תומס אנדרסון/ניו

 

מטריקס

3 סרטים ברצף

 

מבוא 

נושא החיפוש אחרי ה"אחד" אינו נדיר או חריג בספרות המד"ב והפנטסיה. די אם אציין כמה דוגמאות - סאגת "איש הנצח", שהמוטו שלה הוא In the end there can be only one, "האחד" עם ג'ט לי, "בבילון 5", שם חיפשו המינבארים את "האחד שהיה", ועוד ועוד. ברוב המקרים, ה"אחד" הזה הוא מי שנבחר להגשים נבואה עתיקה ולהיות מושיע לעמו.

ואם כבר מדובר בשמות וכינויים, שימו לב שהאחים ואשובסקי לא בחרו כאן בשום שם באקראי ולכל אחד מהשמות, גם של דמויות המשנה, של הספינות (נבוכדנצאר, אוזיריס), ואפילו של העיר האנושית האחרונה, ציון, יש משמעות כפולה ומשולשת...

סיפורו של ניו עצמו נפתח בסרט הראשון (מתוך שלושה, ששני האחרונים מהם צולמו כמעט ברצף) דווקא בשיחת הטלפון בין טריניטי לבין סייפר ("סיפרה"), שבה אנו כבר שומעים שניו סומן בתור "האחד", שטריניטי מאמינה בכך בעוד סייפר מתנגד (לפי אחת הגירסאות, אגב, דווקא סייפר היה המועמד הראשון להיות "האחד"); אנו מתוודעים אל עולם המטריקס ואל כישוריה הקטלניים של טריניטי (וגם אל הסוכנים סמית) עוד לפני שאנו יודעים בכלל במי מדובר.

את ניו אנו פוגשים בפעם הראשונה רק אחרי 6 דקות של סרט. איננו יודעים עליו רבות (וגם עד הסוף לא נדע), חוץ מזה שב"עולם הרגיל" שלו אין לו משפחה, והוא מנהל חיים כפולים - ביום עובד כמתכנת בחברת תוכנה, ובלילה פורץ למחשבים באופן לא חוקי. הוא כבר מרגיש שמשהו לא בסדר, אם כי עדיין אין לו מושג מה קורה. עד שיום אחד הוא רואה הודעה מסתורית על צג המחשב שלו... 

המיתוס שלפני המיתוס 

תולדות המטריקס

בראשית המאה ה-21 נולדה בינה מלאכותית שהולידה גזע של מכונות. כאשר המכונות החליטו שבני האדם מיותרים פרצה מלחמה בינן לבין בני האדם, והעולם הושמד. המכונות הפכו את שרידי בני האדם למקורות אנרגיה שמגדלים אותם בבתי גידול מיוחדים כתחליף לסוללות, ויצרו את ה"מטריקס" כדי שבני האדם לא ירגישו בהבדל. באחד מבתי גידול אלה חי מי שנבחר להיות מושיעו של העם היושב בציון, הלא הוא תומס אנדרסון, הידוע בכינויו "ניו" ("החדש" ובהיפך אותיות, "אחד", one), גיבור ה"מטריקס"...

להרחבה הקש כאן.

 

הדרך אל הגבורה 

המודל של קמבל 

תומס אנדרסון/ניו (מטריקס)

(3 סרטים ברצף) 

שני עולמות (רגיל ומיוחד) 

המציאות לעומת המטריקס 

העולם הרגיל - רקע משפחתי 

אין לו משפחה, הוא לא יודע שהוא "מוח בצנצנת"; הוא סוחר בתוכנות גנובות אבל כבר בהתחלה אחד מלקוחותיו קורא לו "מושיעי, ישוע הנוצרי הפרטי שלי". 

1. שלב היציאה לדרך 

 

 

ב. הקריאה להרפתקה 

ניו מקבל שדר מסתורי, "לך אחרי הארנב הלבן" ("אליס", זוכרים?) 

ג. הסירוב להיענות לקריאה

"מי, אני?" "למה אני?" 

ניו מתעלם מאזהרתה של טריניטי; מורפיאוס מתקשר אליו ומזהיר אותו שהסוכנים בעקבותיו ושעליו לברוח מהחלון; ניו מהסס אבל אין לו בררה; בגלל היסוסו הוא נכשל בניסיון הבריחה הראשון. מורפיאוס מתקשר בפעם השנייה ואז הוא אומר לניו שהוא "האחד". 

ד. עזרה ממקור על-טבעי 

טריניטי מופיעה עם מכוניתה. "היכנס", היא אומרת.

