לוק ואנאקין סקייווקר

 

מלחמת הכוכבים, 2 טרילוגיות 

מבוא 

ג'ורג' לוקאס, יוצר "מלחמת הכוכבים", הכיר היטב את המודל של קמבל ושאב ממנו השראה רבה (ויש אומרים, אף יותר מכך...) כאשר ניגש לכתיבת "מלחמת הכוכבים". יש באינטרנט אתרים רבים העוסקים במקורות ההשראה של לוקאס וממש לא צריך להתאמץ כדי למצוא אותם. אגב, מן הראוי להזכיר (כפי שציינתי כבר בפרק על המיתולוגיה) שהספר המקורי ששימש בסיס לכל הסאגה אמנם נושא את שמו של ג'ורג' לוקאס, אבל למעשה הוא נעזר בסופר אלן דין פוסטר ששימש לו כסופר-צללים...

עם זאת, אין ספק בכך שאחת מהדמויות המעניינות ביותר שיצר לוקאס לצורך הסידרה על שתי הטרילוגיות שלה (שלצורך העניין נכנה אותן "ראשונה" ו"שנייה" לפי סדר ההתרחשויות ולא לפי הסדר שבו צולמו) היא דמותו של דארת' ואדר, הלא הוא אנאקין ("ענקים") סקייווקר, מי שהיה הנבל האולטימטיבי של המד"ב במשך שנים רבות. ההצלחה הרבה של הדמות בטרילוגיה השנייה עוררה כנראה צורך לרדת קצת יותר לעומקה ולהסביר את מניעיה ואת שורשיה, עד כדי סגירת מעגל מלאה.

מבחינת המודל של קמבל, מעניין להשוות את דרכו של אנאקין לדרכו של בנו לוק (לוק=לוקאס, שם מהברית החדשה; "סקייווקר" הוא כינויו של האל הנורדי לוקי) למרות העובדה שבניגוד לסיפורו של אנאקין, שנמשך על פני כל ששת הסרטים, סיפורו של לוק נמשך רק על פני שלושת סרטים של הטרילוגיה השנייה. השאלה העיקרית כאן היא, כמובן, האם העובדה שאנאקין סומן מראש כנבל תמנע את יישום המודל עליו? התשובה שלי כאן היא בת מילה אחת. לא. 

המיתוס שלפני המיתוס 

"לפני שנים רבות בגלקסיה רחוקה רחוקה…"

במגילת "לפני שנים רבות בגלקסיה רחוקה רחוקה…" שפותחת את הטרילוגיה השנייה, אנו למדים שבאימפריה שולט ביד ברזל הקיסר המושחת פלפאטין, שליט אופל קלאסי, הנעזר באבירי הסית' ובראשם דארת' מול ודארת' ואדר. מולו ניצבים אבירי הג'די בהנהגת יודה, אובי ואן קנובי ולוק סקייווקר, השייכים לכוחות האור והטוב. הסיפור מתחיל במרדף של כוחות האימפריה אחרי המורדים שגנבו את תכניות "כוכב המוות", אבל בפתיחה אנו פוגשים דווקא את צמד הרובוטים הכי חביבים במד"ב, ארטודיטו וסיטריפיו, את הנסיכה לאיה, הטוענת שהיא נמצאת בשליחות דיפלומטית, ואת דארת' ואדר. את לוק עצמו אנו פוגשים בפעם הראשונה רק בדקה ה-16 בערך של הסרט הראשון…

אגב, ה"מגילה", ששונתה בגירסה המשופצת של הסרט הראשון כך שתהווה הקדמה גם לטרילוגיה הראשונה (ראה "תקווה חדשה"), היא העדות הטובה ביותר לכך שהסרט הראשון נועד להיות מיתוס שמתחיל ב"היה היה פעם" ומסתיים ב"והם חיו באושר ובעושר עד אחרית ימיהם". אמנם מה שיצא בסופו של דבר הוא מערבון בחלל, אבל זה בסדר, כי גם המערבון הוא סוג של מיתוס, והמאבק בין כוחות האור לכוחות האופל מתנהל תוך ציות קפדני לחוקיו גם כשנכנסים למערכת אלמנטים של חברה פיאודלית מימי הביניים (שחוקיה, אגב, אינם שונים בהרבה מחוקי המערבונים) - מלכים אכזריים, אבירים נודדים, עלמות במצוקה וכו'.

וחוקי המערבון היו מאז ומתמיד בעצם פשוטים מאוד - ה"טוב" מגיע לעיר, נתקל ב"רע", חוטף ממנו מכות, נלחם בו, מנצח אותו, זוכה בנערה ורוכב (או במקרה שלנו, טס בחללית) אל השקיעה - עם הנערה או בלעדיה...

את תרחישי המערבונים ניתן לחלק בקיצור נמרץ לשלושה סוגים:

"הטוב, הרע והנערה" (לא, לא השלישייה הזכורה לטוב של הדודאים וג'וזי כץ); שניים נלחמים על אישה (או על מטרה אחרת, ואישה ניצבת ביניהם);

"הטוב, הרע והמכוער"; שניים נלחמים ושלישי נדרש לבחור צד;

"הטוב, הרע והלא נורא"; שניים (או יותר) יוצאים יחד להשיג מטרה משותפת.

כל אחד יכול להיזכר במערבון החביב עליו ולהבין בדיוק במה מדובר.

