודו ודודתו (או לבית ויזלי...)  

1.  

2. הרמיוני שוחררה, האגריד חופשי, דאמבלדור חזר, הבאסיליסק הובס 

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

3. ג. "אדון שני העולמות"  

המסלול הכללי 

רק בסוף הסידרה ישיג הארי שליטה מלאכה בכישוריו, עם הגיעו של הארי לבגרות והגשמת הנבואה. בינתיים הוא רוכש מיומנויות משופרות באמצעות תכנון (של דאמבלדור) או הנסיבות. הוא מודע לפער בין שני העולמות שהוא חי בהם כיוון שידיעת הנבואה גרמה גם לפרידה בינו לבין חבריו. גם הפיוס בין עולם המוגלגים לבין עולם הקוסמים יושג רק בסוף הסידרה.

 

1. הארי רכש ידע מעשי מהמראה של ינפתא, המשקפת לא את החיים עצמם, אלא את תשוקותיו הכמוסות יותר של המסתכל. כהוא למד גם שאהבת אמו חורגת מעבר לסף המוות – היא הקריבה את חייה למענו. 

2. הארי לומד על חדר הסודות, על זהותו של וולדמורט, ועל היותו בן גריפינדור אמיתי, המסוגל לזמן לעזרתו את חרבו של גריפינדור בעזאת מצנפת המיון העתיקה. הוא גבר על המוות ומסוגל להגן על חיי החפים מפשע למען האהבה הטהורה. 

3. הארי לומד על אביו באמצעות התרועעות עם שלושת חבריו. הוא לומד על הבגידה בהוריו, אבל מתנגד להשמדת הבוגד – הוא רואה בהצלתו של פטיגרו כפרה על מותו של סיריוס. הארי מגלה בעזרת הרמיוני את סודות המסע בזמן. 

4.  

5.  

6. עם מותו של דאמבלדור, להארי אין בררה – הוא מחליט להמשיך לבדו במלחמה נגד וולדמורט (כאילו שרון והרמיוני ייתנו לו...) 

7.  

אלמנטים מיתולוגיים 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

המורה הרוחני 

המסלול הכללי 

דאמבלדור (אלבוס = לבן, ראה גנדאלף, שהיה אפור והפך ללבן); כמנהגם של מורים רוחניים מיתולוגיים מאז ומעולם, גם הוא נוטש את הארי בדיוק ברגע המכריע של המאבק (בספר השישי), ולהארי אין בררה אלא להמשיך לבדו (נכון שרולינג תמצא דרך להחזיר את דאמבלדור במקרה הצורך? לא כולם בבת אחת, זו רק שאלה רטורית).  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

האוראקל (או נביא, או סמכות רוחנית עליונה) 

המסלול הכללי 

משרד הקסמים?  

1.  

2.  

3. טרלוני חוזה את שובו של אדון האופל. 

4.  

5.  

6.  

7.  

הנבואה 

המסלול הכללי 

הארי הוא היחיד שיכול להביס את וולדמורט; טרילוני ניבאה שהארי (=אויבו של שליט האופל) ייוולד ב-1980. אגב, היא גם ניבאה שהוא יהיה שר הקסמים ויוליד 12 ילדים…  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

הגיבור שסרח 

המסלול הכללי 

רבים היו עושי דברו של וולדמורט, וביניהם פיטר פטיגרו, ברטי קראוץ', משפחת מאלפוילדורותיה, סוורוס סנייפ ועוד ועוד... מי שחוזר בתשובה מלאה, אגב, זוכה למחילה ולכפרת עוונות.  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

"התעטפות בעור האויב" 

המסלול הכללי 

הארי נושא על מצחו צלקת בצורת ברק (זאוס, זוכרים?) שכואבת בכל פעם ששליט האופל נמצא בסביבה.  

1.  

2. הארי ורון מתחפשים לקראב וגויל בעזרת השיקוי של הרמיוני. 

3.  

4.  

5. הארי רואה את עצמו כנחש שתוקף את ארתור ויזלי וחושש שוולדמורט השתלט על גופו 

6.  

7. שימוש חוזר ונשנה בשיקוי הפולימיצי. 

משנה צורה (הגיבור אינו בטוח שהוא יכול לבטוח בדמות זו) 

המסלול הכללי 

סיריוס בלק; סוורוס סנייפ (שלכאורה שונא את הארי ואף אינו טורח להסתיר זאת, אבל עזר לו ואף הציל אותו כמה פעמים);  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

התגלמות בדמות חיה (=לא אנושית)  

המסלול הכללי 

דובי, וינקי, קריצ'ר, גמדי הבית  

1.  

2.  

3. לופין ובלק הופכים לחיות, האחד בעל כרחו והשני מתוך בחירה 

4.  

5.  

6.  

7.  

ירידה למערה או לתהום 

המסלול הכללי 

 

 

1.  

2. חדר הסודות - המערה של הבאסיליסק 

3. המערה שמתחת לערבה המפליקה שבה מתקיים העימות עם פטיגרו 

4. הקרב בבית הקברות 

5. הקרב במחלקת המסתורין  

6.  

7.  

רדיפה אחרי חיה בודדת ביער קסום;

 

המסלול הכללי 

החיה הקסומה הראשונה שאנו פוגשים היא מקג'וניגל בדמות חתול; החיה הקסומה הראשונה שהארי פוגש הוא ינשוף הדואר; ולקטגוריה הזו נכנסים גם גמדי הבית (שימו לב, הם נקראים במקור elves).  

1.  