טריניטי מוציאה מגופו של ניו את ה"ג'וק" ששתל הסוכנים סמית.

מורפיאוס, עוד מורה רוחני שנעלם בדיוק כשניו חושב שהוא צריך אותו

 

2. חציית הסף הראשון

 

הפגישה עם טריניטי בבר (מעבר סף קלאסי)

 

 

2. א. פגישה עם שומר הסף

 

הבריחה מהסוכנים סמית; הנסיעה אל מורפיאוס; ההיכרות עם אנשי הצוות ה"נבוכדנצאר"; היכרות ראשונה עם הסוכנים; קרב ראשון עם הסוכנים סמית; מפגש ראשון עם "זקיף" 

2. ב. חציית הסף 

"ברוך הבא לעולם האמיתי".

"מרגיש כמו אליס שנופלת למאורת הארנב" (שוב עם "אליס");

מורפיאוס מציע לניו בחירה-כדור אדום או כדור כחול; אותה בחירה שהוצעה לסייפר (שכזכור טעה); הכניסה הראשונה למטריקס

 

2. שלב החניכה 

האם אתה רוצה לדעת מהי המטריקס?

"לידה מחדש"; כניסה ראשונה ל"מטריקס"; הכשרה קרבית ואימונים עם מורפיאוס;  

א. דרך הייסורים/המבחנים;

התגברות על שומר/י הסף ומעבר בשלום

קרב עם אח;

קרב עם דרקון (מפלצת);

תבוסה ראשונה לשומרי/י הסף

ביתור; צליבה;

דרכים שונות לחצות את הסף

חטיפה;

הפלגה לילית;

מסע מופלא; 

 

 

ב. "בטן הלוויתן":

  

הפריצה לחדר העינויים כדי לחלץ את מורפיאוס (בסרט הראשון);

החדירה למסעדה של המרובינגי והבריחה משם (בסרט השני);

הקרב בתחנת הרכבת (בסרט השלישי);

החדירה ללב המטריקס והפגישה עם "האדריכל", מפיו הוא שומע שהיו חמש מטריקס וחמישה "אחד" לפניו (בסרט השלישי); 

ג. הקושי העילאי 

המסע אל עיר המכונות ולב המטריקס 

ג.1. הפגישה עם האלילה 

טריניטי

הנביאה/האוראקל

על אף שניו מסוגל למעללים כמעט קסומים, כאשר הוא נלחם בסוכן בפעם הראשונה, הוא קורא לטריניטי לעזרה. היא זו שמביסה את הסוכן ומכה אותו כאשר הוא אינו מסוגל להתחמק.

 

ג.2 הפיתוי 

סייפר מתפתה לאשליות

הסוכנים סמית מציע לניו עיסקה – חופש תמורת בגידה במורפיוס.  

ג.3. התפייסות עם דמות האב

 

  

ניו מתעקש לחלץ את מורפיאוס למרות אזהרותיה של הנביאה

(הערה: האם האדריכל הוא "האב"?) 

ג.4. הפיכה לאל-למחצה 

ניו משלים עם היותו "האחד". תם ונשלם שלב החניכה (וגם הסרט הראשון).

 

ג.5. גניבת השיקוי 

גם זהו תהליך רב שלבי, שמתחיל בחילוצו של מורפיאוס ממטה הסוכנים, נמשך בכך ש"עושה המפתחות" מסביר למורפיאוס ולטריניטי איך להגיע אל לב המטריקס ובפגישה עם ה"אדריכל", ומסתיים בהסכם השלום עם המכונות (ראה גם "חזרה עם השיקוי"). 

3. שלב החזרה 

בתחילת הסרט השני אנו מתבשרים על איום חדש הנשקף לציון מצד המכונות. מאות אלפי זקיפים עושים דרכם אליה במטרה להשמידה. ניו חוזר לציון עם צוות ה"נבוכנדצר" ומתקבל שם כמושיע, עד כדי כך שאימהות מבקשות ממנו שיברך את ילדיהן. מורפיאוס משכנע את קברניטי הספינות האחרים, וביניהם ניובי (השחורה ו)הנאווה, להאמין בניו ולהמשיך במלחמה בדרכו. המפקד לוק, יריבו על לבה של ניובי, חולק עליו, אבל באסיפת התושבים נושא מורפיאוס נאום חוצב להבות שמשכנע את כל התושבים, ומה שחשוב יותר - את המועצה (ויאמינו בה' ובמשה עבדו...):