זו גם הסיבה לכך שהעברה של סיפור מז'אנר המערבון לז'אנר הפנטסיה או המד"ב איננה אירוע יוצא דופן; גם הסרט "אאוטלנד" לא היה אלא "בצהרי יום" בחלל, עולם המיתולוגיה היפנית סיפק לנו אחד מטובי המערבונים בכל הזמנים - "שבעת המופלאים", והדוגמה האחרונה (ולדעתי אחת המוצלחות ביותר) היא כמובן "אוואטר" **לינק לביקורת** - רק תחליפו את שם הגיבור מקארל-צ'רלי (הלא הוא "יד הנפץ", גיבור המערבונים של קארל מאי) לג'ייקסאלי ("טורוק מאקטו"), את שם השבט מאפאצ'י-מסקלרו לנאבי, את צבע העור מאדום לכחול, וכן הלאה.

במערבונים של שנות ה-40' עד ה-70' היה קל להבדיל בין הטובים לבין הרעים, פשוט מפני שהראשונים חבשו כובעים לבנים, עד שחלה תפנית בקולנוע ודמויות ה"רעים" נעשו מגוונות יותר ולפעמים אפילו מעניינות הרבה יותר מדמויות ה"טובים", ולא משנה כלל אם ה"רעים" לובשים דמות של מפלצת שהגיבור צריך להביס כדי להשיג יעד כלשהו (נערה, ישועה, התבגרות, "יציאה מעבדות לחירות", כיבוש מחדש של ממלכה שנגזלה וכו'), או מסתתרות מאחורי מסיכות וגלימות שחורות (שבאות כנראה במקום הכובעים השחורים). שימו לב שאפילו דארת' ואדר לא היה רע מוחלט וחד ממדי כפי שנראה ממבט ראשון; ולוק סקייווקר נאלץ לא אחת להיאבק בפיתויי הצד האפל, ואם נבדוק היטב (כפי שנראה מיד…) נגלה שדרכו של אנאקין סקייווקר אל הצד האפל (ובחזרה) זהה כמעט לחלוטין לדרכו של לוק סקייווקר אל הכוח.

להרחבה הקישו כאן **לינק**.

 

הדרך אל הגבורה 

א. שני עולמות (רגיל ומיוחד) 

לוק 

חיי איכר לעומת חיי אביר ג'די 

אנאקין 

חיי עבד בנמל חלל לעומת חיי אביר ג'די 

העולם הרגיל - רקע משפחתי 

לוק 

לוק סקייווקר חי חיי איכר פשוט בכוכב הלכת המדברי והנידח טאטואין, בבית דודו ודודתו (לדוד יש כידוע תפקיד חשוב מאוד בחיי הגיבור המיתולוגי, וכבר ראינו כמה וכמה דודים שכאלה). את שעות הפנאי שלו הוא מבלה באימוני טיסה וחלומו הוא להיות טייס גדול כמו אביו. בשלב זה הוא עדיין לא יודע שאביו הוא בעצם דארת' ואדר הידוע לשימצה, או שהתמהוני הזקן החי במדבר וקורא לעצמו בן הוא בעצם אובי-ואן קנובי, אביר הג'די המהולל, או שיש לו אחות תאומה, שהופרדה ממנו וגדלה כנסיכה, מפני שדודו ודודתו מסתירים מפניו את כל הדברים האלה. דודו אמנם קצת קשוח כלפיו, אבל כפי שמתברר, יש לו סיבות מוצדקות, שכן התקופה היא תקופה של אי שקט רב ומלחמה בין המורדים לבין כוחות האימפריה. 

אנאקין 

אנאקין הוא ילד מתוק של אימא, שטוענת כי הוא בנו של "הכוח" ("לידת בתולים"), וזהות אביו איננה ידועה. השניים חיים להם בטאטואין כעבדיו של סוחר בנמל החלל. בגיל 10 בלבד אנאקין הוא טייס מצטיין, ובשעות הפנאי שלו הוא עוסק בבנייתו של סי-טריפיאו, רובוט הפרוטוקול החמוד, שיעזור לאמו בעבודות הבית (כאן אנו עדים לפגישה הראשונה בין שניים מהרובוטים הכי ידועים במד"ב). לילד יש חלום - להיות אביר ג'די ולשחרר את כל העבדים, עד שיום אחד...

 

1. שלב היציאה לדרך 

לוק 

 

 

אנאקין 

 

 

ב. הקריאה להרפתקה 

לוק 

לוק מתלווה אל דודו שמנסה לרכוש שני רובוטים ישנים מסוחרים-ג'אווה; מסתבר שהרובוטים היו רכושם של המורדים, שגנבו את תכניות הנשק האימתני של האימפריה, "כוכב המוות". באחד מהם מוצא לוק את המסר של לאיה.

המסר מוביל אותו לפגישה הראשונה עם התמהוני הזקן החי במדבר, בן קנובי. דודו של לוק מכחיש שבן הוא בעצם אובי-ואן קנובי, אביר הג'די המהולל לשעבר, ומנסה למנוע מלוק לצאת לדרך.

סי-טריפיו וארטו-דיטו הם דוגמאות כמעט מושלמות לשליחים-מבשרים, גם ב"תקווה חדשה" וגם ב"שובו של הג'די". בשני המקרים הם מביאים את בשורת השינוי הצפוי - במקרה הראשון בבקשת העזרה של לאיה, ובמקרה השני באזהרתו של לוק לג'אווה שישחרר את האן. 