2. המפגש עם הרעגוג ביער הקסום - הרעגוג לא פוגע בהארי כי הוא זוכר להאגריד חסר נעורים, ומספר להארי על פתיחת חדר הסודות 

3. הארי מתיידד עם באקביק ההיפוגריף של האגריד ומציל אותו מעונש המוות שנגזר עליו. בתמורה באקביק מציל את הארי וגם מסייע בהברחת סיריוס בלק 

4. החדקרן בשיעור טיפול בחיות קסם 

5. הקנטאורים ביער הקסום (שנפטרים מאמברידג' ולא פוגעים בילדים); אחיו הענק של האגריד. 

6.  

7. הנדיבות שמגלים רון, הרמיוני והארי כלפי קריצ'ר =Creature , גמד הבית של משפחת בלק, מוכיחה את עצמה כמשתלמת ביותר. 

חפצים קסומים/מורשת מדמות האב או מתנה מהאוראקל 

המסלול הכללי 

גלימת ההיעלמות, השרביט, המטאטא נימבוס 2000...  

1. היומן של טום רידל 

2.  

3.  

4. הגביע של הלגה האפלפף היה מוסתר בכספת של בלאטריקס לסטריינג' בבנק גרינגוטס והארי, רון, הרמיוני וגרייפהוק מצאו אותו. הרמיוני השמידה אותו בהוגוורטס במהלך הקרב הגדול האחרון. 

5. הנזר של רווינה רייוונקלו נמצא בחדר הנחיצות. ברגע שהארי עמד על טיבו, הוא נזכר שהניח אותו יחד עם פיאה נוכרית על ראש פסל של קוסם. ההורוקרוקס הזה הושמד ע"י אש אדירה, מקוללת, שיצר קראב. 

6. המשכית של סלית'רין נזכרה בראשונה בספר השישי. הארי ודאמבלדור יצאו לחפש אותה במערה, אבל מצאו רק תחליף מזויף. רגולוס בלק מצא את המשכית האמיתית, והיא "הושלכה" בספר השישי כי איש לא הצליח לפתוח אותה. רון השמיד את ההורוקרוקס הזה בחרבו של גודריק גריפינדור.

הטבעת שדאמבלדור ענד בספר השישי עברה בירושה במשפחת פוורל, משפחת קוסמים טהורי דם. היא הכילה את אבן התחייה ואת סמל "מתנות המוות".

גם מקום החרב הקסומה לא נפקד - חרבו של גודריק גריפינדור, שרק בן גריפינדור אמיתי ראוי לשאת אותה. יש כאן רק בעיה קטנה אחת - מי שהשמיד הורוקרוקס בעזרת החרב בספר השישי הוא דווקא רון. האם פירוש הדבר שגם הוא בן גריפינדור אמיתי? ואולי דווקא נוויל, שאף הוא זכה להשתמש בחרב (כדי להרוג את נגיני, הנחש של וולדמורט)? 

7. ירושתו של דאמבלדור - ספר להרמיוני, דלומינטור לרון, וכדור הסניץ' הראשון שתפס אי פעם להארי (שמתגלה כמכיל כתובת מסתורית) - שלושה אקדחים שנתלים על הקיר במערכה הראשונה, וכל אחד מהם יורה בתורו ובדיוק ברגע הנכון.  

הפיכה לאל למחצה  

המסלול הכללי 

הבחירה האחרונה של הארי היא להשתמש בשרביט של וולדמורט רק כדי לתקן את השרביט השבור שלו-עצמו ואחר כך להסתירו לתמיד. הוויתור על הכוח שמעניק לכאורה השרביט הוא עוד ביטוי לגדולתו האמיתית של הארי.  

1.  

2.  

3.  

4.  

5.  

6.  

7.  

סיכום 

בעבר העליתי כמה השערות משלי לגבי סיומים אפשריים לעלילותיו של הארי פוטר, ואני מצטטת - האם יהפוך הארי לאחת מרוחות הרפאים הממלאות את האולמות העתיקים של בית הספר הוגוורטס לכישוף וקוסמות? או אולי למנהל החדש של בית הספר (כשלצדו אולי הרמיוני כמחליפתה של מק'גונגל)? או אולי להילאי, כמו פרופסור מודי, או אולי לשר הקסמים? ואולי נכונו לו גדולות ונצורות מאלה? ושמא אחרי סילוקו של וולדמורט לא יהיה עוד צורך בקוסמים, רציף תשע ושלושה רבעים ייסגר לתמיד, בית הספר הוגוורטס ייעלם בתהום הנשייה, וכמקובל במיתולוגיה, יתחיל "עידן האדם" (או במקרה שלנו, "המוגלגים")? ואולי, רק אולי, יתגלה שהארי הוא בעצם גלגולו של וולדמורט? מי שכבר קרא את הספר השביעי יודע אילו מהאפשרויות האלה התגשמו (בצורה זו או אחרת). כעת אני מוסיפה רק השערה אחרונה אחת - לא ירחק היום והארי יגיע גם אל המסך הקטן…

וכל השאר, כפי שנאמר, הוא נחלת ההיסטוריה...

 

בקישור הזה ניתן לקרוא את התייחסותה של רולינג עצמה לגורלן של הדמויות (הראשיות והראשיות פחות) בסידרה בתשע עשרה השנים שחלפו מסיום הקרב על הוגוורטס ועד לאפילוג.

מקורות:

Hero's Journey - Cycle of the Monomyth

** Harry Potter: Ready-Made Mythology of the Media Hero

** Lessons in Life: Harry Potter as the Modern Myth