ציון! שמעי אותי! זה נכון, מה שרבים מכם שמעו. המכונות אספו צבא, וברגעים אלה ממש הצבא מתקרב לביתנו. האמינו לי כשאני אומר שצפויה לנו תקופה קשה. אבל כדי שנהיה מוכנים לקראתה, תחילה עלינו להשיל את פחדנו ממנה.אני עומד כאן בפניכם ללא כל פחד. למה? כי אני מאמין במשהו שאתם לא מאמינים בו? לא! אני עומד כאן ללא פחד כי אני זוכר. אני זוכר שאני כאן לא בגלל הדרך שלפניי, אלא בגלל הדרך שמאחוריי! אני זוכר שבמשך מאה שנים נלחמנו במכונות האלה.אני זוכר שבמשך מאה שנים הן שלחו את צבאותיהן להשמיד אותנו. ואחרי מאה שנות מלחמה, אני זוכר את החשוב מכל. אנחנו עדיין כאן! הלילה נשלח מסר אל הצבא הזה. הלילה נרעיד את המערה הזאת! הלילה נרעיד את אולמות העפר, הפלדה והאבן האלה! יישמע קולנו מהלבה האדומה ועד לשמים השחורים. הלילה הם יזכרו. זו ציון, ואנחנו לא פוחדים! (תרגום שלי). 

1. הבריחה

 

העימות עם הסוכן בתחנת הרכבת 

2. הדרך חזרה 

ניו יוצא לחפש את הנביאה ושוב שומע מפיה דברים מעורפלים ומבלבלים, אבל היא שולחת אותו אל "עושה המפתחות". כדי להגיע אל עושה המפתחות, על ניו, טריניטי ומורפיאוס לעבור דרך המרובינגי, שמסרב לשתף פעולה, עד שאשתו בוגדת בו ומוסרת לניו את המידע הדרוש. חלק נכבד מהסרט השני מוקדש לקרב עתיר פעלולים במהלך הבריחה מהמסעדה של המרובינגי יחד עם "עושה המפתחות", ולמרדף עוד יותר עתיר פעלולים על האוטוסטרדה. ניו חוזר לציון ומבשר למורפיאוס על תוצאות פגישתו עם ה"אדריכל". ניו נפגע במהלך הקרב עם "הזקיפים". תם הסרט השני. 

2. א. חזרה 

בתחילת הסרט השלישי אנו מוצאים את ניו תקוע באזור הביניים שבין עולם המטריקס לעולם המציאות, הבנוי בצורת תחנת רכבת. כדי להיחלץ משם, עליו לעלות על הרכבת. אבל בתחנת הרכבת שולט "איש הרכבת", עושה דברו של המרובינגי, שיעשה הכול כדי להשאיר את ניו באזור הביניים (עוד שומר סף קלאסי שחייבים לפגוש בדרך חזרה). 

2. ב. תחייה 

מורפיאוס מעלה את ההשערה שניו, השרוי בתרדמת, נמצא למעשה בעולם המטריקס, ללא כל חיבור פיסי. הנביאה מאשרת סברה זו, ובו בזמן מביעה את חששה מפני התעצמותו של הסוכנים סמית. מורפיאוס וטריניטי מנסים להגיע אל המרובינגי כדי לאלץ אותו להרשות לניו לעלות לרכבת. הוא מסכים, אך דורש תמורה. ניו מצליח לעלות לרכבת והכרתו שבה אליו. 

2. ג. הצלה (עזרה ממקור חיצוני) 

טריניטי ומורפיאוס מצילים את ניו, טריניטי וניו מצילים את מורפיאוס 

2. ד. מאבק על הסף; 

ניו יוצא בספינה בודדת, יחד עם טריניטי, אל לב המטריקס; הקרב האחרון עם הסוכנים סמית; אחרי מותה של טריניטי, ניו מתעקש להמשיך לבדו אל עיר המכונות כדי להשיג הסכם שלום. 