אנאקין 

ספינתם של קווי-גון ג'ין, אביר הג'די המהולל, ואובי-ואן קנובי, השולייה הצעיר שלו, מתרסקת בכוכב הלכת טאטואין, שם הם פוגשים ילד בלונדיני מתוק, אנאקין שמו, שמפגין כישורים טכניים ומכניים יוצאים מהכלל, ובעיקר כישורי טיסה. ניצחונו של אנאקין במירוץ הפודים המסוכן, בניגוד לכל התחזיות, מאפשר לקווי-גון ג'ין להשיג את הכסף הדרוש לתיקון ספינתו, כאשר כחלק מהימור עם אדוניו של אנאקין הוא משיג את שחרורו של הילד מעבדות (אך לא את שחרור אמו). בבדיקה בדמו של הילד מתגלה ריכוז-שיא של מידי-כלוריאנים (אל תשאלו אותי מה זה, יצורים מיקרוסקופיים, לכאורה דומים למיטוכונדריה, החיים בתאי כולנו, מתקיימים בסימביוזה עם הגוף, חיוניים להישרדות וקשורים ל"כוח"). קווי -גון ג'ין מציע לילד להצטרף אליו ולהפוך לאביר ג'די. 

ג. הסירוב להיענות לקריאה

"מי, אני?" "למה אני?" 

לוק 

לוק חייב להישאר בבית כדי לעזור בקציר, עיסוק מרגש הרבה פחות מאשר טיסה והפיכה לאביר ג'די. אבל כאשר הוא יוצא להציב את הרובוטים שרכש בעמדותיהם החדשות… 

אנאקין 

אנאקין נלהב לצאת לדרך, אבל כאשר הוא מגלה שאמו לא תוכל להצטרף אליהם הוא מהסס. הוא מבטיח לה שישוב לשחרר אותה.

קווי-גון מבקש אישור ממועצת הג'די לאמן את אנאקין. בישיבת המועצה מזהיר יודה, בכיר אבירי הג'די וראש המועצה, את אנאקין מפני הרגשות שעלולים להדיחו אל הצד האפל. 

ד. עזרה ממקור על-טבעי 

לוק 

האן סולו, צ'יובאקה

אובי-ואן הקשיש ממלא כאן הן את תפקיד העוזר העל-טבעי והן את תפקיד המורה הרוחני. כאשר לוק נופל בשבי אנשי החול. אובי-ואן מציל אותו ונותן לו את סיף-האור של אביו ומלמד אותו אודות הכוח.

שימו לב שבהופעתו הראשונה, אובי-ואן מכסה את פניו בברדס, בדיוק כפי שעושה גנדאלף לפני שהוא מתגלה לעיני פרודו ב"שר הטבעות".

מותו של אובי-ואן מאלץ את לוק להמשיך בכוחות עצמו בדרך אל הגבורה.

ובינתיים… 

אנאקין 

"הכוח", ה"מידי כלוריאנים"

מותו של קווי-גון ג'ין מאלץ את אובי-ואן להמשיך בדרך אל הגבורה ולהתמודד עם דארת' מול בכוחות עצמו.

 

2. חציית הסף הראשון

 

לוק 

כוחות הקיסרות שרדפו אחרי הרובוטים הורסים את ביתו של לוק והורגים את דודו ודודתו. ללוק אין בררה - הוא חייב ללכת עם אובי-ואן ולנסות להחזיר את הרובוטים לבעליהם. כאשר מגיעים לנמל מוס אייזלי, אובי-ואן מתפקד גם כשומר הסף. הוא מזהיר את לוק, "נמל החלל מוס אייזלי, לעולם לא תמצא מאורה עלובה יותר של טינופת ונבלה." (מתוך התסריט של "תקווה חדשה"- תרגום שלי). מובן שזה לא מרתיע אותם.  

אנאקין 

בדרך לחללית (המתוקנת) תוקף דארת' מול את קווי-גון ואובי-ואן, אבל הם מצליחים לעלות לחללית ולברוח.  

2. א. פגישה עם שומר הסף

 

לוק 

דארת' ואדר הוא שומר הסף ב"תקווה חדשה". לוק ושות' מצילים את הנסיכה לאיה ("נישואין קדושים") ועומדים לברוח כשבידיהם תכניות כוכב המוות, אבל דארת' ואדר חוסם את דרכם והעזר העל-טבעי של לוק חייב להתערב כדי לאפשר לו לברוח. 

אנאקין 

בקרב בסוף "נקמת הפנטום", צבא הגונגנים מצליח לרתק את כוחות הפדרציה, מה שמאפשר למלכה אמידאלה להחדיר צוות קומנדו לארמון ולקרוא תגר על המשנה למלך. הכול מתנהל לפי התכנית עד שדארת' מול מופיע וחוסם בפניהם את הכניסה לארמון.  

2. ב. חציית הסף 

לוק 

אובי-ואן ולוק שוכרים את המבריח לשעבר האן סולו ואת שותפו, הווקי הענק צ'יובאקה, שיטיסו אותם לאלדראן. כאשר הם מגיעים לשם, הם מגלים שכוכב הלכת הושמד ע"י "כוכב המוות".  

אנאקין 

המלכה מחליטה לחזור לנאבו ולכבוש אותו בחזרה, בעזרתם של הגונגנים. אליה מצטרפים קווי-גון ואובי-ואן, שמועצת הג'די הטילה עליהם לגלות את זהותו של לוחם הסית' המסתורי, ואנאקין, שמתחיל את תהליך ההכשרה שלו כאביר ג'די.  

2. שלב החניכה 

לוק 

תהליך החניכה של לוק נמשך לאורך שלושת הסרטים. בקווים כלליים ניתן לומר שהתהליך מתחיל בסרט הראשון, באימוני הג'די הראשונים עם אובי-ואן; לוק לומד להשתמש בסיף-האור ומתוודע אל רזי הכוח. עיקרו מתרכז בסרט השני, החל מהרגע שבו נגלה אובי-ואן אל לוק, שניצל בנס ממוות בישימון הקרח, ושולח אותו למערכת דאגובה, לעבור הכשרה אצל יודה (ונשמע קצת כמו "לך לך..."); במקביל הוא מתחיל לעבור את... 

אנאקין 

ההיכרות הראשונה של אנאקין עם הכוח:

אנאקין: אדוני, שמעתי את יודה מדבר על מידי-כלוריאנים. תהיתי... מה הם מידי-כלוריאנים?

קווי-גון ג'ין: מידי-כלוריאנים הם צורת חיים מיקרוסקופית השוכנת בכל התאים החיים.

אנאקין: הם חיים בתוכי?

קווי-גון ג'ין: בתוך התאים שלך, כן, ואנו חיים אתם כשיתופנים.

אנאקין: שיתופנים?

קווי-גון ג'ין: צורות חיים שחיות יחד לתועלת משותפת. בלי מידי-כלוריאנים, החיים לא היו יכולים להתקיים ולא היה לנו כל ידע על הכוח. הם מדברים אליך ללא הרף, אומרים לך מהו רצון הכוח.

אנאקין: באמת?

קווי-גון ג'ין: כשתלמד להשקיט את מחשבותיך, תשמע אותם מדברים אליך.

(ציטוט מתוך התסריט של "נקמת הפנטום" - תרגום שלי)

אחרי שאובי-ואן הורג את דארת' מול ומתמנה רשמית לאביר ג'די, הוא נשבע להוציא לפועל את צוואתו של מורו ולהפוך את אנאקין לאביר ג'די. על אף הסתייגותו של יודה, אנאקין הופך ל"פדוואן" (חניך) של אובי-ואן. בחגיגת הניצחון והברית בין הנאבו לבין הגונגנים (בסוף הסרט הראשון) אנאקין כבר עומד במדי ג'די-מתלמד. 

א. דרך הייסורים/המבחנים;

התגברות על שומר/י הסף ומעבר בשלום

קרב עם אח;

קרב עם דרקון (מפלצת);

 

לוק 

כאן לא חסרות דוגמאות;

העימות בין לוק לבין דודו, שמסרב להרשות לו לצאת להרפתקה;

האן מצליח לחלץ את ה"מילניום פלקון" ולברוח מנמל מוס אייזלי (בסרט הראשון);

צ'ואי וארטו מצליחים לתקן בדקה התשעים את מנוע ה"מילניום פאלקון" (בסרט השני);

המפלצת הראשונה שלוק נתקל בה (ולא האחרונה) היא, אם אינני טועה, מפלצת הקרח במערה; גם להאן סולו יש צרות משלו עם ג'אווה ההוט (שבהחלט יכול להיחשב למפלצת, אם כי מסוג שונה).

 

 

אנאקין 

עשר שנים אחרי (בתחילת הסרט השני) אנאקין הוא חניך מצטיין, אך נודע בחוסר סבלנותו וביהירותו. הוא מקבל משימה עצמאית ראשונה - לשמש כשומר ראשה של פדמה אמידאלה, המלכה לשעבר וסנאטורית בהווה, שהייתה מטרה לניסיון התנקשות.

חברי מועצת הג'די מסרבים להתיר לאנאקין לעבור את האימונים ובהמשך מתעלמים מחששותיו בנוגע לאמו ולעניינים אחרים, וכך מתפתח העימות בינו לבין אובי-ואן, שהוא למעשה הצעד הראשון של אנאקין בדרך אל הצד האפל. הוא יוצא לחלץ אותה (ופוגש שם ידיד ותיק, טריפיאו, וגם את הדוד אואן ודודה בארו, שעתידים בהמשך לגדל את לוק), אבל הוא מגיע מאוחר מדי. בחמת זעמו הוא טובח בכל האחראים למותה של אמו - כולל נשים וילדים - ועושה עוד צעד משמעותי בדרך אל הצד האפל.

בהעדרו של אובי-ואן, מעמיקה אהבתם של אנאקין ופדמה.

כאשר מגיע השדר המבשר שאובי-ואן נפל בשבי הפדרציה, יוצאים אנאקין ופדמה לחלצו, אך גם הם נופלים בשבי. במפגן של השיטה הכי בלתי יעילה להוציא שבויים להורג, הם מצליחים להיחלץ. שימו לב איך אנאקין "מאלף את המפלצת". 

תבוסה ראשונה לשומרי/י הסף

ביתור; צליבה;

 

לוק 

ביתור ממשי - לוק מאבד את זרועו בקרב עם דארת' ואדר (אל דאגה, הוא מקבל חדשה מיד);

טריפיאו "מאבד את הראש" (ביותר ממובן אחד). 

אנאקין 

ביתור ממשי - אנאקין מאבד את זרועו הימנית בקרב נגד הרוזן דוקו. הוא ניצל תודות להתערבותו של יודה. זרועו מוחלפת בזרוע מכנית (בדיוק כמו זרועו של לוק).