הסירוב לחזור; 

 

 

3. א. חזרה עם השיקוי 

הציטוט הבא מסוף הסרט הראשון מדבר בעד עצמו. הוא מבהיר לנו גם מהו ה"שיקוי" במקרה הזה וגם שניו לא בחר באפשרות הקלה, לא לחזור, או לחזור ללא "השיקוי". הוא יביא את המתנה שלו לא רק לעם היושב בציון, אלא לאנושות כולה (התרגום שלי):

"אני יודע שאתם שם. אני מרגיש אתכם עכשיו. אני יודע שאתם פוחדים. אתם פוחדים מאתנו. אתם פוחדים משינוי. אינני יודע את העתיד. לא באתי לומר לכם מה יהיה הסוף. באתי לומר לכם איך זה יתחיל. אני אנתק עכשיו ואראה לאנשים האלה מה שאינכם רוצים שיראו. אני אראה להם עולם בלעדיכם, עולם כלי כללים ומנגנוני בקרה, בלי גבולות או מעצורים, עולם שבו הכול אפשרי. לאן הולכים מכאן? זו בחירה שאני משאיר בידיכם."

אבל ניו מביא לעמו לא רק הבטחה לעתיד טוב יותר; בסוף הסרט השלישי, הוא משיג הסכם שלום עם המכונות כאשר הוא משכנע אותן שהסכנה הנשקפת להן מהתעצמותו של הסוכנים סמית גדולה עוד יותר; המכונות מקשיבות לקול ההיגיון וציון ניצלה (לפחות עד הפעם הבאה...) 

3. ב. "החופש לחיות"  

בני האדם ניצחו את המכונות ובא לציון גואל 

3. ג. "אדון שני העולמות"  

חגיגת הניצחון בציון; השמש זורחת על היום החדש 

אלמנטים מיתולוגיים 

 

 

המורה הרוחני 

מורפיאוס; נאום מורפיאוס במועצה  

האוראקל (או נביא, או סמכות רוחנית עליונה) 

כמו זה שעל שמו היא נקראת, גם האוראקל שלנו אוהבת לפזר נבואות סתומות, וגם בסרט השני היא ממשיכה לעשות זאת, ובדיוק כמו יודה ללוק, היא אומרת לניו שהיא יודעת את העתיד, אבל משאירה את הבחירה בידי ניו. רק בסוף הסרט השלישי אנו מגלים, בשיחה בינה לבין ה"אדריכל", שחלקה במהלך האירועים היה גדול יותר משחשבנו. 

הנבואה 

מורפיאוס ימצא את "האחד" וטריניטי תתאהב בו. 

הגיבור שסרח 

לפי גירסה מוקדמת של התסריט, מורפיאוס האמין שסייפר הוא "האחד"; גם בגירסה הסופית נשארו סימנים רבים לכך שלפחות בתחילת הדרך, סייפר היה מועמד רציני לתפקיד "האחד" (העיסקה עם הסוכנים סמית, בחירת הכדורים וכו') אך הוא נכשל במבחן.  

"התעטפות בעור האויב" 

ניו קופץ לתוך גופו של הסוכנים סמית 

משנה צורה (הגיבור אינו בטוח שהוא יכול לבטוח בדמות זו) 

סייפר 

הזקיפים וה"ג'וקים" 

התגלמות בדמות חיה (=לא אנושית)  

ירידה למערה או לתהום 

 

 

רדיפה אחרי חיה בודדת ביער קסום;  

ניו הולך אחרי "נערת הארנב הלבן" אל הבר בו הוא פוגש את טריניטי 

חפצים קסומים/מורשת מדמות האב או מתנה מהאוראקל 

"התחברות לשקע" (יכולת לנוע דרך קווי הטלפון) 

הפיכה לאל למחצה  

ניו "עולה בסערה השמימה" (האם הוא מת? לאחים ואשובסקי הפתרונים…) 

סיכום 

האם תם ונשלם סיפורו של ניו?

התשובה היא שלא בטוח. אין ספק שבסוף הסרט השלישי הותירו התסריטאים פתח לא קטן לשובו האפשרי של ניו, וגם אם כרגע אין כל סימן לכך ש"מטריקס 4" בדרך (כנראה קיאנו ריווס אינו נואש עד כדי כך...), אין זאת אומרת שזה לא יקרה בעתיד. אולי ניאלץ להפנות עצומה בהולה בעניין זה אל האחים ואשובסקי, אבל בינתיים, מה לעשות, נסתפק ב"אנימאטריקס"...

ואגב, בניגוד לטרילוגיות אחרות, מבחינת המודל של קמבל, אפשר לראות די בבירור שהסרט הראשון מכסה את שלב היציאה לדרך, השני את שלב החניכה והשלישי את שלב החזרה.

ושמתם לב איך לא נגעתי כלל בשאלה "מהי המטריקס?"…

לניתוח יהודי של המטריקס הקישו כאן.

לניתוח נוצרי הקישו כאן; The Matrix - A Cyberpunk Parable?