 

דרכים שונות לחצות את הסף

חטיפה;

הפלגה לילית;

מסע מופלא; 

לוק 

 

 

אנאקין 

בסרט השני, ההפלגה מתחת לים בדרך לכפר הגונגנים

 

 

ב. "בטן הלוויתן":

  

לוק 

בסרט הראשון, ה"מילניום פאלקון" נלכדת ע"י סיירת קיסרית ולאנשי הצוות אין בררה אלא למצוא מפלט במרסק האשפה; בתוך הטינופת אורב יצור מסתורי שתוקף אותם. הם מצליחים לברוח בעזרת הרובוטים הנאמנים אבל אינם יודעים שבספינתם הותקן מתקן עיקוב. אובי-ואן מקריב את עצמו בקרב נגד דארת' ואדר כדי שהאחרים יוכלו לברוח; כמעט אותו מרסק אשפה, אגב, ישמש להם גם כפתח מילוט בסרט השני.

בסרט השני, ה"מילניום פאלקון" נוחתת על מה שנחשב לאסטרואיד ומתגלה כמפלצת חלל ענקית שכמעט בולעת את הספינה; לוק מגיע לעיר העננים של קלאריסיאן כדי לחלץ את האן ולאיה ונופל למלכודת של דארת' ואדר;

בסרט השלישי, לאיה מתגנבת למבצרו של ג'אווה ההוט כדי לחלץ את האן; הם נלכדים; לוק, כמעט אביר ג'די במשרה מלאה, נחלץ לעזרה, נפגש עם עוד מפלצת, ה"ראנקור", ומשמיד אותה; נפגש עם עוד מפלצת מדברית, ומשמיד גם אותה; ג'אווה, שלא שועה לאזהרותיו של לוק, מקבל את גמולו... 

אנאקין 

בסרט השני, הכניסה למפעל שבו, שומו שמים, "מכונות מייצרות מכונות" (למה? לא בדיוק ברור), ואח"כ הקרב בזירה (שמזכירה באופן חשוד זירה רומאית קדומה)

אחרי ההיחלצות מ"בטן הלוויתן" ממשיך גיבורנו אל שלב… 

ג. הקושי העילאי 

לוק 

בסרט הראשון, מהבריחה מהסיירת הקיסרית ועד השמדת "כוכב המוות", אבל זה לא סוף הסיפור. הסכנה טרם חלפה והמלחמה טרם נגמרה;

בסרט השני, הבריחה מעיר העננים;

בסרט השלישי, שלב זה כולל את הבריחה ממבצרו של ג'אווה ההוט; ואולי גם את הפריצה למצודה במטרה להסיר את המגן שיאפשר את השמדת כוכב המוות. בדרך… 

אנאקין 

בסרט הראשון - בקרב על נאבו אנאקין מטיס את החללית שמצליחה לחסל את צבא הרובוטים של הפדרציה, אבל קווי-גון נהרג.

בסרט השני - הקרב הראשון של מלחמת המשובטים, 

ג.1. הפגישה עם האלילה 

לוק 

בסרט הראשון, לוק פזיז ונמהר, הוא חושב שהוא מסוגל להצליח בכל דבר ואינו חושב כלל על הסיכונים. זאת עד שהוא מגלה שלאיה שבויה בסיירת הקיסרית וממתינה להוצאתה להורג. הוא מחליט לחלץ אותה. כשהוא פוגש אותה בפעם הראשונה הוא נמשך אליה מיד, ממש כמו האן ומאותה סיבה - הנסיכה הענוגה מפגינה כישורי לחימה ומנהיגות בלתי מבוטלים. לוק עדיין לא יודע מי היא (בן מגלה לו רק בסרט השלישי). המאבק (הידידותי פחות או יותר) בין האן ולוק על לבה של לאיה נמשך לאורך שלושת הסרטים. היא מנשקת את שניהם איש בתורו… 

אנאקין 

כאשר אנאקין פוגש בפעם הראשונה את פדמה (=לוטוס) אמידאלה, הוא עדיין לא יודע מי היא, אבל השניים נמשכים זה לזו מיד (קצת צעירים מדי, לא?) כשהיא שואלת אם הוא עבד, הוא אומר, "אני אדם ושמי אנאקין" (מזכיר משהו?) היא מגלה את זהותה האמיתית רק הרבה יותר מאוחר, במפגש עם הגונגנים.

עשר שנים אחרי, בסרט השני, הוא פוגש אותה שוב, עדיין מאוהב. הרומן ביניהם מתפתח עד שהם מחליטים לממש את אהבתם ולהינשא בסתר, על אף כל האיסורים. 

ג.2 הפיתוי 

לוק 

דארת' ואדר מנסה לפתות את לוק לעבור לצד האפל (ונכשל);

לאנדו קלאריסיאן מתפתה להסגיר את האן ולאיה לידי דארת' ואדר, שמעביר אותו לידי ג'אווה ההוט; הוא מתחרט במהרה כשהוא מבין שלוואדר אין כל כוונה למלא את חלקו בעיסקה.

 

אנאקין 

הסנאטור פלפטין, שזומם להשתלט על הרפובליקה, מעביר לצדו את אנאקין. הוא מתמנה לנשיא הסנאט ומתחיל בתהליך של ריכוז הסמכויות, שיוביל בסופו של דבר להפיכתו לקיסר (בסיועו הפעיל של ג'אר ג'אר בינקס האהבל, שהצבעתו בסנאט היא שהכריע את הכף לטובת כוחות האופל, שכמו תמיד עולים לשלטון בדרך דמוקרטית).

פלפטין לא מפספס שום הזדמנות לטפטף את הרעל שלו באוזניו של אנאקין. הוא מגלה לאנאקין שהוא בעצם אדון הסית' לורד סידיוס, ומציע לו להצטרף לצד האפל כדי להציל את אשתו ממוות. אנאקין מסרב ומסגיר את פלפטין למועצת הג'די. בהעדרם של יודה ואובי-ואן קנובי, מייס וינדו הוא שיוצא לעצור את פלפטין, בין השניים מתפתח קרב, שבסיומו מחליט מייס וינדו להוציא להורג את פלפטין ללא משפט, אך אנאקין, תחת השפעת הטראומה של מותו של הרוזן דוקו, מונע ממייס וינדו להרוג את פלפטין, ופלפטין מנצל זאת והורג את וינדו.  

ג.3. התפייסות עם דמות האב

 

  

לוק 

לוק אינו יודע מי אביו האמיתי;

דארת' ואדר מגלה ללוק שהוא אביו ומציע לו להצטרף אליו בצד האפל. לוק מסרב;

יודה מגלה ללוק, על ערש דווי, שוואדר הוא אכן אביו, שהוא לא יוכל להשלים את תהליך הפיכתו לג'די עד שיתמודד עם ואדר, ושיש עוד נצר למשפחת סקייווקר.

בעימות המכריע בין הבן לאביו, לוק מודיע לאנאקין לא יילחם נגדו. לבסוף השניים מאחדים כוחות ומשמידים את שליט האופל, לא לפני שלוק מוכיח שליטה עילאית ברגשותיו לפי מיטב מסורת הג'די. לרגע קצר דארת' חוזר להיות אנאקין סקייווקר. (ראה "אתה לא אבי", "לא אצטרף אליך", לא אילחם בך", "אבא הצילו").

תהליך החניכה של לוק הושלם. הגיעה שעת… 

אנאקין 

אנאקין לא יודע מי הוא אביו האמיתי; הוא מתנדנד בין אובי-ואן לבין פלפטין, ובוחר בפלפטין, למרות שבסרט השני הוא אומר לאובי-ואן "אתה הדבר הכי קרוב לאב שיש לי"; אביו ה"מאמץ" בוגד בו - הוא לא מאמין שאמו במצוקה, הוא לא מאמין שהצד האפל שולט בסנאט באמצעות דארת' סידיוס (כפי שטוען הרוזן דוקו בסרט השני)

פלפטין מגלה לאנאקין שהוא בעצם דארת סידיוס; העברתו של אנאקין לצד האפל הושלמה. 

ג.4. הפיכה לאל-למחצה 

לוק 

אחרי הבריחה מארמונו של ג'אווה, לוק מקיים את הבטחתו ליודה וחוזר אליו כדי להשלים את תהליך החניכה. כשהוא יוצא משם, הוא כבר ג'די במשרה מלאה. ליודה אין יותר מה ללמד אותו, ועל כן גם הוא יכול לנוח על משכבו בשלום. 

אנאקין 

אנאקין נלחם לצד אובי-ואן במלחמת המשובטים והופך לאחד מאבירי ג'די החזקים והמוכשרים בצבא הרפובליקה. הוא זוכה לתהילה רבה ובמקביל ממשיך ללמוד את דרך ה"כוח" מאובי-ואן. 

ג.5. גניבת השיקוי 

לוק 

דוגמה ל"שיקוי" היא התכניות של "כוכב המוות", שגניבתן מאפשרת את מציאת נקודת התורפה (ואת השמדתו של הנשק האימתני) בסוף הסרט הראשון. 

אנאקין 

הרוזן דוקו מצליח להעביר את תכניות כוכב המוות לאדונו דארת' סידיוס (בסוף הסרט השני) 

3. שלב החזרה 

לוק 

 

 

אנאקין 

 

 

1. הבריחה

 

לוק 

ה"מילניום פלקון" של האן מצילה את גיבורינו כמה פעמים. הסרט השני מוקדש בעיקרו לבריחה אחת - בריחתה של ה"מילניום פלקון" מ"עיר העננים", הפעם בפיקודו של קלאריסיאן; בדרך הם מצליחים להציל גם את לוק, אך נאלצים להימלט ממטוסי קרב של האויב.

 

אנאקין 

חצי מהסרט השני מוקדש למעשה לבריחה אחת - הבריחה מכוכב הלכת קמינו אחרי חילוצו של אובי-ואן משבי הפדרציה.  

2. הדרך חזרה 

לוק 

בסרט השני, לוק מצליח להיחלץ מארמונו של ג'אווה ההוט בכוחות עצמו ויוצא למערכת דאגובה לפי הוראתו של בן. הוא עוזב לפני שהוא מסיים את הכשרתו כדי לעזור להאן וללאיה, על אף שבן ויודה מזהירים אותו מפני פיתויי הצד האפל. כאן אנו שומעים בפעם הראשונה ש"יש עוד אחד".

אגב, שימו לב שבזמן שלוק עובר את שלב החניכה, האן עובר מסלול של קיצור פז"מ בדרך אל הגבורה… 

אנאקין 

 

 

2. א. חזרה 

לוק 

בסרט הראשון, התקפת המורדים על "כוכב המוות". 

אנאקין 

 

 

2. ב. תחייה 

לוק 

האן ולאיה חוששים שלוק נהרג, אך הוא חוזר בריא ושלם (בסוף הסרט השלישי). 

אנאקין 

 

 

2. ג. הצלה (עזרה ממקור חיצוני) 

לוק 

בסרט הראשון, קולו של אובי-ואן מורה ללוק להרפות מהמכונה ולסמוך על הכוח. הוא מנתק את מחשב הטיווח וכך הוא מצליח לבצע את הפגיעה המדויקת;

בסרט השני, לוק יוצא לבדוק מטאור שנפל, נלכד במערה של מפלצת קרח, מצליח להיחלץ משם בעזרת סיף האור, אבל האן מגיע ברגע הנכון ומציל אותו (בקטע שמזכיר מאוד, אגב, את הקטע שבו מחלץ סאם את פרודו ממערת העכבישה שילוב ב"שיבת המלך");

בסרט השלישי, לאנדו, לוק ולאיה מצילים את האן מידי ג'אווה ההוט בעזרתם של שני הרובוטים הנאמנים.

אחרי כל הצלה, מגיע תור… 

אנאקין 

בסרט השני, אחרי שניסיון החילוץ של אנאקין נכשל, מגיע מייס וינדו בראש כוח קטן ונכשל אף הוא, ואז יודה מגיע בראש כוח גדול עוד יותר וסוף סוף מצליח לחלץ את כולם, אך המרדף אחרי הרוזן דוקו נכשל. 

2. ד. מאבק על הסף; 

לוק 

בסרט הראשון, בהתקפה על "כוכב המוות", האן סולו מגיע ברגע הקריטי, בדיור כשוואדר עומד לחסל את לוק.

בסרט השלישי, ההכנות לקרב הסופי עם כוחות האימפריה ליד הירח של אנדור מושלמות, אבל בכך לא די. כדי להשלים את תהליך הפיכתו לג'די, לוק חייב לחזור ולהתעמת עם דארת' ואדר בפעם האחרונה, וזאת הוא עושה.

ובינתיים...  

אנאקין 

אנאקין מאבד את זרועו בקרב עם הרוזן דוקו, שמצליח להימלט. 

הסירוב לחזור; 

לוק 

לוק מעדיף להישאר עם המורדים ולא לחזור לטאטואין. 

אנאקין 

 

 

3. א. חזרה עם השיקוי 

לוק 

"כוכב המוות" המשופר הושמד (בעזרת האיווקים). 

אנאקין 

כוח הפלישה של הפדרציה סולק מנאבו (בעזרת הגונגנים).  

3. ב. "החופש לחיות"  

לוק 

כוחות המורדים ניצחו את האימפריה.  

אנאקין 

כוחות המורדים ניצחו את האימפריה.  

3. ג. "אדון שני העולמות"  

לוק 

ההרפתקה של לוק הסתיימה. הוא משתתף בחגיגת הניצחון בכפר האיווקים, נותן את ברכתו לזיווגם של האן ולאיה, ויוצא למסעותיו. עכשיו הוא אביר ג'די במשרה מלאה שחייב להתחיל במלאכת ההכשרה של דור חדש של אבירי ג'די... 

אנאקין 

אנאקין הופך לדארת' ואדר. 

אלמנטים מיתולוגיים 

לוק 

ונסכם בסקירת כמה יסודות מיתולוגיים נפוצים הקיימים ברוב המיתוסים שמכבדים את עצמם. אילו מהם נמצא בסיפוריהם של אנאקין סקייווקר ובנו לוק? 

אנאקין 

 

 

המורה הרוחני 

לוק 

לכל גיבור מיתולוגי יש כזה. כאן זהותו איננה מוטלת בספק-אובי-ואן קנובי. 

אנאקין 

בתחילה קווי-גון ג'ין (עוד מורה רוחני שמסתלק לכאורה ברגע שבו חניכו זקוק לו יותר מתמיד), בהמשך אובי-ואן קנובי 

האוראקל (או נביא, או סמכות רוחנית עליונה) 

לוק 

גם זה יש לנו כאן, וגם כאן זהותו איננה מוטלת בספק - יודה הקטן, שכמו כל אוראקל שמכבד את עצמו, מפזר נבואות סתומות (פחות או יותר), אבל גם מלמד את הגיבור דברים שהמורה הרוחני לא יכול ללמד - כמו למשל קיומו של הצד האפל; בין היתר הוא מודה שהוא יכול לחזות את העתיד, אבל לוק הוא זה שיצטרך להחליט באיזו דרך לבחור.  

אנאקין 

יודה (ראה לעיל...) 

הנבואה 

לוק 

לוק הוא זה שידיח את הקיסר פלפאטין (נבואה שהתגשמה רק חלקית - מי שהרג את הקיסר היה למעשה אנאקין...) 

אנאקין 

אנאקין הוא זה שיביא את האיזון ל"כוח" (אגב, בסופו של דבר הנבואה בעצם התגשמה...) 

הגיבור שסרח 

לוק 

 

 

אנאקין 

 

 

"התעטפות בעור האויב" 

לוק 

תחבולה נפוצה שאין צורך להרבות במילים עליה. רק שתי דוגמאות - לוק והאן לובשים את מדי חיילי האימפריה, האן מסווה את ספינתו כספינה של האימפריה וכך מצליח לחדור לאנדור (או לפחות נדמה לו). 

אנאקין 

 

 

משנה צורה (הגיבור אינו בטוח שהוא יכול לבטוח בדמות זו) 

לוק 

האן סולו (בסרט הראשון), לאנדו קלריסיאן (בסרט השני). 

אנאקין 

פלפטין-סידיוס 

התגלמות בדמות חיה (=לא אנושית)  

לוק 

בעל ברית לא אנושי של הגיבור הוא יסוד נפוץ במיתולוגיה, וגם כאן לא חסרים לנו כאלה בשתי הטרילוגיות; ארטודיטו, סיטריפיו, צ'יובאקה... 

אנאקין 

ארטודיטו, סיטריפיו, ג'אר ג'אר בינקס... 

ירידה למערה או לתהום 

לוק 

הפריצה לתאי הכלא וחילוץ הנסיכה לאיה בסרט הראשון; חילוצו של האן מארמון ג'אווה ההוט בסרט השלישי. 

אנאקין 

הפריצה להנגר של הפדרציה (בסרט השני) 

רדיפה אחרי חיה בודדת ביער קסום;

 

לוק 

בסרט הראשון, ה"מילניום פלקון" טסה אחרי מפציץ אויב בודד אל טווח "כוכב המוות" (ונלכדת ע"י סיירת קיסרית) אחרי השמדת אלדראן; בסרט השלישי, האן ולאיה רודפים ביער של אנדור אחרי אופנועים מעופפים נהוגים ע"י חיילי האימפריה; לאיה נתקלת באיווק בודד ומצליחה להפוך את האיווקים לבעלי ברית; קטע משעשע ביותר הוא הקטע שבו האיווקים חושבים שסיטריפיו הוא אל שלהם והוא מספר להם את כל סיפור ההרפתקה בשפת האיווקים… 

אנאקין 

הרדיפה אחרי הספינה של ג'נגו פאט ובנו המשובט בובה פאט בשדה האסטרואידים (בסרט השני) 

חפצים קסומים/מורשת מדמות האב או מתנה מהאוראקל 

לוק 

לוק מקבל את סיף האור (הירוק) של אביו מאובי-ואן - עוד דוגמה לחרב קסומה שרק זה שמסוגל לנופף בה הוא הגיבור האמיתי -(ראה "אקסקאליבר", החרב השבורה של אראגורן ב"שר הטבעות", "הגורל הירוק" ב"נמר דרקון", חרבו של גודריק גריפינדור ב"הארי פוטר", ועוד ועוד);  

אנאקין 

בטרילוגיה השנייה אנאקין מנופף בסיף-אור אדום (שהוא כידוע הצבע של "הרעים") 

הפיכה לאל למחצה  

לוק 

האן הוא זה שנשאר עם לאיה בעוד לוק יוצא למסעותיו, כשהוא מלווה בברכתם של אנאקין, בן ויודה. אגב, שימו לב ש"תמונת המחזור" שונתה בגירסה המחודשת של הסרט כך שאנאקין שמופיע בה הוא אנאקין הצעיר בגילומו של היידן כריסטיאנסן ולא המבוגר (בגילומו של דייוויד פראוז?) 

אנאקין 

אנאקין סקייווקר נעלם, דארת' ואדר נולד 

סיכום 

האם תם ונשלם סיפורו של לוק?

רוב הסיכויים הם שכן; לא נראה לי שניתן להחזירו לחיים בעוד טרילוגיה (או אפילו בסרט בודד), ולפחות בשעת כתיבת שורות אלה, גם לא ידוע על כוונה כלשהי לעשות זאת.

ואנאקין? הוא חזר בתשובה שלמה ומלאה וזכה לכפרת עוונות. סוף. ואגב, שימו לב שתהליך הידרדרותו של אנאקין אל הצד הרע של הכוח מזכיר מאוד, לפחות בחלקו הראשון, את תהליך הפיכתו של טום מארוולו רידל לוולדמורט. אף אחד מהם לא נולד רע.

ומה עלה בגורלם של האן ולאיה, שכזכור עמדו יחד על הבימה בטקס הניצחון (בסוף הסרט הראשון) ובחגיגת הניצחון בכפר האיווקים (בסוף הטרילוגיה השנייה) אחרי שקיבלו את ברכתו של לוק ("היא אחותי", "הוא אחי")?

באתר הרשמי של "מלחמת הכוכבים" ניתן למצוא את המידע הבא: שמה המלא של לאיה הוא לאיה אורגנה סולו, היא אכן נישאה להאן סולו, ונולדו להם שלושה ילדים - תאומים, בן ובת, אבירי ג'די לתפארת, ובן נוסף, אנאקין (על שם סבו), שנהרג בנסיבות טראגיות. טרגדיה נוספת פקדה את בני הזוג עם מותו של צ'יובאקה, הווקי הנאמן, אך הם המשיכו למלא תפקידים דיפלומטיים שונים בשירות הרפובליקה החדשה והברית הגלאקטית, אם כי לא בדרג השילטוני. אם עודם בחיים, הרי הם חיים בעושר ואושר עד עצם היום הזה…

מי שמעוניין לקרוא עוד, שינסה לחפש את The Courtship of Princess Leiaמאת Dave Wolverton (הוצאת בנתאם, 1995), את Heir to the Empire מאת Timothy Zahn (הוצאת בנתאם, 1991), את The Last Command מאת Timothy Zahn (הוצאת בנתאם, 1993), או את סידרת הקומיקס Dark Empire של Dark Horse Comics.

ויהי הכוח עמכם!